Schwarzschaller

Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Originály zbraní a zbroje

Příspěvek od Pappi »

vyřešit tuhle záhadu asi nebude jednoduché. Polstrování zvonu přilby? jasně, proč ne, ale co to hledí. To tak těsně doléhá k povrchu šalíře, že každý kus nějakého k oněm dírkám přišitého materiálu by silně vadil při zavírání hledí, prostě a jednoduše zavřít by nešlo. Otázku by snad pomohlo rozkrýt jedině najít takový šalíř na nějakých dobových vyobrazeních.
Pátrejme.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Originály zbraní a zbroje

Příspěvek od Broďan »

No, asi si nechám vyrobit u Brožka repliku tohohle kyblíčku a pak skrz ty dírky přivážu, co mne napadne, nafotím to a pustím do světa. Třeba maskování z trávy a větviček by se dalo skrze ty dírky uvázat drátem, ne?
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Kubák
Příspěvky: 72
Registrován: 27 Kvě 2007, 00:06
Místo/Bydliště: praha

Re: Originály zbraní a zbroje

Příspěvek od Kubák »

Martin Broďan: A vymaluj si na něm hnědo-zelenej maskáč :D
ideální přílba do lesních šarvátek
I will kill you so hard you will die to death.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Originály zbraní a zbroje

Příspěvek od Siegfried »

K těm dírkám na šalíři, mě ještě připadá, že jak je takhle divně nudlově a nízce tvarovanej, tak když se polstr uchytí jen dole tak to prostě bude vevnitř všelijak jezdit a vypadávat... takže by se přeci jen ten polstr přišíval i do plochy ? Ostatně při dolním lemu na tom vyleštěném jsou ty samé dírky místo většího množství těch blízko u sebe. Tuším, že i na tom s hvězdičkama je to takhle... Takže já myslím že to je na zachycení polstru... Asi :) ostatně na kdy jsou datované ?

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Originály zbraní a zbroje

Příspěvek od Broďan »

Ještě se vrátím k těm černým šalířům. Ve Wallace Collection je kousek, který má dírky po obvodu hledí v pravidelných intervalech:
http://wallacelive.wallacecollection.or ... sp=F&sp=11

... ten odkaz je nějakej divnej a tak je třeba do vyhledávacího políčka napsat "sallet" a pak se zobrazí helmy, je to ta zcela dole vpravo.
Vylučuji možnost upevnění transportního obalu a prostě zatím nevím, k čemu ty dírky sloužily.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Kubák
Příspěvky: 72
Registrován: 27 Kvě 2007, 00:06
Místo/Bydliště: praha

Re: Originály zbraní a zbroje

Příspěvek od Kubák »

Tak tohle dírkování hledí je značně matoucí :(
Určitě se tam něco upevňovalo nastálo, na přichycení obalu na přepravu jsou ty dírky asi nepoužitelné...
Každopádně na té stránce je zajímavých věcí víc. Třeba tohle http://wallacelive.wallacecollection.or ... age%2Fjpeg
Na pravé straně má ta přilba nějaký "pantík" a vypadá to, že se jedna strana zvedá jako lícnice u pozdějších přileb. Nevím jestli to tak bylo od začátku schválně (kvůli nasazování třeba) nebo až dodatečně jako oprava...
I will kill you so hard you will die to death.
PeZ
Příspěvky: 19
Registrován: 11 Črv 2007, 10:22
Místo/Bydliště: U Řípu a Labe
Kontaktovat uživatele:

Re: Originály zbraní a zbroje

Příspěvek od PeZ »

Kubák napsal:Na pravé straně má ta přilba nějaký "pantík" a vypadá to, že se jedna strana zvedá jako lícnice u pozdějších přileb. Nevím jestli to tak bylo od začátku schválně (kvůli nasazování třeba) nebo až dodatečně jako oprava...
Viděl jsem to u nějaké překreslené přilby na internetu, kde bylo napsáno, že se jedná o střeleckou přilbu - ta část se vyklápí kvůli přilícení, možná k ukotvení tětivy.
...neboť muž vítězívá nad mužem a zbraň přemáhá zbraň; pro bohy máme krvavé oběti a proti kouzlům lze použít kouzla; ale neblahému osudu nelze čelit.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Originály zbraní a zbroje

Příspěvek od Broďan »

Barbuta byla helma pro střelbu velice nevhodná, proto nosili střelci zpravidla jiné typy přileb (klobouky, střelecké šalíře, bascinety-lebky apod.).
Např. Embleton má ve své knížce několik blbostí a jenou z nich je střelec, který má německý šalíř s podbradníkem a pózuje při nápínání kuše něm. heverem a pak se zalícenou kuší. Všelijak se přitom kroutí, protože to s takhle oplechovanou hubou prostě nejde.
Barbuty se tedy sporadicky vyráběly i ve střelecké úpravě s odklápěcí pravou lícnicí. Originálů se dochovalo velice málo. Na obr. v Ospreyi (Italian medieval armies 1300-1500) ji má na hlavě jeden lučištník:
Obrázek
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Originály zbraní a zbroje

Příspěvek od Broďan »

Přátelé, ještě k těm "černým šalířům". Moje milá žena mne upozornila na dvě kresby A. Duerera, které jsem poněkud opominul kvůli jejich notorické známosti. Jsou na nich rytíři evidentně v černých šalířích a s ozdobami na nich, které byly připevněny pomocí oněch dvojic dírek. Obrazce ze šňůrek či ozdobné potahy v týlové části, textil či kůže na hledí, peří (?) apod. Takže účel oněch dírek je snad tímto vyřešen:
Obrázek
Obrázek
Při zvětšení druhého obrázku jsou vidět roztřepené konce šňůrek. Na prvním zase potah v horní části hledí. V knížce o A. Duererovi je takovýchto obrázků více. Na jednom to vypadá na potah celého zvonu přilby. Ještě větší frajeřinou asi byly malované přilby doplněné přivázanými ozdobami.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Originály zbraní a zbroje

Příspěvek od Václav »

No jo, ten druhý obrázek mám dokonce ve Windows jako pozadí, takže na něj každý den koukám, šňůrek jsem si ale nevšiml. :-) Každopádně díky za ten první. Ten jsem neznal a na něm je to vidět myslím velmi dobře. ;-)
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Schwarzschaller

Příspěvek od Broďan »

Další obrázek k tomuhle tématu:
Obrázek
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Schwarzschaller

Příspěvek od Václav »

Jen pro zajímavost, teď jsem narazil na schwarzschaller, který ty dvojice dírek nemá. Prostě záhada... :lol:
Obrázek
Avatar uživatele
Kubák
Příspěvky: 72
Registrován: 27 Kvě 2007, 00:06
Místo/Bydliště: praha

Re: Schwarzschaller

Příspěvek od Kubák »

A naopak šalíř "běžného" typu, který je má:
Obrázek
Obrázek
I will kill you so hard you will die to death.
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: Schwarzschaller

Příspěvek od Mac »

Ahoj,

přiložím taky svůj názor na potahy na přilbách.
Nemyslím, že by potahy sloužili pro přepravu přileb a její ochraně. Asi ani ochrana opřed korozí nebude to pravé. Přikláním se k názoru, že potah sloužil jednak jako ozdobný prvek.Dále bych řekl, že potah sloužil velmi dobře k tlumení ran. Byl jsem mile překvapen jak potažný plát má větší odolnost proti sekům než nepotažený. Dělal jsem tenkrát nějaké pokusy když sem potahoval plátovky. Každopádně si mylsím, že primární účel potahů by od toho,aby přilbu chránil před sluncem a rozpálením přilby. Sami jistě všichni dobře známe jak se plát dokáže na slunci rozpálit, když ho někde necháme)))
Zde jsem našel nějaké obrázky ,sice to není šalíř,ale princip je stejný)
M.
Přílohy
Stibbert_Firenze__203_.jpg
Stibbert_Firenze__203_.jpg (74.79 KiB) Zobrazeno 6498 x
Stibbert_Firenze__201_.jpg
Stibbert_Firenze__201_.jpg (59.31 KiB) Zobrazeno 6500 x
Stibbert_Firenze__199_.jpg
Stibbert_Firenze__199_.jpg (64.82 KiB) Zobrazeno 6501 x
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Schwarzschaller

Příspěvek od Romikov »

No vida to tady zatím nikoho nenapadlo i když s tím asi mají zkušenost všichni.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti