Bílá kůže?

Odpovědět
Tom_F
Příspěvky: 24
Registrován: 27 Zář 2010, 23:07
Kontaktovat uživatele:

Bílá kůže?

Příspěvek od Tom_F »

Všiml jsem si toho spíše ve VS, ale zeptám se tu, bo mi zdejší šuplíček přijde frekventovanější. Má někdo nějaký konkrétní doklad, že by se ve středověku objevovala bílá kůže? Občas je dnes k vidění na opasku nebo závěsu meče.
S těmi poznatky co mám si myslím, že je to chyba, ale třeba mě někdo vyvede z omylu. Dnes se bílá probarvená kůže dá vyčinit pomocí tzv. světlých činidel vyráběných průmyslově na bázi nějakých přírodních látek. Ptal jsem se na to u koželuhů a tyto činidla se prý používaly i v minulosti, čistě přírodní, ale nedalo se s nimi dosáhnout takové světlosti kůže. Otázka je co znamená termín "v minulosti". Protože ještě v 19.století se bílé kůže na vojenském řemení dosahovalo tak, že se do semišově vyčiněné kůže vtíral bílý práškový pigment s fixativem. Ale třeba je vše jinak...
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Bílá kůže?

Příspěvek od Random »

Nejstarší používání (tzn. pravidelné) bílé kůže mám spojené s knihařstvím, konkrétně s vazbou v bílé vepřovici. Ale odkdy přesně, netuším. Vybavují se mi spíše novjší vazby než středověk.
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Bílá kůže?

Příspěvek od Mojshe »

nemohla to být "buffle"? - silná hovězina z býka, barvu má bílou až nažloutlou, jako jelenice. často se používala např. na řemení u zbrojí.
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Tom_F
Příspěvky: 24
Registrován: 27 Zář 2010, 23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Bílá kůže?

Příspěvek od Tom_F »

Mohla. Buffle nebo buff leather ale má do bílé celkem daleko. Má barvu přesně jako jelenice, světlejší nebo tmavší, ale pořád je pískově žlutá. Proto -
Tom_F napsal:...do semišově vyčiněné kůže vtíral bílý práškový pigment s fixativem.
A jestli se můžu zeptat, od kdy je ta buffle zhruba doložená?

Aby to nebylo tak jednoduché, ještě existuje podobný typ kůže, který je činěný jiným způsobem a ta bílá je. Ale je dost tuhá, na fajnové zboží myslím celkem nevhodná. Považoval jsem tyhle dva typy až za výdobytky novověku.

Prvotně mi šlo o to, jestli je to bílé řemení zobrazené na nějaké iluminaci nebo zmíněné v textu. Pak by byl jednoznačný důkaz a od toho bych odvíjel teorie co to mohlo být za materiál.
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Bílá kůže?

Příspěvek od Indy »

Blbost. Proto mělo vojsko na křesadlovkách a patrontaškách řemení bílé barvy, protože se kůže činila kamencem, který z kůže udělá šedou až bílou. Tuto unformaci jsem docela intenzivně sháněl, když jsem dával dohromady sedmiletku a bílou kůži. No ale jestli činění kamencem znali již ve středověku to netuším, zkus se zeptat Vaverku, má o tomhle dosti informací.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Bílá kůže?

Příspěvek od Krea »

Indy má pravdu, co se týče toho činění. Při činění kamencem je výsledkem bílá barva. Jedna dochovaná botka z našich sbírek je bílá (dneska už zašle) a při rozboru usně nám to určili právě jako useň činěnou kamencem. Je to teda zámiš.
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Bílá kůže?

Příspěvek od Indy »

No mohla bys uvést letopočet té boty?
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Tom_F
Příspěvky: 24
Registrován: 27 Zář 2010, 23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Bílá kůže?

Příspěvek od Tom_F »

Indy napsal:Blbost.
To nemyslím, ale bylo by to na delší vysvětlování. Takže bych se rád držel původní myšlenky - tedy jestli je možné použití bílé kůže ve vrcholném popřípadě pozdním středověku. A pokud ano, tak jaký typ kůže to může být.
Krea napsal: Při činění kamencem je výsledkem bílá barva.
To já vím. Jenže nevím od kdy se tenhle způsob používal, stejně jako Mojšem zmíněné řemínky buffle na zbrojích. Takže datování tohoto by nás posunulo trochu dál.
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Bílá kůže?

Příspěvek od Krea »

Indy napsal:No mohla bys uvést letopočet té boty?
Je to začátek 17. stol. - ale ikonograficky jsou doložené světlé a bílé boty už dřív. Třeba u Cranacha. Na 15. století se podívám a zkusím napsat té naší dívčíně odborné. :o)
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
alistaire
Příspěvky: 127
Registrován: 12 Bře 2008, 11:24
SHŠ: Regiment Mortaigne

Re: Bílá kůže?

Příspěvek od alistaire »

Krea napsal:Indy má pravdu, co se týče toho činění. Při činění kamencem je výsledkem bílá barva. Jedna dochovaná botka z našich sbírek je bílá (dneska už zašle) a při rozboru usně nám to určili právě jako useň činěnou kamencem. Je to teda zámiš.
hmmm, asi se budu muset doučit?
Myslím že Zámiš/Zámišnictví je činění tukem. A činění kamencem je Jircha/Jirchářství . nevím, školy na to nemám, su strojař...
Co řeknu, to sedí...
Nerad bych seděl za to, co řeknu.

http://www.mortaigne.com Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Obrázek
http://tricitka.brodec.org Diskusní fórum pro zájemce o třicetiletou válku
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Bílá kůže?

Příspěvek od Romikov »

jinak sem zabrousil semhle .. http://www.livinghistory.cz/node/104
ohledně kamence můžu říct dělá se s ním dobře.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Komtur Mišel
Příspěvky: 97
Registrován: 15 Srp 2011, 19:56
SHŠ: O-Hradní kadeti
Místo/Bydliště: Praha

Re: Bílá kůže?

Příspěvek od Komtur Mišel »

Ahoj všichni, ke kamenci: nerost nazývaný též alunit nebo alumen. Od 12.st. je těžen v Evropě. Od 14.st. používán jako mořidlo i v českých zemích jircháři. Je dodáván do Evropy z Kastilie, později z Malé Asoe a nakonec z italské Tolfy. Toť vše. Ahoj Msl
Sic parvis magna MSL
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Bílá kůže?

Příspěvek od Maršálek »

Tom_F: k dotazu na ikonografii - bílé řemení mečů a rukavice známe z ikonografie nejpozději od 13. st., ale jsou to jenom obrázky bez uvedení materiálu. Pro přelom 13. a 14. st. jsou bílé vývazy u vyobrazení rytířů běžné (např. Codex Manesse).

K dochovaným kusům - ve sbírkách Pražského hradu je truhlička, potažená bělenou kozinkou a zdobená ornamenty z pocínovaných hřebíčků. Pochází snad z Itálie a dostala se k nám jako schránka na kosti knížete Konráda Oty, který tam během kampaně 1191 zahynul. V této truhličce ho přivezli Češi domů.

K obchodu s kamencem např. Jean Favier: Zlato a Koření. Zrod obchodníka ve středověku. http://www.kosmas.cz/knihy/127199/zlato-a-koreni/
Tom_F
Příspěvky: 24
Registrován: 27 Zář 2010, 23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Bílá kůže?

Příspěvek od Tom_F »

Děkuji, něco takového jsem měl na mysli.
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Bílá kůže?

Příspěvek od Krea »

Info o botce z usně činěné kamencem - poč. 17. století:
http://www.npu.cz/download/1325515713/z ... revice.pdf
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů