Střih "princess"

Avatar uživatele
Kozlí­k
Šikula :)
Šikula :)
Příspěvky: 140
Registrován: 14 Pro 2006, 16:45
SHŠ: Civitas Pragensis/Guardia BB
Místo/Bydliště: Český Brod

Střih "princess"

Příspěvek od Kozlí­k »

Zakládám nyní toto zdánlivě nezáživné téma po několika dohadech s mojí drahou polovicí a to ohledně některých dnešních technik šití v kontrastu s historií znali/neznali, používali/nepoužívali.

Hned první otázka, na kterou mi snad někteří dokáží odpovědět (Kreo?), je jestli se v minulosti, konkrétně v naší době, ba i dříve používal střih na ženské oděvy, tzv. "princes" (laicky popsáno jako modelující švy, jdoucí přes prsa), či se na vypasování oděvu na ženskou postavu používalo pouze záševků.

Díky :notworthy:
Moje nenávist zestárla, stala se pohrdání­m...
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Dášenka »

Inu, to máš tak, někdo řekne že ne, někdo že jo. V momentě, že budeš chtít šaty vytvarovat přímo na tělo ten princes prostě vznikne. Myslím, že to tenkrát řešili tak, že neměli tak úplně hotové střihy a konstruovali to pokaždý znova.
Já poslední dobu šiju jenom z obdélníků a trojúhelníků a když potřebuju něco vypasovat, tak ten příslušnej díl zaberu. Ve finále se silueta princesu sice blíží, ale neni tam rozšiřující se sukně (teda takhle se to blbě vysvětluje...)
V jendom anglickym materiálu je rozkres šatů co kdesi vyhrabali a ten je z hodně dílů a dost se princesu blíží... (krom jinýho má navíc ještě pod prsama záševky navíc, takže dotyčná musela být pěkně obdařená...)
Navrhuji se spíše držet metody obdélníků a trojúhelníků, vypadá líp, je to rovný šití a hlavně mám menší spotřebu látky a nemusím pořád hledat střihy ;-)
(na příští schůzi si zkusím vzít papír a tužku a proberem to...)
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Dášenka napsal: V jendom anglickym materiálu je rozkres šatů co kdesi vyhrabali a ten je z hodně dílů a dost se princesu blíží... (krom jinýho má navíc ještě pod prsama záševky navíc, takže dotyčná musela být pěkně obdařená...)
No řekl bych, že ty zrovna nemáš důvod k závisti :badgrin:

Dobře no, už mlčim...
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Dášenka »

Mám...ještě jsem si takový pěkný šaty neušila :(
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Však on se najde čas.

Bratrova holka bude letos potřebovat nějaký šaty, takže se jí jakákoliv zajímavá informace o ženském odění hodí. Jsem zvědav, co tu vyplodí ostatní, znalí uživatelé.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Dášenka »

To já taky, zkusím vyplodit nějaký jednoduchý návody a někam to pověsit, a taky možná najdu ten rozkres...
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Radim Vaňousek »

To by bylo super! Můžeš pak kdykoliv použít funkci "příloha" a plácnout to sem, já už si s tím pak pohraju. Času je však dost.
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Václav »

Já jsem myslím na spodní lněné šaty použil tento střih (podle šatů z Herjolfsnes):
Obrázek
a na vrchní vlněné šaty toto:
Obrázek
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Dášenka »

tak nějak jsem to myslela...
super obrázky.

já mám ty svoje šaty dělaný vpodstatě skoro jako na tom dolním obrázku. U spodních dělám obdélníky podle nejširšího místa těla (pohodlně se to oblíká), u svrchních podle pasu, jen pak musím do horního dílu vložit takový asymetrický klín. Klíny do sukně většinou dávám do švů, nějak jsem ještě nepodchytila tu ostrou špičku v ploše... (a radši šiju dlouhý rovný švy).
Jinak obvykle šaty šiju prádlovým švem, je pevnej a nemusím entlovat, netřepí se a vůbec. A hlavně se špatně vysvětluje ;) (a hlavně se jmenuje dvojitý hřbetový steh...no nic) návod zde http://www.moje-rodina.cz/tvoriva-dilna/sici-serial
Tak hledám nějaké fotky, ale buď jsem daleko, nebo vůbec...
tady jsou zezadu ;)
http://www.svjiri.wz.cz/Kralovskebroden ... dn_03.html
a tady se strašně xichtím...
http://www.cesbrod.cz/foto/index.php?ga ... %20012.jpg

(jsou to ty moje oblíbený modrý spodní+červený svrchní...)
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Krea »

Ahojky.
Takže - jednoto to prostě není jestli je to princes nebo starý střih. Princess střih se objevil v 50. letech 20. století jako novinka. Myslím u Diora nebo jiného francouského návrháře. (Zde se odkazuji na Dějiny odívání - 20. století, které vyšlo v NLN. Autorkou není ale Kybalka, ale jiná baba, jejíž jméno si nepamatuji.) Pro tvarování předního dílu jsou použité tři střihové díly a linie, kde jsou sešity zhruba odpovídá bradavkám. To myslím vážně, ale nevím, jestli to říkám dost názorně. Všechny ty tři díly jsou tvarované podle poprsí a pasu a jsou tak zhruba stejně široké nebo jsou dokoce postraní širší.
X
Staré střihy - Herdj. a další (, které tu na obrázku máte od Václava - i když to druhé už je nejspíš interpretace dochovaných střihů. Dochovaný oděv takového střihu si teď nevybavuju.) - se od pricesu liší tím, že prostřední díl (na angl. stránkách nebo v angl.. knihách je to jmenované jako centrální panel) je nejširší. Boční rozšíření jsou v porovnání s tím prostředním dílem vážně malá - pár centimetrů. Ve středověku vypasovávali oděvy na tělo ze strany, jelikož jim nešlo o zvýraznění poprsí, ale hlavně pasu. Nebo tu byla druhá možnost a tou je zcela středový šev prřípadě je na střed umístěné zapínání (knoflíky nebo šnerování, ale pozor - jednou šňůrkou, to je dneska dost neobvyklé, na kostýmech to skoro neuvidíte. Je málo lidí, kteří tohle šijí.) V renesanci se pak švy na vypasovávání dostaly dozadu, na záda... Takže se princes nedá použít ani tam. Na korzetu není totiž df. co kopírovat za křivky. :)

Problém ale leckdy není ve vědomostech švadlenky, ale v její marnivosti. Setkávám se docela šasto s názorem, že v princesových šatech holky vypadají prostě víc sexy (z dnešního pohledu) a že ty starý střihy jsou divný, že si v nich nepřipadají hezký nebo si přijsou víc tlustý a tak. Jako kdyby ve středověku běhaly po Evropě samý modelky typu Claudia Schiffer ... A podle koho pak asi malovali ty obrazy? Kolik najdete dobových vyobrazení s babou, která nám připadá fakt krásná ...
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Dášenka »

Že se to až pak jmenovalo princes...no nic, tahle pře sem až tak moc nepatří, dost záleží na postavě na kterou to šiješ. (U mě je taky ten přední díl hodně širší než ty boční, a pokud povedu linii pře bradavky, bude to vypadat úděsně. A když budu chtít zdůraznit pas, tak prsa zdůrazním automaticky taky...)

Docela se mi líbí tyhle šaty http://www.artchiv.cz/GALERIE/OBRAZ/107 ... alena.html Ty modrý mají nepochybně raglánový rukáv, vypasování asi bočním švem a šněrováním. Je zajímavé, že je použito té jedné šňůrky a přitom jsou tam dírky na "plnotučné" šněrování. A taky mě zaujal ten špendlík na tom barevným rukávu, asi jednodušší varianta než rukáv přišněrovat...
A tahle pokušitelka má zdůrazněné kdeco ;-) http://www.artchiv.cz/GALERIE/OBRAZ/110 ... (191).html Bratři Limburgové malují mladé dívky v dost vypasovanejch šatech, takže bych se nebála tu horní křivku klidně vykreslit vyklenutím jako u princesu, ale sukni bych asi dělala pomocí vkládanejch klínů (menší spotřeba a víc se mi to líbí...).

Bohatší a vážené dámy (mluvím o 15. století) jsou většinou zobrazovány v oděvu, který je do pasu aranžován do sámečků, to, pokud se ušije správně, taky postavu docela pěkně zdůrazní. Ale kdo dnes na této úrovni dělá bohaté a vážené dámy? Spíš jsou potřeba feldfrau a kuchařky, a tam bych to řešila obdélníkama a trojúhelníkama...
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Václav »

Dášenka napsal:Ty modrý mají nepochybně raglánový rukáv
Ne ne, myslím, že ty modré nemají žádný rukáv. ;-) Ten vzorovaný barevný rukáv je k šatům připnutý pomocí špendlíku, který je na tom obraze dobře vidět.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Dášenka »

Nicméně je to ramínko raglánové... To mělo bejt obsahem mého vyjádření, dále jsem se jen podivovala nad tím nápadem se špendlíkem, nikde jinde jsem se s tím nesetkala, ale je fakt, že jsem po tom nekoukala, neb mě něco takového ani nenapadlo...
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Václav »

No jo, když to já zase nevím co znamená "raglánové"... :-) Jen jsem chtěl poukázat právě na způsob připevňování rukávů špendlíkem, který je na tomto obrazu zřetelný. Bylo to asi poměrně běžné řešení, možná bych ještě někde našel podobný příklad.
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Václav »

...tak tady jsou ještě jedny šaty s oddělávacím rukávem a opět je na obraze vidět i špendlík, kterým je rukáv přychycen. Bohužel nevím, co je to za obraz. Asi by nebylo od věci, kdybych si ty obrázky začal konečně také popisovat. :-)
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů