Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Zdenál
Příspěvky: 113
Registrován: 16 Pro 2009, 09:14
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Zdenál »

Opravdu se jedná o Talhofferův fechtbuch MS Thott.290.2º datovaný do roku 1459
Neporadím ti zda zobrazený dublet je kombinace vlna, len, či nikoliv, ale přidám pár dalších (snad lepších :wave: ) zobrazení barevné kombinace z téhož fechtbuchu.
Ms.Thott.290.2º_011r.jpg
Ms.Thott.290.2º_011r.jpg (99.66 KiB) Zobrazeno 10315 x
Ms.Thott.290.2º_011v.jpg
Ms.Thott.290.2º_011v.jpg (98.91 KiB) Zobrazeno 10315 x
Ms.Thott.290.2º_013v.jpg
Ms.Thott.290.2º_013v.jpg (94.43 KiB) Zobrazeno 10315 x
Ms.Thott.290.2º_079r.jpg
Ms.Thott.290.2º_079r.jpg (93.28 KiB) Zobrazeno 10315 x
Jahoda
Příspěvky: 18
Registrován: 14 Led 2012, 12:11

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Jahoda »

no ja riesim presivku to som tam zabudol doplnit
Lastopier
Příspěvky: 4
Registrován: 21 Črc 2014, 16:39

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Lastopier »

Plánujem šiť prešívanicu a chcel by som takú poriadnu nech to chráni; spomínali sa tu vojenské deky a ľan -vedel by mi niekto poradiť čo by bolo lepšie a aká hrubá vrstva je optimálna? Chcel by som to ako prešívku bez zbroje.

No a ešte by som sa chcel spýtať jednu vec - dakde som počul že prešívanica s nasmolenou slamou. Má to vôbec nejaký reálny podklad a zmysel riešiť?
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od MLuks »

Hodně tvrdou prošívanici získáš prošitím mnoha vrstev lnu.
Dovnitř můžeš klidně dát kvůli úspoře vrstvy bavlny, ale to už je jen o tvém osobním pocitu.

EDIT:
konečně jsem doma - mám tu výstřižek z Dragonu od CotsG (číslo netuším, snad někdo poradí)
jack.jpg
jack.jpg (319.67 KiB) Zobrazeno 9863 x
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Lastopier
Příspěvky: 4
Registrován: 21 Črc 2014, 16:39

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Lastopier »

Diki moc. Podľa toho popisu mi to vychádza že rukávy by mali byť podobné ako na prešívanici Charlesa de Blois(široké otvory na rukáv umiestnené pri golieri a nie na ramene, dosť veľký atď atď...)
Obrázek
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Bilajz »

Z praktické zkušenosti, pokud potřebuješ jen prošívanici na kterou nebudeš věšet zbroj, tak stačí nějaký základní střih s trochu více vloženými rukávy. To, co je na Charlesovi je hodně dobře funkční pod plechy, nijak to neomezuje, nenadzvedává se atd. Je s tím ovšem pořádného sraní.
Lastopier
Příspěvky: 4
Registrován: 21 Črc 2014, 16:39

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Lastopier »

Zbroj na to moc vešať nechcem, preto to chcem trocha hrubšie...dik za radu
Lainadan
Příspěvky: 2
Registrován: 28 Zář 2015, 19:51

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Lainadan »

Ahoj, jen bych měl prosbu, jestli by někdo neměl nějakou fotku prošívky s tím rukávovým švem posunutým mezi ramenní kloub a krk, nějak blbě se mi to hledá a hlavně moc nepobírám, jak to vlastně přesně řeší ten problém se zvedáním prošívanice(teda, když to neberu, že by ten šev byl daleko jako u saka.. :P :) Právě si totiž prošívku taky šiju, i když z trošku rannějšího středověku a ne úplně přesně předlohovanou, ale právě mám teď trošku problém s rukávy, tak by se hodil nějaký tip :) A ještě bych měl pak jednu otázku, když se dělávaly rukávy na šněrování, jak se to šněrování řešilo? :) Díky moc za případné odpovědi :)
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Bilajz »

Je to hroznej voser, ale pokud se ti to povede, tak výsledek stojí za to. Fotky mojí současné prošívky před moderznizací :-)
P1000979_1.JPG
P1000979_1.JPG (354.55 KiB) Zobrazeno 9131 x
P1000978_1.JPG
P1000978_1.JPG (423 KiB) Zobrazeno 9131 x
Lainadan
Příspěvky: 2
Registrován: 28 Zář 2015, 19:51

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Lainadan »

No, já mám teď rozdělanou nějakou takovou trošku jednoduší, mám ji tak na všechno možné, no a mám jen teď problém s těmi rukávy, na střihy a teda hlavně rukávů totiž nějaký šílený profesionál nejsem :P navíc, byl bych rád, kdybych ty rukávy mohl udělat na šněrování, protože bych měl rád možnost si přehodit dlouhý rukáv za krátký.. :) tak jen, jestli máte nějaké tipy, jak na tu konstrukci těch rukávů.. :) (jinak, figurína je o nějakých pár čísel větší :D) díky moc :)
Přílohy
Obraz0865.jpg
Obraz0865.jpg (193.91 KiB) Zobrazeno 9053 x
Avatar uživatele
urs
Příspěvky: 129
Registrován: 20 Srp 2010, 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od urs »

Na šněrovací rukáv se vykašli, je to celkem kravina.
Avatar uživatele
Enemigo
Příspěvky: 15
Registrován: 18 Kvě 2009, 14:44

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Enemigo »

Zdar, plánuji nový prošívaný kabátec pod plátovou zbroj (sedmdesátá léta 15. století). Má někdo zkušenost s tím, kolik vrstev plátna by bylo k tomuhle účelu adekvátní, aby nebyl kabátec ani moc tlustý, ani moc tenký?;-)
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Bilajz »

Jestli to má pod kompletní zbroj, tak stačí celkem málo. Já ten svůj pod italskou zbroj mám vrstvený následovně (od vnitřní vrstvy):
Jemný len,
Len s vyšší gramáží
Vlna
Len s vyšší gramáží
Len se střední gramáží (původně toto byla poslední vrstva, ale za dva roky šla neuvěřitelně do háje)
Len s vyšší gramáží (nově po přešití celého arming doubletu)
Na rukávy jsem zvolil střih grande assiette a pohyblivost je naprosto super. Na ramenou, kde se opírá kyrys mám všité další dvě vrstvy vlny jako vycpávku. V rukávech nemám vnitřní vrstvy lnu s vyšší gramáží.
Doublet před přešitím mám nafocený o pár příspěvků výše. Rád poradím při šití, těch chyb, co jsem vyrobil a musel řešit mám za sebou dost :-) Nejhorší je stojáček.
fox11
Příspěvky: 1
Registrován: 01 Črc 2015, 09:29

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od fox11 »

Čaute. Chcem sa opýtať že či záleží na tom aká je prešivanica dlhá alebo si to môžem zvoliť sám. Zaujíma ma 14-15 storočie ako to bolo lebo čo vidím tak väčšina ľudí má prešivanicu tak po gule, no mne sa viac pozdáva až po kolena. Nosili sa aj také dlhšie ?
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Čapin »

Ahoj,
nějak to tady chcíplo, tak odpovím alespoň já. Měl by ses držet toho, co bylo v dané době běžné. Přinejmenším pro 15. století to jednoznačně znamená ty kratší prošívky.
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host