Pavéza

Avatar uživatele
Amantius
Příspěvky: 324
Registrován: 07 Led 2009, 22:14
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Slovensko

Pavéza

Příspěvek od Amantius »

(Pavézy sa rozoberali v "Středověké vojenství - výzbroj, výstroj, taktika", ale skôr z vojenského a taktického hľadiska, tak vytváram novú tému...)

Potreboval by som vedieť (jedná sa o Švajčiarsko 2. pol. 15. stor., mesto Thun, kantón Bern), či je možné umiestniť na pavézu erb mesta, alebo je vhodnejšie mať tam erb kantónu ? (tieto sa v swiss kronikách a na obrazoch vyskytujú častejšie... Teda, lepšie povedané, iné som nepostrehol... :D )

Myslím, žeby s tým problém nemal byť, ale chcem počuť váš názor.
Varpulis
Avatar uživatele
Kulíšek
Příspěvky: 232
Registrován: 29 Bře 2009, 19:50

Re: Pavéza

Příspěvek od Kulíšek »

Za sebe si myslím že by to problém být neměl. Už z toho důvodu k čemu Švýcaři pavézy používali - co vím tak prakticky výlučně při obléhání. A jestli se nepletu tak zrovna moc rádi neobléhali obzvlášť pokud to mělo trvat dlouho takže si představuju že pavézy se vozili na vozech trénu a tudíž jim nikdo až takovou pozornost nevěnoval. A vzhledem k tomu že ty vozy trénu byli poslány z nějaké městské zbrojnice tak na nich asi byli spíš znaky města popřípadě svatých než kantonální znaky. Zase ale asi spíš záleží co to bylo za město protože hlavní město kantonu by to asi zase mělo jinak.

Shrnuto si myslím že by to problém být neměl, spíš je asi problém k čemu tu pavézu chceš používat, v polní bitvě by to nebylo "švýcarské". :badgrin:

Navíc tohle téma spíš patří do švýcarský pěchoty než sem ;)
Avatar uživatele
Amantius
Příspěvky: 324
Registrován: 07 Led 2009, 22:14
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Slovensko

Re: Pavéza

Příspěvek od Amantius »

Kulíšek napsal:...Navíc tohle téma spíš patří do švýcarský pěchoty než sem ;)
Áno, aj toto ma napadlo, len tam nemá prístup každý, kto by prípadne mohol prispieť, tak som to dal sem. :)

Ale každopádne ďakujem, mal som podobné myšlienkové pochody ako ty.
Varpulis
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Pavéza

Příspěvek od Siegfried »

Myslím si, že jakože obecná debata o pavéze, byť švýcarské by to mělo patřim mimo ŠP.
Ať k tomu mohou všeci.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavéza

Příspěvek od Pappi »

Varpulis napsal:(Pavézy sa rozoberali v "Středověké vojenství - výzbroj, výstroj, taktika", ale skôr z vojenského a taktického hľadiska, tak vytváram novú tému...)

Potreboval by som vedieť (jedná sa o Švajčiarsko 2. pol. 15. stor., mesto Thun, kantón Bern), či je možné umiestniť na pavézu erb mesta, alebo je vhodnejšie mať tam erb kantónu ? (tieto sa v swiss kronikách a na obrazoch vyskytujú častejšie... Teda, lepšie povedané, iné som nepostrehol... :D )

Myslím, žeby s tým problém nemal byť, ale chcem počuť váš názor.
Určitě bych se nebál na pavézu mamalovat znak města, protože každé město bylo na své insigie velice hrdé a taková pavéza je přímo předurčena k tomu tam ten znak umístit. Dochovalo se i poměrně dost pavéz, kde to tak je. Jen namátkou Praha, Olomouc, Kroměříž, Kutná Hora aj. Mnohé tyto pavézy jsou vystaveny ve Vídeňském museu a pochází z doby, kdy Matyáš Korvín byl na výletě do Rakous a podíval se s Čechy i do Vídně. Troufám si tvrdit, že s prezentací znaku vlastního města to nebylo jiné ani v tom Švýcarsku kanton, nekanton.

----------------------- stř lis 11, 2009 8:35 am ---------------------

Případně mě napadlo, nechceš-li dělat repliku nějaké konkrétní pavézy, vzít si za vzor některé pavézy kde je možné na každém křídle v malém erbu umístit jak znak města tak kantonu. Též se to vyskytovalo. Například bylo-li město vrchnosti tak se umísťoval na jednu půlku znak vrchnosti a na druhou znak městský. Možno vidět u Wágnera, pro změnu zase rakouské pavézy.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavéza

Příspěvek od Václav »

Pokud se nepletu, tak jako příklad může být tato švýcarská pavéza se znakem města Winterthur.
Přílohy
swiss_pavise.jpg
Švýcarská pavéza, okolo r. 1460
swiss_pavise.jpg (66.49 KiB) Zobrazeno 13954 x
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Pavéza

Příspěvek od Mojshe »

někdy se vyskytovaly i 3 erby
Přílohy
grandson_paveza1.jpg
grandson_paveza1.jpg (67.04 KiB) Zobrazeno 13951 x
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavéza

Příspěvek od Václav »

No jo, mě mátl ten rakouský erb a on Winterthur patřil do roku 1467 pod Arcivévodství rakouské. :idea:
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Pavéza

Příspěvek od noxter »

Nevíte jestli v republice někdo vyrábí popřípadě o nějakém návodu na výrobu malé pavézky?prohledal jsem http://www.myarmoury.com/talk/viewtopic ... ght=shield ale jsem z angličtinou na štíru a je tam spíš galerie těch pavéz než přímo její výroba....každopádně velmi pěkné kousky.

sháním něco podobného co prodává mojsche http://www.armabohemia.cz/imgnew/armure ... veza1v.jpg
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Bohemund
Příspěvky: 4
Registrován: 05 Pro 2009, 04:57

Re: Pavéza

Příspěvek od Bohemund »

Tak jsem konečně dodělal(skoro) a nafotil tu pavézu,kvůli které jsem tu pár lidí otravoval. Je to žel bohu smrk, 120cm x 57cm. Spojované bk. kolíčky a lepené kostním klihem. Na hranu jsem natloukl provaz a potáhl plátnem. Musím ještě zapátrat a domalovat.

http://bohemundderosen.rajce.idnes.cz/paveza/

Mám hotovou i menší sestřišku 70 x 45 . Ta ještě není nafocená, ale taky dodám.


Budu jich dělat vícero, tak nebude problém pár korpusů navíc přidělat,kdyby byl zájem.
Omlouvám se za fotky, hold talent na focení nemám. :x
Naposledy upravil(a) Bohemund dne 25 Črc 2010, 19:16, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Pavéza

Příspěvek od LosPedros »

Bohemund napsal:Tak jsem konečně dodělal(skoro) a nafotil tu pavézu,kvůli které jsem tu pár lidí otravoval. Je to žel bohu smrk, 120cm x 57cm. Spojované bk. kolíčky a lepené kostním klihem. Na hranu jsem natloukl provaz a potáhl plátnem. Musím ještě zapátrat a domalovat.

http://bohemundderosen.rajce.idnes.cz/paveza/

Mám hotovou i menší sestřišku 70 x 45 . Ta ještě není nafocená, ale taky dodám.


Budu jich dělat vícero, tak nebude problém pár korpusů dodělat,kdyby byl zájem.
Omlouvám se za fotky, hold talent na focení nemám. :x
Hezké, hezké. Chci se zeptat, čím jsi lepil plátno? Klihem? Zkoušeli jsme disperzi a moc se neosvědčila.
Bohemund
Příspěvky: 4
Registrován: 05 Pro 2009, 04:57

Re: Pavéza

Příspěvek od Bohemund »

Plátno je přilepené kostním klihem. Bojím se, že se bude ve vlhku blbě chovat. Budu je obě malovat, tak doufám, že tomu povrchovka zabrání. Tu menší jsem odzkoušel na našem celovíkendovém nácviku na panskou a přežila to dobře. Bál jsem se právě vlhka, protože jsem ji stihl dát jen jednu vrstvu modrého základu.
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Pavéza

Příspěvek od LosPedros »

Obrázek

Ahoj,

máte někdo pls představu co je napsáno na tom papíru/hadru co drží Venuše v ruce? Nepřečtu z toho ani prd.
Zdroj
http://collections.glasgowmuseums.com/s ... oid=152066
Měla by být k vidění v muzeu v Glasgow, tak jestli tam třeba někdo z vás náhodou nebyl a nevyfotil to z nějakého lepšího úhlu. Kdyby jste věděli o významu těch písmenek, nebo nějaké zprávě nebo práci, ve které je popis, tak by to bylo super.
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Pavéza

Příspěvek od Czernozub »

Poradily byste prosím někdo nějaké pěkné heslo na husitskou pavézu?
Pěchota z přesvědčení.
Jahoda
Příspěvky: 18
Registrován: 14 Led 2012, 12:11

Re: Pavéza

Příspěvek od Jahoda »

dar ľudia neviete mi poradiť nejaký dobrý úchyt na pavézu (2há polovica polovica 15ky) lebo tento spôsob mi príde neprakticky aspoň zo skúsenosti ...
Přílohy
hpim1375_179.jpg
hpim1375_179.jpg (67.62 KiB) Zobrazeno 10971 x
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti