únosná mez kalených zbrojí

Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: únosná mez kalených zbrojí

Příspěvek od Romikov »

Až budeš mít dost peněz tak můžeš jít na dalších pár brainstormů a přebytky financí mi zaslat :)
Jinak práce mi nevadí ale mohla by být ještě trochu placenější než je. Mám navíc jednu výhodu oproti tobě - nesmím svářet kvůli očím :) - řikal dochtor
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: únosná mez kalených zbrojí

Příspěvek od Divous »

jo...na oči je to humus, i když se chráníš... :( a vlastně nikdo pořádně neví, jak škodlivé vlastně svařování obloukem je. Asi horší než se zdá. Prý to má vliv na varlata. Četl jsem, že je statisticky dokázáno, že svářečům se rodí věšinou holky :)

...i když já mám jen jedno dítě a to kluka 8)
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: únosná mez kalených zbrojí

Příspěvek od Romikov »

Jo to nevím zatím se mi většinou rodí beránci :bounce: , ale co vím určitě začíná se to nořit off topic takže ať jsme již zpět u technologie. Takže prozatímní fakt je že platnéř pracuje s kovem jak za studena tak za tepla ..a jedeme dál.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: únosná mez kalených zbrojí

Příspěvek od Siegfried »

Divous napsal:Domníval jsem se, že platnéřina byla hlavně o umění zpracování kovu za studena... :)
Mno ono se toho aspoň podle toho co víme mlátila většina za tepla :) Právě jak píše Romikov jak kvůli tloušťce (slušně se dá tvářet za studena tak 1,5mm v extrému 2mm) ale i kvůli mechanickým vlastnostem materiálů z kterých se dělalo:) Ikdyž... mno jinak kalitelný plech se nedá za stude tvářet skoro vůbec:) Ale finalizovat bys měl za studena kvůli tvrdosti... pokud tedy nebudeš pak kalit :) Bohužel vývoj novodobého řemesla platnéře začal od klempířiny takže je v tom stále spousta této novodobé "historie"
Jinak tam byl asi další problém že platnéř byl odpovědný za finální výrobek, takže dělal i tepelné úpravy a ikdyž můžeme předpokládat že třeba u Misagliů byl velký stupeň dělby práce, tak stále byl mistr odborníkem na vše :) A logicky byl i metalurgem... možná jím býl více než čímkoliv jiným :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Johny
Příspěvky: 4
Registrován: 29 Črv 2011, 22:29
SHŠ: Taurus Ater

Re: únosná mez kalených zbrojí

Příspěvek od Johny »

Ospravedlňujem sa, že otváram starú debatu, a pravdepodobne bude trochu mimo doterajšej diskusie, ale zaujíma ma výdrž kalených zbrojí v praxi

všimol som si, že Siegfried hneď v úvode písal že má kalenú helmu z 1,5mm a že to v celku stačí, ale zaujímalo by ma či niečo také stačí aj pri akciách vo "východnejších" krajinách Európy, menovite sa mi jedná o akcie v Poľsku a na Ukrajine, kam sem-tam zavítame

rád by som sa tam totiž zúčastnil súbojov, akurát mi to doteraz pud sebazáchovy a kvalita vybavenia nedovolili :)

ak niekto má skúsenosti, trebárs aké vybavenie majú šermiari z Poľska (hlavne sa mi jedná o hrúbku/materiál a ako ich majú vyrobené t.j. kalenie, z jedného kusu/zvarené a pod.)

Diky
Avatar uživatele
Josif
Příspěvky: 66
Registrován: 14 Led 2009, 12:23

Re: únosná mez kalených zbrojí

Příspěvek od Josif »

Na RS akci se jednomu našemu kolegovi poštěstilo a i na jeho 1,5mm kalené se objevila asi 3cm prasklina po zásahu danaxem :) A když se potom šel pochlubit původci té rány, tak se polák pousmál a se slovy "slabý matroš" ukázal svojí kalenou 3mm. :lol:
Bohuš ze Starče a Holoubka
Aliqui est esse malum
Avatar uživatele
Hugo4
Příspěvky: 14
Registrován: 11 Ún 2010, 22:07

Re: únosná mez kalených zbrojí

Příspěvek od Hugo4 »

Na to Polsko a celý východ bude lepší trochu předimenzovat. Na přilbě od 2mm výše a povrchově kalit. Zbroj taky silnější a i těžší bacátka než u nás. To aby protivník věděl, že ho biješ.
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti