Stránka 1 z 2

Vlněné nohavice (podšívání)

Odeslal: 08 Ún 2008, 01:08
od Josef
Ahoj Brodec :).Chtěl bych vás poprosit o radu .Mám v umyslu nechat si ušít vlněné nohavice(1pol.15stol.).Jenže si nejsem jist jestli je podšít plátnem nebo nee? ;) .Máte stím někdo skušenosti?Prohlížím si totiž čas od času na netu různá Polská bractwa :) a tam se s tím setkávám.Nebo se pletu......?Díky moc.

Re: Nohavice.Podšít nebo nepodšít?

Odeslal: 08 Ún 2008, 02:30
od Radim Vaňousek
Zdrávas,
tvrzení, zdali se vlněné nohavice podšívaly ti nemohu potvrdit, ani vyvrátit. Avšak někdo jiný na tomto fóru by mohl. (Kreo, zákazník! :badgrin: )
Já sám si však myslím, že se používaly odděleně: V letním období se používalo barvených, lněných nohavic s tlapkou i bez. V zimě se přes ně natahovaly vlněné nohavice a do bot se cpala vlněná onuce +mech a šalvěj.
Zní to logicky. Pokud nebudeme brát v potaz šňůrkovou módu tehdeší doby, bylo ošacení velmi praktické.
Jestli jsi šil nohavice na míru, tak uznáš, že je to dost pracné. A dávat do nich podšívku by byla práce úmorná. Protože se ti to nikde nesmí chrout, či hrnout a hlavně by nastala menší komplikace se švy.

BTW, jestli máš odkaz na ty polský stránky, dej ho sem. Já propagaci jiných webů nezakazuji.

Re: Nohavice.Podšít nebo nepodšít?

Odeslal: 08 Ún 2008, 12:05
od Siegfried
Přestože to dneska s oblibou děláme tak se nepodšívalo až tak moc.) Spíš části oděvu co měly držet tvar. Obecně u nohavic z vlny požaduješ aby dobře obebínaly nohu, tedy musej trochu pružit, z tohoto důvodu se stříhají šikmo přes sukno nikoliv vodorovně nebo napříč. A pokud bys to podšil lnem, bude se to hužvit a nebude to tak pružně.. většinou se v praxi podšívá pro zpevnění jen pruh kolem pasu kde jsou dírky :)

Re: Nohavice.Podšít nebo nepodšít?

Odeslal: 08 Ún 2008, 23:49
od Josef
Ahoj,děkuju za bleskovou a vyčerpavající odpověd".Zařídím se podle toho :) .

Re: Nohavice.Podšít nebo nepodšít?

Odeslal: 10 Ún 2008, 22:14
od KOHOslav
Taky nevidím žádný důvod ,aby se nohavice podšívaly.Estetický význam téměř nulový a to ,že některá vlna škrábe ,si nohy docela dobře zvykaj.

Re: Vlněné nohavice (podšívání)

Odeslal: 19 Dub 2008, 17:57
od Radim Vaňousek
Zajímavé je, že o lněné podšívce k nohavicím se zmiňují i na http://www.medievaldesign.com/calzeeng.html
Vlna a len zajišťují tepelný komfort. A já bych řekl, že každej kus látky je dobrej. Alespoň na to aby vám hřál citlivá místa okolo moudí, když je venku pod nulou.

Re: Vlněné nohavice (podšívání)

Odeslal: 19 Dub 2008, 22:27
od Romikov
To spíš aby měl jeden zadek v teple a nohy, ono moudí má raději chládek říkalo mi tuhle, prý kvůli potenci :) . jinak spodky pod gatě se nosily všude takže první len a pak vlna ale není nutné to sešívat takové sešití je drahé a neekonomické protože pak máš jen jedny kalhoty místo dvou :) .

Re: Vlněné nohavice (podšívání)

Odeslal: 19 Dub 2008, 23:05
od Radim Vaňousek
Romikov
Však jsem psal OKOLO moudí :banghead:. Ještě jinak -bimbéro nemá rádo extrémní podmínky. Takže ani studený kou... nejsou asi to pravý ořechový. Na sešití nohavic nevidím nic drahého. Je to, jako by sis dneska nechal vyměnit zip u kalhot. Většina ženských v té době jednoduché šití zvládala bezproblémově a třeba je to i bavilo (to víš... Ordinaci v růžový zahradě ještě tenkrát nevysílali).

Každopádně píše se tam "upper part", takže to sloužilo jako neúplný trencle.

Re: Vlněné nohavice (podšívání)

Odeslal: 20 Dub 2008, 09:49
od Kubák
Pochopil jsem Romikova tak, že je nesmysl sešívat vlněné nohavice a lněnou podšívku, když se dají nosit zvlášť jako dvoje nohavice - lněné na léto a vlněné do chladu nebo obě přes sebe do velké zimy. Což mě přijde celkem logické.

Re: Vlněné nohavice (podšívání)

Odeslal: 20 Dub 2008, 11:49
od Radim Vaňousek
No jo, pochopils ho správně. Ale kdybys pořádně přečetl můj druhý příspěvek, zjistíš, že jsem se o tom už zmínil. Přídavná podšívka u kalhot a dělených nohavic určitě dobře posloužila, když sis sednul na nějakej kámen, nebo něco studenýho. Nechápu to však u čtrnáctkovejch nohavic, které pokrývají pouze boky. Pokud by se jednalo o vložený pruh látky v horní části nohavic, dovolil bych si říct, že tam byl kvůli zpevnění (Taky vám občas rupnou tkaničky, nebo řemínky, ne? Mně dokonce rupla i látka, na které byly přišity.)

Re: Vlněné nohavice (podšívání)

Odeslal: 18 Dub 2009, 11:22
od deCarabas
Mam otazku - chcem si usit "vrchne" nohavice na 15ku. Vlnene (okej, je to flausovy ojeb :D) uz mam a teraz si na to chcem usit do poriadnej zimy dalsie. Maju byt takisto s vlny, alebo moze byt lan ci nieco pevnejsie? Pytam sa preto, lebo lanove si budem sit tak ci tak aj na 17ku, tak ci to mozem pouzit - ako pesiakovi by mi to chranilo nohy aj nohavice, neviem uz ale, ako by to vyzeralo a ci by to hrialo na tej vlne.

Re: Vlněné nohavice (podšívání)

Odeslal: 18 Dub 2009, 23:08
od Zuza
Můžou být ze lnu, ale hřát rozhodně nebudou. A budou se na kolenou a jinde dost mačkat. No prostě vlněné určitě vypadají líp:-)
Jinak bych teda moc nemíchala nohavice na 15. a 17. století...:-D

Re: Vlněné nohavice (podšívání)

Odeslal: 18 Dub 2009, 23:16
od Olaff
Zuza: On mysli zrejme pancuchy, ktore sme tu uz kdesi riesili, co sa nosia na predkoleni, casto prave pod kolenom zrolovane a stiahnute remienkom... Rovnaku pancuchu, plus minus, je mozne pouzit do tridsiatky, hoci len spustenu na kotniku... ;)

Ak som ho odhadol spravne, samozrejme... Ak nie, sorrac.... :badgrin:

Re: Vlněné nohavice (podšívání)

Odeslal: 19 Dub 2009, 18:54
od deCarabas
Zuza: jo, Olaffek ma pravdu, samozrejme v 17ke ide o pancuchu, co vykukuje z plandavych nohavic. V 15ke som to chcel mat ako vrchnu pancuchu, lebo sa mi nechce sit dvakrat to iste.... ale tak prinajhorsom usijem z vlny a pouzijem to na 17ku, vadit by to nemalo.

Re: Vlněné nohavice (podšívání)

Odeslal: 26 Pro 2009, 16:06
od noxter
Zdarec, momentálně řeším z čeho si udělat druhé 15. nohavice, mám doma jednu vlněnou látku http://noxter.rajce.idnes.cz/vybava/#vlna_001.jpg , není problém ten styl tkaní? že je to tak viditelné? jinak z obou stran je to zhruba stejné, ani na jedné chlupaté a barva je taky víc zelená ta fotka dost zkresluje. Měl bych to mít jako jako dobře situovaný žoldnéř na českém území v dataci cca 1480.