"podbradník"

Odpovědět
Ďuro
Příspěvky: 12
Registrován: 26 Črc 2009, 14:31

"podbradník"

Příspěvek od Ďuro »

Dávam si robiť plátovú zbroj na druhú polovicu 15 stor. mám nejaké pramene,chcem ešte zistiť spôsoby spájania predného a zadného kyrysu a taktiež napojenie "podbradníka" na predný kyrys.
Avatar uživatele
Standa mž
Sponzor Brodce
Příspěvky: 511
Registrován: 31 Led 2009, 12:39
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Horšovský Týn
Kontaktovat uživatele:

Re: "podbradník"

Příspěvek od Standa mž »

Co jsem zatím viděl , tak těch způsobů bylo více . Někdy byl na volno s řemenem za krk , někdy na čep na kyrysu (často dost masívním ) a někdy byl pod kyrysem .
Přílohy
zbroj2.jpg
zbroj2.jpg (56.42 KiB) Zobrazeno 7255 x
zbroj 4.jpg
zbroj 4.jpg (112.15 KiB) Zobrazeno 7259 x
zbroj 3.jpg
zbroj 3.jpg (212.31 KiB) Zobrazeno 7259 x
zbroj 1.jpg
zbroj 1.jpg (178.42 KiB) Zobrazeno 7259 x
Zbroj.jpg
Zbroj.jpg (110.89 KiB) Zobrazeno 7260 x
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: "podbradník"

Příspěvek od Broďan »

Ono je třeba rozlišovat pěchotní zbroj od jezdecké (resp. turnajové). Aby se v tom dalo alespoň trochu rozumně existovat při boji pěšky, musí být podbradník na volno, tj. jen na řemen za krk. Ale ono to stejně dost překáží a posouvá se to.
Podbradník na pevno na kyrysu je podle mne hlavně turnajová záležitost, resp. jezdecká. Tady mi chybí vědomosti, jak (a zda) se v tomto detailu liší turnajová od jezdecké polní zbroje.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Ďuro
Příspěvky: 12
Registrován: 26 Črc 2009, 14:31

Re: "podbradník"

Příspěvek od Ďuro »

Martin Broďan napsal:Ono je třeba rozlišovat pěchotní zbroj od jezdecké (resp. turnajové). Aby se v tom dalo alespoň trochu rozumně existovat při boji pěšky, musí být podbradník na volno, tj. jen na řemen za krk. Ale ono to stejně dost překáží a posouvá se to.
Podbradník na pevno na kyrysu je podle mne hlavně turnajová záležitost, resp. jezdecká. Tady mi chybí vědomosti, jak (a zda) se v tomto detailu liší turnajová od jezdecké polní zbroje.
No malo by ísť o zbroj pre pešiaka. Ak som dobre pochopil z priložených obrázkov, "podradník - culus" by sa mal uchytiť remeňom poza krk. Tento remeň je len na podbradníku (je jeho pokračovaním zozadu) pracka je na ňom a nikde inde sa neupína. Ďaľšia vec - všimol som si, že na jednom obrázku (prvý hore) je ešte pod ním nákrčník (remeň podbradníku sa opiera o neho) a hneď na ďaľšom vyobrazení nieje nič podobné vidieť a tak usudzujem, že tam sa to mohlo dotýkať kukly z látky poprípade krúžkovej kukly.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: "podbradník"

Příspěvek od Broďan »

Ďuro napsal:Ďaľšia vec - všimol som si, že na jednom obrázku (prvý hore) je ešte pod ním nákrčník (remeň podbradníku sa opiera o neho) a hneď na ďaľšom vyobrazení nieje nič podobné vidieť a tak usudzujem, že tam sa to mohlo dotýkať kukly z látky poprípade krúžkovej kukly.
Zbroje v muzeích jsou aranžovány často nelogicky a z různých komponentů a bývají taky různě upraveny a doplněny, aby vůbec držely na stojanu. Po stránce funkčnosti bych tedy z exponátů nevycházel.
Před časem jsem si chtěl pořídit bojový vous, ale nakonec jsem od toho upustil. Přišlo mi, že příliš překáží a že měl pěšáka krýt hlavně před střelami, kteréžto v našich bitvách nelétají. Upevnění "na volno" řemenem za krk způsobuje, že se podbradník posouvá ze strany na stranu a je to jaksi neestetické. Ale to je věc názoru.
http://www.olofsgillet.org/images/olofsgillet_016.jpg
http://www.olofsgillet.org/images/olofsgillet_039.jpg
http://www.olofsgillet.org/images/olofsgillet_059.jpg

Podbradník pod kyrysem považuju za prakticky nepoužitelný. Snad dobrý jenom na pózování fotografovi.
http://www.olofsgillet.org/images/olofsgillet_001.jpg

Ale je to jen můj subjektivní názor. Určitě se najdou lidi, co nedají na svůj bojový vous dopustit. ;)
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Standa mž
Sponzor Brodce
Příspěvky: 511
Registrován: 31 Led 2009, 12:39
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Horšovský Týn
Kontaktovat uživatele:

Re: "podbradník"

Příspěvek od Standa mž »

Můj osobní názor je , že i s podbradím , které je na pevno se dá docela dobře žít . Loňskou sezonu jsem ho používal , a při scénickém využití mi problémy nečinilo . A to i při šermu . Ano , je to určité omezení , ale to je ostatně každý kousek zbroje navíc , ale dá se na to zvyknout . To platí o čepu i o podbradí pod kyrysem , které letošní sezonu používal kolega .
Avatar uživatele
sherchan
Příspěvky: 500
Registrován: 27 Říj 2008, 01:03

Re: "podbradník"

Příspěvek od sherchan »

Mám podbradník napevno v kuse s nákrčníkem. Nijak zvlášť mě neomezuje. Pro pikenýra v první řadě mi přijde docela zdravý. Chci přezbrojit na něco lepšího, odpovídajícího hist. předlohám a nejradši bych podbradník zase měl napevno. Trochu si nedovedu představit jak funguje podbradník navolno - o něco se opírá, nebo když mě do něj někdo praší tak tu ránu přenese na mojí bradu?

Při prohlížení obrázků jsem si všiml, že několik nákrčníků/podbradníků které jsou navolno má při okraji jednu nebo i několik dvojic direk. Nenapadá mě jiný účel, než že mají být k něčemu přivázané. Co si o tom myslíte?
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: "podbradník"

Příspěvek od Broďan »

sherchan napsal:Při prohlížení obrázků jsem si všiml, že několik nákrčníků/podbradníků které jsou navolno má při okraji jednu nebo i několik dvojic direk. Nenapadá mě jiný účel, než že mají být k něčemu přivázané. Co si o tom myslíte?
Moje domněnka je, že ty dírky sloužily pro upevnění polstrování. Dochovaly se i podbradníky, které mají v těch dírkách dole nýty (otázka, zda původní), stejné jako u horního okraje, který byl polstrován zcela jistě kvůli bradě a obličeji. Řídkost dírek v dolní části bojového vousu si vysvětluju tím, že polstr byl na plech nalepen a nýty či tkaničky ho pouze jistily. Nalezené zbytky lepidel na vnitřní straně kyrysů mám potvrzeny od jednoho historika, tedy to předpokládám i u dalších částí zbroje.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Waffle
Příspěvky: 652
Registrován: 09 Dub 2009, 15:06
SHŠ: SHŠ Inferno, SKSKB Praha

Re: "podbradník"

Příspěvek od Waffle »

Já mám podbradí připevněné vzadu za krk a napevno ke kyrysu a kupodivu to funguje dobře. Když na mě letí rána, tak podvědomě krčím hlavu mezi ramena v tu chvíli mě podbradník pěkně chrání. V boji téměř neomezuje.
http://luciasd.rajce.idnes.cz/Zbiroh-bi ... 130902.jpg
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti