Ochrana hlavy

Avatar uživatele
Rewelus
Příspěvky: 83
Registrován: 07 Kvě 2012, 14:26

Ochrana hlavy

Příspěvek od Rewelus »

Dobrý den,

chtěl jsem se poptat, zda pán na daném obrázku nesoucí na své hlavě provazovou helmu v modré barvě mohl existovat? Respektive tato ochrana hlavy, nemohu se dopátrat k nějakým iluminacím, nebo literatuře popisující tento způsob. Přijde mi hodně zajímavý a rád bych se o něm dozvěděl něco víc. Díky za pomoc.

Rewelus

Obrázek
.:: Peter Wolf ::.
Obrázek
.::: Aus Bern :::.
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ochrana hlavy

Příspěvek od Ignac »

Tady jsou dvě takové přilby na obrázku od Mistra pašijí z Karlsruhe, ale jsem si jistý, že se jich dá najít i víc.
Přílohy
Mistr pašijí z Karlsruhe%2C deskový oltář kol. 1440  3.JPG
Mistr pašijí z Karlsruhe%2C deskový oltář kol. 1440 3.JPG (90.77 KiB) Zobrazeno 8303 x
Mistr pašijí z Karlsruhe%2C deskový oltář kol. 1440  2.JPG
Mistr pašijí z Karlsruhe%2C deskový oltář kol. 1440 2.JPG (87.13 KiB) Zobrazeno 8303 x
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Rewelus
Příspěvky: 83
Registrován: 07 Kvě 2012, 14:26

Re: Ochrana hlavy

Příspěvek od Rewelus »

Děkuji.

Přemýšlím totiž, že bych se ji pokusil zhotovit.
.:: Peter Wolf ::.
Obrázek
.::: Aus Bern :::.
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ochrana hlavy

Příspěvek od Ignac »

Vím že ji měl někdo od Pražanů, třeba by ti mohli pomoci s důležitým know-how.
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Rewelus
Příspěvky: 83
Registrován: 07 Kvě 2012, 14:26

Re: Ochrana hlavy

Příspěvek od Rewelus »

Právě. Každopádně děkuji. Sice bych chtěl i kovovou přilbu, ale tu bych bral výhradně jen na akce typu bitva, kde by mohlo opravdu jít o kebuli. :D Doufám, že se někdo ozve. :D
.:: Peter Wolf ::.
Obrázek
.::: Aus Bern :::.
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ochrana hlavy

Příspěvek od Ignac »

Nechci ti brát iluze, ale asi jezdím na špatné bitvy, protože na všech bitvách mi šlo o kebuli :-D
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Rewelus
Příspěvky: 83
Registrován: 07 Kvě 2012, 14:26

Re: Ochrana hlavy

Příspěvek od Rewelus »

Ignac napsal:Nechci ti brát iluze, ale asi jezdím na špatné bitvy, protože na všech bitvách mi šlo o kebuli :-D
Jasný, že jo. Já jen, že mě to přijde, jako dobrá verze lehké helmy do začátku, navíc i používaná, jak vidno z iluminací. Na lebku jako takovou ( helmu ) si chci šetřit, abych si pak mohl pořídit krásnou od Mace.
.:: Peter Wolf ::.
Obrázek
.::: Aus Bern :::.
bruuk
Příspěvky: 130
Registrován: 03 Bře 2011, 10:24
SHŠ: HSŽ Poustevník

Re: Ochrana hlavy

Příspěvek od bruuk »

Nemohlo jít o nějakou variantu čepičky pod přilbu?
Dávalo by to smysl.
Avatar uživatele
Rewelus
Příspěvky: 83
Registrován: 07 Kvě 2012, 14:26

Re: Ochrana hlavy

Příspěvek od Rewelus »

bruuk napsal:Nemohlo jít o nějakou variantu čepičky pod přilbu?
Dávalo by to smysl.

Nemyslím si, že by to byla jen varianta čepičky pod helmu, na iluminacích je jasně vidět, že to má vázání pod bradu. Tudíž mě to opravdu přijde, jako samotná ochrana hlavy.
.:: Peter Wolf ::.
Obrázek
.::: Aus Bern :::.
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Ochrana hlavy

Příspěvek od Mahy »

Ono těžko říct co tím autor maleb myslel. Ten maník na tom spodním obraze je jinak docela dost dobře vystrojen- kyrys, plátové doplňky...

... že by k tomu měl jako primární ochranu hlavy jen čapku z provazce či snad nějaké splétané slámy nebo dokonce prošívané vycpávané látky je divné. Naopak ona myšlenka polstru, který není součástí přilby, ale je samostatný mi přijde logičtější.

Co ten maník na druhém obrázku- ten zhruba uprostřed s trumpetou- na hlavě má co? Zelené vlasy(Punk's Not Dead)? Nebo je to nějaká trávová čapka?
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Žoldák
Příspěvky: 216
Registrován: 21 Črc 2010, 22:06

Re: Ochrana hlavy

Příspěvek od Žoldák »

Nejsem odborník, tudíž jen věc, která mě napadla. Nemohlo by jít, jak psal Rew, opravdu o verzi ochrany hlavy do nepříliš nebezpečných podmínek? řekněme pochůzka biřiců po městě a podobné? Prostě do situace, kdy nepředpokládáš boj, ale nějaká rána klackem by přijít mohla? Berte to jen jako úvahu a reakci na Mahyho podotek, že to má jinak docela dobře vybavený maník....
Kdo není ochoten bránit svoji svobodu, nesmí se divit, že mu občas pod okny zaparkují cizí tanky.....

Kdo překove meče v pluhy bude orat pole pro ty, kteří to neudělali.
Avatar uživatele
Matej Kukučka
Příspěvky: 45
Registrován: 24 Zář 2010, 12:07
SHŠ: Argyll

Re: Ochrana hlavy

Příspěvek od Matej Kukučka »

cisto spekulativne... nemohla by to byt vonkajsia ochrana kovovej helmy? napr lebky? tak ako sa aj na zbroji nosi tkanina nemohol by sa nejaky spagat namotany na prilbe nosit aako ochrana?
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ochrana hlavy

Příspěvek od Ignac »

Matej Kukučka napsal:cisto spekulativne... nemohla by to byt vonkajsia ochrana kovovej helmy? napr lebky? tak ako sa aj na zbroji nosi tkanina nemohol by sa nejaky spagat namotany na prilbe nosit aako ochrana?
Myslím že je to dobrý nápad, ale v tom případě je divné, že by tam nikde neporsvítal ani kousek kovu zpod provazů. Malíř toho obrazu byl na detaily celkem přesný.
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Rewelus
Příspěvky: 83
Registrován: 07 Kvě 2012, 14:26

Re: Ochrana hlavy

Příspěvek od Rewelus »

Doufám, že se k tomu vyjádří časem i dvě persóny, které jsou na úplně prvním obrázku a poví nám k tomu víc.
.:: Peter Wolf ::.
Obrázek
.::: Aus Bern :::.
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana hlavy

Příspěvek od Václav »

Osobně mi přijde, že přilby na obrazech nejsou z provazu, ale spíše z pleteného orobince. Materiál je to poměrně pružný a houževnatý, tak je možné, že by něco takového fungovalo až překvapivě dobře. O ochranu přilby nejspíše nepůjde, protože na druhém obrázku je vidět uchycení k bradě pouze pomocí provazu, což by jistě železná přilba nebyla.
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti