Botky drna na 1. pol. 15. stol.

Odpovědět
Avatar uživatele
Hynek z Těchlovic
Příspěvky: 301
Registrován: 28 Zář 2009, 10:38
SHŠ: Exitus in Dubio
Místo/Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Botky drna na 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od Hynek z Těchlovic »

Zdravím pánové! Mám takový problém! Na letošní Libušín chci vzít synovce a řeším co mu dát na nohy! Bruchy mám, nohavice mám, vršek těla taky nějak obléknu, ale netuším co mu dát na nohy! Je nějaké funkční a levné řešení pro roli drna na zemanském dvorci? Díky
Vilém ze Skorotic (1420 - 1434) velitel posádky páně Hynka z Těchlovic
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Botky drna na 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od Mathias »

Vzdělaná veřejnost se domnívá, že obuv řečená KRPCE, byla nošena na našem území po dlouhá staletí už od dob temně pohanských až po zavalení trhu levnými "baťovkami".
Dočteš se o nich zde:
http://curiavitkov.cz/prace33.html
Nějaké levné boty by mohl určitě mít taky.

Jinak, jednalo-li by se přímo o tvého služebníka (o čemž by vypovídala jeho přítomnost na tažení) jeho obutí, stejně jako ostatní výbava, jakož i strava je věcí tvé vlastní pokladnice.
Pán Búh pomoc nasse!
Avatar uživatele
Hynek z Těchlovic
Příspěvky: 301
Registrován: 28 Zář 2009, 10:38
SHŠ: Exitus in Dubio
Místo/Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Botky drna na 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od Hynek z Těchlovic »

Děkuji, děkuji! No jelikož jsem své panství dostal nedávno, mé finanční prostředky ještě nejsou takové jak bych si představoval! :D Koupim kůži a bude pokud omyl! :homework:
Vilém ze Skorotic (1420 - 1434) velitel posádky páně Hynka z Těchlovic
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Botky drna na 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od trener »

Ad Mathias: Já mám za to, že můj služebník by na tažení napochodoval v tom co má a starostí mé pokladnice by byla pouze jeho výživa?
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Botky drna na 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od Siegfried »

trener napsal:Ad Mathias: Já mám za to, že můj služebník by na tažení napochodoval v tom co má a starostí mé pokladnice by byla pouze jeho výživa?
Pokud služebníkem myslíme člena mé domácnosti, tak bych řekl že ne :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Botky drna na 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od trener »

Hm, tak konkrétněji: Jsem zeman, na tvrzi mám dva zbrojnoše a tři pacholky, někam táhnu a jednoho pacholka vezmu s sebou. Podle vás to tedy znamená, že ho mám kompletně nově obléknout? Já si to představoval tak, že mu nařídím ať jde v tom co má, budu ho živit a nahradím mu škodu. Vycházím z toho, že je v mé službě a záleží na mě, kde ji vykonává, ne?
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Botky drna na 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od Chomi »

Když jako zeman jedu někam z tvrze, tak nechci vypadat jako sedlák na koni, ale jako šlechtic. Docela důležitým pojmem ve středověku byla REPRESENTACE. Takže bych se chtěl ukázat všem, které potkám, jako majetný a urozený člověk. To znamená, že vstrojím sebe i svůj doprovod co nejlépe, byť by to stálo hotové jmění. Kvůli representaci se často šlechticové byli schopni i zadlužit.
Takže toho pacholka, co normálně kydá hnůj a střílí z praku na ptáky bych se snažil skutečně vystrojit co nejlíp. Samozřejmě, že ta výstroj by patřila mně jako zemanovi, né tomu chlapovi.
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Botky drna na 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od trener »

To co teď napíšu, nemá být v žádném případě kverulantství! Máte prosím někdo nějakou literaturu, ze které by se tohle dalo odvodit? Pokud možno tedy k české nižší šlechtě přelomu 14.-15. století. Já si stále nedovedu představit, že zeman, vydávající poslední groše na válečnou výpravu, kde hodlá peníze vydělat, bude hýřit prostředky na to, aby ten chlap, co mu drží koně a v případě nouze vezme oštěp, vypadal reprezentativně. Moje představa zemana je v úrovni cca Jana Žižky z Trocnova a ne těch z Nečtin, co sloužili s desítkami jezdců...
Avatar uživatele
Hynek z Těchlovic
Příspěvky: 301
Registrován: 28 Zář 2009, 10:38
SHŠ: Exitus in Dubio
Místo/Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Botky drna na 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od Hynek z Těchlovic »

V tomhle se přikláním k trenerovi. Když to vezmu selským rozumem tak na válečnou výpravu bych asi opravdu jen nakázal pacholkovi ať se připraví, pojedeme do světa! Ale pokud bych jel na nějakou významnější akci, tak bych ho asi určitě oblékl od hlavy až k patě, aby nedělal ostudu. Berte to prosím jen jako plky člověka zatím neznalého! :)
Vilém ze Skorotic (1420 - 1434) velitel posádky páně Hynka z Těchlovic
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Botky drna na 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od Chomi »

Pokud beru na výpravu pacholka a už nikoho jinýho, tak mi ten pacholek bude k ruce v boji, že? V tom případě ho vybavím co nejlíp to jde, poněvadž an něm bude záviset možná i můj život. A v každém případě moje pohodlí. Přece ho nepošlu v zahnojené suknici a lýkových láptích na porážku!
Nehledě k té representaci - bude tam hromada jiných šlechticů a nechcim před nima být za pána z Nemanic, jak už jsem psal.
Samozřejmě, že vybavení zbrojného pacholka omezují peníze, které do jeho vybavení mohu vložit. Samozřejmě, že něco jako pán ošidím, když an to nemám peníze. Samozřejmě, že lze najít v pramench i zprávy o tom, že nějaké jednotky či vojáci měli endostatečné vybavení. Tyto výjimky ale nezpochybňují to, co jsem napsal výše o ochraně a representaci.
Další věc je, že samozřejmě šlechtici neposílali nejlépe vystrojené lidi či nejeli s nejlepší výbavou ve chvíli, kdy byli např. povinni plnit své povinnosti (manské, vasalské) a nehrozil pravděpodobně ani boj. Husitský šlechtic by ale jel do pole spíš v tom nejlepším, co má, jelikož a) jde bojovat za víru, b) dá se přijít k tučné kořisti. Takže vtom případě by asi vybavení svoje a pacholka neošidil.
Ale vždy a stále platí oba body, které jsem uvedl na začátku.
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Botky drna na 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od Ignac »

Hynek z Děčína napsal:Zdravím pánové! Mám takový problém! Na letošní Libušín chci vzít synovce a řeším co mu dát na nohy! Bruchy mám, nohavice mám, vršek těla taky nějak obléknu, ale netuším co mu dát na nohy! Je nějaké funkční a levné řešení pro roli drna na zemanském dvorci? Díky

ZPátky k problému. Pravděpodobně to nemůžeš ošidit, pokud to chceš dělat pořádně a věrohodně. A boty mu holt kup, třeba i nízký, protože stejně si je dřív nebo později bude muset pořídit, ne? A když to bude jen jednorázové, tak je zas pošleš dál... Prodáš. Protože je lepší pořídit jedny boty, co vydrží, než dvoje náhradnmí...

Nebo, jak se říká, ne každý je tak bohatý, aby mohl kupovat levné věci...

Kdybych to ale dělal já, tak bych z něj nedělal svůj doprovod, ale udělal bych z něj náhodného tuláka, co jsi se ho z číré křesťanské lásky ujal, a udělal mu ty krpce. Hotovo. :albino:
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Hynek z Těchlovic
Příspěvky: 301
Registrován: 28 Zář 2009, 10:38
SHŠ: Exitus in Dubio
Místo/Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Botky drna na 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od Hynek z Těchlovic »

Ignac napsal: ZPátky k problému. Pravděpodobně to nemůžeš ošidit, pokud to chceš dělat pořádně a věrohodně. A boty mu holt kup, třeba i nízký, protože stejně si je dřív nebo později bude muset pořídit, ne? A když to bude jen jednorázové, tak je zas pošleš dál... Prodáš. Protože je lepší pořídit jedny boty, co vydrží, než dvoje náhradnmí...

Nebo, jak se říká, ne každý je tak bohatý, aby mohl kupovat levné věci...

Kdybych to ale dělal já, tak bych z něj nedělal svůj doprovod, ale udělal bych z něj náhodného tuláka, co jsi se ho z číré křesťanské lásky ujal, a udělal mu ty krpce. Hotovo. :albino:
Boty bude mít časem rozhodně, ale to ať mu zafinancuje má sestra! Bohužel nemám ani dost peněz pro sebe! Jo jo rozhodně budu tvořit krpce, to už mám rozhodnuté! Navíc jedem na Bušín celá skupina a ta taky zatím není vytvarovaná na mojí družinu (ale časem bude, už jsem prosadil nákup pavéz a dřevcovek :banan: ), takže jeden tulák navíc se ztratí! 8)
Vilém ze Skorotic (1420 - 1434) velitel posádky páně Hynka z Těchlovic
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Botky drna na 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od Broďan »

Ještě k té výbavě drobného šlechtice a jeho družiny. Nemohu si pomoci, ale nejlépe odpovídá mé představě Ctibor z Hvozdna z filmu Proti všem, když táhne na Tábor. Takovou předlohu by měl zvážit ten, kdo hodlá představovat skutečného šlechtice, byť chudšího. Pěší bojovník je přeci jen pro rekonstrukci daleko vhodnější a dosáhnout vybavení šlechtice není v podstatě v rámci hobby vůbec možné.
Vezmu-li v úvahu těch pár pramenů, které se dochovaly ohledně složení středověkého vojska, tak z nich lze odvodit úroveň výzbroje a výstroje určitých společenských vrstev, které byly povinny vojensky sloužit. Když se znovu vrátím ke studii Jana Durdíka - Vojenská hotovost chebského venkova v r. 1395, tak tam je přehled nešlechtických bojovníků, byť v autonomní oblasti, která pravděpodobně neodpovídá průměrnému českému kraji. Rychtáři a bohatší majitelé svobodných statků sloužili ve velice dobré zbroji a na koni, ostatní pěšky s kušemi a ti nejchudší pěšky s kopím či sudlicí. Nižší šlechtic tedy musel mít výbroj minimálně tak dobrou, jako nešlechtický jezdec a jeho bojující doprovod musel být minimálně tak vybaven jako běžný pěší bojovník (zde ale není laťka příliš vysoko). V době husitské a pohusitské se v důsledku změny taktiky změnila úloha pěchoty, ale požadavky na výstroj, výzbroj i výcvik byly relativně vysoké, protože jak známo, hnojokydové, drnohryzové a jiná lůza, jsou ve skutečné bitvě k ničemu, a jenom loupí a páchají ukrutnosti, které by slušně vychovaný křesťan nikdy neudělal. :badgrin:
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti