Váš názor na zbroj

Hok
Příspěvky: 9
Registrován: 05 Led 2013, 13:20

Váš názor na zbroj

Příspěvek od Hok »

Ahoj,
dostala se mi do rukou jedna fotka části zbroje jednoho (amatérského platnéře) zajímal by mě váš názor na tuto práci.
Přílohy
P2110281.JPG
část zbroje
P2110281.JPG (2.24 MiB) Zobrazeno 9730 x
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na zbroj

Příspěvek od MLuks »

Zkus to vyfotit na nějakém člověku - takhle není poznat, jestli to sedí, nebo je to předimenzované.
Povrchovka nevypadá zle, jen je to takové pomuchlané (levé rameno a listy na loktech)
(a ten nákrčník... :doubt: )
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Hok
Příspěvky: 9
Registrován: 05 Led 2013, 13:20

Re: Váš názor na zbroj

Příspěvek od Hok »

No mě spíš zajímá názor na zpracování a zda-li by to bylo použitelné, nebo jestli je možné, že to takhle třeba mohlo být dřív i vyráběno. Prostě jestli to může být historicky věrohodné.
Mě osobně se to docela líbí, je to zas něco jiného než běžné zbroje a myslím si, že to klidně tak mohlo i vypadat. Každej platnéř měl jinej styl a fantazii. Samozřejmě by to mohlo být o něco lépe vyklepaný ale zase se mi to zdá takový autentický.Je prostě vidět, že je to ruční práce.
Byl na mě vznesen dotaz ohledně té zbroje, ale necítím se na to abych to schválil a nebo odsoudil a proto se obracím tu na vás.
Přidávám ještě dvě fotky. Na té jedné je to i s kyrysem, ale ten si myslím, že by chtělo minimálně poupravit. Na člověku fotku nemám.
Přílohy
P4210470.JPG
P4210470.JPG (2.2 MiB) Zobrazeno 9690 x
P2250330.JPG
P2250330.JPG (2.01 MiB) Zobrazeno 9690 x
Avatar uživatele
Moritz
Příspěvky: 219
Registrován: 25 Srp 2009, 22:30
SHŠ: Praga Jagellonica 1471

Re: Váš názor na zbroj

Příspěvek od Moritz »

Povrchovka plátů je pěkná, té není co vytknout. To že je to udělané hruběji a je to trochu pomuchlané to taky vůbec nevadí. Ukazuje to prostě schopnosti daného platnéře. Problém je ta skladba. To že se ti něco líbí a máš pocit že to takhle mohlo být, to při rekonstrukci historie moc nefunguje. Chybí mi zde časový údaj, z jakého období by zbroj měla být, ale ať už je z jakéhokoli. Je potřeba vycházet z originálů, iluminací a soch. A především je nutné, aby zbroj fungovala. Tahle fungovat nebude. Pozinkované zavírané kroužky ke zbroji samozřejmě nepatří :) , takže co k plátům. Nákrčník který svého nositele více ohrožuje než chrání, to na zbroj prostě vůbec nepatří a nikdy nepatřilo. Je to moderní výmysl. Příliš velká ramena, která ti budou dost výrazně omezovat pohyb rukou. Velká ramena jsou záležitost pouze jezdeckých zbrojí( navíc i jiné konstrukce) a nepředpokládám, že by k tomuto dotyčný měl koně. Pro pěší boj je to prostě skoro nepoužitelné. A ten kyrys je bohužel jen prohnutý kus plechu. Jednak nevypadá hezky ale především nevydrží žádnou ránu a hned se prolomí, takže opět víc ohrožení než bezpečí. A také vypadá, že dost omezuje pohyb. Co vypadá slušně až skoro pěkně, tak jsou ty lokty a předloktí a také nohy. Rukavice a helma tvarově asi proč ne, zasloužily by hezčí povrch.
Futute ducem!
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na zbroj

Příspěvek od Václav »

Ta přilba k tomu nepatří, že ne? Předpokládám, že zbroj by měla být na 14. století. Jinak v zásadě asi souhlasím s Moritzem. Nákrčník a pozinkovaná nepronýtovaná kroužková košile určitě ne. Kyrys, dá-li se tak vůbec nazvat, mi takto přijde jako jakýsi polotovar. Ono celkově mi ta zbroj přijde poněkud nedodělaná. Z povrchové úpravy bych zase tak nadšený nebyl. Místy vypadá dobře, ale někde jsou vidět nehezké stopy po rozbrušovačce. Plátové ruce a rukavice ujdou. Nohy jsou myslím špatně tvarované, nebo spíše tvarované nejsou vůbec, a divně vypadá rozdílná povrchová úprava jednotlivých částí (to ale může být jen fotkou). A dole vidím klasické polovysoké boty se šněrováním vzadu - tak ty také ne. :-) Něco by se z té zbroje tedy použít dalo, ale asi by chtělo na tom ještě trochu zapracovat.
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Váš názor na zbroj

Příspěvek od Mahy »

K otázce zpracování- není to nejhorší- jen by to chtělo aby výrobce více respektoval opravdové tvary zbroje. Tvarově to moc pěkné není. Ostatní už napsali kluci:
-přilba k tomu rozhodně nepatří je tam rozdíl několik století.

-nákrčník je blbost. Byly sice, ale v této podobě jako držák na ramena nikoliv- to je nejčastější výmysl a ojeb.

- ty kruhy už ti popsali- nejlépe nahradit nýtovačkou(jsou celkem za dobré ceny), pokud nejsi při financích, pak to alespoň zbavit toho zinku- za pomocí octa. Návod tady- http://www.marobud.cz/odzinkovani.html
Ty kožené pásky na tom jsou blbina.

- kyrys není opravdu kyrys. Znám platnéře co ti pěkný kousek udělají za cca 1500,-až 2000,-

Celkově by to chtělo si opravdu rozmyslet, kterou dobu to má představovat a od toho se odpíchnout. Ten platnéř co ti dělal ty posuzované kusy má určitý potenciál- zkus ho ukecat i na lepší kyrys apod.



K meči asi nemá smysl nic psát snad jenom- proč kupujete předražené rádobymeče?
Zkus sem schválně napsat cenu za kolik jsi ho pořídil- jestli to není tajné.


Ale začal bych tvojí představou tvé postavy- hoď sem nějakou vizi.

A nevzdávej to- tady ti nikdo hlavu trhat nebude, naopak pokud si to přebereš, tak tady ti opravdu dobře poradí- bez jakékoliv zášti. Chce to jenom ty informace přijmout. :thumbup:
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Hok
Příspěvky: 9
Registrován: 05 Led 2013, 13:20

Re: Váš názor na zbroj

Příspěvek od Hok »

-Mahy, nebo i ostatní když už se pouštíme do debat co se nosilo a nenosilo a píšeš že nákrčník jako držák na ramena se nepoužíval, tak co se používalo? Přidělávalo se to jen na kyrys a nebo na prošívku? Já opravdu nevím, nejsem v tom až tak zběhlej a rád si nechám poradit, ale mám pocit, že jsem ramena viděl takhle na nákrčníku u spousty lidí, teď je jen otázka jestli to oni měli správně.
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Váš názor na zbroj

Příspěvek od Mahy »

Neměli Hoku. Je to novodobý výmysl.Upevňovalo se to na podzbrojovou prošívku.

Ale opravdu začni tím, že si ujasníš jakou dobu by tě bavilo dělat. Od toho se pak odvíjí typ zbroje. :thumbup:
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Standa mž
Sponzor Brodce
Příspěvky: 511
Registrován: 31 Led 2009, 12:39
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Horšovský Týn
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na zbroj

Příspěvek od Standa mž »

Ano, šněrovalo se na podzbrojovou prošívku či arming doublet, který měl na sobě dírky kvůli protažení šňůrek pomocí kterých se ramena či paže přivazovala.
Pro ilustraci:
Přílohy
armingdoublet.jpg
armingdoublet.jpg (30.78 KiB) Zobrazeno 9596 x
arming doublet.jpg
arming doublet.jpg (126.72 KiB) Zobrazeno 9601 x
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na zbroj

Příspěvek od MLuks »

A pokud jsi měl kroužkovku, mohl jsi to přivazovat přímo k ní. Já to řeším koženými tkaničkami provlečenými normálně skrze kroužky - díky nýtování se neotevřou.
Takže z vrchní části ramen by vůbec neměl čumět řemen - měly by tam být 2 dírky k provlečení tkanice.
Třeba to bude trošku patrné z obrázku - ramena by ale měla být o něco výše.
DSC_0485.jpg
DSC_0485.jpg (46.76 KiB) Zobrazeno 9590 x
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Hok
Příspěvky: 9
Registrován: 05 Led 2013, 13:20

Re: Váš názor na zbroj

Příspěvek od Hok »

Díky za obrázky já právě jsem takovéto obrázky nikde nenašel. A to co jsem viděl tak to prostě měli blbě, já to v podstatě viděl jen u nějakých SHŠ a ne někde takto doložené, což pak mate lidi.
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na zbroj

Příspěvek od Divous »

No, podle mě je tajemný Hok sám výrobce této pseudo-zbroje a nechal vás otestovat si svůj produkt ;)
Hok: strejda provozuje síť šrotišť, zarídím ti dobrou výkupní cenu. Stačí napsat SZ
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Hok
Příspěvky: 9
Registrován: 05 Led 2013, 13:20

Re: Váš názor na zbroj

Příspěvek od Hok »

:lol: Pan tajemný Hok výrobcem? Bohužel ne a nebo bohudík? Pravda je, že výrobce je jeden známý kutil a chtěl si vyzkoušet výrobu zbroje, no a já se ptám na názor zkušených, protože já sám s odíváním ve středověku nemám moc zkušeností. No a když by se s toho dalo něco použít, tak bych to možná i pro své účely použil. Nic méně nechci dělat žádné Living history ani nechci jezdit na žádné bitvy a ani nechci lidem říkat tak takhle vypadal rytíř. Jen bych si rád zahrál v nějaké divadelní scénce tipu rytířský turnaj nebo já nevím kde ještě klidně z nějakýma čarodejnicema a nadpřirozenýma bytostma. Nic méně bych rád vypadal, alespoň trochu přijatelně a nerad bych byl naprosto mimo. Počítám, že se opravdovým znalcům asi stejně nikdy nezavděčím, ale každopádně si nechám od vás alespoň trochu poradit a určitě si vážím vašich názorů, jinak bych to sem ani nedával.
Naposledy upravil(a) Hok dne 18 Ún 2013, 19:50, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na zbroj

Příspěvek od Divous »

Aha tak to jo. Kdybys řekl hned na začátku, že to máš pro divadlo tak jsem ti to asi nekomentoval ;)
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Hok
Příspěvky: 9
Registrován: 05 Led 2013, 13:20

Re: Váš názor na zbroj

Příspěvek od Hok »

Mahy, jak ses ptal na ten meč tak by to asi měl být meč od výrobce Pavla Leiera-Bivoje podle té orlí hlavy a meče co je na něm vyražená a je prý koupený na aukru asi za 1600 i s poštovným. Díval jsem se na jeho stránky a nevypadá to až tak špatně teda podle mého názoru :-D .Je s těmi jeho meči nějaký problém? Případně od koho pořídit měč?Tady posílám odkaz na ty meče : http://www.leier.cz/html/mece1r2.php
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host