Podivný prsní plát

Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Podivný prsní plát

Příspěvek od Divous »

Zdeslav napsal:Že by zbroj Johanky z Arku? ;)
na to jsou kozy málo znatelné....i když kdo ví.... :blackeye:
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Podivný prsní plát

Příspěvek od Maršálek »

Může jít o zesilovací prsní plát na turnaj a otvory by pak sloužily k upevnění na kyrys. Občas se dochovaly atypické prvky, které nemají pro zdravého člověka opodstatnění a nefungují, ale mohou vyrovnávat nějaký handicap "zmrzačeného" bojovníka. Takhle jsme kdysi dohledali štít s podivným úchopem na cca pol. 14. st. Ďábel si ho udělal přesně a zjistil, že se s ním nedá aktivně krýt, protože úchyt je na téměř znehybněnou ruku. Štít je relativně velký a umožňuje jenom velmi omezený pohyb ruky, což by ale nebylo nelogické v případě, že by jeho majitel měl nějak zmrzačenou ruku (např. špatně srostlou zlomeninu), která by mu umožňovala jenom velmi omezený pohyb. Váha štítu je na řemení přes krk a ruka s ním může hýbat jenom do stran. Pro zvednutí štítu je třeba vytáhnout ramreno nahoru a to pokryje max. 1-2 dlaně výšky).

Ale bez dalších informací jsou to všechno jenom divoké spekulace ;)
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Podivný prsní plát

Příspěvek od Romikov »

Blbost tohle je zbroj kovová pocházející z 23 století z Faloutovského období, je o ní známo že ač poskytuje značnou ochranu snižuje také bohužel značně AP.

Jinak ten kroužek na předku vypadá dost současně. Podle mne však jde o jezdecký turnajový kyrys určený pouze k soubojům na dřevce (podle způsobu krytí pravé ruky).

Maršálek - zajímavá myšlenka
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Podivný prsní plát

Příspěvek od Broďan »

Divous napsal:ups...to máš recht....ideální teoretické místo pro založení dřevce je nad pasem, u posledních žeber (a vysoké držení bylo považováno za nejobtížnější a nejlepší....od kud je ta fotka ? Muzeum, publikace....docela by mi to pomohlo....
No, no, ... Všechny italské zbroje z 15. stol., které nebyly určeny na export, mají dřevcové háky hodně vysoko, protože v Itálii se jezdec při nárazu kopím silně předkláněl. Tomuto způsobu boje odpovídaly i nárameníky, které měly vzadu velká křídla a bez předklonu by nebylo možné dřevec založit.
Obrázek
Oproti tomu německý styl boje byl téměř ve vzpřímené poloze a proto i hák byl podstatně níže.
Ten dřevcový hák je sice trochu divný a zřejmě je i špatně nasazen, ale rozhodně je to dřevcový hák italského typu a ne nějaký zesilovací plát, jak jsem četl výše. Ostatně když se na to dívám s časovým odstupem, tak tento plech lze považovat za jednoúčelový zesilovací plát, který se připínal přes normální kyrys.
Fotka je z Ermitáže:
http://www.hermitagemuseum.org/fcgi-bin ... rom=browse
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Podivný prsní plát

Příspěvek od Divous »

Martin B.: no...já tušil že to tak nějak je.... 8)
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Podivný prsní plát

Příspěvek od Romikov »

Mne by to nenapadlo protože ta "podpěra" je dost vysoko, vypadá to navíc Dost nepohodlně - tím ale neodporuji.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Podivný prsní plát

Příspěvek od noxter »

Zdravím narazil jsem na tenhle přední plát, příjdemi zvláštní provedením z jednoho kusu a kanalami. Nevíte někdo o něm blišší info(muzem, dataci, atd.?)
Přílohy
přední kyrys konec 15.stol. podivné kanely.jpg
přední kyrys konec 15.stol. podivné kanely.jpg (28.88 KiB) Zobrazeno 8755 x
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Podivný prsní plát

Příspěvek od LosPedros »

No já čumím jak puk i na ten šalíř. Není to celé nějaká podivnost z 19.st. :?:
Avatar uživatele
Standa mž
Sponzor Brodce
Příspěvky: 511
Registrován: 31 Led 2009, 12:39
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Horšovský Týn
Kontaktovat uživatele:

Re: Podivný prsní plát

Příspěvek od Standa mž »

Mě ten šalíř přijde jako kdyby to byl otevřený šalíř a někdo mu dodělal hledí . Podle té linie na boku .
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Podivný prsní plát

Příspěvek od Siegfried »

Souhlas, vypadá to na nějakou zvláštní dodělávku...
hehe jak se tomu říká.. "sekyrové hledí"

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Podivný prsní plát

Příspěvek od noxter »

LosPedros napsal:No já čumím jak puk i na ten šalíř. Není to celé nějaká podivnost z 19.st. :?:
Vidíš toho šalíře jsem si ani pořádně nevšiml, jj nejspíš to bude pozdější dodělávka, ten zvon jinak vypadá na klasický typ bez hledí. Podobně vypadající kyrysy jsem viděl i na malbě na http://www.wga.hu/index.html ale nemůžu to teď najít.
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Podivný prsní plát

Příspěvek od Broďan »

Standa mž napsal:Mě ten šalíř přijde jako kdyby to byl otevřený šalíř a někdo mu dodělal hledí . Podle té linie na boku .
Stěží posoudit, zda s tím hledím bylo počítáno od začátku nebo zda bylo později doplněno, ale takovéto kombinace se poměrně často vyskytují v době přechodu od šalíře k uzavřené límcové přilbě, tj. na přelomu 15./16.stol. A docela dost takovýchto hybridů se dochovalo. Některé mají hledí jako armet nebo je hledí protažené dolů až na bradu, někdy též zátylek. Stejně tak se v uvedené době vyskytují i armeto-bascinety se šalířovým hledím a italské šalíře s kanelovaným hledím převislým až na bradu (které asi většina lidí nepovažuje za neobvyklé, protože dobře vypadají: http://www.fioredeiliberi.org/gallery2/ ... alNumber=2). V průběhu 1. čtvrtiny 16. stol. se přilby k plným jezdeckým zbrojím vyvinuly do dvou tvarově ustálených typů: burgundská a límcová.
Vývoj armetu do podoby uzavřené přilby burgundského typu byl celkem jednoduchý, zatímco vývoj od šalíře k uzavřené límcové přilbě byl podstatně kostrbatější a přechodových variant se tedy vyskytuje více. Ve své době to byly běžné helmy, to akorát dneska jaksi nezapadají do škatulek, které někdo později vymyslel :drunken: .

Šalíř s "armetovým" hledím:
Obrázek

Helma prezentující závěrečné stadium vývoje od šalíře k límcové přilbě:
Obrázek
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
urs
Příspěvky: 129
Registrován: 20 Srp 2010, 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Podivný prsní plát

Příspěvek od urs »

Zdravím, mohl by jste mi prosím někdo nějak pomoci zařadit tyto dva prsní pláty. Ten vedle palcátu má dataci okolo 1463. Ten první vypadá na ranější záležitost. Byly tyhle prsní kyrysy běžnou záležitostí?
Přílohy
IMG_0171.jpg
IMG_0171.jpg (111.82 KiB) Zobrazeno 7242 x
IMG_0169.jpg
IMG_0169.jpg (85.2 KiB) Zobrazeno 7242 x
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: Podivný prsní plát

Příspěvek od Mac »

urs napsal:Zdravím, mohl by jste mi prosím někdo nějak pomoci zařadit tyto dva prsní pláty. Ten vedle palcátu má dataci okolo 1463. Ten první vypadá na ranější záležitost. Byly tyhle prsní kyrysy běžnou záležitostí?
Ahoj,
rozhodně bych to osobně netipoval na cca 1463,možná chyba v cedulce))
Nevím co myslíš pod pojmem prsní plát, jestli máš na mysly to že to kreje jen prsa, tak ty přední pláty co jsi sem dal, budou normální přední pláty (možná i část z celého kyrysu). Každopádně je to jen vrchní díl, ke kterému patří část pro pas a suknice (jakkoliv dlouhá -těžko posoudit)
Nechci být za blondýnu, ale pod 1500 bych tomu nedával) , spíš bych nějaký rok přidal)
Mac
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Podivný prsní plát

Příspěvek od Mojshe »

souhlasím s Macem. Rovné zdobené seříznutí okraje pod krkem - ideálně k dosednutí na límec - zařadil bych to spíš k Lancknechtům.

kde je to focené?
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti