"husitske" klobuky a vyrobcovia

Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Random »

OT to Mac: diskusi se zájmem sleduji a nebudu se k ní vyjadřovat v plném rozsahu. Jenom jeden kousíček, mě zaujal, protože je to všeobecně rozšířený omyl: "tenkrát na to lidi museli taky mít, tak na to musejí mít i dneska".

Jenže nemusejí. A to hned ze dvou důvodů. S cenami, které představuješ (ano, i já jsem si v jednu chvíli myslel, že bych dal dohromady na klobouk od Tebe), je potřeba těch minimálně 100K či víc na vybavení běžného žoldnéře, žádného nobila (kroužkovku, přílbu, rukavice, přední plech nebo brigantinu a to ve druhé polovině XV bychom spíš hovořili o rukách a nohách, ale bez rukavic).
Za druhé - my si na středověk jenom hrajeme a v této logice jsme biti za to, že to chceme dělat dobře. Já si nemůžu dovolit vydat se do bitvy jen v kyrysu a s přílbou, jak to vidíme na tolika vyobrazeních, prostě na rozdíl od "tenkrát" nejsem zboží na odpis a musím si chránit kolena (pozdě), prsty, lokty a ramena a tady se dostáváme hravě na těch 200k a zase to není bohatý nobil, ale maník, co chce přežít. Naši velitelé nejsou bphatí šlechtici, ale většinou zcela obyčejní lidé, kteřé tomu koníčku dávají o něco víc časi tl,aže se postupně začínají odlišoavt od davu. To z nich ale nedělá boháče v materiálním slova smyslu.

Já vybavuji čtyři lidi, protože vyjíždíme jako rodina. Podle LH varianty mohu dělat tak maximálně kuchaře, když mi někdo laskavě půjčí hrnec. Děkuji, nechci, nechutnalo by vám. Nebo si mám najít jiný koníček, tohle není pro chudáky. To by mě přišlo torchu líto, ale uměl bych to pochopit, protože se mi to už stalo.

Nebo si zkrátka pořídím okapy a budu se tvářit patřičně zkroušeně pokaždné, jakmile se rozvine diskuse, jako tato. Moje plechy nejsou úmyslný ojeb a snaha ušetřit, ale ekonomická nutnost. Ale jak říklám, jsme OT, tohle jsme probírali leckde už mnohokrát a řešení to nemá - nerad bych dopal jako mnoho "západních" skupin, které jsou sice perfektně LH, ale na srazech pořádají pořadová cvičení, aby si neublížili nebo spončí s nějakým laufem sice na dostřel leč mimo dění.
"Ad ultimum!"
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mac »

Random napsal:OT to Mac: diskusi se zájmem sleduji a nebudu se k ní vyjadřovat v plném rozsahu. Jenom jeden kousíček, mě zaujal, protože je to všeobecně rozšířený omyl: "tenkrát na to lidi museli taky mít, tak na to musejí mít i dneska".

Jenže nemusejí. A to hned ze dvou důvodů. S cenami, které představuješ (ano, i já jsem si v jednu chvíli myslel, že bych dal dohromady na klobouk od Tebe), je potřeba těch minimálně 100K či víc na vybavení běžného žoldnéře, žádného nobila (kroužkovku, přílbu, rukavice, přední plech nebo brigantinu a to ve druhé polovině XV bychom spíš hovořili o rukách a nohách, ale bez rukavic).
Za druhé - my si na středověk jenom hrajeme a v této logice jsme biti za to, že to chceme dělat dobře. Já si nemůžu dovolit vydat se do bitvy jen v kyrysu a s přílbou, jak to vidíme na tolika vyobrazeních, prostě na rozdíl od "tenkrát" nejsem zboží na odpis a musím si chránit kolena (pozdě), prsty, lokty a ramena a tady se dostáváme hravě na těch 200k a zase to není bohatý nobil, ale maník, co chce přežít. Naši velitelé nejsou bphatí šlechtici, ale většinou zcela obyčejní lidé, kteřé tomu koníčku dávají o něco víc časi tl,aže se postupně začínají odlišoavt od davu. To z nich ale nedělá boháče v materiálním slova smyslu.

Já vybavuji čtyři lidi, protože vyjíždíme jako rodina. Podle LH varianty mohu dělat tak maximálně kuchaře, když mi někdo laskavě půjčí hrnec. Děkuji, nechci, nechutnalo by vám. Nebo si mám najít jiný koníček, tohle není pro chudáky. To by mě přišlo torchu líto, ale uměl bych to pochopit, protože se mi to už stalo.

Nebo si zkrátka pořídím okapy a budu se tvářit patřičně zkroušeně pokaždné, jakmile se rozvine diskuse, jako tato. Moje plechy nejsou úmyslný ojeb a snaha ušetřit, ale ekonomická nutnost. Ale jak říklám, jsme OT, tohle jsme probírali leckde už mnohokrát a řešení to nemá - nerad bych dopal jako mnoho "západních" skupin, které jsou sice perfektně LH, ale na srazech pořádají pořadová cvičení, aby si neublížili nebo spončí s nějakým laufem sice na dostřel leč mimo dění.

Ahoj,
asi jsme si úplně nerozuměli, nebo jsem to taky třeba špatně napsal -tak že se omlouvám.
Já jsem nenapsal - "tenkrát na to lidi museli taky mít, tak na to musejí mít i dneska".
,ale -"ale když chce někdo mít zbroj a chce si hrát na rytíře,tak na to musí mít". Myslím, že to je trochu rozdíl. Člověk nemusí představovat zrovna rytíře, aby měl ucelenou ochranu, ale jeslti chci být rytíř, tak halt musím trošku nainvestovat ("musím" - prostě to stojí). Já když budu chtít hrát třeba hokej, no tak si asi taky koupím vhodné vybavení a nebudu jezdit v kožených bruslích po dědečkovi, ač jezdit budu. Nevím jak hodně se orientuješ v mých cenách,ale rozhodně provedení žoldnéře by tě nevyšlo tak draho -zde máš velmi hrubý rozpočet na věci co jsi psal - samozřejmně je to velmi orientační a vše by vycházelo od tvaru, počtu kanel ,počtu lamel,ovalení atd.,atd,atd -ale přilba (klobouk, pěšší šalíř s vycpávkou) od 8tis.,přední plát od 8.tis, palčáky od 6.tis, myšky od 5tis,ramena od 5tis,nohy -lýtka od 10tis a vršky nohou od 8tis. Zbroj za cca 200.tis si představuju zbroj kterou sem dal do přílohy-což si myslím, že na bitku je zbytečný luxus))).
Máš pravdu v tom, že je potřeba se do bitky dobře ochránit, protože musíme druhý den do práce-moc s tebou souhlasím, já to vyřešil tak, že nabitky už nejezdíme,ale radši se zúčastňujeme akcí, které jsou nacvičené a o to víc vystupujeme. Chápu, že to pro někoho není ten správný směr,já jen jak jsme to vyřešili my.
Rozohdně si nemyslím že toto je koníček pro chudáky, jen mi občas přijde, že lidi si neumí najít priority, nebo může být i fakt, že neví co hledat. Kolikrát se mi i stane, že mi lidi pošlou obrázek něčeho,co chtějí urobit a já jim napíšu cenu. Odpověď je pak -to je velmi drahý -nakonec se dostaneme k tomu, že ten člověk neví, že existuje plno variant, které nebudou tak vyleštěné, nebudou mít duté nýty ve tvaru kytiček atd.,ale i tak jsou funkční a pro jejich dobu ok. Osobně mám nejraději, když mi lidi pošlou rozpočet pro to co chtějí a já se jim do toho snažím najít adekvátní produkty které jsem schopen vyrobit. Když mi pošleš částku, kterou chceš do vybavení vrazit a jaké vybavení si představuješ, uřčitě se najde něco, co by ti vyhovovalo. Samozřejmně po mě nemůžeš chtít nemožné, třeba jako přilbu za 2500Czk).
Budu se těšit na tvůj meil)
Ahoj M.
Přílohy
58442024.jpg
58442024.jpg (153.69 KiB) Zobrazeno 8508 x
58442044.jpg
58442044.jpg (163.28 KiB) Zobrazeno 8507 x
58442064.jpg
58442064.jpg (168.36 KiB) Zobrazeno 8501 x
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mahy »

Jak píše Random- všichni nemáme na to koupit si blembák za 10 000,- a vejš :( . Já osobně nehodlám ani tolik dávat. Pokud to tak někdo cejtí, že to za ty love musí mít budiž mu přáno. Nehodlám investovat velký díl z rodinného rozpočtu za zboží, které mohu mít(byť vyrobeno nedobovou technikou) za polovic.A to se netýká jenom zbroje.Můžeme si za to částečně sami- pokud jsme ochotni dávat takové sumy, pak nám to za takové sumy bude servírováno.Ale co nechápu?Proč proboha řešit jestli je to z jednoho kusu nebo svařenec, nota bene když to stejně bez rentgenu nepoznáte?Jestli někdo z Vás chce chodit ve zbroji za 200 000,- vyrobené tehdejší technikou ať chodí, já mu to přeji. A co absolutně neuznávám tak řeči typu nemáš na to peníze tak to nedělej! Nejedná se o vrcholový sport jedná se o koníček pánové. Koníček, zájmovou činnost!
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mahy »

Samozřejmně po mě nemůžeš chtít nemožné, třeba jako přilbu za 2500Czk)
Mno 2500 je pro mne optimální cena za blembák. Nemohu však chtít, aby byl kalenej, z jednoho kusu a zdobenej mosazí, ale jinak mi to příjde jako normální cena. A teď mne zepsujte!
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mac »

Random napsal:OT to Mac: diskusi se zájmem sleduji a nebudu se k ní vyjadřovat v plném rozsahu. Jenom jeden kousíček, mě zaujal, protože je to všeobecně rozšířený omyl: "tenkrát na to lidi museli taky mít, tak na to musejí mít i dneska".

Jenže nemusejí. A to hned ze dvou důvodů. S cenami, které představuješ (ano, i já jsem si v jednu chvíli myslel, že bych dal dohromady na klobouk od Tebe), je potřeba těch minimálně 100K či víc na vybavení běžného žoldnéře, žádného nobila (kroužkovku, přílbu, rukavice, přední plech nebo brigantinu a to ve druhé polovině XV bychom spíš hovořili o rukách a nohách, ale bez rukavic).
Za druhé - my si na středověk jenom hrajeme a v této logice jsme biti za to, že to chceme dělat dobře. Já si nemůžu dovolit vydat se do bitvy jen v kyrysu a s přílbou, jak to vidíme na tolika vyobrazeních, prostě na rozdíl od "tenkrát" nejsem zboží na odpis a musím si chránit kolena (pozdě), prsty, lokty a ramena a tady se dostáváme hravě na těch 200k a zase to není bohatý nobil, ale maník, co chce přežít. Naši velitelé nejsou bphatí šlechtici, ale většinou zcela obyčejní lidé, kteřé tomu koníčku dávají o něco víc časi tl,aže se postupně začínají odlišoavt od davu. To z nich ale nedělá boháče v materiálním slova smyslu.

Já vybavuji čtyři lidi, protože vyjíždíme jako rodina. Podle LH varianty mohu dělat tak maximálně kuchaře, když mi někdo laskavě půjčí hrnec. Děkuji, nechci, nechutnalo by vám. Nebo si mám najít jiný koníček, tohle není pro chudáky. To by mě přišlo torchu líto, ale uměl bych to pochopit, protože se mi to už stalo.

Nebo si zkrátka pořídím okapy a budu se tvářit patřičně zkroušeně pokaždné, jakmile se rozvine diskuse, jako tato. Moje plechy nejsou úmyslný ojeb a snaha ušetřit, ale ekonomická nutnost. Ale jak říklám, jsme OT, tohle jsme probírali leckde už mnohokrát a řešení to nemá - nerad bych dopal jako mnoho "západních" skupin, které jsou sice perfektně LH, ale na srazech pořádají pořadová cvičení, aby si neublížili nebo spončí s nějakým laufem sice na dostřel leč mimo dění.

Každopádně ještě musím k cenám dodat to, že rozhodně nemám problém udělat polotovar -viz příloha. A každý kdo je trošku zručný si může dobrousit věci sám, dát kůže , udělat přezky.Broďan to taky napsal, že každý kdo je šikulka může být platnéř (to jen rýpám))) Dělám občas nějaké takové polotovary do švédska do skupiny, kde si tím po večerech krátí chvíle)). Každopádně i to je cesta jak ušetřit nějakou tu kačku. Jen na výrobek nedám raznici, ale to asi člověka nemusí až tak trápit))) Víc pro to nejsem bohužel schopen udělat.
M.
Přílohy
foto 030.jpg
foto 030.jpg (41.61 KiB) Zobrazeno 8496 x
foto 004.jpg
foto 004.jpg (23.29 KiB) Zobrazeno 8492 x
foto 017.jpg
foto 017.jpg (54.19 KiB) Zobrazeno 8490 x
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mac »

Bohužel, nejsem schopen se na tuto cenu dostat(, ale chápu, že pro někoho to může bát jeho hranice.
Jo, už jsem Vám říkal proč dělám plechy (jinak mám vystudovanou stavárnu -projekci budov)?
protože sem chtěl brnčo a všechno bylo mega drahý))))

M.
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mahy »

Na kolik vychází orientačně takový polotovar? Třeba u přilby typu šlap?Anebo buďme konkrétní na kolik by vyšly ty první rukavice? Jenom pro zajímavost. Díky za info ;)
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mac »

Mahy napsal:Na kolik vychází orientačně takový polotovar? Třeba u přilby typu šlap?Anebo buďme konkrétní na kolik by vyšly ty první rukavice? Jenom pro zajímavost. Díky za info ;)
Ty plačáky jsou z jednoho kusu, mat. 1,5mm a tento polotovar by stál 5500Czk.Palčáky, které sem dal do debaty jako první by vyšli - cca 4500
Přilba - http://www.mac-armour.cz/obrazky/14stol/14L1.JPG
2,0mm , vykovaná,svařovaná a překované sváry - 4.tis.
Vím, že to není tvých 2500(((,pořád mám nějaké mantinely.
M.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Broďan »

Mac napsal:Broďan to taky napsal, že každý kdo je šikulka může být platnéř (to jen rýpám)))
Já si snad skočím do sklepa pro kýbl popela a vysypu si ho na hlavu. Macu existuje přece spousta řemesel, která nejsou zas tak běžná a vyžadují velkou šikovnost a talent. Jeden můj kamarád je velmi dobrý sedlář. Po vojně začal dělat se svým bráchou, který byl vyučen sedlářem a postupně se vypracoval na mistra svého řemesla. Taky znám pár dobrých puškařů (tedy skutečně pár=2), kteří vyrobí jakoukoliv repliku, stejně tak mušketu jako kulomet. Říkat si o chválu je trapný, protože dobrý zboží se chválí samo, ne? Po tobě zůstávají pěkný, někdy dokonce krásný věci, ... po někom jenom slizká stopa.

Myslím si, že každý má právo, aby si svůj koníček užíval tak, jak se mu líbí. Někdo touží po okřusávání se mečema, píkama, sudlicema v bitvách, někoho baví vystupování a někomu stačí zkrátka mít pěknou repliku a občas v ní vylézt před lidi, protože těžiště jeho zájmu je třeba ve studiu historie a tak.

Takže bych prosil, aby se sváteční "bojovníci" zdrželi narážek na pojetí akce typu "pořadové cvičení", "postávání s laufem" apod. Živelný boj typu Libušín, kde stejně nemusí účastník umět vůbec bojovat (natož šermovat) a veškeré srážky jsou pouhým bezzubým kydlením, kdy jde maximálně o klepnutí do helmy či do zbroje, nemá podle mne žádnou zásadní hodnotu a neposkytuje ani prostor pro nějaké vyžití. Všechno je totiž limitované snahou, aby se nikomu nic nestalo, protože v pondělí se jde do práce. Pak to dopadá tak, že nějakej pošuk s mečem projde šikem sudličníků, protože ho nikdo nechce zmrzačit.

Já jsem si boje mečem užil až až v 90.-tých letech. Utrpěl jsem mj. těžkou zlomeninu kotníku, a taky mi už není dvacet, takže se nebudu dohadovat s bojechtivou mládeží, jestli jít natvrdo do bitvy nebo si to užít trochu jinak. Zkrátka to hezké, co se mi na bitvách líbí, je právě to, co někdo nazývá "pořadovým cvičením". Bitvy jsou divadlo, kdo v tom hledá skutečný boj, je blázen.
Vystupovat mne nebaví, neboť dnes již nechápu, proč bych tak měl činit, ale např. ve střelbě z gotické kuše (Landštejn) jsem už párkrát dosáhnul slušných výsledků.
Náplní našeho zájmu, mohu-li mluvit i za pár dalších lidí, je rekonstrukce života měšťanů na konci 15. stol. A to spíše v čase války. Tato role nesouvisí s diváky, je to spíš takový paralelní život. Je samozřejmě snaha, mít co nejlepší vybavení. Zbroje nejsou apriory určeny ke zrasení v bitvách, nicméně se s tím také trochu počítá. Kvalita vybavení by měla odpovídat měšťanskému stavu a proto netoužíme pro leštěných ocelových zbrojích. Leda tak po kvalitní ocelové helmě a zde zjišťuju, že finanční náročnost je tak vysoká, že si ji raději odřeknu a koupím něco hezkého dětem nebo ženě. Broda Hrr!!
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Martin Broďan napsal:...leda tak po kvalitní ocelové helmě a zde zjišťuju, že finanční náročnost je tak vysoká, že si ji raději odřeknu a koupím něco hezkého dětem nebo ženě. Broda Hrr!!
:thumbleft:
Pod tohle bych se taky rád podepsal...
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mac »

Martin Broďan napsal:
Mac napsal:Broďan to taky napsal, že každý kdo je šikulka může být platnéř (to jen rýpám)))
Já si snad skočím do sklepa pro kýbl popela a vysypu si ho na hlavu. Macu existuje přece spousta řemesel, která nejsou zas tak běžná a vyžadují velkou šikovnost a talent. Jeden můj kamarád je velmi dobrý sedlář. Po vojně začal dělat se svým bráchou, který byl vyučen sedlářem a postupně se vypracoval na mistra svého řemesla. Taky znám pár dobrých puškařů (tedy skutečně pár=2), kteří vyrobí jakoukoliv repliku, stejně tak mušketu jako kulomet. Říkat si o chválu je trapný, protože dobrý zboží se chválí samo, ne? Po tobě zůstávají pěkný, někdy dokonce krásný věci, ... po někom jenom slizká stopa.

Myslím si, že každý má právo, aby si svůj koníček užíval tak, jak se mu líbí. Někdo touží po okřusávání se mečema, píkama, sudlicema v bitvách, někoho baví vystupování a někomu stačí zkrátka mít pěknou repliku a občas v ní vylézt před lidi, protože těžiště jeho zájmu je třeba ve studiu historie a tak.

Takže bych prosil, aby se sváteční "bojovníci" zdrželi narážek na pojetí akce typu "pořadové cvičení", "postávání s laufem" apod. Živelný boj typu Libušín, kde stejně nemusí účastník umět vůbec bojovat (natož šermovat) a veškeré srážky jsou pouhým bezzubým kydlením, kdy jde maximálně o klepnutí do helmy či do zbroje, nemá podle mne žádnou zásadní hodnotu a neposkytuje ani prostor pro nějaké vyžití. Všechno je totiž limitované snahou, aby se nikomu nic nestalo, protože v pondělí se jde do práce. Pak to dopadá tak, že nějakej pošuk s mečem projde šikem sudličníků, protože ho nikdo nechce zmrzačit.

Já jsem si boje mečem užil až až v 90.-tých letech. Utrpěl jsem mj. těžkou zlomeninu kotníku, a taky mi už není dvacet, takže se nebudu dohadovat s bojechtivou mládeží, jestli jít natvrdo do bitvy nebo si to užít trochu jinak. Zkrátka to hezké, co se mi na bitvách líbí, je právě to, co někdo nazývá "pořadovým cvičením". Bitvy jsou divadlo, kdo v tom hledá skutečný boj, je blázen.
Vystupovat mne nebaví, neboť dnes již nechápu, proč bych tak měl činit, ale např. ve střelbě z gotické kuše (Landštejn) jsem už párkrát dosáhnul slušných výsledků.
Náplní našeho zájmu, mohu-li mluvit i za pár dalších lidí, je rekonstrukce života měšťanů na konci 15. stol. A to spíše v čase války. Tato role nesouvisí s diváky, je to spíš takový paralelní život. Je samozřejmě snaha, mít co nejlepší vybavení. Zbroje nejsou apriory určeny ke zrasení v bitvách, nicméně se s tím také trochu počítá. Kvalita vybavení by měla odpovídat měšťanskému stavu a proto netoužíme pro leštěných ocelových zbrojích. Leda tak po kvalitní ocelové helmě a zde zjišťuju, že finanční náročnost je tak vysoká, že si ji raději odřeknu a koupím něco hezkého dětem nebo ženě. Broda Hrr!!

Jsem psal, že rýpu)) Není potřeba si sypat něco na hlavu, chápu jak jsi to myslel, jen jsem si nemohl pomoc)
Vím o co se snažíš ty -velmi se mi to líbí, fandím ti ač nesouhlasím s tvým všeobecným názorem na šermování (což je na jinou debatku a já zase nemám tolik času vysedávat u netu))). Ty máš krásné věci, funkční , máš načteno a nastudováno, pak je tu ale plno lidí, kteří jen rýpou do ostatních smějou se jim aniž by měli zameteno před vlastním prahem (myslím, že nemá cenu jmenovat, stejně si to nepamatuju a kdo se cítí být v tuto chvíli uražen, tak to bude on))) . Jde o to, že když si přečtu pár debat, tak si popravdě řečeno připadám že když nemám kalenou kusovku, halapartnu se kterou se vlastně naučím šermovat jen co ji dostanu do ruky a jesltiže navštěvuju nějakou školu, tak jsem mega lůzr. Můžeš mi napsat, že to není pravda a že to není tak myšleno- a já tomu rád věřím, ale to není jen můj názor a dojem na debyty jak jsou vedeny v poslední době. Já nemám jen problém to napsat)). Taky neobviňuju někoho osobně, já jen píšu že z toho mám takový celkový dojem a stejný dojem mají lidi se kterými se stýkám a pročtou si občas nějaké debaty. Proto jsem taky napsal do této debaty, aby se lidi vlastně nemuseli stydět za to, že mají vařené věci, když vypadají tak jak mají.
Musím napsat, že jsi mě velmi potěšil tím co jsi napsal, ač jsem přesvědčenej, že to je tvůj názor, který máš dýl a kterým se řídíš ( "Myslím si, že každý má právo, aby si svůj koníček užíval tak, jak se mu líbí" + jsem velmi mile překvapen z postoje k vař. výrobkům) jen jsem si nevšiml, že by jsi to někde v diskuzích presentoval (ale já zase tolik vše nečtu, tak mi to mohlo ujít).
Dále souhlasím s tím, že kdo hledá v "bitvě"boj to nemá úplně v hlavě v pořádku! Proto raději jezdím na vystoupení, kde se snažíme lidem ukázat, že se dá šermovat i v jiných věcech než jsou buzergatě a praporovina.Ohledně bitev -taky už jsme se zbytkem skupiny koukali po arkebuzách(nemyslím Racka, který si našel stejnou zálibu v bitvení jako ty už dávno))))
To že by vybavení mělo korespondovat s představovanou dobou a stavem - naprostý souhlas)!
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Broďan »

Mac napsal:Proto jsem taky napsal do této debaty, aby se lidi vlastně nemuseli stydět za to, že mají vařené věci, když vypadají tak jak mají.
Musím napsat, že jsi mě velmi potěšil tím co jsi napsal, ač jsem přesvědčenej, že to je tvůj názor, který máš dýl a kterým se řídíš ( "Myslím si, že každý má právo, aby si svůj koníček užíval tak, jak se mu líbí" + jsem velmi mile překvapen z postoje k vař. výrobkům) jen jsem si nevšiml, že by jsi to někde v diskuzích presentoval (ale já zase tolik vše nečtu, tak mi to mohlo ujít).
Důležité je právě to, aby zbraně a zbroj vypadaly tak, jak mají. Bohužel většina výrobců ojebává. Jejich výrobky vypadají špatně od A do Z. Za to se jim dostává vrchovatě kritiky, nejen ode mne. Jejich sváry jsou vidět a nejsou pouze na nejnutnějších místech. Zpravidla celý dojem z výrobku bývá špatný. Fakt, že pár platnéřů umí i jednokusové helmy, nás pochopitelně nutí k tomu, abychom si takovéto helmy pořizovali. A jelikož je umí i z kalené oceli, tak bychom chtěli mít i takovéto. Ale každá sranda něco stojí a já osobně mám limity i na morální úrovni, nejenom na finanční. Nebudu si pořizovat něco super na úkor rodinného života. Mohu jednokusové helmy doporučovat, případně se s nimi chlubit, ale nevidím důvod, proč někoho kritizovat za pěknou helmu vyrobenou zcela moderně. Snahám o větší dokonalost se meze nekladou. Ale když tak pátrám v paměti, tak jsem měl takovýto názor odjakživa.
Ohledně šermu a vystupování mohu svobodně vyjádřit svůj názor, navíc o tom něco vím a nejsem zcela mimo mísu. Mohu s něčím nesouhlasit a něco nechápat, protože to nekoresponduje s mými současnými názory. Na tom není nic špatného, protože na oplátku respektuji názory druhých. Negativní postoj mám k tradičním keckařským vystoupením, kterých je stále asi tak 90%. A je mi fuk, že šermují třeba i srdcem a jsou posedlí romantikou nebo jestli prostituují za mrzký peníz, aby ho pak utratili za kolejnici, okap nebo sametový "honosák". Pak je tady ovšem menšina, která neojebává a je radost na to pohledět. Mají své priority a mohou je zase iritovat priority moje. Zpravidla však nalézáme společnou řeč a to je dobře.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Siegfried »

Mno mám tedka dost práce v práci, takže nestíhám tak jsme si chviličku urval až tedka.
Macu, vyhrabal si poměrně starou věc. ale budiž. Byla psána na základě věcí které byly platné v té době. Btw, měl už si tou dobou hotovou tu první helmu z jednoho kusu? :)
Po tom co jsem viděl osobně a na www jsem došel k názoru, že nejhezčí věci máš Brožek a to jak tvarově tak i povrchově, prostě z nich mám pocit kvalitního řemesla.
Rád podotknul, že tě mám osobně rád, seš fajn, líbí se mi tvůj šerm(boj) i vystoupení. oděvy máte taky pěkný, platnéř jsi taky velmi dobrej, prostě renesanční člověk.
Řešíme tu samozřejmě detaily protože se pohybujete s Brožkem a Georgem a možná ještě někým na absolutní špičce, a ty rozdíly jsou v jednotkách procent, to předesílám... Aby z toho zase nebyly nějaké nepochopení. Diopan a podobní, jsou dost jinde :)))
A teďka konkrétně. Vycházel jsem z našeho tel. rozhovoru, kde jsem po tobě něco chtěl a ty si vyjádřil velkou neochotu to dělat v ohni... (viz. ten telefon)
Já považuji kování za tepla vzhledem k mechanickým vlastnostem tehdejších materiálů za dost nutné. Nebudu tu řešit jestli se mechanické vlastnosti současného plechu kováním za tepla zhorší (btw: pokud ano tak se stane věrohodnějším ne?)
Ale je to dobovější postup, s tím se asi přít nebudeš... viz přednáška p. Williamse (díky žes mě na ní pozval a doufám, že tedka nelituješ:)
Další věcí je, že v patnáctém století (v itálii zjevně už dříve) byla už práce dost rozdělená (nevycházejte prosím z cechovních pravidel platných pro čechy, nejsou univerzální!) tedy platnéř si rozhodně nedělal vytavení rudy sám, ale pracoval už s polotovarem z kterého koval, tedy začít z připraveného plechu není rozhodně špatně tak moc. Stejně jako byly nejpozději od 14. stol. doložené vodní hamry, tedy buchar taky nemusí být na hrubé opracování polotovaru špatně :) (k našemu rozhovoru na karlově mostě)
Základní výhodu v kování za tepla vidím v tom, že vytvoříš přirozené hlubší zákuje, které se těžko vybrušují a proto se i na leštěných originálech obvykle dochovávají. A tím jsme se dostali k povrchům. Povrch o kterém mluvím není totéž jako "dalmatinizace" která se dělá už na hotovém produktu. viz obrázek:
IMG_5132.jpg
IMG_5132.jpg (78.84 KiB) Zobrazeno 8333 x
Došel jsem k závěru, že leštěný zrcadlový povrch bez sebemenšího kazu, je historicky nevěrohodný (samozřejmě je asi lepší než povrch co má plech z válcovací stolice:) Tento názor zastávám hlavně proto, že když se vybrušuje kovaný povrch, musíš hodně ubrat abys dosáhl té bezkazovosti - stále nezapomínejme, že příprava hodně velkého polotovaru je náročná a drahá (tehdy) takže když se pak dokonale vybrousí musí být předtím tlustší materiál... což opět zvedá cenu takže takovýto povrch si pravděpodobně můžou dovolit jen poměrně bohatí (korouhevní páni)... tedy nic pro průměrného pěšáka, či obyčejného šlechtice...
Druhou věcí kterou vyčítám tomuto povrchu (nebo spíše nevyčítám, ale definuje problém) je že s ním dokáže i průměrný výrobce okapář dosáhnout slušného vzhledu, když to celý svařil a voklempířil... (to Macu neber jako útok na sebe) Tímto definuji práci lepších platnéřů z průměru, Hovorka, Jizba a pod...
A tím se dostáváme k Jádru pudla, viděl jsem od tebe maximum věcí vyleštěných, s vařeným zvonem helmy, tedy čím se výsledek liší od Jizby? Na pohled. Ne cenou:)
A totéž je s dalmatínizací, když se mrkneš na klobouk na obrázku, je tvarově podle toho co je v Bellifortis (takže dobře) a stál s polstrem (ručně šitým), správným řemením, přeskou a povrchovkou cca 3500,- když se mrknu na klobouk co má od tebe radek z Bránickejch tak mi to z koukatelnýho hlediska nepřijde jako velkej rozdíl... (jo tenhle klobouk má dvě chyby - jedna vidět není, ale obě jsou při správném zadání dalšího kusu řešitelné ve stejné ceně...)
Tedy neuraž se Macu, ale platit víc za práci co vypadá podobně jako lacinější mi prostě přijde z hlediska zákazníka chybné. Chci podotknout že se teďka zabývám hlavně helmama a případně kyrysama... (rukavice, rukávy, nohavice bych nechal mimo diskuzi - prvotní debata byla taktéž o helmách...)
Co se týče dalmatínizace, myslím že takovýhle povrch nebyl, spíš to bylo celé začerněné (saze a vosk) jako ochrana proti korozi u lacinějších helem...
Když se ještě dostaneme ke svařování ve zvonu helmy, já proti němu nic zásadního nemám pokud se dobře vybrousí či překově (to překování děláš jen zvenku, že? - Manfredův klobouk má zevnitř ten svár patrný co se pamatuju) protože samozřejmě je s jedním kusem víc práce, a ne každý jí chce či může zaplatit...
Na druhou stranu je potřeba velmi přesně dbát na dodržení radiusu či správného vrcholového úhlu, protože ten svár ti umožní jiné věci než tváření materiálu z jednoho kusu... což je věc proč si myslím, že je lepší dělat to z jednoho kusu, snáz trefíš ten správný průběh křivky :)
Takže toliko pro vysvětlení mého prvotného příspěvku. Jednoduše a prostě mi přišlo že pokud ten dotazující se začal tím že chtěl lacinou helmu, nepřišlo mi v té době rozumné ho poslat za tebou, když Brožken dělal pěkný jednokusáky za výše uvedné prachy :)
A teďka si snad pochopil jak jsem to myslel a na závěr si podejme ruce na důkaz že ekzelucí (není jasné koho kým, muhehe) naše přátelství neutrpělo :)))

Mahy: obávám se že za 2500,- si koupíš dycinky shit. Dobře vypadající helmy začínají od cca 4000-5000 klobouky samozřejmě laciněji než šalíře s hledím.
Random: Pokud chceš pěkně vypadající věc, za laciný prachy musíš holt hledat a trvat na tom aby to udělali jak chceš.. .mě třeba dělal kdysi bascinet Mojmír Vrtal, a když sem mu dal fotku a trápil ho s tloušťkou a tvarem, tak byl výsledek za rozumný prachy pěknej.. dneska s novým hledím na 1330:
IMG_5137.jpg
IMG_5137.jpg (102.3 KiB) Zobrazeno 8329 x

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mac »

[quote="Siegfried"]

Hoj),
proč jsem debatu opět otevřel, ač je starší jsem ti vysvětlil v Praze i někde na začátku debaty.
To že se ti líbí víc věci od někoho jiného je normální -každý má svého favoritam jiný vkus atd -to jsem už taky psal))
Ano máš pravdu, v té době jsem přilbu z kusu neměl a popravdě řečeno, nebýt hloupých debat, tak by nebyla ani tato. Nemám čas dělat něco abych někomu něco dokazoval -zde jsem udělal vyjímku. Tu přilbu si nikdo neobjednal a dělal sem ji po večerech.
Jsem rádm, že se ti líbí naše produkce a vážím si tvého kladného ohlasu)!
Přemýšlel jsme o tom telefonátu a vychází mi to, to co jsem už psal, že mi přijde zbytečné dělat některé věci za tepla. Rozhodně nepoznáš, zda je to kované za tepla či studena - jaké součásti palčáku myslíš , že jsou kované za tepla a za studena (viz příloha -no velmi jednoduchý kvíz....)
Rozhodně nelituji že jsem tě pozval na přednášku -nemám problém konsultovat s člověkem který má jiný názor.Na přednášce si ovšem taky slyšel, že někteří platnéři dostávali do rukou již polotovary , jesltiže existovali hamrya buchary, nevidím důvod proč by se chudák středověký pláteník dřel tím, že z hroudy bude bušit kladívkem dotoho tak dlouho než udělal plát. Zastávám ten názor, že na bucharech se předpřipravovali pláty tak, aby vyhovovali budoucímu výrobku. Tak že nevidím nesmysl v tom, že třeba na ramýnka se předbouchaly plátky, které se ve finále zpracovali za studena jako dneska. Samozřejmně, že to nefungovalo jako dneska, že mám možnost si koupit tabuly 1x2m, jejich možnosti byli omezeny.v Tak že jeslti že budu bouchat ramýnka za studena, nevidím v tom dobovější postup než dříve -můj názor se kterým samozřejmně nemusí někdo souhlasit)
Rozhodně neříkám, že buchar je špatně -oni se taky snažili max. si ulehčit svojí práci -proto nevidím důvod proč by si nevykovali ony pláty. Třeba italská firma Missagliů měla vlastní "předpřípravnu" hamry a buchary přímo ve vlastní mega dílně a tudíž nekupovaly polotovary.Ale to štěstí neměli všici pláteníci.
U kování za studena dostanu stejné "zákovky" jako u kování za tepla -budu-li chtí, stejně jako můžu ovlivnit počet a hloubků "zákovků" u kování za tepla. -to pak záleží jaký budu chtít vytvořit finální povrch. Souhlasím s tím, že drtivá většina nemá leštěný povrch (taky je ale potřeba si uvědomit že povrch věcí může být značně ovlivněn skaldováním věcí v průběhu doby - třeba když jsme byly v kutný hoře v restaurátorský dílně, tak tam bylo plno věcí hloubkově zrezlých a když se to vyčistí a pak povrch ošetří, vypadá to jako po kování), a měšťanstvo či žoldnéři budou mít povrch takový jak se líbí tobě a Broďanovi. To ale neznamená, že nikdo nemá právo mít leštěnou věc -tady se opět vrátím k Martinově -
"Myslím si, že každý má právo, aby si svůj koníček užíval tak, jak se mu líbí"
Viz. "dalmatický povrch" - takový povrch dostaneš snadno po vykování a po tom když potřebuješ ustálit pnutí lamel a pak to "ošmrdláš"))v ruce.
Když chceš něco vyleštit a máš strach a tl. mat. ,stačí začít dělat z trošku silnějšího. Materiál nemusí být o tolik silnější, záleží na řemeslníkovi jak to zpracová ( nemusím tady pouštět všechno))) .
To že klobouk na obrázku stojí 3500 s ručně šitou vycpávkou-není můj problém -co se týče ekonomiky, tak jsem již nastínil na začátku debaty a myslím, že již nemá cenu rozebýrat))
Ano,přilbu ze vnitř vybrousím, a z venčí překovu. Manfred má na krempě kůži, jeslti se napletu a jeslti není dkonale udlěnám ze vnitř -tak to byla lemplovina, ale v tu dobu jsem popravdě řečeno na to tolik nedbal, tak jako dnes.

"Na druhou stranu je potřeba velmi přesně dbát na dodržení radiusu či správného vrcholového úhlu, protože ten svár ti umožní jiné věci než tváření materiálu z jednoho kusu... což je věc proč si myslím, že je lepší dělat to z jednoho kusu, snáz trefíš ten správný průběh křivky"
NESMYSL! -víc nemá cenu se k tomu vyjadřovat. Něco o tom napíšu a ž budu dělat iž zmiňovaný šalíř.

Rozhodně nedělám laciný helmy a taky se k tomu nechystám, pořád se budu pohybovat s cenou od 8.tis. s komplet helmou a vycpávkou. Ale taky jsem dělal přilby za 3.tis., ale to už je dávno)) To byly ale přilby bouchané komplet do misek, teď dostanu přilbu jen do rádiusu, abych měl základ a zbytek ženu z venčí- což je trošku pracnější))

Rozhodně to že si vyměnujeme názory, jak zde tak, osobně jinde nemá vliv na naše přátelství))!

M.
Přílohy
foto 022.jpg
foto 022.jpg (37.91 KiB) Zobrazeno 8312 x
foto 021.jpg
foto 021.jpg (42.2 KiB) Zobrazeno 8306 x
foto 018.jpg
foto 018.jpg (54.5 KiB) Zobrazeno 8316 x
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mac »

Ahoj,
tak jsme tady s cyklem "ze života vařené helmy, aneb nemusíme se stydět za svařenec, když je dobře a bezpečně udělán")))
Tento šalíř je dělán z 2,0mm norm. plech.
Tak vystřihnu si tvar, který si myslím že je ok(to je dáno už zkušeností-to prostě musí přijít)). Velikost je dána rozměrama hlavy. Vycházím z šířky a délky hlavy. Z těchto rozměrů si udělám elipsu. Na obvod elipsy přidám 1,5cm pro vycpávku. délka střihu od zátylku po čelo je stejná jako půlka elipsy.
Vyznačím si místo odkud začnu plech stahovat. To je dáno tvarem přilby,ale mělo by to vyjít tak, aby se v místě spánku "sahalo"do materiálu co nejméně ( v tomto případě vůbec-zatím).
V prvním "kole" si jen lehce naznačím risku kterou jsem si namaloval. Pak už plát nahřívám co nejvíc a nosem kladiva stahuju materiál přes přípravek. Počet "kol" stahování záleží na tvaru přilby . Fotky co jsem vložil jsou po prvním "kole". Budu muset udělat ještě jedno "kolo" stahování, abych vrchlík stáhl tak jak potřebuju. To mi určí tvar hlavy. Stahovat materiál budu tak, aby mi kopíroval elipsu uvnitř přilby.
M.
Přílohy
foto 003.jpg
foto 003.jpg (46.84 KiB) Zobrazeno 8171 x
foto 004.jpg
foto 004.jpg (27.46 KiB) Zobrazeno 8169 x
foto 007.jpg
foto 007.jpg (44.17 KiB) Zobrazeno 8169 x
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů