" Holledoublet"

Avatar uživatele
Itazipa
Příspěvky: 37
Registrován: 06 Pro 2006, 00:37
SHŠ: Thorax
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: " Holledoublet"

Příspěvek od Itazipa »

Ten kus z Coburku je, alespoň podle mého skromného odhadu založeném na koukání přes sklo, z jedné vrstvy látky a bez kroužků. Pouze "šosy" jsou na boku asi 10 cm zdvojené.
Avatar uživatele
schwarzhelm
Příspěvky: 397
Registrován: 03 Kvě 2009, 12:35
SHŠ: Slánská Rota

Re: " Holledoublet"

Příspěvek od schwarzhelm »

Pak je ovšem otázka, jestli opravdu měl funkci zbroje, protože jedna vrstva kůže/látky,i když zpevněná kroužky, toho moc nezachrání.
Koukal jsem do té galerie, cos postnul a stejně děrované oblečky tam mají i pro psy, což je ještě zajímavější. Nepamatuješ si, co bylo v popiscích exponátu?
Jsi hodný. Ale ne na mě ty kurvo!
Avatar uživatele
Itazipa
Příspěvky: 37
Registrován: 06 Pro 2006, 00:37
SHŠ: Thorax
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: " Holledoublet"

Příspěvek od Itazipa »

Až se kolega vrátí z dovolené, řeknu mu aby galerii doplnil boční pohled a popisky k dubletu a k té lovecké zbroji pro psy. Kaji se, na popisce u dubletu je zmiňováno více vrstev, ale působí to velice tence.
Přibližné znění popisky :
Plátěný pancíř (lněné brnění?)
skutečně pevně sešitý z několika vrstev knoflíkovým stehem, byl používán jako ochranný spodní oděv.
Střední Evropa 15.-17.století
Avatar uživatele
Amantius
Příspěvky: 324
Registrován: 07 Led 2009, 22:14
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Slovensko

Re: " Holledoublet"

Příspěvek od Amantius »

schwarzhelm napsal:...jedna vrstva kůže/látky,i když zpevněná kroužky, toho moc nezachrání.
Nejde o jednu vrstvu... A som toho názoru, že to môže byť docela účinné. Ale podobný kus si asi nikto nenechá zničiť deštruktívnym experimentom. :D

Inak tá zbroj pre psy mala byť údajne určená na lov svíň... http://medievalgloves.blogspot.sk/2007/ ... -hell.html
Varpulis
Bum
Příspěvky: 81
Registrován: 28 Črv 2010, 18:08

Re: " Holledoublet"

Příspěvek od Bum »

Siegfried napsal:Zkušená švadlena dělá takovouhle dírku myslím kolem minuty? Nebo tak nějak, což by se asi dalo vztáhnout na profesionálního krejčího té doby :)
Celkem typický názor člověka, který si k té práci samozřejmě nikdy v životě ani nepřičichnul, tak si myslí, že prostě musí být hrozně rychlá a jednoduchá :roll: No nic...
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: " Holledoublet"

Příspěvek od Maršálek »

Bum napsal:
Siegfried napsal:Zkušená švadlena dělá takovouhle dírku myslím kolem minuty? Nebo tak nějak, což by se asi dalo vztáhnout na profesionálního krejčího té doby :)
Celkem typický názor člověka, který si k té práci samozřejmě nikdy v životě ani nepřičichnul, tak si myslí, že prostě musí být hrozně rychlá a jednoduchá :roll: No nic...

Celkem zbytečně unáhlená reakce. Hodnotíš to na základě své laické dovednosti a když to nejde tobě, nemůže to logicky rychleji jít ani ostatním? ;)
Nebudu mluvit za Siegfrieda, ale mě jako laikovi tedy obšívání dirky zabere pod tři minuty a to jsem jich dělal sotva pár set.

V každém případě se asi shodneme, že každá dílna má svou dělbu práce a pod dohledem mistra v ní pracují tovaryši, učni a robci. Obšívání direk bude stěží práce pro mistry a tovaryše. Hodnoceno takovou optikou nebude dle mého názoru taková výroba ani časově náročná, ani finančně nákladná. Ale stále jsem pouhým laikem, který se problematikou odívání ve středověku zabývá poměrně krátce a povrchně. ;)

P.S. že něco nejde nám, laikům, při tzv. experimentu, má stěží vypovídající hodnotu o reálném stavu a časové nebo technologické náročnosti pro dobového profesionála. Toto kritérium se při našich hodnoceních často a rádo opomíjí.
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti