Pavéza

bruuk
Příspěvky: 130
Registrován: 03 Bře 2011, 10:24
SHŠ: HSŽ Poustevník

Re: Pavéza

Příspěvek od bruuk »

Mám pocit, že toto je naprosto typické pro všechny pavézy, co jsem zatím viděl.
Jestli je to praktické, netuším, ale řekl bych že záleží na stylu použití.
Tady asi je držadlo, které nemá umožnit rychlou manipulaci, ale spíše přidržení na místě.
Pokud chceš pavézku na ruku, musíš na ní mít řemeny, kterými si ji na ruku přiděláš, jako u štítů erbovních.
Avatar uživatele
Žoldák
Příspěvky: 216
Registrován: 21 Črc 2010, 22:06

Re: Pavéza

Příspěvek od Žoldák »

odkud máš tu fotku prosím? je to první fotka pavézy zezadu, kterou vidím.


Tímto bych chtě poprosit, má li někdo foto pavézy z rubu, podělte se...
Kdo není ochoten bránit svoji svobodu, nesmí se divit, že mu občas pod okny zaparkují cizí tanky.....

Kdo překove meče v pluhy bude orat pole pro ty, kteří to neudělali.
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: Pavéza

Příspěvek od Galion »

Podívej se na MyArmory v odkazu co dával Noxter ( http://www.myarmoury.com/talk/viewtopic ... d&start=40 )
A klikej a koukej. Pavéz je tam desítky, ze předu, ze zadu...
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Jahoda
Příspěvky: 18
Registrován: 14 Led 2012, 12:11

Re: Pavéza

Příspěvek od Jahoda »

našiel som ju tam čo dal link Galion ... pekný zoznam je aj v albume jedného týpka na FB ( https://www.facebook.com/media/set/?set ... 863&type=3 ) no ani ja som nič iné nenašiel tak to budem riešiť takýmto spôsobom (áno riešim veľkú pavézu ) keď už je to najbežnejšie ...
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Pavéza

Příspěvek od trener »

Ad heslo na husitskou pavézu: Co takhle "Podle dobrého pána dobrá jízda bývá" ?
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavéza

Příspěvek od Václav »

Žoldák napsal:Tímto bych chtě poprosit, má li někdo foto pavézy z rubu, podělte se...
Pár by se jich našlo:
Přílohy
07.jpg
Norimberk, 15. st.
07.jpg (68.91 KiB) Zobrazeno 9848 x
06.jpg
Ravensburg, okolo r. 1490
06.jpg (101.06 KiB) Zobrazeno 9848 x
05.jpg
Schongau, okolo r. 1500
05.jpg (178.11 KiB) Zobrazeno 9848 x
04.jpg
Winterthur, 15. st.
04.jpg (90.87 KiB) Zobrazeno 9848 x
03.jpg
Mnichov, počátek 15. st.
03.jpg (131.63 KiB) Zobrazeno 9848 x
02.jpg
Norimberk, 1460-70
02.jpg (82.09 KiB) Zobrazeno 9848 x
01.jpg
Tyrolsko, okolo r. 1485
01.jpg (123.53 KiB) Zobrazeno 9848 x
bruuk
Příspěvky: 130
Registrován: 03 Bře 2011, 10:24
SHŠ: HSŽ Poustevník

Re: Pavéza

Příspěvek od bruuk »

Nádhera.
Kupodivu jsou ty úchyty do T i na malých pavézkách.
Jednu jsem viděl nedávno na vlastní oči a úchyt byl podle všeho z nějaké kůže, šlachy, nebo houžev, nebo tak něco.
Jak to fungovalo ale netuším.
Chtělo by to experimentální experiment.
Avatar uživatele
Žoldák
Příspěvky: 216
Registrován: 21 Črc 2010, 22:06

Re: Pavéza

Příspěvek od Žoldák »

Děkuji všem. mé obavy se potvrdily.

Stále řeším, jak to udělat, aby pavéza neodešla po pár ranách v místě spojení křídel a středu. Já osobně si myslím, že pavéza byla spotřební materiál a tehdy se trvanlivost neřešila. Ale co dnes? Když udělám pavézu, nechám si ji zaplatit a ona půjde po třech akcích směr palivové dříví, tak mě asi zákazník nepochválí...
Kdo není ochoten bránit svoji svobodu, nesmí se divit, že mu občas pod okny zaparkují cizí tanky.....

Kdo překove meče v pluhy bude orat pole pro ty, kteří to neudělali.
Avatar uživatele
Amantius
Příspěvky: 324
Registrován: 07 Led 2009, 22:14
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Slovensko

Re: Pavéza

Příspěvek od Amantius »

Neboli pavézy skôr na ochranu proti strelným?
Varpulis
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Pavéza

Příspěvek od Mathias »

S pavézami je to docela problematické.
1) je dobré přečíst si článek od Denksteina, kde rozumně vytváří hypotézu geneze pavéz obecně.
2) je vhodné podívat se především na rozměry pavéz,jejich dataci a lokalizaci vzniku a komparovat se známými zápisy o způsobech vedení taktiky v daných lokalitách a časech
3) držení do T je vzhedem k velikosti pavézy a způsobu zacházení s ní (jež z daného držení vychází) úplně v pohodě. S pavézou totiž v šiku není potřeba moc manipulovat. A znovu:KOUKEJTE HLAVNĚ NA VELIKOSTI.

P.S. Dobře potažená pavéza vydrží věky - funguje i když má odlomená křídla. Osobní zkušenost
Pán Búh pomoc nasse!
bruuk
Příspěvky: 130
Registrován: 03 Bře 2011, 10:24
SHŠ: HSŽ Poustevník

Re: Pavéza

Příspěvek od bruuk »

Kde najdu článek od Danksteina?
Souhlasím, že se s pavézami moc nepobíhalo, stavěla se z nich bariéra spíše obranná.
Držení doT chápu u velkých kusů, ale viděl jsem to i na malých, které byly opravdu na jednu ruku, takže tam už to chápu méně.
Díky
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Pavéza

Příspěvek od trener »

Konkrétní dotaz k psaní hesla na pavézu k roku 1420: Jak napsat staročesky můj? Muoy?
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Pavéza

Příspěvek od Siegfried »

Mathias napsal: P.S. Dobře potažená pavéza vydrží věky - funguje i když má odlomená křídla. Osobní zkušenost
Přesně, sice mává ale drží :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Kafkin
Sponzor Brodce
Příspěvky: 1564
Registrován: 27 Dub 2010, 10:07
SHŠ: Slánská rota
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavéza

Příspěvek od Kafkin »

trener napsal:Konkrétní dotaz k psaní hesla na pavézu k roku 1420: Jak napsat staročesky můj? Muoy?
Nejsem sice odborníkem, ale písař, podle kterého píšu: Ondřej z Benešova, Slaný, +-1470 (sice je to cca. o 50 let pozdější, ale vzhledem k "chaosu" v našem jazyce v průběhu celého 15. stol. by to ještě mohlo být relevantní) též užívá pro ů - uo a pro j – y, takže by mohla být tato konstrukce slova možná (i když mě osobně nějak nesedí – což není rozhodující :D ). Ale stejně tak někde pro ů použije u bez jakéhokoli znaménka, nebo výjimečně u s jakousi tečkou, případně -uow (obvykle na konci slova). Stejně tak j je v mnoha případech nahrazeno y a v mnoha dalších případech je j prostě j (bez tečky nad písmenem). Ve většině případů jsem nevysledoval žádné pravidlo, tak to krapet působí dojmem, že písař slova psal, jak mu v tu chvíli zrovna přišlo vhod/jak je slyšel (to jsem pozoroval i u několika dalších písařů, jejichž text se mi dostal do rukou). Obdobně by to mohlo být i u nápisu na pavézu.

...to moc nepomohlo, co?
… polní písař Slánské roty a menší písař městské kanceláře…
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavéza

Příspěvek od Maršálek »

Souhlas s Kafkinem ;) velmi zjednodušeně - středověká čeština má ještě starý tvar "uo", dnes máme to "o" již jen jako kroužek nad "U".
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů