Vývoj pánských kabátů v 15. století / vliv italské renesance

Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Vývoj pánských kabátů v 15. století / vliv italské renes

Příspěvek od Siegfried »

Moritz: Ono se to co jsi napsal vůbec nevylučuje s tím co jsem napsal já. Má to vypadat dobře provedené, pokud se ti to nevede, tak se pouč u krejčové aspoň na první produkty. Jde samozřejmě pánské krejčovství vynalézat celé znova, ale nemyslím si, že by to bylo předmětem našeho koníčka :)

Kikina: S těmi nohavicemi si asi nerozumíme. U lépe vypadajících oděvů jsou právě obvykle vyobrazeny spojené, bohužel nemáme jejich střih, ani jsem zatím nečet seriozní studii. Tedy víme, jen že byly spojené, ale moc nevíme jak to fungovalo. Samotná tahle debata by vydala na vlastní diskuzi. Jak to udělat aby se v tom dalo hejbat a nebyly to přešité elasťáky :)
Z vyobrazení víme, že jim z toho obvykle nelezl zadek. Takže co bylo pod kabátem je do debaty a na bádání, já bych si tam určitě k takovéhlemu kabátu nedával dělené, to nebude dobře určitě... Ale jak mají být provedené ty v celku? Víme jen, že asi nemají pozdnější poklopec. Pokud máš ovšem relevantnější podklady tak napiš.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Vývoj pánských kabátů v 15. století / vliv italské renes

Příspěvek od Krea »

Don Chicho napsal:http://www.brodabohemicalis.wz.cz/Fotky ... _buben.jpg

Obrázek jsem vyjmul z diskuse o historických bubnech. Zaujaly mě na něm kabáty, které mají široké rukávy, sahají sotva po gule a mají po stranách půlměsícový výkroj, který dost odhaluje boky. Teď nevím -jedná se o módu, která těsně předchází lancošům, nebo jsou takové typy doložené i z dob dřívějších? :cyclops:
Radime,
koukla jsem na ty vložený obrázky a pokusím se nějak zformulovat vlastní názor.
1/ střih: s vykrojenými rukávy je vidět na velkém množství obrázků u mužů i žen
2/ rukávy: nic neobyklého, že jsou rozšířené - opět je to poměrně časté
3/ výstřih do V: byl hodně oblíbený v italské módě, ale ve středoevropské je také k vidění

Prolezte si tohle, moc pěkné - a už jsem to někam dávala na Brodec:
http://de.wikipedia.org/wiki/Hausbuch_% ... Wolfegg%29
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Koli
Příspěvky: 2
Registrován: 03 Ún 2011, 23:13

Re: Vývoj pánských kabátů v 15. století / vliv italské renes

Příspěvek od Koli »

Random: Mám už vlákno na karlovském Brodci, tak jsem nechtěl mít 2. Nicméně pokud někdo oprávněný usoudí, že by bylo lepší to mít samostatně, nechť tuhle část diskuse přesune do Salónu krásy. :D
Společenské určení a lokace: Markrabství moravské, přelom 14/15. st., reprezentativní oděv družiníka nižšího šlechtice, který chce ukázat, že jde s dobou, ale je limitován svým (ne)bohatstvím.

Nízký pas: Jak psala Kikina, na obrázku je předěl mezi horním a spodním dílem níže než v nejužším místě. Nicméně je možné, že jsme to trochu přehnali pod vlivem iluminací, kde jsou rytířské pásy módně položeny až na bocích.
Rukávy: Chtěl bych je zúžit tak, aby v dolní části v podstatě natěsno obepínaly zápěstí – pak bude potřeba zapínání.
Ramena: nebude to dělat neplechu s přivazovacíma nohavicema, když budou zkrácená?

Siegfried: Co už bereš jako spojené nohavice? Jenom vyloženě sešité nebo dejme tomu i samostatné, které jsou v pase spojeny např. šňůrkami? (diskusi o spojených nohavicích jsem četl)
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů