Střih "princess"

Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Nika:
Tumáš kohouta ...a popisuj! :D
Přílohy
14th-women.jpg
14th-women.jpg (51.5 KiB) Zobrazeno 9611 x
Pict0002.jpg
Pict0002.jpg (23.01 KiB) Zobrazeno 9609 x
Pict0001.JPG
Pict0001.JPG (210.21 KiB) Zobrazeno 9608 x
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Krea »

Radime, díky.

Ráda bych řekla na úvod tohoto příspěvku, že každý obor lidského konání má svoje odborné termíny, které se v kontextu toho daného obodru nedají zaměňovat. Nelze s nimi žonglovat, ani navzájem zaměňovat detaily. Zkuste zaměňovat vrut se šroubem nebo jsoucno s bytím... prostě - hodláte-li se bavit o oboru A nemůžete do něj patlat významy oboru B a musíte stanovené termíny aspoň trochu dodržovat.

Takže - Radim byl tak hodný a vložil sem tři obrázky. Začnu od prvního shora. Byl stažen u Marie Chantal Cadieux - link najdete v odkazníku na krea.wz.cz nebo na http://www.kostym.cz U cotte či cottehardie č.1 a č.2 je jasně vidět, že veškeré úpravy podle postavy nositelky jsou směřovány do středového a bočních švů. Nákres č. 3 je svrchní surcotte. Tomu se věnovat nebudu. Nákres č.4 se nejvíce podobá tomu, co jsme zvyklí popisovat jako prince. Pokud však srovnáte se současným střihem princem, jistě najdete určité rozdíly. První detail členění střední části na dvě - to je zvykem tvarování na tělo pomocí středního švu. Další odlišnost najdete na tvarování bočního dílu.

Prostřední obrázek zachycuje jednu z variant Herd. - konkrétně č. 41. Opět je patrné rovnější tvarování prostředního dílu.

A na závěr jsem přiložila nákres moderního princesu - důležité detaily, které ho odlišují, najdete skoro všude. Boční díl je tvarovaný do obloučku, střední díl je hodně projmutý ...
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Dášenka »

Kvíz:
obr1_2.jpg
obr1_2.jpg (24.71 KiB) Zobrazeno 9523 x
Zajímalo by mě, jak toto nazvete ;-)
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Radim Vaňousek »

špatný příklad technického výkresu? :D

ok, už mlčím
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Siegfried »

Radim van Ousek napsal:špatný příklad technického výkresu? :D

ok, už mlčím
Nezklamal si.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Krea »

Já vám na tom místě, kde je ten rozdíl, budu muset udělat červený kolečko. Nehledě na to, že neustále prosazovat princes a říkat, že je to stejný je neochota vystoupit ze svého úhlu podledu a začít ten problém rozebírat ze všech stran. Jo, jasně že je to střih, jasně, že se to navzájem evokuje, ale odborník a fajnšmekr ty rozdíly prostě pozná. Monáda a atom je taky df. to samý a kdybych to u nás řekla na zkoušce, tak mě vyhodí už od dveří. Nebo elektrikářovi přijde stejný napětí a odpor? ... Když se to nebude rozebírat a upřesňovat, tak můžeme všichni rovnou zůstat v půlitrech a jezdit na akce už vážně jenom kvůli tomu pivu. :)

A pokud ses všimla, tak na tvém nákresu se středový díl nepodílí na průramcích. Průramek je celý situovaný do boku. Na Herd. je tohle zásadní znak daný vývojem střihu - průramek je z velké části tvořen natvarováním středového dílu - pomůžu si angličtinou "central panel". Oni ty boční díly sice používali v tomto případě (H.) i k rozšíření podpaží, ale na žádném tom střihu nevybíhá ten boční díl až k ramenímu švu jako na tvém nákresu.
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Dášenka »

Takže jsi ho v tom poznala?
No sušenku vyhrává Radim, neb je to skutečně velmi mizerný nákres ;-)

Ono s těma střihama je to složitý...
Budu-li mít látku s výrazným horizontální vzorem, taky ten central panel udělám i u moderních princes šatů jenom rovnej, když budu mít úzké pruhy látky, budu mít ty boční díly třeba taky užší... Je těžký rozlišit, kde to ještě je a kde už není princes.
Co si asi naši potomci pomyslí, až za 500 let vyhrabou hromadu takovejhle šatů a nebude na nich už patrnej ten vzor?
obr3_1.jpg
obr3_1.jpg (13.37 KiB) Zobrazeno 9465 x
obr4_1.jpg
obr4_1.jpg (46.6 KiB) Zobrazeno 9464 x
Ty šaty na obrázku od Catany bych si klidně princesem šít troufla (i když své jediné princes šaty jsem ušila v roce 1999 a moc se mi nelíběj...).

Jdu se dále věnovat našemu kulturnímu okruhu konce 15. století...
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Krea »

Proto se vzorky nalezeného textilu konfrontují s ikonografií, dělají se na nich chemické rozbory a další věci. Archeologové byli v některých případech podle směru vazby seskládat přibližný polohový plán (v dostupných zdrojích - píše o tom třeba Roman Vaverka ve Spodky, košile a nohavice ve středověku ... nebo tak nějak se jmenuje ten jeho sešit). Jasně že se dá určit jen přibližně, jak daný prvek byl častý, ale je lepší držet se toho, co víme, než fabulovat.
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Krea:
odepsal jsem ti na mail.

Všichni + Krea:
budu částečně papouškovat to, co jsem napsal Kree:
"Studovna" by měla obsahovat především známá a ověřená fakta. Pokud jen chcete o něčem spekulovat, přenesu tuto diskuzi do omni-poradny, kde můžete zvesela pokračovat (neváhejte a dejte mi vědět). Věřím, že většina zde debatujících má dobré znalosti a zkušenosti v krejčovství. Vím však, že každý je jinak tolerantní k dobovosti, aproto se zde jen dohadujete. Jako laika mě to poslední dobou dost mate, a jako admina mě to sere. :? Kázeň musí být, jen tak je to správné.


Pokud se Vám zdá, že všechny potřebné a pravdivé informace o princess střihu tu už jsou, můžeme téma uzavřít. Má někdo něco, coby dodal?? :idea:
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Ach jo ...jsem to ale kecka.

Prostě chci, aby jednoduchá a věcná odpověď Kozlíkoj, byla oddělena od ostatních příspěvkůch.
Jo, to je ono...
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Siegfried »

Já jsem jednoduchý člověk, takže shrnutí pro přítele Kozlíka:
To co je na obrázku od Catany je podle všeho princes, http://www.wga.hu/art/f/fouquet/madonna.jpg či jim to tak vyšlo :)
V případě, že paní má nahoře velkou výbavu tak to kolikrát jinak vypasovat nejde, což se lidem bez prsou těžko chápe :)
To co je na Holandských obrazech od Weydena (Dášenka, Václav) je raglánový střih, ale pokud možno budeme šít všechno "obyčejně", trup jako trubku s klínama a rukávy s minimálníím tvarováním...

Pro inspiraci jsou dobré ty stránky od Marie Cadieux... http://cadieux.mediumaevum.com/period-costumes.html

A kdyby někdo chtěl, může šít podle Burdy (http://www.burdafashion.com/de/Modeschn ... 92667.html) :-D:-D

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Krea »

Siegfriede, zkus to v jedný větě. Aby to znělo jako murpyho zákon ... třeba:
"Ať chcete šít cokoliv, sežeňte si podklady a držte se jich."
nebo
"Netvrďte o princesu, že je to 12. století."
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Siegfried »

Milá Kreo,
ze dvanáctého století možná pocházejí některé nálezy z Herjolfsnes, možná ne, težko říct, ony ty datace jsou vždycky takové nepřesné, což jistě odborník jako ty ví (ono už to taky nějakej pátek vyhrabané bude, že?)
Ale v této debatě se bavíme o konci patnáctého století. Mě osobně nepříjde úplně normální rekonstruovat oděv a kulturu této doby, nota bene v naší lokalitě, podle nálezů z Gronska starých přes sto let. Když víme jaký bouřlivý rozvoj se za tu dobu udál. A to právě v kulturní sféře. Proto před zastaralými střihy budu vždy upřednostňovat kvalitní vyobrazení a praktické zkušenosti s chováním materiálu (ono od dob Eycka už ta malba hodně stojí za to) . Protože vlna není dyftým ani bavlněný samet, že ?

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Krea »

Máš pravdu. Není to to samé - jako není taneční skupina a living history. Jestli cheš, založím soukromé téma, kde mi budeš moc vytknout i starší chyby než jsou čtyři roky. Nehledě na to, že nepovažuju za korektní se do někoho navážet, když svojí vlastní práci nikde nereprezentuju.
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Heleďte, mám vás všechny rád, ale nezkoušejte moj trpělivost. :!: I přes fakt, žeste víc vzdělaný a žijete na světě o trochu dýl než já, máte tendence se chovat jak malí fakani. Proč, když vám dojdou argumenty, nebo když do konverzace vstoupí osoba znalejší, se vše změní v "tahání triček a špíny?" Kam se poděla vaše hrdost a čest? To, že si tady budete imrvére něco vytýkat, nikomu neprospěje. Mimochodem, ani nevíte jak to blbě vyzerá, a jakou merou si podtrháváte reputé, když sem zabloudí nová krev a vaše hádky přečte.

Kdo chce kam, pomozme mu tam.
Upozorňuji vás -objeví se byť jediný náznak "flame", a diskuzi můžete hledat v battlegroundu. Zasírat si fórum nenechám.
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů