Hmotnost a síla materiálu zbrojí

Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Hmotnost a síla materiálu zbrojí

Příspěvek od Čapin »

Při objednávání nového šalíře podle originálu z Leedsu jsem řešil otázku, jak silný zvolit výchozí plech. Zvažoval jsem výhody a nevýhody tenčího a silnějšího plechu, až jsem si nakonec řekl, že bude nejlepší udělat to podle originálu. Bohužel se mi ale nepodařilo nic zjistit pro mou vyhlédnutou přilbu - muzeum na mé dotazy nereaguje.

Jediné konkrétní informace o tloušťkách šalířů (a jiných kousků), které jsou mi známy, tu před časem uváděl Broďan: viewtopic.php?f=167&t=347&p=5196&hilit= ... +mez#p5196. Zopakuji, že síla materiálu nebyla konstantní; na temeni a čele, či hledí byl materiál silnější, po stranách užší.

Říkám si, že jedna z cest, jak se přiblížit originálu je nechat vyrobit kopii s podobnou hmotností. Pro tento účel se mi podařilo najít 13 šalířů s pohyblivým hledím, 5 s pevným a 8 bez hledí, u kterých je známá hmotnost. Střední hodnota hmotnosti šalířů s pohyblivým hledím je asi 2.6kg, přičemž většina z nich spadá to intervalu 2.1kg-2.9kg, u šalířů s pevným hledím je <m>=2.8kg a u šalířů bez hledí <m>=2.0kg. Není to moc velký vzorek, jsou to přilby s datací v rozmezí třiceti let, z různých zemí, z různě kvalitního materiálu, s různou konstrukcí, u některých chybí lamela, některé mají odjímatelné zesilující čelní pláty atd. Přesto si myslím, že se z tohoto vzorku dá udělat hrubá představa.

Pokud máte nějaké informace o hmotnostech dalších šalířů, nebo jiných kusů zbroje, podělte se prosím. Docela by mě zajímala i hmotnost vašich přileb ;)
A začnu tedy já:

Mám šalíř od Jiřího Vaňka podle originálu ze Slaného (pevné hledí), svařovaný ze 2 půlek, 2mm plech. Originál má hmotnost 3692g, kuchyňská váha ukázala u mého šalíře 2950g. Aby dosáhl hmotnosti originálu musel by být vyroben z plechu tl. 2,5mm (=3692g/2950g x 2mm).

Níže pak přikládám fotky některých šalířů s pohyblivým hledím u kterých jsem zjistil jejich hmotnost (další jsou v katalogu Hrbatý: Chladná krása plátové zbroje):

EDIT: hmotnost je vždy uvedena v názvu souboru.
Přílohy
German 1490, 2503g.jpg
German 1490, 2503g.jpg (42.08 KiB) Zobrazeno 9674 x
Swiss 1470_80, 3227g.jpg
Swiss 1470_80, 3227g.jpg (19.04 KiB) Zobrazeno 9676 x
German 1490, 1580g.jpg
German 1490, 1580g.jpg (32.16 KiB) Zobrazeno 9676 x
French_Flemish 1475, 1843g.jpg
French_Flemish 1475, 1843g.jpg (13.98 KiB) Zobrazeno 9676 x
German 1480_90, 2155g.jpg
German 1480_90, 2155g.jpg (11.96 KiB) Zobrazeno 9676 x
Italian 1480, 2300g.jpg
Italian 1480, 2300g.jpg (32.19 KiB) Zobrazeno 9676 x
German 1500, 2.5kg.jpg
German 1500, 2.5kg.jpg (18.8 KiB) Zobrazeno 9676 x
Nuremberg 1490, 2769g.jpg
Nuremberg 1490, 2769g.jpg (36.54 KiB) Zobrazeno 9676 x
German 1480_90, 3799g.jpg
German 1480_90, 3799g.jpg (25.75 KiB) Zobrazeno 9676 x
Naposledy upravil(a) Čapin dne 14 Lis 2012, 13:14, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
Rewelus
Příspěvky: 83
Registrován: 07 Kvě 2012, 14:26

Re: Hmotnost a síla materiálu zbrojí

Příspěvek od Rewelus »

Mohu se zeptat na hmotnost toho 4 v pořadí? Docela se mě líbí a možná bych jej nechal zhotovit pro střelce.
.:: Peter Wolf ::.
Obrázek
.::: Aus Bern :::.
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hmotnost a síla materiálu zbrojí

Příspěvek od Čapin »

Hmotnost toho čtvrtého je 1843g. Možná jsem to nezdůraznil - hmotnost je vždy uvedena v názvu souboru.
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hmotnost a síla materiálu zbrojí

Příspěvek od Čapin »

Šalíře s pevným hledím:
Přílohy
German 1490, 2650g.jpg
German 1490, 2650g.jpg (22.96 KiB) Zobrazeno 9636 x
German 1480, 2920g.jpg
German 1480, 2920g.jpg (91.55 KiB) Zobrazeno 9636 x
German 1480, 2430g.jpg
German 1480, 2430g.jpg (17.3 KiB) Zobrazeno 9636 x
German 1470_80, 2360g.jpg
German 1470_80, 2360g.jpg (269.47 KiB) Zobrazeno 9636 x
German 1450_60, 2984g.jpg
German 1450_60, 2984g.jpg (29.44 KiB) Zobrazeno 9636 x
Avatar uživatele
Almon
Příspěvky: 447
Registrován: 12 Lis 2008, 22:04
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz

Re: Hmotnost a síla materiálu zbrojí

Příspěvek od Almon »

Zdar Capine, zajimavy clanek k materialum a jejich tvrdosti zde: http://www.oakeshott.org/metal.html.
“The Measure Of A Man’s Real Character Is What He Would Do If He Knew He Would Never Be Found Out.”

rattenschwanz.cz
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: Hmotnost a síla materiálu zbrojí

Příspěvek od Mac »

Ahoj,

nemyslím, si, že je dobré vycházet z váhy orig. přilby. Jednak váha může být zkreslena odreznutím materiálu nebo také může být u vnitř taky zbytky vycpávky či kož. úvazů k vycpávce nebo řemení - ono to nějaký gram taky hodí. Dále je důležité řešit velikost hlavy, nedokážeš posoudit zda přilba je velikostně na tvou hlavu či nikoliv. Dále je potřeba k velikosti hlavy - přilby popřemýšlet o vycpávce (jak ji budeš mít velikou ty, jaká byala v orig. přilbě). Jinak řešíš váhu, ale neřešíš materiál. Pravděpodobně přilba z "měkkého" materiálu bude silnější než přilba z kaleného mat.
Ani si neumím představit, že by mi někdo napsal, že chce udělat přilbu dle obrázku a váhy. Těžko se při výrobě člověk trefí a může být zručný jak chce. Váha se taky odvíjí od toho kolikrát se přilba nahřívá (okuje), dále celkové broušení... no je toho celkem dost proč při objednání přilby nevycházet z váhy originálu. Radši bych se zeptal na co přilbu chci a podle toho bych volil sílu a druh materiálu.
Ave Mac
bruuk
Příspěvky: 130
Registrován: 03 Bře 2011, 10:24
SHŠ: HSŽ Poustevník

Re: Hmotnost a síla materiálu zbrojí

Příspěvek od bruuk »

Ale přecejen, když člověk nezná originální sílu materiálu, váha může dost napovědět.
Navíc se odbourají úplné úlety, které občas někteří z nás nosí...
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hmotnost a síla materiálu zbrojí

Příspěvek od Čapin »

Almone, díky za ten odkaz, je to moc zajímavé čtení!

Díky, Macu, za odpověď. Jsem rád, že reaguje nějaký platnéř. Mě šlo spíš o to, jak silný výchozí materiál zvolit, aby pak ta hmotnost padla jenom přibližně někam okolo hmotnosti originálu, nebo třeba do nějakého typického rozmezí hmotností, pokud mi u originálu není známá. Je mi jasné, že výslednou hmotnost ovlivňuje více faktorů (to jsem psal už v úvodním příspěvku). Pokud ale nemám k dispozici žádné jiné informace, tak mě prostě nenapadá jiná cesta, než tahle. Myslím zkrátka, že znalost hmotností originálů je užitečná.

Několik příkladů:

1) Bráchův šalíř (podle č.17 z publikace Chladná krása plátové zbroje) dělal opět Jiří Vaněk z 2mm plechu. Výsledná hmotnost je 2800g, což spadá do horní poloviny intervalů hmotností šalířů s pevným hledím (soudě podle těch 8 hodnot, které mám zatím k dispozici) a tak je to ok. Originál má jen 2292g a pokud by si ho někdo nechal udělat z 1,5mm plechu, tak se dostane někam okolo 2100g, což je naopak ve spodní části intervalu hmotností, ale blíže k hmotnosti originálu. Takže taky ok.

2) Někde jsem četl, že přilba z 1.5mm černého plechu je málo. Nepřu se o to, že s ní může člověk přijít k úrazu, v tom se nevyznám. Část z tehdejších přileb ale neposkytovala o moc lepší ochranu (jak bych soudil z jejich hmotnosti a potažmo ze síly materiálu).

3) Na myArmoury před dvěma lety jeden člověk psal o svém šalíři, který si nechal udělat podle stejného originálu, jako chci já (http://www.myarmoury.com/talk/viewtopic.php?t=19666). Má ho kovaný z jednoho kusu, výchozí materiál byl 3mm plech. Bohužel hmotnost pouze odhaduje - na 4-4.5kg. Pokud se moc neseknul, tak si na základě srovnání s jinými kusy říkám, že to už je docela hodně. Přišlo by mi to lehce předimenzovaný - pokud by to teda člověk nepoužíval jako turnajovou přilbu (což je myslím právě jeho případ). Pro svou osobní potřebu dám asi spíš přednost 2mm ocelového plechu. Mimochodem, nemáte někdo právě tenhle šalíř zvážený?
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Hmotnost a síla materiálu zbrojí

Příspěvek od Mojshe »

Čapin napsal:
3) Na myArmoury před dvěma lety jeden člověk psal o svém šalíři, který si nechal udělat podle stejného originálu, jako chci já (http://www.myarmoury.com/talk/viewtopic.php?t=19666). Má ho kovaný z jednoho kusu, výchozí materiál byl 3mm plech. Bohužel hmotnost pouze odhaduje - na 4-4.5kg. Pokud se moc neseknul, tak si na základě srovnání s jinými kusy říkám, že to už je docela hodně. Přišlo by mi to lehce předimenzovaný - pokud by to teda člověk nepoužíval jako turnajovou přilbu (což je myslím právě jeho případ). Pro svou osobní potřebu dám asi spíš přednost 2mm ocelového plechu. Mimochodem, nemáte někdo právě tenhle šalíř zvážený?
znám jak majitele (Ben Van Koert), tak i výrobce (Albert Colins) můžu se zeptat.
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hmotnost a síla materiálu zbrojí

Příspěvek od Čapin »

Díky, to by bylo skvělý! Třeba se navíc dostali k informacím přímo z muzea.
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: Hmotnost a síla materiálu zbrojí

Příspěvek od Mac »

Čapin napsal:Almone, díky za ten odkaz, je to moc zajímavé čtení!

Díky, Macu, za odpověď. Jsem rád, že reaguje nějaký platnéř. Mě šlo spíš o to, jak silný výchozí materiál zvolit, aby pak ta hmotnost padla jenom přibližně někam okolo hmotnosti originálu, nebo třeba do nějakého typického rozmezí hmotností, pokud mi u originálu není známá. Je mi jasné, že výslednou hmotnost ovlivňuje více faktorů (to jsem psal už v úvodním příspěvku). Pokud ale nemám k dispozici žádné jiné informace, tak mě prostě nenapadá jiná cesta, než tahle. Myslím zkrátka, že znalost hmotností originálů je užitečná.

Několik příkladů:

1) Bráchův šalíř (podle č.17 z publikace Chladná krása plátové zbroje) dělal opět Jiří Vaněk z 2mm plechu. Výsledná hmotnost je 2800g, což spadá do horní poloviny intervalů hmotností šalířů s pevným hledím (soudě podle těch 8 hodnot, které mám zatím k dispozici) a tak je to ok. Originál má jen 2292g a pokud by si ho někdo nechal udělat z 1,5mm plechu, tak se dostane někam okolo 2100g, což je naopak ve spodní části intervalu hmotností, ale blíže k hmotnosti originálu. Takže taky ok.

2) Někde jsem četl, že přilba z 1.5mm černého plechu je málo. Nepřu se o to, že s ní může člověk přijít k úrazu, v tom se nevyznám. Část z tehdejších přileb ale neposkytovala o moc lepší ochranu (jak bych soudil z jejich hmotnosti a potažmo ze síly materiálu).

3) Na myArmoury před dvěma lety jeden člověk psal o svém šalíři, který si nechal udělat podle stejného originálu, jako chci já (http://www.myarmoury.com/talk/viewtopic.php?t=19666). Má ho kovaný z jednoho kusu, výchozí materiál byl 3mm plech. Bohužel hmotnost pouze odhaduje - na 4-4.5kg. Pokud se moc neseknul, tak si na základě srovnání s jinými kusy říkám, že to už je docela hodně. Přišlo by mi to lehce předimenzovaný - pokud by to teda člověk nepoužíval jako turnajovou přilbu (což je myslím právě jeho případ). Pro svou osobní potřebu dám asi spíš přednost 2mm ocelového plechu. Mimochodem, nemáte někdo právě tenhle šalíř zvážený?
Ahoj,
když byla výstava v Hradci, tak jsme s Jirkou Klepačem a Petrem Brožkem měřili i jednotlivé tl. zbrojí-tedy i přileb. Někde bych to měl mít, večer se po tom podívám a napíšu jak to vycházelo tam.
Já tl. mat. pro přilbu doporučuju lidem asi takto (neberte to prosím jako dogmu, je to jen můj názor)
Kalený plech (výchozí mat.) - 1,0mm - scénika
- 1,5mm - scénika , boj - nenechám se zbytečně mlátit do řepy, přiolba mi slouží jako prevence před úrazem (tak by to mělo být)))
- 2,0mm - pro scénu zbytečně těžká, ale proč ne, bitka - mlátěj mě hodně do hlavy, někdy používam hlavu jak štít (samozřejmně i tady platí, že se nenechám zbytečně tlouc do přilby))
- 2,0 a výš - dokuď vydrží krční páteř, je to fajn

Normální plech (výchozí mat.) - 1,3mm - scénika - aneb někde stojím a dělám dekoraci (neházím přilbu po zemi)
- 1,5mm - scénika ok, bitky - nějaká ochrana hlavy lepší než nijaká. Přilba ochrání , ale asi to nebude přilba, kterou člověk bude mít do konce života
- 2,0mm - v zásadě dobrá ochrana hlavy, ale opět bohužel časem se opět ukáže používání přilby. Nejde jen seky, ale i o vrypy , škrábance apod. Ale osobně bych si do bitvy vzal přilbu z norm. plechu 2,0.

Píšu - výchozí materiál. Je potřeba brát ohled na broušení - respektive jak je člověk schopen dobře vyklepat polotovar aby brousil co nejméně, dále je potřeba řešit technologii zpracování - mnoho lidí bouchá půlky do misek, kdy se plech v nejdůležitějších místech(spánek) dost ztenčuje. Zkoušel jsem tenkrát vybouchat půlku jen do misky a z 2,0mm výchozí mat. bylo po vybouchání na spánku něco okolo 1,,3-1,5mm. Pak když se brousí, tak najednou sice máme přilbu z 2,0mm, ale tam kde by se hodilo mít dva mm, tak je jeden. Bohužel zákazník toto nepozná, ten pozná jen že přilba je těžká,a spodek je tlustý. Dále se přilby (dělám i já) natírají barvou, tak že ani měření u konečného výrobku není úpně košer. To jen na co si dát pozor.

Ahoj Mac
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: Hmotnost a síla materiálu zbrojí

Příspěvek od Mac »

Ahoj,

omlouvám se, ale nejsem schopen najít papíry, kde mám uvedéné tl. originálů. Pravděpodobně jsem nechal nějakou bedýnku s papírama u rodičů, když jsme se stěhovali. Zkusím dohledat, ale nevím kdy se mi zadaří dojet k rodičům.
M.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Hmotnost a síla materiálu zbrojí

Příspěvek od Broďan »

Mac napsal:Ahoj, když byla výstava v Hradci, tak jsme s Jirkou Klepačem a Petrem Brožkem měřili i jednotlivé tl. zbrojí-tedy i přileb.
Jestli máš na mysli ofocené stránky z katalogu s ručně dopisovanými tloušťkami a tvrdostmi, tak to jsem z Petra tenkrát vysomroval. Možná bych to měl oskenovat, než to vybledne, což? ;). Přeci jen šlo o unikátní výstavu, a kdoví jestli se něco podobného ještě někdy podaří.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: Hmotnost a síla materiálu zbrojí

Příspěvek od Mac »

Broďan napsal:
Mac napsal:Ahoj, když byla výstava v Hradci, tak jsme s Jirkou Klepačem a Petrem Brožkem měřili i jednotlivé tl. zbrojí-tedy i přileb.
Jestli máš na mysli ofocené stránky z katalogu s ručně dopisovanými tloušťkami a tvrdostmi, tak to jsem z Petra tenkrát vysomroval. Možná bych to měl oskenovat, než to vybledne, což? ;). Přeci jen šlo o unikátní výstavu, a kdoví jestli se něco podobného ještě někdy podaří.
Ahoj,
jj,to je ono.Já jsem to uřčo nevyhodiljen je to dobře shované.
Jeslti to máš, dej se prosím něco pro představu.
Díkes M.
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Hmotnost a síla materiálu zbrojí

Příspěvek od Václav »

Nechával jsem si dělat tento šalíř u Brožka podle originálu z Royal Armouries v Leeds. Přilba je kovaná z jednoho kusu a kalená. Celková hmotnost včetně výplně je 2520 g.
Obrázek
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů