Prošívanice-materiál

jarrin
Příspěvky: 5
Registrován: 21 Srp 2012, 17:47

Prošívanice-materiál

Příspěvek od jarrin »

Zdravím.Chtěl bych se pustit do tvorby prošívanice podle návodu na stránkách Curia Vítkov ale moje amatérství mě brzdí:-)Autor popisuje dvě rozdílné gramáže-pevnější a bytelnější plátno na vrch a jemnější dovnitř.Můžete mi někdo poradit jaké plátno(gramáž)?Popřípadně i odkazy kde se dají zakoupit?
Děkuji za odpovědi
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice-materiál

Příspěvek od MLuks »

Odkud jsi a kolik jsi ochoten investovat? Podle toho ti ostatní mohou poradit ;)
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
jarrin
Příspěvky: 5
Registrován: 21 Srp 2012, 17:47

Re: Prošívanice-materiál

Příspěvek od jarrin »

Z Českých Budějovic.Investice snad nebude problém :)
MichalMŽ
Příspěvky: 4
Registrován: 02 Led 2011, 16:13
SHŠ: Myself

Re: Prošívanice-materiál

Příspěvek od MichalMŽ »

Ahoj,

přesně dle tohoto Wothanova návodu jsem si před rokem udělal i já prošívku.

Klidně ti poskytnu rad, kolik budeš chtít 8)

Jinak odpověď na tvůj první dotaz:

Na vrch jsem použil docela hrubé plátno (rozuměj - len s velkými oky). Kdysi jsem ho koupil na www.mercatores.cz (tento e-shop již bohužel neexistuje resp. je mimo provoz). Podobný len se dá pořídit na www. lh-shop.cz do 100 Kč za metr. Na vnitřek jsem se nebál použít stará lněná prostěradla, která jsem našel na půdách, po známých a v bazarech. Jako vnitřek prošívky jsem použil vojenské deky též z lh shopu.
Když to zběžně spočítám, tak mě to tenkrát stálo:
5m lnu: 5x100 = 500 kč
5 vojenských dek = 5x400 = 2000 kč
3 - 4 prostěradla ze sekáče = cca 50 - 100 kč za kus = 400 Kč
Dratve, jehly a ostatní drobný materiál = max. 200 kč
Vlastní čas = k nezaplacení :thumbup:
SUMA SUMÁRUM = dle uvedených cen by ses měl vejít 3500 Kč (je v tom i nějaká ta rezerva)

Pro další rady se na mě obrať skrze sokromou zprávu - dám Ti svůj e-mail
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Prošívanice-materiál

Příspěvek od Czernozub »

Nesouhlasím. Potřebuješ jednu vrstvu lnu na venek, a jednu dovnitř na podšívku. V sartoru kolem 600kč(2 a 2 metry), dovnitř stačí tři vrstvy(pokud je to podzbrojovka tak i dvě), které se dají střihnout ze dvou dek( něco kolem 700). Plus nějaké drobné na jehly a nitě. To je minimum, dál záleží jak dlouhou jí chceš a jak si velkej, popř. pokud se o sebe hodně bojíš, lze vrstev přidat, ale furt se dá za materiál vejít do 2000kč. Když budeš chtít šetřit a pokud nejsi žádný obr, tak i do 1500. Polopatický návod zde: http://dunit.rajce.idnes.cz/Vyroba_prosivanice_-_2010/ Ušil jsem podle něj už asi pět prošívek, a taky rád poradím :wave:
Pěchota z přesvědčení.
jarrin
Příspěvky: 5
Registrován: 21 Srp 2012, 17:47

Re: Prošívanice-materiál

Příspěvek od jarrin »

Mockrát vám děkuju za všechny rady a ochotu.Možnost poradit se je (stejně jako čas) k nezaplacení
:-)
bruuk
Příspěvky: 130
Registrován: 03 Bře 2011, 10:24
SHŠ: HSŽ Poustevník

Re: Prošívanice-materiál

Příspěvek od bruuk »

Tak já také poradím, nebo možná zmatu...
Dal jsem si do prošívanice dovnitř vojenské deky.
Bylo to bezva, nadýchané, měkké, paráda.
Ale i když na tom mám kroužkovou košili, ostřejší rány cítím, jako bych prošívanici neměl.
Takže razím teorii, že vlna do prošívanice nepatří, pokud ji nechceš na zahřátí.
Místo toho bych volil více vrstev lnu a to řádově 15 - 25, jak to popisuje Emblton.
Len je pevný a v tolika vrstvách vytvoří téměř neprůstřelnou vestu, jen se mnohem hůře prošívá, než dvě deky.
To je moje zkušenost.
PS: občas slyším od zkušených veteránů, že dobré je vycpat prošívku hustě koudelí.
Nezkoušel jsem.
Avatar uživatele
Almon
Příspěvky: 447
Registrován: 12 Lis 2008, 22:04
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz

Re: Prošívanice-materiál

Příspěvek od Almon »

Nejvetsi vyhodou vojenskych dek, repektive vrstvene vlny v prosivanici je i podle me fakt, ze v ni nikdy nebude zima... pro aktivity jako je boj to ale neni to nejlepsi. Dalsi pro je samozrejme nizka porizovaci cena. Pokud si to ale muzes dovolit, zkus vyrabet jen ze lnu...
Naposledy upravil(a) Almon dne 23 Srp 2012, 14:33, celkem upraveno 1 x.
“The Measure Of A Man’s Real Character Is What He Would Do If He Knew He Would Never Be Found Out.”

rattenschwanz.cz
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Prošívanice-materiál

Příspěvek od Czernozub »

Bruuk to dobře říká. Deky se dneska dle mého názoru používají hlavně proto, že je to levné a snadné řešení. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že minimálně 15 vrstev pláten, pak jedna deky na vyměkčení a pak podšívka funguje velmi dobře, souhlasím i s tou neprůstřelnou vestou :D Ovšem je to zas těžší(viz. richardova ze strašlivěmoc vrstev co má 12kg), větší vopruz to stříhat, a hlavně to vyjde mnohem dráž. Každopádně jako ochranu můžu taky jen vřele doporučit. Vycpávanici bych se být tebou vyhnul, osobně je považuju za dost na piču a nehistorické.
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
volrath
Příspěvky: 48
Registrován: 28 Črc 2009, 17:22
Místo/Bydliště: Bratislava, Hlohovec
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice-materiál

Příspěvek od volrath »

ja som robil podzbrojovku zo 6 vrstiev ľanu a keď budem robiť ďalšiu tak určite len takto
je to pracnejšie a časovo náročnejšie ale zo 6 vrstiev to nevyšlo ani na 2000 kč a je tuhšia, tenšia, lepšie saje pot a nehreje toľko ako keď tam dáš deky
Schwarzer Tod, willkommner Gast, nimm, die du erkoren hast.
kure
Příspěvky: 181
Registrován: 24 Zář 2007, 17:10
Místo/Bydliště: Brno, občas Třinec
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice-materiál

Příspěvek od kure »

volrath: Jak je na tom s tuhostí? nevyšla ti náhodou tuhá jako prkno? Momentálně uvažuji o nové prošívce na druhou půlku 14 století a rozhoduji se jestli zůstat u varianty 2deky+len nebo zkoušet kompletně lněnou. A právě se bojím toho že potom bude až moc nepohyblivá.
Avatar uživatele
Amantius
Příspěvky: 324
Registrován: 07 Led 2009, 22:14
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Slovensko

Re: Prošívanice-materiál

Příspěvek od Amantius »

kure napsal:volrath: Jak je na tom s tuhostí? nevyšla ti náhodou tuhá jako prkno? Momentálně uvažuji o nové prošívce na druhou půlku 14 století a rozhoduji se jestli zůstat u varianty 2deky+len nebo zkoušet kompletně lněnou. A právě se bojím toho že potom bude až moc nepohyblivá.
Len na okraj, on nemá prešívanicu v pravom slova zmysle. Je to arming doublet zo 6 vrstiev.

25-30 vrstiev ľanu by sa správalo asi dosť zaujímavo. Každopádne Embleton cituje akýsi záznam, že (tuším) Angličania mali veľmi mäkké prešívanice a že boli veľmi účinné. Takže nevidel by som svet prešívaných zbrojí takto čiernobielo. Asi je potrebné hlbšie praktické bádanie v tomto smere... :)
Varpulis
Avatar uživatele
volrath
Příspěvky: 48
Registrován: 28 Črc 2009, 17:22
Místo/Bydliště: Bratislava, Hlohovec
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice-materiál

Příspěvek od volrath »

tak samozrejme záleží čo na ňu pôjde, mne osobne pod zbroj 6 vrstiev vcelku vyhovuje, ale samotné by to určite nestačilo
inak odhadom by som prirovnal tuhosť (použil som zo zaradenia sartoru len tuhý) 5 mm hrúbky ľanových vrstiev = 8-10 mm hrúbky deky
samozrejme ako to ma byť primárna zbroj asi treba zvážiť či sa ti s tým vážne chce srať na tých 20 až 30 vrstiev, ale tipujem, že v tom budeš menej pohyblivý ako v kyryse. keď svoj arming dublet preložím na 5 krát, aby mal 30 vrstiev tak je to hrubé cca 30 mm a je to fakt dosť tuhé a je dosť možné, že v tom budeš mať ruky ako po melónovej brigáde :D
s dekami pri takejto hrúbke žiaľ nemám skúsenosti takže neviem povedať
Schwarzer Tod, willkommner Gast, nimm, die du erkoren hast.
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Prošívanice-materiál

Příspěvek od Ignac »

Chcete experimentovat s tím, co už bylo vyzkoušené. Před 5 (nebo už před 6?) si kluci od nás, ještě jako Mercatores, objednali z Polska ručně šité prošívky z 25 vrstev lnu. Měli jsme dvě, jednu měl MK2 a druhou Hezounek, nevím, co se s nima stalo, ale vím, že se tu kdysi prodaly. Rozhodně je v nich člověk pohyblivější jak v kyryse, pokud rána nepadne na šev, tak jste v ní naprosto necitlivý ke všemu, ale váha to teda je...
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
kure
Příspěvky: 181
Registrován: 24 Zář 2007, 17:10
Místo/Bydliště: Brno, občas Třinec
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice-materiál

Příspěvek od kure »

Aha já právě chcu dělat přešívanicu v pravém slova smyslu na 14 století. přes to pujde kroužkovka a kyrys + nějaké další serepetičky.
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host