výšivka

Odpovědět
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

výšivka

Příspěvek od Bilajz »

Jak jsme na tom v druhé polovině 15. století s výšivkou? Je možná i spodního oděvu, případně je možná vůbec? Nějak si z iluminací nevybavuju, že bych ji viděl. Zajímá mě spíš movitější vrstva obyvatelstva obého pohlaví.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: výšivka

Příspěvek od Dášenka »

Je fakt, že si ji z různých obrazů uvědomuji také spíš méně, o to více oděvy celé z brokátu s velkým vzorem. Pak jsou na okrajích oděvů dost často věci, u kterých si netroufám hádat, jestli je to výšivka, aplikace, najěká forma prímku či kdoví co :) U Memlinga jsou dokonce k vidění i jednoduché poměrně úzké kontrastní látkové lemy (které by se daly v dnešní době přirovnant k začištění šikmým prožkem ;) ).

Takže jediná rada je: pořádně prolézt obrazy neduchovní tématiky a koukat se.
Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: výšivka

Příspěvek od Kateřina »

Také bych spíš viděla látkové lemy, prýmky, tkané stuhy, bohatě vytkávané látky, a to i kovem, našívané aplikace a tak podobně. Ale vyšívání moc ne; to je záležitost spíš starších a starých časů.
V 15. století se navíc již v Rusku, Itálii a Jižní Evropě vůbec vyrábějí jednoduché paličkované krajky, lemovky, stužky (Brigita Fuhrmann - Bobbin lace (An Illustrated guide...); Watson-Guptill Publications, Toronto, Canada, 1978)
A šitá flanderská a benátská krajka by měla být ještě starší, z poslední třetiny 14. století.
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: výšivka

Příspěvek od Bilajz »

No, tak jsem si prolezl wga.hu a našel jsem tyhle iluminace, které by se možná dali považovat za výšivku. Co vy na to?
Přílohy
tura_portrait_of_young_man_1450.jpg
To zdobení dole mezi krkem a hrudí
tura_portrait_of_young_man_1450.jpg (100.84 KiB) Zobrazeno 7408 x
memling_adoration_of_magi_1470.jpg
Asi spíš brokát že?
memling_adoration_of_magi_1470.jpg (158.26 KiB) Zobrazeno 7408 x
marmion_Scenes_from_the_Life_of_St_Bertin_1459.jpg
Výšivka, nebo posázené něčím?
marmion_Scenes_from_the_Life_of_St_Bertin_1459.jpg (143.31 KiB) Zobrazeno 7408 x
ghirlandio_Obsequies_of_St_Fina_1473-75.jpg
Dítě s modrým oděvem a červeným okrajem
ghirlandio_Obsequies_of_St_Fina_1473-75.jpg (184.31 KiB) Zobrazeno 7408 x
Bouts_the_Elder_Feats_of_the_passover_1464-67.jpg
Pán a dáma v tmavých šatech
Bouts_the_Elder_Feats_of_the_passover_1464-67.jpg (167.1 KiB) Zobrazeno 7408 x
bellini_blesing_christ_1460.jpg
Výšivka nebo našitý pruh brokátu?
bellini_blesing_christ_1460.jpg (170.49 KiB) Zobrazeno 7408 x
baegert_Christ_Carrying_the_Cross_and_Veronica_with_the_Sudarium_1477.jpg
Okraj červeno zlatého brokátového oděvu
baegert_Christ_Carrying_the_Cross_and_Veronica_with_the_Sudarium_1477.jpg (183.9 KiB) Zobrazeno 7408 x
Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: výšivka

Příspěvek od Kateřina »

Já bych to spíš viděla na tkané lemovky.
Možná ten úzký zlatý proužek na prvním obrázku by mohla být výšivka. Ale pravděpodobněji to bude pletená nebo tkaná šňůrka. Vzorované tkaniny budou hlavně hedvábné nebo bavlněnohedvábné brokáty.
Na třetím obrázku by možná mohla být výšivka. Ale opět se domnívám, že to nejspíš bude aplikace ze šňůry proplétané kovovou nití nebo hedvábné a z perliček.
Jedině ta paní v bílé košili, ta by skutečně mohla mít výstřih vyšívaný.

Výšivku bych hledala hlavně na ubrouscích, dečkách, kapesníčcích, závojích, čepcích; a na spodním prádle.

Edit: Už jsem to upravila. Fuj, to je z toho, když člověk spěchá a ani po sobě nepřečte.
Naposledy upravil(a) Kateřina dne 21 Črc 2011, 11:48, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: výšivka

Příspěvek od Bilajz »

Defakto o to spodní prádlo mi jde :-)
Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: výšivka

Příspěvek od Kateřina »

Myslím, že to je reálné :)
Zvlášť, když se začaly nosit hluboké dekolty a šněrovací živůtky, tam bych vyšívání spodního oděvu a košile vyloženě očekávala - lem výstřihu, stojáček, celou přednici. Stejně tak vyšívání vyčnívajících manžet u košile. Ale bruchy bych spíš doporučila nevyšívat :D
Ona ta výšivka ozdobený díl zároveň i zpevní, takže má i praktickou funkci. Ale u velmi jemných tkanin pro šití spodního prádla doporučuji výšivku z rubu podložit - buď vliselinem, nebo kusem stejné tkaniny!
kaiyara
Příspěvky: 1
Registrován: 25 Črv 2013, 14:01

Re: výšivka

Příspěvek od kaiyara »

No tak já si hodlám pořídit několik odznáčků a navíc ženu nemám, samosebou že na hostiny a podobné slavnostní události by se to nenosilo, ale jak jsi řekl tak do tábora to je celkem podle mého gusta docela i srandovní a já osobně rád pobuřuji, ale ne za každou cenu. Každopádně díky moc za odkazy. Měj se hezky.
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka

Příspěvek od Maršálek »

Bilajz napsal:Jak jsme na tom v druhé polovině 15. století s výšivkou? Je možná i spodního oděvu, případně je možná vůbec? Nějak si z iluminací nevybavuju, že bych ji viděl. Zajímá mě spíš movitější vrstva obyvatelstva obého pohlaví.

CENNINI, C. Kniha o umění středověku. TOPINKA, F.(ed.), 1. vyd., Praha: Vladimír Žikeš v Praze I., 1946, 319 s.
- autor je malířský mistr, živící se malbou freskovou, deskovou, malbou na látky (korouhve, závěsy i oděvy) a práce je podána jako technologická pracovní rukověť.
Mimo jiné se v jedné kapitole zabývá kreslením vzorů pro vyšívačky, v dalším řeší malbu vzorů na kabátce. Je to 15. st. ;)

Z logiky věci by bylo s podivem, kdyby se na jednu generaci zcela pomíjela technologie zdobení výšivkami ;)
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti