Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Chalon
Příspěvky: 3
Registrován: 27 Črv 2017, 20:22

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Chalon »

Dobrý den,
velmi mě uchvátil historický šerm, avšak zatím jsem ho nedělal, chtěl bych se však zeptat, zda je lepší si prošívanici vyrobit sám, či ji koupit někde v obchodě... Díval jsem se a prodává se jich celkem dost. Jak to vyjde finančně lépe?
ŠtěpánL
Příspěvky: 13
Registrován: 09 Zář 2010, 21:37

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od ŠtěpánL »

Ahoj, přepočítáno na člověkohodiny to vychází hodně podobně, takže je to jenom na tobě, zda si to chceš zkusit nebo ne. Ale pokud nejsi zběhlý v šití, raději bych jí koupil a preferoval bych polské výrobce, co šijí na míru. Je tam spousta věcí, co lze zkazit a zbroj pak nebude moc fungovat.
Chalon
Příspěvky: 3
Registrován: 27 Črv 2017, 20:22

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Chalon »

No, nechci za to zas utratit majlant. Aby to stálo za to, tak by měla stát kolik? Koukal jsem po obchodech za cca 3k, no... Nejraději bych si jí vyrobil, aspoň budu mít co dělat o prázkách.. :D
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Bilajz »

Za dobrou prošívanici dáš cca 4-5 tisíc. Prostě to tak je. Ona je to celkem dost velká drbačka. Ještě jsi neřekl,. jestli to má být primární ochrana nebo podzbrojovka.
Chalon
Příspěvky: 3
Registrován: 27 Črv 2017, 20:22

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Chalon »

Čus,
asi spíš primární, na brnění teďkon nemám peníze, co jsem koukal, tak za brnění dá člověk už jiný sumy. Jako asi sám bych si to vyrobil, zatím mam dost času, takže tak... Každopádně pokud měřím nějakých 183cm, tak kolik metrů látky bude tak cca třeba? Vůbec nemám představu.
Ještě takový malý dotaz ohledně meče, samozřejmě vím, že to by mělo být jinde...(http://www.kovex-ars.cz/index.php?poloh ... es%C3%A1ky) ten pátý se mi docela líbí (GB005)..
)
Avatar uživatele
Punkenstein
Příspěvky: 81
Registrován: 16 Zář 2010, 19:00
SHŠ: Rattenschwanz

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Punkenstein »

Ahoj,

předně si ujasni, co vlastně chceš dělat, a čemu se chceš věnovat - konkrétní dobu, sociální postavení, akce, na které chceš jezdit.
Pak si sepiš, co na to je potřeba a jak ty dané věci mají vypadat. Meč pro šlechtice na konci 15. století vypadá je úplně jiný než pro pěšáka na začátku toho samého století.
Před pořízením čehokoliv si o problematice zjisti co nejvíce. Už jen tohle forum je nabité informacemi, a většina jeho residentů je víc než ochotná pomoci (klidně mi napiš).
Postupuj od základů - tedy nejprve civilní ošacení ztvárněné postavy, včetně bot a spodního prádla, potom teprve zbraně a zbroj.

Co se týče textilních zbrojí coby primární ochrany v pozdním středověku, máme dochované nařízení o jejich tloušťce a materiálu, najdeš ho o pár stránek dozadu. Za sebe mohu takovou prošívanici z vrstev plátna jedině doporučit, je to výrazně lepší než jakákoliv náhražka. Svou sem pořídil zde https://www.medieval-market.com/, ale určitě je umí i http://matuls.pl/ a http://www.gambeson.pl/.
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Bilajz »

Ano, založ si svou postavu v Salónu krásy, zkusíme ti poradit a nasměřovat tě, co nejlíp. A než kupovat sračku od Kovexu, tak se radši koukni po nějakém bazarovém kousku.
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od MLuks »

Přesně tak. Hlavně si ujasni období.

Píšeš, že nemáš peníze na zbroj. Vynechal bych tedy investici do meče, kde se pod 3000 nedostaneš, pořídil bych si něco levnějšího (kopí...) a ušetřené peníze nacpal do kvalitní prošívanice. Ostatně v ní budeš trávit dlouhé hodiny a na některých akcích i celý den, takže bych jí věnoval zvýšenou pozornost.

Ohledně množství látky. na suknici si obvykle počítám 2,5 metru a něco mi zbyde. Na prošívanici, která je zapínaná a bude lépe obepínat tělo bych počítal o něco méně (třeba 2 metry). Pak záleží na množství vrstev, přičemž na rukávy jich dáš o něco méně. Ve chvíli když dáš 25-30 na tělo a 12 na rukávy, tak máš neprůstřelnou vestu a nemusíš investovat do další zbroje trupu = zbydou ti peníze na kvalitní helmu a rukavice. download/file.php?id=6509

Ještě jeden dodatek. I kdybys teď plánoval stavět v železe zakutého pána a zdála se ti investice do něčeho chudšího/pěchotního zbytečná, tak se podělím o vlastní zkušenost. Ne vždy bude tvoje zbroj vyhovovat dataci akce, jelikož čím těžší zbroj, tím bohatší majitel a tím méně archaismů bys na sobě měl mít. Nějaký nadčasový klobouk, prošívanice, kopí a omotaný hadr přes levou ruku ti ale vleze na akce v rozptylu 100 a mnohdy i více let. Nehledě ještě na to, že ne vždy se ti bude chtít tahat těžkou zbroj a občas uvítáš i lehkou odpočinkovou variantu.
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
FerygeryCZ
Příspěvky: 1
Registrován: 06 Led 2020, 18:54

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od FerygeryCZ »

Ahoj, chtěl bych vás poprosit jestli byste mi někdo řekl jak určit potřebné rozměry. Jak se změřit a tak. Děkuju
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host