Střih "princess"

Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Dášenka »

Ten nápad se špendlíkem je super, protože nemusíš obšívat dirky ;-)
Jinak když se na to podíváš, tak od výstřihu vede do podpaží šev, ta část, co by byla vrškem rukávu, je tedy takový lichoběžník... A to je raglán, běžně se tak dneska dělaj třeba svetry a kabáty, a taky se to dá využít u košilek se širokým výstřihem na šňůrku. Tady je to asi proto, že se pak líp tvaroval výstřih.
(berevné schémátko třeba tadyhttp://www.dobrynapad.cz/detail.asp?pro ... egorie=432, jinak bejvá ve skoro každý Burdě)
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Václav »

Aha, tak už vím o co jde. Ale abych pravdu řekl, tak jsem se s tím u pozdně středověkých šatů nesetkal. Rukávy bývají nejčastěji rovně střižené s klínem v podpaždí, ale nevylučuji to.
Jen ještě doplním, že ten uvedený obraz je také Rogier van der Weyden. ;-) Když už tedy byla řeč o špendlících, tak pro úplnost tu jsou další dva příklady:
Obrázek Obrázek
Zdá se, že ty oddělávací rukávy byly často z nějaké honosnější látky (v tom druhém případě to vypadá na samet) a sundávaly se aby se nepoškodily například při práci. Stejným způsobem se ale mohly oddělávat i rukávy z běžné látky, když bylo zrovna teplo.
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Václav »

...ještě mě napadá, že to obšívání dírek není nezbytně nutné. Na tomto obraze je zapínání šatů řešené pravděpodobně pomocí přišitých kovových kroužků, kterými je provlečena tkanice. No ale práce je to asi stejná... :-)
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Dášenka »

Ty šaty jsou dost podobný těm co má Magdelena od Weydena, tak bych se zkusila poohlídnout v jeho kulturním okruhu...
Jinak jsem našla obrázek, na kterém má ta paní asi šev na boku přes prsa, ale ruku do ohně za to nedám...ale je to hezký obrázek http://www.ryla.net/images/bluedress/undersleeves.jpg (taky Rogier van der Weyden ;-))
(tak jsem si pak na těch stránkách klikla na jinej odkaz...no je to taky Wyden...)
Jinak ty stránky podrobím prohlídce, až bude čas.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Václav:
Zrovna mrkám na ty kovový kroužky pro šněrování. Kdyby se na obraz podíval mečíkář, určitě by pomocí něj vzápětí obhajoval svůj sametový, cvokovaný oděv s s kovovými očky někde na ČŠ.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Dášenka »

Václave jsi super!

Jinak když už jsme u toho, tohle je taky nářez...
http://cadieux.mediumaevum.com/period-costumes.html.
No jdu se věnovat učení :-(
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Václav »

Jo jo, tu stránku znám. :-) Ještě tyto dvě jsou dobré:
http://www.mathildegirlgenius.com/
http://myra.hem.nu/costume/costume_framset.htm
No nic, jdu se také učit... ;-)
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Krea »

Add. Chaosová: Předpokládám, že se tímhle zaobíráš už pěkných pár let, že si troufáš nadhodit, že princes a staré střihy je df. to samý. Není. Dlouho jsme to rozebíraly s Catany a s Věrkou a výsledek je prostě odlišný. Sice v detailech, ale jiný. Je to asi takový, jako když máš vedle sebe šitý nohavice a kamaše. V princesu jsou švy totiž vždycky vidět ze předu. Jde o to, že buď to člověk chce dělat jako naši předci a nebo si to vymejšlet a jet, tak jak mu instinkt káže. Jo, intuice funguje, ale ne u všeho. Jenom když srovnáš jednoduše poměry jednotlivejch střihovech dílů na Herd. a princesu, tak je to odlišný. Jediné, co se princes podobá je údajně střih podle královny Anny. Ale ten jsem viděla jen zprostředkovaně, takže za to ruku do ohně nedám.

Raglánový rukáv - není celý vsazen do průramku, ale je nasazený šikmo a tvoří část průkrčníku = výstřihu. Švy ti jsou od výstřihu do podpaží.

Připínání rukávů špendlíky bylo stejně normální jako použití špendlíků při aranžování roušek. Ten zmíněný obraz - šaty na něm zřejmě mají krátké rukávy, kam jsou ty ozdobné brokátové přišpendleny.
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Krea »

Jo, ten poslední odstavec hoďte zahlavu - nekoukla jsem na úplně poslední stránku. Zavazování našitýma očkama je fajn - stačí k tomu pár kroužků "na kroužkovku". Jeden čas to u nás bylo tak, že se stačilo jenom sehnout a našít, když si Jiřík kroužkoval košili ... :-))
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Siegfried »

Krea napsal:Add. Chaosová: Předpokládám, že se tímhle zaobíráš už pěkných pár let, že si troufáš nadhodit, že princes a staré střihy je df. to samý. Není. Dlouho jsme to rozebíraly s Catany a s Věrkou a výsledek je prostě odlišný. Sice v detailech, ale jiný. Je to asi takový, jako když máš vedle sebe šitý nohavice a kamaše. V princesu jsou švy totiž vždycky vidět ze předu. Jde o to, že buď to člověk chce dělat jako naši předci a nebo si to vymejšlet a jet, tak jak mu instinkt káže. Jo, intuice funguje, ale ne u všeho. Jenom když srovnáš jednoduše poměry jednotlivejch střihovech dílů na Herd. a princesu, tak je to odlišný. Jediné, co se princes podobá je údajně střih podle královny Anny. Ale ten jsem viděla jen zprostředkovaně, takže za to ruku do ohně nedám.
Zjevně jak je tvým dobrým zvykem nečteš pořádně co píšou ostatní.
Řečeno bylo pouze to, že často ti pokud skládáš střihy určitého typu na určité typy postav tak ti z toho de fakto princesový princip může často vyjít... že se to tak nejmenovalo a není to úplně přesně ono není až tak podstatné...
Ono co si budeme povídat, ten pán co mu dal jméno taky evolozčně z něčeho vyšel, kolikrát se nám dovhovají názvy a popisy "vynálezů" které byly jen dodělány a pojmenovány... nikoliv vymyšleny na holé louce.
Na druhou stranu dost mě baví jak ráda vynášíš příkré a jednoznačné soudy což zvláště při skutečně omezeném množství dochovaných oděvů kde lze zkoumat střihy působí až legračně :) Další věcí je praktická zkušenost při výrobě... ne jednoho nebo deseti kusů, ale při spolupráci s lidma co šijí desítky let a XYkrát vyzkoušeli vše možné... pak ti z toho kdeco vypadno jako logické předpokládatelné řešení... Pak se na vývoj archetypů s ohledem na modní výkyvy můžeš podívat z jiného úhlu než je izolovaný akademismus :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Krea, Dášenka, Siegfried:
cítím tu určitou tenzi :evil: Zapomeňte na jakékoliv osobní spory, rivalitu či antipathií, jestli u vás panuje. Od toho tu máte jinou sekci, abyste bojkotovali. Snažte se vyvracet názory jiných s trochou úrovně, s trochou rozumu (třeba jako Václav).

Studovna má svá pravidla, není žádným pískovištěm. Další výstřelky nebudou tolerovány.
catany
Příspěvky: 1
Registrován: 30 Srp 2007, 10:04

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od catany »

ze Vam do toho tak nejapne kecam -
FOUQUET, Jean
Virgin and Child Surrounded by Angels
c. 1450
Wood, 93 x 85 cm
Koninklijk Museum voor Schone Kunsten, Antwerp

http://www.wga.hu/art/f/fouquet/madonna.jpg
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Dášenka »

No hurá! (ne že by jeden obrázek znamenal, že to bylo častý, ale díky za něj) Díky díky díky!

Jinak kdo by měl fůru času a chuť si něco přečíst o těch nálezech v Herjolfsnes, tak je to tady... http://personal.utulsa.edu/~marc-carlso ... jback.html
catany
Příspěvky: 1
Registrován: 30 Srp 2007, 10:04

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od catany »

Pokud bys ses, Dasenko vazne nudila, tak zde ( http://kostym.cz/Cesky/VI.htm) najdes info plus nekdy i obrazky dochovanych odevu (http://kostym.cz/Cesky/I.htm) nejen z Herjolfsnes ale i dalsi strihy.
(Mimochodem, na Velharticich 2006 byla prednaska o nalezech v Herjofsnes.)
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka ohledně střihu

Příspěvek od Krea »

Add. Siegfried: Nechápu, jak můžeš z jedné reakce soudit, že vynáším jednoznačné soudy. Moc mě to mrzí, že si to myslíš, protože u mě na stránkách není všechno, co jsem dělala a dost věcí z mých rukou běhá po světě bez toho, aby jste to viděli na webu. Snažila jsem se vysvětlit svoje stanovisko, ke kterému jsem došla po letech přemýšlení a pokusů.

Já osobně vidím další rozdíl i u tvarování středního dílu - když se podíváte ke Catany na nákresy Herd. tak ten prostřední pruh není nahoře v oblasti hrudníku tak tvarovaný. U princesu - tak jak ho najdete ve střihových knížkách - to tam tvarovaný je a hodně. ... to je prostě další detail.

A další zajímavost ... V přednášce od Martina Hřiba na Velharticích byl také zmíněn fakt, že pravděpodobně všechny ty oděvy byly volné. Víc vám k tomu řekne on sám nebo Marťa.
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů