Uherský doloman

Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Uherský doloman

Příspěvek od Ignac »

Tak je to týden, co jsem se vrátil ze Slovenska a nedá mi to.

Viděl jsem, že i ženy nosily vlněné kabáty, podšívané kožešinou spínané na knoflíky a zdobené barevnou šňůrkou - tedy dolomany. Střih se mi zdál velice jednoduchý, ale rád bych znal víc podrobností. V hlavě se mi totiž usadil názor, že je to ideální doplňek pro mou ženu, která je původem z Trnavy a nehodlá to nijak maskovat a přitom jí v noci a večer bývá zima. Takže dostane svrchní kabát. A rád bych takový, který bude naznačovat, že pochází z Horních Uher. Jediné co mě ale plete, že se snad v 15. století nenosil...

Takže, zajímají mě zejména:

-základní střih, vypasování, délka rukávů, výstřih

-vzory vyšité šňůrkou

-zkušnosti s podšívání celým beránkem

-jaké byly knoflíky, kdo je vyrábí a kde se dají sehnat

-případně nějaké lepší fotky

Dík moc a těším se na společné bádání.

Moje fotky, co jsem našel...
...ale většinou to je pozdější záležitost...
Obrázek

Obrázek
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Uherský doloman

Příspěvek od Olaff »

serm.sk/forum a nick Peter Satka alebo Palo Lux... Snad oni cosi budu vediet, ja som skor prave na to neskorsie... A csi celkom rozumne spisane je na kostym.cz, taky vseobecny uvod...
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Uherský doloman

Příspěvek od Ignac »

Hm, kostym.cz - ja uplne zapomel! :crazy:

A na serm.sk se asi zaregistruju a napisu jim, dik za tip (PS: u vas se registruje pod celym jmenem, ze? :-P)
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Uherský doloman

Příspěvek od Olaff »

Ako kto a ako kedy, v podstate sa to ale tyka len ak chces prispievat do temy o serme....

Ale ak nahodou cosi zistis, mozes to pokojne zverejnit. Aj ked nam to je prakticky jedno, kosicke mestianstvo v tom case bolo primarne nemeckeho povodu, lamat sa to u nas zacalo az zaciatkom 17. storocia...

Inak sa mi mari, ze na tom prvom obrazku mas moskovskych strelcov, nie uhorskych panakov... A ten treti mi zase pripada skor na polsky styl, aspon podla kontuzsov /dlhy rukav s vystrihom na prestrcenie ruky/ tak hadam, tie som u Uhrov moc nevidel...
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Uherský doloman

Příspěvek od Olaff »

Nahodou som nasiel taketo cosi, bohvie, ci to pomoze: http://www.kolumbus.fi/rauno.huikari/ma ... eletek.htm
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
Avatar uživatele
Dorlas
Příspěvky: 198
Registrován: 21 Led 2010, 23:59
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Uherský doloman

Příspěvek od Dorlas »

"Never trust another reenactor."
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Uherský doloman

Příspěvek od Ignac »

Olaff napsal:Inak sa mi mari, ze na tom prvom obrazku mas moskovskych strelcov, nie uhorskych panakov... A ten treti mi zase pripada skor na polsky styl, aspon podla kontuzsov /dlhy rukav s vystrihom na prestrcenie ruky/ tak hadam, tie som u Uhrov moc nevidel...
Vím že ty moje obrázky jsou mimo, jen jsem chtěl najít něco, co by aspoň troch odpovídalo tomu, co bych rád udělal.
Olaff napsal:Nahodou som nasiel taketo cosi, bohvie, ci to pomoze: http://www.kolumbus.fi/rauno.huikari/ma ... eletek.htm
Jj, to jsem taky při googlování našel, ale vzhledem k tomu, že tam nikde ten doloman nakreslený není, tak mi to bylo k ničemu.
Tomáš napsal:prebehni si toto http://www.kismeta.com/diGrasse/hungarian.htm
Bohužel mi ten odkaz nefunguje :(

A po pročtení odkazu na kostym.cz jsem zjistil následovné:
"Kabátce (dolmany) byly na boku do půli stehen rozstřižené, nebo mohly být rozstřižené vepředu. Používanou látkou je výrazně barevný brokát nebo hedvábí.
Kabát (dolmány) ve svých mnohých variantách byl nejrozšířenějším kusem oblečení pro maďarské muže od počátku 10. století do poloviny 15. století. Střihy na kabátce si můžete prohlédnout na dochovaných vyobrazeních: [A-D]" ( http://kostym.cz/Cesky/4_Odivani/madari.pdf )

Pak tam jsou čtyři různé střihy, ovšem přijde mi, že střihy na kabátce nejsou totožné střihům na dolomany... Už jen to rozstřižení na boku není naznačené ani na jednom. A ani jeden není zdobený šňůrou - tak jak to tedy je? (Asi se budu muset optat na serm.sk zmíněných pánů...)
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Uherský doloman

Příspěvek od Olaff »

Dolmany sme riesili aj tuto, hoci na sedemnastku... http://tricitka.brodec.org/viewtopic.ph ... 68&start=0
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Uherský doloman

Příspěvek od Krea »

Doporučuji senat knížku: Konstantyn Kyr'jakovič Stamerov: Narysy z istorii kostjumiv, v dvuch častinach, část 1, Kyjev 1978
Lze mimoknihovní výpůjčkou z Plzně, mají jí ve studijní knihovně bývalé vědecké. Je tam rozebraný vývoj odívání Uher, Polska, Ruska, Osmanské říše ...
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Uherský doloman

Příspěvek od Ignac »

Pokusím se, díky :) Říkáš že tomu budu rozumět?
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Uherský doloman

Příspěvek od Krea »

Ignac napsal:Pokusím se, díky :) Říkáš že tomu budu rozumět?
Obrázkům určitě, k překladu využít kamarádku z Ukrajiny. :-)
V 16. století se dolomany nosili jako módní kožichy po celé Evropě. Jednoho typoše v uherském kabátě najdeš i Orchesographii. Takže střih na jeden typ dolomanu je v Janett Arnold: Patterns of fashion 1560 - 1620. Potom doloman měl Rudolf II. jako součást pohřební výbavy (střih jsem zatím publikovaný neviděla, ale můžeš si ho prohlédnout na výstavě Příběh pražského hradu na živo, takže je tam vidět, že jeden díl je ze středového obdélníku, který je z boku nastavený trojúhelníkem). A vhledem k tomu, že se tenhle kabát podobá polskému giermaku a dalším plášťům, tak na polských stránkách najdeš spoustu odkazů, obrázků a tak.
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Uherský doloman

Příspěvek od Ignac »

Ale mě zajímají zejména ranější dolmany, tak abych je mohl použít na druhou půli 15. století... Bude tam i něco na toto?
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Uherský doloman

Příspěvek od Krea »

Na WGA se dá najít pár obrázků uherské provenience př. http://www.wga.hu/html/m/master/zunk_hu ... rucif.html

Zatím co jsem měla možnost číst, najít a vidět, tak většinou uherské dolomany, polské pláště a ruské kaftany se šili df. stejně nebo s minimálními obměnami. Rychlevská v 15. století mluví o "polských šubách". Nevím o dochovaném kusu takového typu pláště z 15. stol. , ale vzhledem k tomu, že se tvarově nezměnil několik století, tak se dá předpokládat, že ani střih se výrazně nezměnil - maximálně v nějakých deatilech př. že hlavice rukávu nebyla tak zaoblená původně (ale to může kdokoliv začít namítat, protože nevím, jesli se vývoj střihu dá aplikovat na jakoukoliv zemi.
Přílohy
GR_294-295.jpg
Maria Gutkovska-Rychlevska: Historia uborow; 70. léta 15. století, studie detailů
GR_294-295.jpg (189.96 KiB) Zobrazeno 10027 x
GR_298-299.jpg
Maria Gutkovska-Rychlevska: Historia uborow; poláci, konec 15. stol.
GR_298-299.jpg (361.12 KiB) Zobrazeno 10027 x
GR_388-389.jpg
Maria Gutkovska-Rychlevska: Historia uborow; pláště poleské začátek 16. stol.
GR_388-389.jpg (229.88 KiB) Zobrazeno 10027 x
GR_402-403.jpg
Maria Gutkovska-Rychlevska: Historia uborow; střih 1640 a jeden z polských plášťů
GR_402-403.jpg (252.69 KiB) Zobrazeno 10027 x
kozaci.jpg
Ukrajina, obrazová příloha z Konstantyn Kyr'jakovič Stamerov: Narysy z istorii kostjumiv, v dvuch častinach, část 1, Kyjev 1978
kozaci.jpg (334.44 KiB) Zobrazeno 10027 x
rusove2.jpg
Rusové (?) - Konstantyn Kyr'jakovič Stamerov: Narysy z istorii kostjumiv, v dvuch častinach, část 1, Kyjev 1978
rusove2.jpg (318.81 KiB) Zobrazeno 10027 x
rusove.jpg
Rusové - Konstantyn Kyr'jakovič Stamerov: Narysy z istorii kostjumiv, v dvuch častinach, část 1, Kyjev 1978
rusove.jpg (314.49 KiB) Zobrazeno 10027 x
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Uherský doloman

Příspěvek od Krea »

Plus ještě pár obrázků ...
Přílohy
stroje_127.jpg
Barbara Januszkiewicz: Klejnoty i stroje ..., Warszawa 1995; střih z dochovaného kusu 17. století
stroje_127.jpg (69.42 KiB) Zobrazeno 10024 x
strih.jpg
Konstantyn Kyr'jakovič Stamerov: Narysy z istorii kostjumiv, v dvuch častinach, část 1, Kyjev 1978 - střih na východní pláště pro 15. až 17. stol. - dá se předpokládat, že použil ten princip "neměnícího se" střihu
strih.jpg (130.19 KiB) Zobrazeno 10024 x
GR_416-417.jpg
Maria Gutkovska-Rychlevska: Historia uborow; střih dochovaného oděvu 1628
GR_416-417.jpg (246.22 KiB) Zobrazeno 10024 x
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Uherský doloman

Příspěvek od Krea »

Takže - když to všechno srovnáš, tak pokud dolman na 2. půli 15. století vyrobíš jako kompozici středového obdélníku rozšířeného klíny, který bude mít volnější rukávy a se šňůrováním na hrudi, tak asi to nebude nic proti ničemu, jelikož na 100% to jisté nebude, dokud se něco takového neobjeví a stejně pak bude jenom jeden kus, takže nebude se moc vyloučit varianta, že tohle jednoduché řešení také nebylo možné.
:blob8:
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů