Šněrování oděvů jednou tkanící

Odpovědět
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Šněrování oděvů jednou tkanící

Příspěvek od Ignac »

Kdysi jsem narazil na jednu stránku, kde bylo krásně a názorně předvedeno, jak šňerovat oděv jednou tkanicí, jak dělat dírky... Víte o této stránce něco?

A ještě to rozvinu: máte někdo přehled, jestli se (a pokud ano, tak jak často, jakým způsobem) vyskytovaly dámské šaty s bočním šněrováním jen na jedné straně. Popřípadě jak vychytat střih. Dík moc.
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Šněrování oděvů jednou tkanící

Příspěvek od Dášenka »

Tuhle stránku?
http://www.festiveattyre.com/research/l ... acing.html

Jinak s tím průzkumem šněrování na boku to bude docela švanda, a jelikož já jsem po tom nikdy nepátrala, tak nevím. Ale spíš bych řekla, že bude na obou a pak třeba při oblíkání se bude šněrovat jenom na jednom boku. Inspirace tady http://cadieux.mediumaevum.com/applegreen.html
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Šněrování oděvů jednou tkanící

Příspěvek od Bilajz »

Ted se zeptam asi dost blbe, ale bylo obvyklejsi snerovani jednou tkanici, nebo tak jak se to pouziva ted do krize?
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Šněrování oděvů jednou tkanící

Příspěvek od Ignac »

Jo to je ona! Tak teď jen zjistit, jak to bylo s tím šněrováním :)

Máte děvčata zkušenosti? Sem s nimi :albino:
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Pupek
Příspěvky: 443
Registrován: 24 Lis 2009, 23:54
SHŠ: Rawen, Slánská rota
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Šněrování oděvů jednou tkanící

Příspěvek od Pupek »

Dášenka napsal: Jinak s tím průzkumem šněrování na boku to bude docela švanda, a jelikož já jsem po tom nikdy nepátrala, tak nevím. Ale spíš bych řekla, že bude na obou a pak třeba při oblíkání se bude šněrovat jenom na jednom boku. Inspirace tady http://cadieux.mediumaevum.com/applegreen.html
Ahoj, teď trochu odbočím od tématu, můžu se zeptat, jak je to s použitím rybí kosti v druhé polovině 15. století? Jinak ještě k tomu odkazu, opravdu se používali takové "kovové dírky", které se našívali na oděv?
Personal punishment is good and necessary!!!
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Šněrování oděvů jednou tkanící

Příspěvek od Dášenka »

Kovové "dírky" jsou k vidění třeba zde http://www.wga.hu/art/w/weyden/rogier/1 ... braque.jpg, a ještě i na mnoha jinejch obrazech, naštěstí pro 15. století už je mnoho velmi kvalitních autorů.
Rybí kosti bych se nebála, ale hledat se mi to vážně nechce, takže hurá na gůgl a pěkné hledání ;)
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Šněrování oděvů jednou tkanící

Příspěvek od Mojshe »

Dášenka napsal:Kovové "dírky" jsou k vidění třeba zde http://www.wga.hu/art/w/weyden/rogier/1 ... braque.jpg, a ještě i na mnoha jinejch obrazech, naštěstí pro 15. století už je mnoho velmi kvalitních autorů.
Rybí kosti bych se nebála, ale hledat se mi to vážně nechce, takže hurá na gůgl a pěkné hledání ;)

toto nejsou "kovové dírky" = kovové lemování dírek jak se používá dnes, ale kovové kroužky přišité k látce.
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Šněrování oděvů jednou tkanící

Příspěvek od Dášenka »

Proto je to v úvozovkách ;) Jinak bych psala průchodky (s patřičným vysvětlením), pisatel dotazu se tímto slovním spojením ptal, jak to funguje ví z předtím postovaných stránek, tak jsem doufala, že takto ho nezmatu.... Ale asi budu muset přestat být líná a vždycky to vypisovat všechno a kompletně, ach jo :)
Avatar uživatele
Pupek
Příspěvky: 443
Registrován: 24 Lis 2009, 23:54
SHŠ: Rawen, Slánská rota
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Šněrování oděvů jednou tkanící

Příspěvek od Pupek »

Dášenka napsal:Proto je to v úvozovkách ;) Jinak bych psala průchodky (s patřičným vysvětlením), pisatel dotazu se tímto slovním spojením ptal, jak to funguje ví z předtím postovaných stránek, tak jsem doufala, že takto ho nezmatu.... Ale asi budu muset přestat být líná a vždycky to vypisovat všechno a kompletně, ach jo :)
Já to také právě proto psal v uvozovkách, takže jsem to pochopil dobře ;-). Ještě k té rybí kosti, ptal jsem se na ní, protože jsem v nějaké diskuzi četl, že to na druhou polovinu 15. stol není moc vhodné a ani jsem to neviděl na žádné akci ani fotografii z akcí tohoto období. A žádný doboví obrázek či iluminaci jsem taky nenašel z této doby taky nenašel (ne že bych hledal nějak extra důkladně). Tak by mě zajímalo jak moc byla používaná, protože jsem kdysi uvažoval o svrchní kabátek právě rybí kosti.
Personal punishment is good and necessary!!!
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Šněrování oděvů jednou tkanící

Příspěvek od Ignac »

Bilajz napsal:Ted se zeptam asi dost blbe, ale bylo obvyklejsi snerovani jednou tkanici, nebo tak jak se to pouziva ted do krize?

Pokud dobre chapu co se píše v tom odkazu o šněrování, tak se sice dochovalo pár důkazů, šněrování do X dvěma tkanicemi, ale až do 18 století většina šněrování byla spirálových.

(Although there are a few rare examples of two cord lacing that forms X's (like the way you tie modern shoes), the vast majority of clothing up through the 18th century was laced using some form of a spiral method.)
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Šněrování oděvů jednou tkanící

Příspěvek od Siegfried »

Jo a celé je to o slovní definici... i jednou tkanicí můžeš šněrovat se dvěma koncema :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Šněrování oděvů jednou tkanící

Příspěvek od Dášenka »

Není to sice tak úplně historické, ale jako inspirace dobrý ;)
http://elcobar.blog.cz/0808/vazani-tkanicek
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Šněrování oděvů jednou tkanící

Příspěvek od Ignac »

Hustý! Jdu si převázat kanady :-D
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Šněrování oděvů jednou tkanící

Příspěvek od Dášenka »

Ale pěkně do tý plátěný vazby ;)
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Šněrování oděvů jednou tkanící

Příspěvek od Ignac »

Na to nemám dost dlouhou tkaničku... :salute:
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti