Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Čapin »

Ahoj, bráchovi jsem kompletně v ruce ušil prošívanici - hrubý len, uvnitř 2 vrstvy vojenské nemocniční deky. Výsledek je vidět na obrázku. Teď šiju pro sebe ze 3 vrstev vojenských dek (rukávy jen 2 vrstvy) a měl bych dotaz:

Jak široké udělat rukávy v zápěstí? Zatím je mám tak, abych tím akorát protáhl ruku. Není náhodou potřeba kvůli plechovým rukavicím (které ještě nemám) udělat to zápěstí natěsno se zapínáním? (Ta bráchova prošívka má rukávy hodně široké :? )
Přílohy
prošívka.JPG
prošívka.JPG (68.3 KiB) Zobrazeno 13155 x
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Mojshe »

doporučoval bych v zápěstích nastřižené a na placaté dřevěné nebo rohovinové knoflíky, co nejmíň vadí.

v rukávech ve vnitřním ohbí lokte doporučuji v jídní vrstvě deky vysřihnout kolečko, aby zůstala jen 1 vrstva a rukáv se bez problémů ohýbal.

jinak ta prošívka na obrázku: doporučoval bych hustší linie prošití -blíž u sebe,

BTW: kde je nasazen ramenní šev? jestli mezi ramením klouben a krkem, tak je to OK, bude to fungovat. jestli až za ramenem (jako u saka) bude to při zvednutí rukou zvedat celou podšívku.
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Čapin »

Díky za odpověď, Mojše. Brácha už má za domácí úkol zdvojnásobit hustotu těch linií. Jinak jedna vrstva v rukávech je vystřižená v celku a druhá je poskládaná z ústřižků deky co zbyly a je tam vynecháno to kolečko na vnitřní straně lokte - přesně jak radíš.

Jsem línej a tak jsem se bál, že to zapínání u zápěstí budu muset udělat. Měl bych prosbu: Nemohl byste někdo vyfotit detail jak máte knoflíky a dírky na své prošívce? Nerad bych to zprznil.

Ikdyž bych dal přednost knoflíkům, tak se chci ještě zeptat, zda je možný jiný způsob zapínání - pomocí šňůrky. Taky myslím, že jsem si u někoho všiml, že má knoflíky a místo dírek poutka... bylo by i toto řešení?

Pokud jde o rukávy, tak problém při zvedání rukou nedělají. Původně to zlobilo, ale to jsem spravil tím, že jsem do podpaží našil takové klíny, takže teď je to v pohodě.
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Mojshe »

šňůrky jsou taky možné, ale pekelně se to zašněrovává jednou rukou, tou už spíš zapneš ten knoflík; orientace dírky asi kolmo na osu rukávu. místo dirky lze očko - hlavně když je vrstva příliš tlustá.
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Chomi »

U trukávů nezapomeň na to, že se s nima musíš vejít do manžety plechových rukavic (což je nejlepší způsob ochrany rukou). Je dobré je tedy udělat tak, aby se daly u zápěstí stáhnou či zapnout co nejtěsněji.
Ad Mojše: Šněrování na zápěstí je v pohodě. Zvládám to systémem jedna ruka + zuby:o)))
Avatar uživatele
Hynek z Těchlovic
Příspěvky: 301
Registrován: 28 Zář 2009, 10:38
SHŠ: Exitus in Dubio
Místo/Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Hynek z Těchlovic »

Chtěl bych se pánové zeptat na tu spodní prošívanici. Po poradě ohledně mého problému s prošívkou a plechama s Jirkou Klepačem jsem se dozvěděl, že prošívka co mám není pod plechy určena. Prý se pod tato místa nosila prošívka s tloušťkou max. "humusáku". A rád bych se tedy zeptal jak by to mělo vypadat (něco takového co postoval noxter?) a kam se případně nejlépe obrátit s objednávkou? Díky
Vilém ze Skorotic (1420 - 1434) velitel posádky páně Hynka z Těchlovic
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Broďan »

Hynek z Děčína napsal: Prý se pod tato místa nosila prošívka s tloušťkou max. "humusáku".
Dochovalo se jich fakt málo, ale jednu takovou typickou podzbrojovku znám:
Obrázek

Tahle ruská kroužkovka s prošívanicí z půlky 16. stol. má sice silnější posltr na prsou, kam patřil zrcadlový kyrys, ale rukávy jsou podložené slabě.
http://www.strelci.webzdarma.cz/Fotky/K ... o_16st.JPG
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Oleš
Příspěvky: 28
Registrován: 12 Ún 2010, 21:28

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Oleš »

No kdyz je tohle pulka 16stol. v rusku tak nejak takhle by mohly vypadat v zapadni evrope kolem 1460¨+? co myslite je :?: to realne ?
Avatar uživatele
Dorlas
Příspěvky: 198
Registrován: 21 Led 2010, 23:59
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Dorlas »

"Never trust another reenactor."
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Čapin »

Postup výroby mojí prošívanice z obrázku dole:
http://dunit.rajce.idnes.cz/Vyroba_prosivanice_-_2010
já v prošívce zmenšený.jpg
já v prošívce zmenšený.jpg (94.12 KiB) Zobrazeno 11907 x
Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Olaff »

PARADNA VECICKA, KLOBUK DOLE! :clap:

Idem odporucit...
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
Avatar uživatele
Amantius
Příspěvky: 324
Registrován: 07 Led 2009, 22:14
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Slovensko

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Amantius »

Pekná práca, ale... Pod pazuchou máš len jednu vrstvu, aby ti nebola vidieť košeľa?
Varpulis
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Čapin »

Ano, v podpaží je tam jenom jedna vrstva lnu. Řešil jsem tak moc vykrojený tvar rukávové hlavice (nebo jak se tomu říká). Vím, že je to slabé místo a když mě tam někdo bodne, bude to blbý. Na druhou stranu šance pro zásah sem není zas tak velká, ikdyž stojím k protivníku bokem a držím dřevcovku v horním střehu. To spíš dostanu do lokte. Hmm, ale možná se časem pochlapím a zkusím to podšít.
Avatar uživatele
Jakub
Příspěvky: 7
Registrován: 08 Črv 2009, 09:04
SHŠ: Šermířský klub Uherský Brod
Místo/Bydliště: Uherský Brod

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Jakub »

To je geniální, podle takového obrazového návodu by to dokázal každý =), opravdu pěkně odvedená práce. Ať slouží =)
ŠKUB
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Ignac »

Čapin napsal:Postup výroby mojí prošívanice z obrázku dole:
http://dunit.rajce.idnes.cz/Vyroba_prosivanice_-_2010
Krásné! Možná bych mohl poskytnout i já pár fotek z výroby svojí prošívky, ale rozhodně to nemám tak geniálně a komplexně strukturované. :thumbup:
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host