Stránka 1 z 1

Potahované zbroje, brigantýny

Odeslal: 02 Lis 2007, 21:29
od kure
Nazdra mám dotaz jak naložit s těmito informacemi (dilo tzv "Mistra P" rok cca 1400, Ulozeni Ingostadt, signace BA w195.) k tomuto krysu, docela mně zajímá co byl zač a jak časté bylo potahování zbrojímlátkou jestli to bylo jneom pro "horních 10000" nebo se to objevovalo i mezi nižší třídou.

Re: Originály zbraní a zbroje

Odeslal: 03 Lis 2007, 00:16
od Broďan
kure napsal:Nazdra mám dotaz jak naložit s těmito informacemi (dilo tzv "Mistra P" rok cca 1400, Ulozeni Ingostadt, signace BA w195.) k tomuto krysu, docela mně zajímá co byl zač a jak časté bylo potahování zbrojímlátkou jestli to bylo jneom pro "horních 10000" nebo se to objevovalo i mezi nižší třídou.
No, mistr se značkou "P" dělal i tenhle kyrys:
http://img515.imageshack.us/img515/6163 ... astwq7.jpg

I ten potažený je tedy milánská práce a bývá datován do r. 1390. Ale ona ta datace je vždycky přibližná. Je potažen červeným sametem, váží 4,5 kg a jeho tvrdost je cca 370 VPH. Při bližším průzkumu bylo zjištěno, že byl tzv. "přerušovaně" zakalen. Znamená to, že byl rozpálen na určitou teplotu, ponořen do vody a rychle vytažen. Pak pomalu vychladnul a tak došlo vlastně k jakémusi popuštění a tím i k jeho strukturální stabilizaci. Takhle byla kalena většina milánských zbrojí. A když někdy po r. 1470 začali Němci se skutečným kalením a následným popouštěním, ztratili Italové výrazně na prestiži. Německé kalené zbroje pak byly schopné i žárového zlacení, aniž by změnily své vlastnosti. Ani luxusní italské zbroje z 15. stol. zlacené nebyly, protože to způsob jejich kalení neumožňoval. Ještě bych měl dodat, že podle odhadů (na základě dochovaných originálů) byla zakalena asi jedna třetina pozdně gotických zbrojí, zbývající dvě třetiny byly nekalené, tedy železné.

Potažení sametem nemělo jiný význam, než estetický. Používalo se v době, kdy ještě nebylo zpracování plátů na dostatečně vysoké úrovni a v oceli bylo dosti strusky, která způsobovala mj. i vzhledové nedostatky. Velmi často se v této době zbroj zakrývala varkočem, potahování látkou je spíše výjimečné. Sice zbroj chrání, ale když zvlhne, tak se to špatně udržuje.

Ještě bych měl dodat, že takovéhle kyrysy byly na konci 14. stol. výsadou opravdu jen té nejbohatší vrstvy.

Re: Originály zbraní a zbroje

Odeslal: 25 Lis 2007, 18:53
od kure
Nazdra je možn že tahle brigantina byla nanýtovaná jenom na látku? Případně nevíte někdo z jakého století tyhle fagmenty jsou?
http://www.schlosstirol.it/img/brigantine1.jpg
http://www.schlosstirol.it/img/brigantine2.jpg

tady jsou stránky kde jsme je našel http://www.schlosstirol.it/content.php?id=4030&lang=1

Re: Originály zbraní a zbroje

Odeslal: 26 Lis 2007, 14:18
od Random
Možné to je, v Ženevě (Musee d´Arts et Histoire) je jedna taková skoro kompletní. Ale vzhledem k timu, jak je plátno zachované (čisté) si myslím, že se něco nosilo přes to, možná i přímo našité.

Re: Originály zbraní a zbroje

Odeslal: 26 Lis 2007, 19:17
od kure
Máš na mysli tady tuhle?? Ta je celkem zajímavý kousek :)

Re: Originály zbraní a zbroje

Odeslal: 06 Pro 2007, 00:10
od Pája1111
http://www.artrenewal.org/asp/database/ ... p?id=14603
Brigantýny byly nejčastěji látkové, z několika vrstev látky. Svršky se v lepších provedeních dělaly sametové, uvnitř lněné plátno ( 2 vrsty ) Alespoň ve Violetovi je to tak popsané...

Re: Originály zbraní a zbroje

Odeslal: 06 Pro 2007, 12:57
od Broďan
kure napsal:Máš na mysli tady tuhle?? Ta je celkem zajímavý kousek :)
Myslím, že tuhle zbroj určitě nelze nazvat brigantinou. Brigantina byla tvořena malými plechovými plátky mezi vrstvami (či na spodní straně) látky. Zbroj na obrázku bych nazval plátovým kabátcem. Na hrudi jsou velké pláty, na ostatních místech nanýtované kroužkové pletivo.

Re: Potahované zbroje, brigantýny

Odeslal: 27 Zář 2008, 21:57
od Random
Trochu to tu chcíplo, ale já nezapoměl: ne, tento kousek jsem v ženevském museu neviděl, takže ho na mysli nemám. O čem jsem hovořil, je toto: Obrázek
s detailem:
Obrázek
protože ač amatér, rozdíl mezi brigantinou a plátovým kabátcem znám a respektuji :badgrin:

Re: Potahované zbroje, brigantýny

Odeslal: 30 Říj 2013, 10:19
od Jahoda
myslite že brigantína bola aj poťahovaná len ľanom lebo vždy vidím len potiahnuté drahším typom latky ... mňa zaujíma či takáto alternatíva mohla byt pre nemeckého žoldáka 2/2 15ky. či aj exituje niečo dochované s vrchnou lanovou vrstvou ...

Re: Potahované zbroje, brigantýny

Odeslal: 30 Říj 2013, 12:03
od Almon
Jahoda napsal:myslite že brigantína bola aj poťahovaná len ľanom lebo vždy vidím len potiahnuté drahším typom latky ... mňa zaujíma či takáto alternatíva mohla byt pre nemeckého žoldáka 2/2 15ky. či aj exituje niečo dochované s vrchnou lanovou vrstvou ...

Pokud hodláš v brize i bojovat a nechceš ji dávat po každé druhé akci do opravy, zvol na si jako vnejší vrstvu něco odolnějšího. Věřím že ve lnu mohly být obyčejné brigy vyráběny, ale stejně tak v dostatečně jemné kůži.

Briga je velmi nákladná na pořízení a mrcha na údržbu.

Re: Potahované zbroje, brigantýny

Odeslal: 30 Říj 2013, 13:42
od axík
Při hledání téhle asi nejprofláknutější z muzea v Basileji,
jsem našel tuhle galerii s poměrně velkým množstvím fotek Brigantin:
http://www.pinterest.com/ludota/armor-coat-of-plates/

Re: Potahované zbroje, brigantýny

Odeslal: 31 Říj 2013, 00:37
od Bahnak
Asi to tu už bylo, tak jen pro oživení:
http://theholywenzel.deviantart.com/art ... e-89754159
(osobně se mi ten jeho výrobek nijak moc nelíbí, ale výrobní postup vidět zhruba je)

Re: Potahované zbroje, brigantýny

Odeslal: 12 Pro 2013, 00:48
od urs
Nevíte někdo jak často se vyskytovaly ty látkové brigantiny? Bylo běžné u chudších vojáků právě ty kousky potažené jen hrubým lnem? Ten plátový kabátec co postnul Kuře má jakou dataci? Nemáte někdo víc fotek?
Co si myslíte o těchto?
Byly v druhé polovině 15. století v střední Evropě běžné brigantiny nebo plátové kabátce?