Krátké rukávy

obludka
Příspěvky: 7
Registrován: 19 Lis 2010, 14:30

Krátké rukávy

Příspěvek od obludka »

Zajímalo by mě od kdy se objevují přišpendlené dlohé rukávy u dámských šatů a u které vrstvy (oděvní i té společenské) se to používalo. Já naša nejstarší doklady z 2. poloviny 15.st. To ale neznamená, že se to předtím nepoužívalo. Přijde mi to vcelku praktické. Viz obrázek.
Přílohy
Stark-triptyque_National-Gallery-of-Art_1480_detail.jpg
Stark-triptyque_National-Gallery-of-Art_1480_detail.jpg (23.93 KiB) Zobrazeno 10064 x
saty-přidělávací rukáv_špendlíkem.jpg
saty-přidělávací rukáv_špendlíkem.jpg (136.76 KiB) Zobrazeno 10064 x
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Krátké rukávy

Příspěvek od Siegfried »

Praktické ? Mno záleží co pod tím rozumíš, tady máš na obou obrázcích evidentně luxusní rukáv z drahého materiálu, tedy spíše na slavnostní příležitost. :) Takže na práci to spíš nebylo na což by ukazovalo i to né úplně praktické špendlení s často zdobnými špendlíky.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
obludka
Příspěvky: 7
Registrován: 19 Lis 2010, 14:30

Re: Krátké rukávy

Příspěvek od obludka »

No praktické jsem myslela, že když je tepleji, tak shodím a když chaldněji, přidělám, ale je pravda,že mě vždycky odrazovalo přidělávání na špendlíky. Jak píšeš, tohle jsou řípady přidělání rukávu z drahé látky, kdy dělají frajery s krásným rukávem a nemusí k tomu mít ze stejně drahé látky zbytek šatů. Ale na obrazech jsou vidět s krátkými rukávy i vesničané. a když je pak chladno, tak s tím krátkým dělají co?
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Krátké rukávy

Příspěvek od Krea »

"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
obludka
Příspěvky: 7
Registrován: 19 Lis 2010, 14:30

Re: Krátké rukávy

Příspěvek od obludka »

Tenhle obrázek jsem měla na mysli, když jsem mluvila o krátkých rukávech u vesničanů. ALE přidělávali k nim nějaké dlouhé?
Jiří z Holohlav
Příspěvky: 161
Registrován: 05 Pro 2006, 11:26
Místo/Bydliště: Rumburk

Re: Krátké rukávy

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

U toho druhého obrázku mi přijde ,že je ten parádní rukáv natažený navrch přes dlouhý spodní.
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Krátké rukávy

Příspěvek od Bilajz »

Takhle řešené šaty má Zuza, doporučuju obrátit se na ni.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Krátké rukávy

Příspěvek od Siegfried »

obludka napsal:Tenhle obrázek jsem měla na mysli, když jsem mluvila o krátkých rukávech u vesničanů. ALE přidělávali k nim nějaké dlouhé?
Historici obecně hodinky vévody z Berry příliš jako vzor toho co doopravdy nosili vesničané nedoporučují. :)
Hledal bych jiné vzory :) Tedy pokud máš jasno v tom co bys chtěla dělat.
Jinak je to samozřejmě Francie... která stejně jako Italie pro nižší střední vrstvy není pro čechy extra relevantní.
Hledal bych uhry, polsko a střední a severní německo.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
BidakII
Příspěvky: 292
Registrován: 05 Říj 2008, 22:53

Re: Krátké rukávy

Příspěvek od BidakII »

Kteří historici nedoporučují hodinky vévody z Berry jako pramen pro poznání oděvu vesničanů a proč?
K dispozici jsou jiné iluminace kolem pol. 15. století, na nichž jsou venkované v charakterově stejných oděvech - čili je srovnávací materiál.

Hodinky vévody z Berry jsou, pokud vím, nejstarším (cca 1415) dochovaným ikonografickým vyobrazením ženských šatů s krátkým rukávem. Pak následují další; pro 20-40 léta v dílech Roberta Campina a Rogiera van der Weydena a dále je najdeme na mnoha vyobrazeních v různých hodinkách a kalendariích v průběhu celého 15. století až do prvních desetiletí 16. století.
Pravě v těchto dalších dílech se pro druhou pol. 15. století objevují ženy během sezonních prací na poli, které mají šaty s krátkým rukávem. Mám přinejmenším jeden obrázek, kde žena hrabe seno a má k vyblitě růžovo-šedým šatům s krátkým rukávem přišpendlené červené rukávy, ze škvíry mezi okraji rukávů leze bílá košile. Tedy - přišpendlovací rukáv může být součástí oděvu, běžně dostupnou nižším vrstvám. Je to o materiálu.

K dispozici mám vyobrazení z prostředí Francie, Burgundska a Flander. Co se Čech týče, praxe byla většinou taková, že k nám proudily novinky ze západu přefiltrované přes Německo a případně s určitým zpožděním. Pro Jagellonské období se prameny zmiňují i o určitém vlivu z Uher.
Je tedy otázkou, zda by se v Čechách takové šaty objevili před začátkem revoluce nebo během ní, spíše asi ne. Kolem poloviny století a dále už není důvod, proč by se tu nemohly nosit - jediné omezení by snad bylo, že by radikální utrakvisté prudili kvůli nošení příliš kontrastních rukávů ("zřezaných") k šatům. Praktický oděv ze západní, potažmo severozápadní Evropy není zase žádná exotika - narozdíl třeba od některých prvků z Itálie, které jsou opravdu jinde a tu bych sem vůbec netahal, ani pro srovnání se západní Evropou.
"Bylo by omylem myslet si, že je-li historikův text čtivý, není dost vědecký."

Jacques Le Goff
obludka
Příspěvky: 7
Registrován: 19 Lis 2010, 14:30

Re: Krátké rukávy

Příspěvek od obludka »

Díky za odpověď.zkusím někde ta vyobrazení nanjít.
Ještě jsem přemýšlela, jak ten rukáv přidělat. Špendlík není zrovna nejpraktičtější náčiní na tak namáhané místo. Co dírky a přívázat? Když se mohly přivazovat nohavice, proč né rukáv.
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Krátké rukávy

Příspěvek od Random »

To svaté nadšení vstát, jít a pokusit se vynalézt kolo mě až děsí :crazy:

Nic ve zlým, jen někdy jsem já zlý. Hele, touto cestou se už šlo, takže byly to nejčastěji špendlíky, nebo si to dotyčná chytla pár stehy.

Zkus si prolistovat toto http://temp.brodec.org/MA_costume_medieval_II.pdf ,

případně další složky v daném vláknu. Je tam nejenom o těch rukívech, ale třeba van Eyckův obraz, na němž má dívka šaty úplně bez rukávů :badgrin:
"Ad ultimum!"
obludka
Příspěvky: 7
Registrován: 19 Lis 2010, 14:30

Re: Krátké rukávy

Příspěvek od obludka »

Ale já se nesnažím vymyslet již vymyšlené (spíše objevovat objevené). Já vím, že se krátké rukávy nosily. Vím, že bylo možné ty dlouhé přišpendlit. Jen se ptám na další možnosti o kterých nevím a doufám, že mi odpoví lidi, kteří o tom něco ví, když já ne. A taky mě zajímá názor dalších lidí.
Souhrn: rukávy krátké + přidělané ano, techniky přidělání - špendlík, přistehnutí, vyšší i nižší vrstvy.
Dotaz:
1. Už v 1. pol. 15 st.?
2. Je možné přidělat rukáv i další technikou? Např.: šňůrka+dírka?
Jinak díky za odkaz. Projdu si to a třeba si dokážu odpovědět sama ačkoliv Francouzsky neumím jediné slovo :thumbdown: ale datum ještě poznám :D
obludka
Příspěvky: 7
Registrován: 19 Lis 2010, 14:30

Re: Krátké rukávy

Příspěvek od obludka »

Random napsal:To svaté nadšení vstát, jít a pokusit se vynalézt kolo mě až děsí :crazy:

Nic ve zlým, jen někdy jsem já zlý. Hele, touto cestou se už šlo, takže byly to nejčastěji špendlíky, nebo si to dotyčná chytla pár stehy.

Zkus si prolistovat toto http://temp.brodec.org/MA_costume_medieval_II.pdf ,

případně další složky v daném vláknu. Je tam nejenom o těch rukívech, ale třeba van Eyckův obraz, na němž má dívka šaty úplně bez rukávů :badgrin:
Můžeš mi prosím hodit ten odkaz znovu? Hází mě to přímo do toho dokumetu, ale nejsem schopná se dostat kamkoliv jinam. Holt jsem počítačový analfabet. :crazy:
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Krátké rukávy

Příspěvek od Random »

To má, to je schválně. Jinak je to přímo tady, v Salonu krásy (díky Supíkovi), tak si tam skoč, jmenuje se to "Rekonstrukce oděvů ve francouzském tisku"
Naposledy upravil(a) Random dne 23 Lis 2010, 23:10, celkem upraveno 1 x.
"Ad ultimum!"
obludka
Příspěvky: 7
Registrován: 19 Lis 2010, 14:30

Re: Krátké rukávy

Příspěvek od obludka »

Random napsal:Klidně - je to přímo tady, v Salonu krásy (díky Supíkovi):
Rekonstrukce oděvů ve francouzském tisku
Díky. Hned jdu na to.
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti