Uherský doloman

Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Uherský doloman

Příspěvek od Ignac »

Doloman se tedy od kabátce německého liší zejmená v jém šněrování, co jsem si všiml... A nevíte jak je to s tím šňůrovým zdobením? Dělalo se už tehdy? můžu popustit uzdu svojí fantasii? Nebo nechat jako jediný ozdobný prvek knoflíky a zapínací šňůry a pak kožešiny, kterými je podšitý a lemují doloman?

A
Krea napsal:Takže - když to všechno srovnáš, tak pokud dolman na 2. půli 15. století vyrobíš jako kompozici středového obdélníku rozšířeného klíny, který bude mít volnější rukávy a se šňůrováním na hrudi...
A co ta zmínka o tom, že dolomany byly na bocích rozstřižené? Klíny nebo rozstřižení? Podle obrázků to vypadá spíš na klíny, já vím, ale jak se vypořádat s tou informací, co jsem se dočetl na http://kostym.cz/Cesky/4_Odivani/madari.pdf ? Protože pokud bych ji ignoroval, tak ty střihy co jsou v tom PDF můžu s klidem použít :albino:
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Uherský doloman

Příspěvek od Krea »

Tenhle typ pláště se zřejmě nešněroval ani v 15. století, ale zapínal na knoflíky. A podle těch obrázků je šňůrování zřejmě jediným výraznějším odlišovacím znakem na ikonografii od klasické šuby ...
:smilebox:
Ach jo.
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů