"husitske" klobuky a vyrobcovia

Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mac »

dál
Přílohy
foto 008.jpg
foto 008.jpg (42.81 KiB) Zobrazeno 9236 x
foto 009.jpg
foto 009.jpg (33.22 KiB) Zobrazeno 9237 x
foto 010.jpg
foto 010.jpg (42.26 KiB) Zobrazeno 9226 x
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mac »

Mac napsal:dál
Přílohy
foto 011.jpg
foto 011.jpg (25.97 KiB) Zobrazeno 9220 x
foto 012.jpg
foto 012.jpg (37.35 KiB) Zobrazeno 9220 x
foto 014.jpg
foto 014.jpg (51.03 KiB) Zobrazeno 9209 x
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mac »

[quote="Mac"][quote="Mac"]
Přílohy
foto 015.jpg
foto 015.jpg (52.24 KiB) Zobrazeno 9196 x
foto 016.jpg
foto 016.jpg (40.85 KiB) Zobrazeno 9192 x
foto 017.jpg
foto 017.jpg (64.64 KiB) Zobrazeno 9185 x
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mac »

Mac napsal:
Mac napsal:
Přílohy
foto 020.jpg
foto 020.jpg (34.98 KiB) Zobrazeno 9166 x
foto 021.jpg
foto 021.jpg (51.53 KiB) Zobrazeno 9156 x
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mac »

Našel jsem tento článek, mylsím že zajímavý)
http://www.ceskykutil.cz/tvorime/stara- ... a-historie
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Romikov »

zajímavé žil jsem v domění že hamry jsou u nás otázkou 15. - 16.st..... jak se člověk občas domýšlí chybně že? Spojoval jsem je totiž s manufakturami.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mac »

Romikov napsal:zajímavé žil jsem v domění že hamry jsou u nás otázkou 15. - 16.st..... jak se člověk občas domýšlí chybně že? Spojoval jsem je totiž s manufakturami.
jj, zajímavý -jinak větší platnéřské firmy, třeba jako rodina Missagliů měli vlastní hamry a buchary a byli součástí jejich dílny. To proto, aby měli pod kontrolou zpracování od prvopočátku a byli si jistý kvalitou suroviny).
M
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mac »

Ahoj,

vrátil bych se ještě k mé přilbě z jednoho kusu. Přilba byla vybroušena ,proměřena a výsledek je takový, že tl. mat. na na spodní části přilby je nejsilnější, u prostřed přilby ( pruh na přilbě v úrovni lícnice) je nejslabší a vrchlík je zhruba mezi. Hodnoty jsou v jednotlivých místech rozdílné ,ale jdou po sobě jak jsem napsal . Tudíž se mi nezadařilo vytvořit přilbu tak jak si myslím, že by byla z mého pohledu nejlepší a budu muset zvolit jiný pracovní postup. Co mě ovšem zarazilo, je to, že když jsem se podíval do měření z výstavy v Hradci, zjistil jsem to, že přilba z kompletu z Lednice je udělaná tak jak by asi měla - na vrcholu nejsilnější a ztahuje se dolů, pak tam máme klobouk z Frýdlantu, kde krempa klobouku je silnější než zbytek přilby.Barbutu, kde by se dalo říc, že mat. se ztenčuje směrem dolů.Šalíř ze znojma, kde jsou hodnoty zhruba všude stejné A pak tu máme šalíře z Broumovska,Telče a Prahy, kde mat. u spodní části přilby jsou také silnější než vrchlíky a v "půlce"přileb jsou tenčí než hodnoty naměřené na vrchu a spodku přilby. Samozřejmně, že hodnoty jsou orientační, nejsou na všech místech stejné, materiál je zrezlý či poškozený, ale nějakým způsobem se zde odráží zpracování přileb. Nechci se hádat co je lepší, každopádně souhlasím s tím, že přilba, která má na "vrchlíku " nejvíce mat. a pak se ztahuje dolů do tenka bude to nejlepší a nejkvalitnější řešení, o tom žádná! Budu muset samozřejmně na tom zapracovat, abych se dostal kam je třeba. Teď by mě zajímalo, zda má někdo z přítomných možnost nějakého proměření originálu, či jestli někdy někdo tady měřil nějaké přilby a podělil se s námi jaké je rozložení tl.materiálu i u jiných přileb a zda jsou opravdu všechny robeny tak jak, že materiál se směrem dolů ztenčuje.
Ahoj M.
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mac »

Ahoj ještě jednou všem badatelům),
ještě jednou k mé "kusovce". Přilba sice bude zakalená, tudíž bezpečná, jen je velmi zeslabená část v oblasti hřebenu v zadní části přilby. Abych mohl zaručit bezpečnost celé přilby, rozhodl jsem se do toho místa dát lulejku, tudíž místo bude přeplátované ještě 1,5mm.
Dotaz pro "malé badatele")) -máte někdo fotku originál tulejky, či nějké vyobrazení? popravdě řečeno, moc jsem j orig. neviděl (nemyslím renesanční přilby a dál) ač na vyobrazeních jsou občas vidět. Setkali jste se vy někde s tulejkama v jakékoliv formě jak už psané či nafocené?
Prosím jeslti by jste mohli své poznatky sem vložit, myslím, že by to mohlo zajímat i ostatní.
Díky M.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Broďan »

U gotických přileb určitě převládalo uchycení chocholu či jiné ozdoby nahoře na temeni. Tam se přidělávaly takové ty tyčky, co známe z dochovaných armetů, resp. z Ucellových obrazů. Nejstarší klasickou kornoutovitou tulejku znám z jednoho armetu z Mantovy (cca 1510). Ale nemám šanci teď projít celou databázi. Ten kornoutek je v levé zadní části helmy nikoliv přímo v týlu a myslím, že se neliší zásadně od renesančních. Ale oni Taliáni měli vlastně renesanci už v 15. stol.
To zeslabení plechu na helmě nebo přímo probouchání či probroušení bylo asi celkem běžnou věcí, protože spousta jich má záplaty už z výroby a to na různých místech. A ty renesanční mají přes ty záplaty honosné gravírování jakoby se nechumelilo.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mac »

Martin Broďan napsal:U gotických přileb určitě převládalo uchycení chocholu či jiné ozdoby nahoře na temeni. Tam se přidělávaly takové ty tyčky, co známe z dochovaných armetů, resp. z Ucellových obrazů. Nejstarší klasickou kornoutovitou tulejku znám z jednoho armetu z Mantovy (cca 1510). Ale nemám šanci teď projít celou databázi. Ten kornoutek je v levé zadní části helmy nikoliv přímo v týlu a myslím, že se neliší zásadně od renesančních. Ale oni Taliáni měli vlastně renesanci už v 15. stol.
To zeslabení plechu na helmě nebo přímo probouchání či probroušení bylo asi celkem běžnou věcí, protože spousta jich má záplaty už z výroby a to na různých místech. A ty renesanční mají přes ty záplaty honosné gravírování jakoby se nechumelilo.
Ahoj,
díky za odpověď )!
Od cca roku 1500 dál mám tulejek hodně, jen jsem neviděl žádnou "gotickou" a přitom na vyobrazeních jsou. No něco vymyslím).
Asi se jim taky stávalo, že to úplně nezvládli, tak jak by chtěli)), ale záplatu se mi dělat kvůli cca centimetru čtverečnímu nechce)) Myslím, že tulejka v danou chvíli bude nejlepší řešení. Myslím, že zákazník spíš ocení tulejku před záplatou a díky přeplátování se dostanu zpátky na bezpečnou mez).
Ještě jednou moc díky za pomoc při hledání řešení!
M.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Broďan »

No, kdybys to Macu nikomu neřekl, tak nikdo nic nezjistí. Možná po čase, když bude na tu helmu hodně kašlat a bude často odstraňovat rez, tak snad by se mohl v tom místě probrousit. Ale i to by mělo být v pořádku, protože probroušených zbrojí znám taky dost. I v tom katalogu z výstavy v HK je minimálně jedna zbroj pořádně probroušená.
Klasické kornoutky na chochol používají i lidi od Embletona, tak to určitě bude v pořádku. Ono taky není mnoho způsobů, jak upevnit peří na plech. Když nemají vysloveně renesanční zdobení, tak proč ne?
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Siegfried »

Mac: kocoure, ty palčáky na té fotce 030.jpg ty jak si mi posílal myslím mailem jsou podle čeho? Jo a nezapomeň mi poslat ty fotky těch druhejch originálů jak jsme si psali.
Díky

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mac »

Martin Broďan napsal:No, kdybys to Macu nikomu neřekl, tak nikdo nic nezjistí. Možná po čase, když bude na tu helmu hodně kašlat a bude často odstraňovat rez, tak snad by se mohl v tom místě probrousit. Ale i to by mělo být v pořádku, protože probroušených zbrojí znám taky dost. I v tom katalogu z výstavy v HK je minimálně jedna zbroj pořádně probroušená.
Klasické kornoutky na chochol používají i lidi od Embletona, tak to určitě bude v pořádku. Ono taky není mnoho způsobů, jak upevnit peří na plech. Když nemají vysloveně renesanční zdobení, tak proč ne?
Nezjistí, to máš recht, ale o tom to není))) Já se nestydím za to že se mi něco nepovede -jsem taky jenom člověk). Mohl bych to "zazdít", ale není důvod a to že na tom budu dál pracovat povede k tomu, že to bude lepší). Nehledě na to že se rád podělím s tím kde je problém a lidi budou vědět, na co si mají dát pozor.
Zjistil jsem teď že postup, který jsem zvolil pro šalíř z půlek není taky úplně to pravý ořechový. Začínám dneska nový a trošku jinak a s výsledkama a rozdílama se podělím až budu vědět, jak budu na tom s prac. postupem , který jsem zvolil nyní.
M.
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mac »

Siegfried napsal:Mac: kocoure, ty palčáky na té fotce 030.jpg ty jak si mi posílal myslím mailem jsou podle čeho? Jo a nezapomeň mi poslat ty fotky těch druhejch originálů jak jsme si psali.
Díky
ahoj,
pošlu večer, díky za připomenutí)!
M.
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti