Datace zbroje

Odpovědět
Avatar uživatele
Kubák
Příspěvky: 72
Registrován: 27 Kvě 2007, 00:06
Místo/Bydliště: praha

Datace zbroje

Příspěvek od Kubák »

Zaujal mě jeden komplet zbroje, ale nevím, jak ho přesně časově zařadit. Odhadoval jsem to na 1500+ Kvůli děleným taškám, límcem pod kyrysem, konstrukci rukou... Přední plech a klobouk by ale seděly už před rokem 1500. V Osprey: Medieval European Armies byla ale tato zbroj zařazena do období 1481-1500. Měla by být španělská. To by ale znamenalo, že by byla ok na mojí dobu a to bych pak nemohl spát :)
Je tahle datace tedy správná? Co myslíte?
Obrázek
I will kill you so hard you will die to death.
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Datace zbroje

Příspěvek od Romikov »

a není španělsko poněkud daleko na 15st ? Myslím že tato země není tipickým dovozcem pro střední evropu v daném sortimentu.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Kubák
Příspěvky: 72
Registrován: 27 Kvě 2007, 00:06
Místo/Bydliště: praha

Re: Datace zbroje

Příspěvek od Kubák »

Daleko rozhodně je, typický dovoz pro střední evropu to také asi není. To máš pravdu. Ale přijít někdo na českou akci v takovéto zbroji, tak mu toho španěla odpustím :)
I will kill you so hard you will die to death.
Avatar uživatele
Jan z Siecina
Bůh humanitních věd
Bůh humanitních věd
Příspěvky: 81
Registrován: 04 Pro 2006, 19:28
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Datace zbroje

Příspěvek od Jan z Siecina »

Nemůžu si pomoct, ale krom rukavic tam pro náš region nevidím nic zas až tak netypického.
Amor patriae nostra lex.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Datace zbroje

Příspěvek od Siegfried »

Jen si říkám jestli to není spíš muzejní slátanina...
ta horní hrana kyrysu má tedy prvky trochu pozdnější až renesanční a ty ramena jsou hodně moc dělená... podbradí je asi v pohodě.. ikdyž ten široký límec... regionálně mi to na střední evropu moc nepřijde, ale doufám že si Broďan najde čas a pošle nás do řiti všechny :) Helma je celkem v pohodě podobná byla v hradci... a k té podbradí podle mě typově patří...

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Kubák
Příspěvky: 72
Registrován: 27 Kvě 2007, 00:06
Místo/Bydliště: praha

Re: Datace zbroje

Příspěvek od Kubák »

V ospreyích je to uváděno jako komplet, tak by to k sobě asi mělo patřit, ale kdo ví...
I will kill you so hard you will die to death.
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Datace zbroje

Příspěvek od Romikov »

podobná ramena má v osprejích nejeden knecht, itálie něnecko i brithish. Na evropu mi nesedí spíše ten tvar kanelování pancru.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Kubák
Příspěvky: 72
Registrován: 27 Kvě 2007, 00:06
Místo/Bydliště: praha

Re: Datace zbroje

Příspěvek od Kubák »

Myslíš kanelování předního plechu? To je zrovna celkem časté i na středoevropských zbrojích...
http://img182.imageshack.us/img182/1192/02392477ul5.jpg
I will kill you so hard you will die to death.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Datace zbroje

Příspěvek od Siegfried »

Romikov:
Mno jedenáct dílů mi na rameno přijde dost... Aspoň na konec 15tého

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Datace zbroje

Příspěvek od Broďan »

Kubák napsal:... Odhadoval jsem to na 1500+ Kvůli děleným taškám, límcem pod kyrysem, konstrukci rukou... Přední plech a klobouk by ale seděly už před rokem 1500. V Osprey: Medieval European Armies byla ale tato zbroj zařazena do období 1481-1500. Měla by být španělská.
Taky bych to zařadil až po r. 1500, ale nesmíme zapomínat, že západ byl vždycky o něco napřed. Pro Čechy před 1500 by mi neseděly zvláště ty zbrojní šosy. Takovéhle se u nás objevují až u renesančních zbrojí. Jinak rukavice, helma, podbradí, tvary kyrysu, ramena se zdají být OK do konce 15. stol. Takovéhle zbroje se používají i po celou 1. pol. 16. stol. vedle kanelovaných. S trochou tolerance bych tuhle zbroj použil do 1490-1530. K tomu by nikdo nemohl mít připomínky.
Na myšky bych si ale dal bacha. Konkrétně ty na obrázku neumožňují příliš ohnout ruku v lokti, mají moc plechu v loketní jamce.
Osobně si myslím, že je lepší, pořídit si zbroj obvyklou a v naší oblasti doloženou. Ale on každý chce něco alespoň trochu nekonvenčního, to je jasný.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Kubák
Příspěvky: 72
Registrován: 27 Kvě 2007, 00:06
Místo/Bydliště: praha

Re: Datace zbroje

Příspěvek od Kubák »

No, myslim že v nejbližší době nehrozí, že bych pobíhal po akcích v něčem takovém :(
Ale zbroj je to krásná...
I will kill you so hard you will die to death.
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Datace zbroje

Příspěvek od Divous »

na Španělsko na samém konci 15. století už mi ta přilba přijde dost zastaralá, i ten podbradník.... Ty ramena jsou naopak docela moderní, klidně po roce 1500 ..... ty loketní myšky vypadají podivně ale úplně uzavřené náloketnice se objevují někdy v 90.- tých letech 15. století. Na druhou stranu ostré hrany a špičaté hroty na kyrysu mizí už po roce 1480....na samotný konec 15. století je i šorc docela dlouhý....na druhou stranu rukavice asi budou pěstnice které se dostávají masové oblibě právě koncem 15. století - je to opravdu originál? ....působí to na mě jako by jim v tom muzeu popadaly zbroje na jednu hromadu a tak je rychle poskládali aby na to šéf nepřišel :) podle mě by se k té zbroji nejvíce hodil nějaký šišák... 8)
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Datace zbroje

Příspěvek od Romikov »

Obdobné přilbice používali španělé třebas i v době dobývání jižní ameriky.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Datace zbroje

Příspěvek od Divous »

no to jo, ale už měli přeci jenom více "renesanční" tvar, jako šišáky nebo moriony, tohle mi přijde ještě dost gotické...
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů