Kombinované zbroje.

Avatar uživatele
Pafouk
Příspěvky: 249
Registrován: 18 Kvě 2009, 03:16
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Kombinované zbroje.

Příspěvek od Pafouk »

Mám dotaz ohledně kombinovaných zbrojí (myslím tím plech a kroužky). Nevím zda pojem kombinovaná zbroj v historii existoval a chtěl bych také zjistit, v jaké době a jaké druhy kombinovaných zbrojí se nosily. Jestli existuje nějaká jejich tipologie?

Narazil jsem na několik vyobrazení, kdy například chyběly k plnoplátové zbroji jen ramena (v pravo v rohu: http://www.burgenseite.com/faschen/trient_ritter_30.jpg). Ale nepodařilo se mi najít třeba vyobrazení nebo nález a tím určit dobu použití tohoto: (http://www.oook.cz/events/zbiroh08/6011.html). Bohužel nemám dostatečné informace a databaku vyobrazení a nálezů k hledání. Můžete mi někdo prosím poradit? Díky:-)
Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá,
na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Kombinované zbroje.

Příspěvek od Mahy »

Ale nepodařilo se mi najít třeba vyobrazení nebo nález a tím určit dobu použití tohoto: (http://www.oook.cz/events/zbiroh08/6011.html).
No jak to říct? Toto je žena. Zbroj mívá opravdu kombinovanou a to leckdy rafinovaně. Mnoho nálezů se opravdu nezachovalo a ty co se zachovaly jsou většinou staré vykopávky. Co se týká doby použití pak je to snazší- vždy pár dnů v měsíci- většinou okolo výplaty pak zájem enormně klesá. :banan: :D
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Pafouk
Příspěvky: 249
Registrován: 18 Kvě 2009, 03:16
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kombinované zbroje.

Příspěvek od Pafouk »

Myslím samozřejmě tu zbroj v pravo, která má relativně velký výkus hrudního pancíře na volnější pohyb rukou. Kde volný prostor je vyplněn buď prošívanicí, nebo kroužkovou zbrojí. A dále pak historické doložení připínání nákrčníku k hrudnímu pancíři u lehčích zbrojí.
Celkově by mě také zajímalo, jak je to s nákrčníkem a jeho použitím. Vím že se nepoužíval jako samostatná část zbroje, ale v jakém případě se používal?

Díky:-)

----------------------- 18 kvě 2009, 15:12 ---------------------

Pokud na Brodci existuje klub, kde už se toto probíralo, stačí mi odkaz kde...
Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá,
na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Kombinované zbroje.

Příspěvek od Siegfried »

Nákrčník jako nosný prvek kyrysu je podle mého poznání blbost. Aspoň na obdobích které mě zajímají, tedy 14. a 15. stol. Kyrys je obvykel zavěšen v ramenou na řemíncích. Nákrčník je často zprasená kombinace věcí z renesance či baroka a nepochopení skládaného kyrysu. Tedy pokud má PS kyrys dva díly, spodní a dolní tak to občas lidé interpretují jako břišní kyrys... zvláště když je na zobrazení zvýrazněn a nákrčník je asi z límce co používá armet k ochraně krku :)
Nejhorší je nošení kombinace nákrčník s připojením ramen na přezce a to celé na kroužkovce nebo prošívce bez předního plechu:) Ty přesky tam obvykle nebyly vůbec a člověk by si asi dříve pořídil kyrys něž nějaký ramena, o v podstatě v této podobě neexistujícím nákrčníku nemluvě .)
Pozor podbradí, či železný vous samozřejmě existuje, ale jeho upevnění je obvykle nezávislé na ramenou a většinou je tam jaksi přidaný navrch a nic nedrží.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Standa mž
Sponzor Brodce
Příspěvky: 511
Registrován: 31 Led 2009, 12:39
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Horšovský Týn
Kontaktovat uživatele:

Re: Kombinované zbroje.

Příspěvek od Standa mž »

Někdy podbradí drží až moc - ale to je jezdecká zbroj .
Sn%C3%ADmek+221.jpg
Sn%C3%ADmek+221.jpg (36.71 KiB) Zobrazeno 10125 x
Přílohy
Sn%C3%ADmek+220.jpg
Sn%C3%ADmek+220.jpg (44.66 KiB) Zobrazeno 10126 x
kure
Příspěvky: 181
Registrován: 24 Zář 2007, 17:10
Místo/Bydliště: Brno, občas Třinec
Kontaktovat uživatele:

Re: Kombinované zbroje.

Příspěvek od kure »

Nazdar si dovolím předpokládat že pokud budeš součásti zbroje kombinovat v nějakém logickém pořadí a budeš k sobě skládat kousky ze stejného období tak nidko nic namítat nebude. Jinak hádám že jsi našel i druhou část frezky z které je ten italský jezdec. Ale pro úplnost taky přidávám odkaz http://www.burgenseite.com/faschen/trient_ritter_31.jpg

Náhodu někdo nemáte fotku celé scény z které jsou ty výřezy?
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Kombinované zbroje.

Příspěvek od Romikov »

Souhlas s Kuřetem - nejlépe ... navrhni jakou kombinaci by jsi rád a chlapci ti již poradí a zkritizují - možná by se tohle mělo spýše hodit do salonu krásy pod tvým jménem, ale to proberu až s adminem :) - teď ne zrovna spinká :lol:
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Pafouk
Příspěvky: 249
Registrován: 18 Kvě 2009, 03:16
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kombinované zbroje.

Příspěvek od Pafouk »

No, mě jde vpodstatě o to, moci dát ruce bezproblémů k sobě, v čemž mi široký hrudní pancíř poněkud brání. A zkombinovat to s barbutou a tím, že toho plechu na sobě nechci mít moc, ale ani málo. A samozřejmě datace 1450, střední evropa, postavením nižší šlechtic... A tady už asi hapruje ta barbuta, protože si nejdem jistý jejím rozšířením z Itálie.
Prostě bych to rád zkloubil a přiblížil se svému ideálu zbroje, aby odpovídala požadovanému roku a umístění bez začlenění různých hrůz a nedobovostí...
Za všechny rady i věcnou kritiku jsem vděčný.
Díky
Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá,
na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.
kure
Příspěvky: 181
Registrován: 24 Zář 2007, 17:10
Místo/Bydliště: Brno, občas Třinec
Kontaktovat uživatele:

Re: Kombinované zbroje.

Příspěvek od kure »

No na rok 1450 bych se inspiroval tím rytířem s tou barbutou naprosto bez obav. tzn. kyrys napříáklad viz příloha orginál je datovaný na 1445 - 1450, popsaný jako milánská práce, k tomu nějaké hezké ruce s obdobnou datací v armoury of churburg jsem našel tady tyhle (možná by připadaly v úvahu i jenom uvazovací myšky ale tím si nejsu jistý) rukavice a pokud se budeš inspirovat jízdou tak by to chtělo i nohy například viz poslední fotka. Všechny orginály datací sedí cca na rok 1450 +/- 5 let. Pod to samozřejmě prošívku a případně i kroužkovku aby jsi měl líp krytá ramena.
Přílohy
149a.jpg
149a.jpg (384.94 KiB) Zobrazeno 10090 x
2b.jpg
2b.jpg (52.64 KiB) Zobrazeno 10080 x
1b.jpg
1b.jpg (110.21 KiB) Zobrazeno 10082 x
1a.jpg
1a.jpg (110.86 KiB) Zobrazeno 10086 x
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Kombinované zbroje.

Příspěvek od Romikov »

No pokud by jsi netrval na itálii, tak v německu a anglii byly docela rozžířené brigantýny (jedna se mi bude dělat) právě v dané společenské vrstvě - navíc jsou pohyblivější a hezčí.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Kombinované zbroje.

Příspěvek od Siegfried »

Standa: Nic nedrží melo znamenat, že na něm není nic dalšího pověšeného .) Tedy může být řádně připevněn :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Standa mž
Sponzor Brodce
Příspěvky: 511
Registrován: 31 Led 2009, 12:39
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Horšovský Týn
Kontaktovat uživatele:

Re: Kombinované zbroje.

Příspěvek od Standa mž »

V tom případě souhlas !!
Avatar uživatele
Pafouk
Příspěvky: 249
Registrován: 18 Kvě 2009, 03:16
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kombinované zbroje.

Příspěvek od Pafouk »

Romikov: Na Itálii netrvám, ale šoupnout barbutu k něčemu z německa či anglie jen tak se mi nezdá příliš vhodné. Ještě stále nevím jaké bylo rozšíření barbut (můj milovaný stil přilby), potažmo italských zbrojí, směrem ke středu evropy a jestli to samo o sobě není hloupost. V takovém případě bych to přestal řešit, s lítostí zamával barbutě a pořídil sobě klobouk a zbroj s řádným podbradníkem...

kure: díky za obrazoví materiál. Ten přední a zadní plec se mi moc líbí.

----------------------- 19 kvě 2009, 09:17 ---------------------

A ještě zbývá v neposlední řadě otázka rukavic, hodících se k vyobrazenému chlapíkovi. Rytíři okolo něj mají prstové rukavice neodhlitelného upevnění prstů. Mě by ale nevadili ani palčáky, pokud se do té doby, datace, umístění hodí...
Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá,
na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.
kure
Příspěvky: 181
Registrován: 24 Zář 2007, 17:10
Místo/Bydliště: Brno, občas Třinec
Kontaktovat uživatele:

Re: Kombinované zbroje.

Příspěvek od kure »

Palčáky se datací hodí určitě umístěním taky. Jenom to chce najít vhodný střih protže předpokládám že nebudeš jezdec tak by to chtělo mít obě rukavice dělené a phyblivé, u jezdeckých bývala často levačka z jednoho kusu.
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Kombinované zbroje.

Příspěvek od Bilajz »

koukam ze chceme delat stejnou postavu, osobne mam taky barbutu (nemuzu si vynachvalit kryti a to jak je z ni videt), predpokladam, ze v nasich zemich byl takovej chaos po husitskych valkach, ze se mohlo objevit ledaccos (pokud je ntento nazor spatny, rad se necham presvedcit o opaku). Ja se tedy datuji spise az na 1460+, kdy vyrazelo poselstvo krale Jiriho vsude mozne a bylo tedy mozne z techto cest privezt prave i tu barbutu.

kdyz uz tedy resime moznost kombinovani zbroji, jak je mozne k te italske zbroji kombinovat nemecke prstove rukavice?
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti