Malování přileb

Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Malování přileb

Příspěvek od Broďan »

noxter napsal:Chtěl jsem se zeptat jestli je možné mít na šalíři r. cca 1480 "tulejku" na ozdobu(peří) v zadu?
Tulejka vzadu na šalíři asi nebude nějakým zásadním prohřeškem, ale ve své databázi jsem tedy nenašel ani jednu. Peří se podle vyobrazení umísťovalo buď na temeno šalíře, na čelní část, na nýt sklopného hledí nebo na tulejku umístěnou na straně. A pak na zmíněný turban či stuhu. Na některých originálech s plochým hřebenem bývají díry nahoře na temeni, které jsou jednoznačně pozůstatkem držáku chocholu či klenotu. Ale na spoustě šalířů jsou prostě díry vzadu nebo na straně, jejichž původní účel není jasný. Mohlo v nich být nanýtováno třeba závěsné oko, ale i držák peří.
Helmy s tulejkou vzadu znám až ze 16. stol., nicméně již z jeho samého počátku. Nejstarší je armet cca 1510, který má tulej vlevo vzadu. Armet z 15. stol. s tulejí vzadu neznám ani jeden, ale připustit tuhle možnost musím, protože moje informace nejsou ani zdaleka kompletní a logickou překážku tohoto umístění nevidím.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Amantius
Příspěvky: 324
Registrován: 07 Led 2009, 22:14
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Slovensko

Re: Malování přileb

Příspěvek od Amantius »

Tulajku vzadu sa mi podarilo nájsť iba na neskorších šalieroch (ako vraví Broďan)... :doubt:
fgab.JPG
sallet
fgab.JPG (12.74 KiB) Zobrazeno 9015 x
Varpulis
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Malování přileb

Příspěvek od noxter »

Pár obrázků co jsem našel. U tohoh Duerera bych to viděl spíš na potažené látkou(ale kdo ví)
Přílohy
7krizovka_mansourah.jpg
7krizovka_mansourah.jpg (52.22 KiB) Zobrazeno 8951 x
velvethelm1.jpg
velvethelm1.jpg (32 KiB) Zobrazeno 8951 x
Duerer_-_Studie_Reiter_1495.jpg
Duerer_-_Studie_Reiter_1495.jpg (112.62 KiB) Zobrazeno 8951 x
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Malování přileb

Příspěvek od deCarabas »

Mam v plane si namalovat prilbu a riesim momentalne, co na nej bude. Paci sa mi riesenie na obrazku nizsie, je jednoduche a navyse mam presne tento typ prilby, co mi ulahci aj predstavu o malovani (farby budu ine), kedze to priamo vidim. Co neviem je, ake heslo si tam mam napisat. Navyse sa pomaly ale isto dostavam, aspon odevom, do talianskeho vplyvu a tym padom mi nemecke heslo na prilbe moc nesedi, skor by som chcel cosi latinske, co mi pride univerzalnejsie hehe. Kedze vsak nie som v jazykoch nic moc, ma niekto nejaky navrh, co by sa tam hodilo? Pripadne, boli ohladne tychto napisov nejake pravidla, alebo zvyklosti?Obrázek
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Malování přileb

Příspěvek od deCarabas »

Nasiel som zopar latinskych hesiel, ktore by sa mi mozno pacili na prilbe, ale netusim, ci sa daju vobec pouzit pre 15te storocie... Nejaky nazor na to? Len pripominam, ze ide o prilbu mestana, strelca z arkebuzy, ktory sa zbrane chopi iba v pripade najvyssej nudze

Acta non verba – Činy, ne slova *
Ad omnia paratus – Na všechno připraven *
Amor patriae – Láska k vlasti
Audacem fortuna iuvat – Odvážnému štěstí přeje *
Fiat voluntas Tua. – Buď vůle tvá.
Fortes fortuna adiuvat. – Štěstí přeje silným *
Omnia vincit amor – Nade vším vítězí láska.
Vae victis – Běda poraženým
Veritas omnia vincit – Pravda vše přemáhá

hviezdicka oznacuje tie, co sa mi pacia najviac

Edit: Random mi poradil skor nieco zboznejsie, pripadne nieco, co by zahrnalo mesto, ktore branim. Tak neviem teraz, ja som chcel skor cosi burcujuce k odhodlaniu.
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Malování přileb

Příspěvek od deCarabas »

Niekolko dalsich nadpisov zo stredovekych zvonov:

In Te Domini speravi - V Teba Pane dufam
Hilf Got Maria Berot Uns - Pomoz Boze, Maria.../stary nemecky napis/
Soli deo Gloria - Jedine Bohu slava !**
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Avatar uživatele
Carlito
Příspěvky: 8
Registrován: 14 Črv 2009, 14:51
Místo/Bydliště: Brod. Uherský, nikoli Český.
Kontaktovat uživatele:

Re: Malování přileb

Příspěvek od Carlito »

Nebo třeba zde je možné vidět repliku malovaného šalíře v podání Guild of st. Olaus:

Kód: Vybrat vše

http://www.olofsgillet.org/images/olofsgillet_021.jpg
A celý nápis na této přilbě by měl být: "Jesus autem transiens per medium illorum ibat", čili "Avšak Ježíš, procházejíc středem šel dále svou cestou". A je to z Vulgáty, Lukáš 4:30. Ale nejsem si jist, jestli touhle velikostí písma se to vejde na celý obvod šalíře. A fotku z druhé strany jsem nikde neviděl ještě.
Si vis pacem, para bellum!
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Malování přileb

Příspěvek od deCarabas »

Ano, ten obrazok poznam a paci sa mi. Ja som chcel kratsi napis kvoli tomu, aby som mohol dat vacsie pismena a zahustil tak trochu priestor... Fakt sa mi nezda, ze by sa mu to tam voslo cele, ale hadam mam len blby odhad :D
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Avatar uživatele
Carlito
Příspěvky: 8
Registrován: 14 Črv 2009, 14:51
Místo/Bydliště: Brod. Uherský, nikoli Český.
Kontaktovat uživatele:

Re: Malování přileb

Příspěvek od Carlito »

Taky mi nepřijde, že by to tam bylo celé. Ale těžko říct, fakt jsem tu přilbu z jiného úhlu neviděl nikde. Rozhodně bych pátral v biblických citátech a ty si na přilbu nakreslil.
Si vis pacem, para bellum!
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Malování přileb

Příspěvek od deCarabas »

jj, to je to, ze ja neviem, ake hesla tam mohli na tej helme byt. Ci len striktne nabozenske, sucasti modlitieb alebo aj zivotne kreda alebo proste vyjadrenie postoja, to som nikde nezachytil :doubt:
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Avatar uživatele
Carlito
Příspěvky: 8
Registrován: 14 Črv 2009, 14:51
Místo/Bydliště: Brod. Uherský, nikoli Český.
Kontaktovat uživatele:

Re: Malování přileb

Příspěvek od Carlito »

Já se přikláním spíš k těm biblickým výrokům. A to se opravdu jen domnívám, protože s jistotou to říct nemůžu. Upřímně řečeno, tak jsem viděl jen repliky přileb a ty měly vždy biblické výroky. A pak taky když porovnám třeba s pavézami (pokud to srovnávat jde, ale přijde mi to trošku podobná "vesnice") a na těch se objevují převážně biblické výroky a výjevy.
Si vis pacem, para bellum!
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Malování přileb

Příspěvek od Maršálek »

v případě dlouhého textu se běžně užívaly obecné písařské zkratky
Elessar
Příspěvky: 1
Registrován: 01 Led 2010, 16:07

Re: Malování přileb

Příspěvek od Elessar »

Zdravím,
chtěl bych se zeptat jak to je s malováním jiných částí zbroje ne jen přilby. Konkrétně mám na mysli ramení štíty, ailettes. Je podloženo jejich barvení, nebo spíš to něčím potáhnout?
Avatar uživatele
Dorlas
Příspěvky: 198
Registrován: 21 Led 2010, 23:59
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Malování přileb

Příspěvek od Dorlas »

na toto by som sa pýtal skôr na fore Hradeckého dvora....podla mňa sú možné obidvoje varianty ale u ailettes je to ťažko povedať kedže sa nám pokial viem žiadny originál nedochoval.....
"Never trust another reenactor."
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Malování přileb

Příspěvek od Mahy »

Ovšem na iluminacích jsou většinou krásně heraldicky malované.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti