Podivný prsní plát

Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Podivný prsní plát

Příspěvek od Broďan »

Když se tak dívám na tenhle prsní plát z poč. 15. stol., tak si nedokážu představit, jak se v tom mohl někdo pohybovat. Malé průramky, přesah přes kyčle, ...

Obrázek
Je možné, že už na poč. 15. stol. byly takovéto kyrysy jednoúčelové, určené pouze pro turnaje.
Nápadná je však podobnost "střihu" se staršími plátovými kabátci:
Obrázek
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Originály zbraní a zbroje

Příspěvek od Dášenka »

Mě to teda docela připomíná žertovný korzet...buď na maškarní a nebo na nějaké speciální hrátky...

Třeba měl objednatel dlouhý trup a spíš ženské proporce, pak by se v tom mohl hejbat docela normálně. Takovýhle protažení je i u korzetů docela běžný (teda i když to co jsem teď viděla v jedný knížce...no v tom by se sedělo ještě hůř než v tomhle ;-))
Avatar uživatele
Kubák
Příspěvky: 72
Registrován: 27 Kvě 2007, 00:06
Místo/Bydliště: praha

Re: Originály zbraní a zbroje

Příspěvek od Kubák »

No ten kyrys je teda hodně podivnej. Myslím že to musel být kyrys pro turnaje, protože se v tom hýbalo určitě dost blbě.
Opět mám "dírkovou" otázku. Ty dvě čtvercové díry na hrudní a na spodní části kyrysu, k čemu byly? K přišroubování tarče nebo tak něco?
I will kill you so hard you will die to death.
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Originály zbraní a zbroje

Příspěvek od Drak »

To mi připádá jako průstřel hrotem.
Drak
Avatar uživatele
Kubák
Příspěvky: 72
Registrován: 27 Kvě 2007, 00:06
Místo/Bydliště: praha

Re: Originály zbraní a zbroje

Příspěvek od Kubák »

Jo, jeden do srdce a druhej do koulí :badgrin:
Ne, to rozhodně nejsou průstřely, všimni si jak jsou hrany rovné, díry pravidelné, jsou obě přesně pod sebou a nemají nijak prohnuté okraje (což by při průstřelu měly). Něco se tam přidělávalo, jen nevím co tak se ptám vzdělanějších:-)
I will kill you so hard you will die to death.
Avatar uživatele
Kubák
Příspěvky: 72
Registrován: 27 Kvě 2007, 00:06
Místo/Bydliště: praha

Re: Originály zbraní a zbroje

Příspěvek od Kubák »

A pak ještě ten kroužek... na ten se taky něco přidělávalo, ne? Takových různých vehementů na přidělávání čehosi by svědčilo pro tu turnajovku...
I will kill you so hard you will die to death.
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Originály zbraní a zbroje

Příspěvek od Drak »

Rovný okraje po průstřelu být mužou a pravidelný taky oraje by se prohly dovnitř což bys neviděl. Aji pod sebou by mohli být ale bude to spíš kvůli serepetičkám. Jenom nechápu proč si do zbroje dělaly díry :?: :) .
Drak
Avatar uživatele
Kubák
Příspěvky: 72
Registrován: 27 Kvě 2007, 00:06
Místo/Bydliště: praha

Re: Originály zbraní a zbroje

Příspěvek od Kubák »

Do zbrojí se tu a tam díry dělat musely, aby to drželo pohromadě:-)
Nevím ale co se strakalo do těchhle dírek, tak se ptám.
Jinak průstřely tohle samozřejmě nejsou...
I will kill you so hard you will die to death.
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Originály zbraní a zbroje

Příspěvek od Drak »

U téhle zbroje to průstřel nebude určitě.
Drak
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Podivný prsní plát

Příspěvek od Divous »

nejpodivnější je ten přídavný plech u pravého ramene...je to určitě z 15. století a ne z novějších dob?
Tenhle plech je rozložením děr a přídavků asymetrický, a asymetrie mezi levou a pravou stranou byla typická pro italskou platnéřskou školu (milánská škola). Na druhou stranu tvar kyrysu (je-li to vůbec kyrys v pravé slova smyslu) je podle vertikáloní osy zcela souměrný, což zase neodpovídá turnajovým přídavným plátům.....mám o čem přemýšlet :)
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Podivný prsní plát

Příspěvek od Mahy »

No pokud vím tak i v 15. století se používal dřevec(nebo používalo dřevce? Ženský či mužský rod?)takže pokud tím asymetrickým plechem myslíš tu opěrku pro dřevec tak nevidím důvod proč by tam nemohla být?Navíc to nemusí být nutně jen turnajovka(byť tak působí), na bitevní zbroji tu opěrku budeš mít taky a díry taky páč ty zbroje se běžně používali jak pro boj tak na turnajová klání. Proto tam byly ty díry apod. aby bylo možno na bitevní zbroj navěsit turnajové nezbytnosti.Každopádně je to docela velkej atyp.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Podivný prsní plát

Příspěvek od Divous »

Mahy napsal:No pokud vím tak i v 15. století se používal dřevec(nebo používalo dřevce? Ženský či mužský rod?)takže pokud tím asymetrickým plechem myslíš tu opěrku pro dřevec tak nevidím důvod proč by tam nemohla být?Navíc to nemusí být nutně jen turnajovka(byť tak působí), na bitevní zbroji tu opěrku budeš mít taky a díry taky páč ty zbroje se běžně používali jak pro boj tak na turnajová klání. Proto tam byly ty díry apod. aby bylo možno na bitevní zbroj navěsit turnajové nezbytnosti.Každopádně je to docela velkej atyp.
Plech není asymetrický, naopak, jak jsem psal. Asymetrické je rozmístění děr, což by bylo v pohodě u přídavného ASYMETRICKÉHO turnajového plátu. Na opěrku pro dřevec je ten deltový plech příliš vysoko. A v životě jsem neviděl takhle vypasovaný kyrys.... :blackeye:
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Podivný prsní plát

Příspěvek od Mahy »

No ona ta opěrka dle mne jde pustit ještě níže- dle mýho je nasazena vysoko, snad omylem při skládání v muzeu?
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Podivný prsní plát

Příspěvek od Divous »

ups...to máš recht....ideální teoretické místo pro založení dřevce je nad pasem, u posledních žeber (a vysoké držení bylo považováno za nejobtížnější a nejlepší)....fakt je to divný kus okapu :D ....začal jsem intezivně pátrat co to asi bylo zač. Jak jsem již řekl - nikdy jsem to neviděl...a asi nejsem sám - proto se to ocitlo tady....MArtine Broďane, udělal jsi mi radost! ...btw., od kud je ta fotka ? Muzeum, publikace....docela by mi to pomohlo....
Naposledy upravil(a) Divous dne 02 Led 2009, 00:14, celkem upraveno 1 x.
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Avatar uživatele
Zdeslav
Příspěvky: 51
Registrován: 05 Zář 2008, 18:50

Re: Podivný prsní plát

Příspěvek od Zdeslav »

Že by zbroj Johanky z Arku? ;)
Obrázek
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti