Dámské pokrývky hlavy - 14. - 15. století

Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Dámské pokrývky hlavy - 14. - 15. století

Příspěvek od Krea »

Když už se konečně děvčata naučila nosit něco na lebce a místo promelírovaných vlasů, ježků, sametových gumiček a dalších zvěrstev vídáme na akcích vinutí a další pokrývky hlavy, rozrostl se tam další nešvar:

... UNIVERZÁLNÍ ŠKOPEK alias turban jak z ručníku ...
(viz odkaz na foto níže, která vystihuje celý problém)
http://croft.rajce.idnes.cz/LIBUSIN_2012#DSC_0029.jpg
:?

Tento útvar můžeme spatřit v táborech napříč pozdním středověkem. Ano, tohle vyšlo jako návod v knize Zerkowski, Wolf; Fuhrman, Rolf. Kleidung des Mittelalters selbst anfertigen. (Zauberpfeder 2008, ISBN 978-3-938922-04-0), nicméně pro 15. století ano - upravené. Pro 14. století ... další hledači opravte mě ... jsem to zatím na dochovaných obrázcích prostě nenašla.

Takže sem prosím házejte odkazy na zajímavé věci ohledně dámských lebek, aby zase nikdo neříkal, že se to nedá sehnat.
(Předpokládám, že Posadow zinzeruje svou brožurku. :thumbup: )

Diplomka Isis Sturtewagen na téma roušek a jejich typologie pozdního středověku (ke stažení):
http://search.ugent.be/meercat/x/all-vi ... :001396515
(Má to hodně obrázků, grafů atd. ... takže jazyková bariéra zas není nepřekonatelná.)
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Posadowski
Příspěvky: 3
Registrován: 21 Pro 2008, 16:09

Re: Dámské pokrývky hlavy - 14. - 15. století

Příspěvek od Posadowski »

Krea napsal:...rozrostl se tam další nešvar:... UNIVERZÁLNÍ ŠKOPEK alias turban jak z ručníku ...
Máš pravdu, tohle je podobná příšernost jako kdysi byly "točenky". Do 14. století to fakt nepatří.
On teda Zerkowski je taky pěkná slátanina. Z toho bych nečerpal. Zlatá Thursfiedová.
Pokud by to snad někoho zajímalo, tak jak Krea píše, před časem jsem vyrobil takový textík o účesech a pokrývkách hlavy ve 14. století. V následujícím roce až dvou bych to hrozně rád předělal na pořádnou studii ve stylu "Kabátce".
Co se týče Sturtewagen, zájemcům doporučuji k přečtení, nicméně je to disertačka a tak je to hodně rozvláčné. To, že je to holandsky, naprosto nevadí, strýček Gůůgl to hravě překlopí do angličtiny, ve které je to bez problémů čitelné. Pro opravdové zájemce to mám do aj překlopené stránku po stránce jako word dokument.
Jinak k tématu doporučuji velmi článek Dr. Bravermanové o kruseleru Anny Svídnické (Archeologia historica, 36/2011), kde poznatky Sturtewagen, Liebreich, Dirr a dalších, kdo se zabývali účesy a zvlášť kruselery a závoji, shrnuje.
Avatar uživatele
Markéta
Příspěvky: 164
Registrován: 14 Led 2010, 16:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Dámské pokrývky hlavy - 14. - 15. století

Příspěvek od Markéta »

"výjezd" z Kodexu Manesse, nic moc k ohni :)
On ten "ručník" má tu výhodu, že je to rychlé, praktické, nelezou z toho vlasy, nemusí se to špendlit, nikde nic nevlaje a nepřekáží...
Asi proto se tak rozšířil. Tady je nejpraktičtější asi síťka, jen to chce naučit se síťovat.

Obrázek

Pokud si pamatuju, pan z Posadowa má v brožurce i obrázky z Maciejowskeho bible (pol. 13. století), koukám, že jsem do nich dlouho nelezla, zavití s ovázáním skýtá výhodu, která mi jinde zatím chyběla, nejsou zakryté uši... musím to zkusit ;)

Obrázek

díky za nakopnutí, Kreo..
Posadowski
Příspěvky: 3
Registrován: 21 Pro 2008, 16:09

Re: Dámské pokrývky hlavy - 14. - 15. století

Příspěvek od Posadowski »

Markéta napsal:On ten "ručník" má tu výhodu, že je to rychlé, praktické, nelezou z toho vlasy, nemusí se to špendlit, nikde nic nevlaje a nepřekáží...
Tak on ten ručník se dá udělat třeba s uzlem na boku a budeš ze 14. století jak vyšitá, nebo ovázat na hlavě páskou (karetkou, čímkoli) a budeš jak z Maciewky,jak tady ukazuješ, nebo to prostě přetáhnout síťkou. Těch způsobů bude víc, jen zkoušejte, ať to máme pestré...
Avatar uživatele
Markéta
Příspěvky: 164
Registrován: 14 Led 2010, 16:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Dámské pokrývky hlavy - 14. - 15. století

Příspěvek od Markéta »

Ten uzel je tam taky, ale moc nechápu, jak je uvázaný. Asi to bude mnohem delší než mé čtvercové "šátky".
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Dámské pokrývky hlavy - 14. - 15. století

Příspěvek od Spakona »

z vlastní zkušenosti mohu potvrdit že čtvercové handry jsou poněkud omezeny v praktičnosti - leta už používám závití z obdélníku - je to přece jen praktičtější a variabilnější :)
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Dámské pokrývky hlavy - 14. - 15. století

Příspěvek od Krea »

Tak to asi závisí na míře úchylky, protože někomu rouška při práci nevadí. :o)
Nicméně pro praktické ženy ... (už se na to nějakou dobu chystám a pro práci ostatní mi na to furt nezbejvá čas)

model "SV. BRIGITA ŠVÉDSKÁ"
http://www.personal.utulsa.edu/~marc-ca ... gcoif.html

Zde již pokusně vyrobeno a nafoceno pro inšpiraci:
http://m-silkwork.blogspot.com/2008/11/womens-caps.html

Hlavně doufám, že se konečně dožijeme skutečné různorodosti v úpravách hlavy - na obrázcích je toho spoustu, ale na akcích je to jak na vojenském cvičení. (A ještě se musí vymýtit šaty se skládaným šněrováním na boku. 8) )
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Markéta
Příspěvky: 164
Registrován: 14 Led 2010, 16:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Dámské pokrývky hlavy - 14. - 15. století

Příspěvek od Markéta »

Já jsem tuhle "plachetku s omotávací stuhou" viděla i na nějakém německém webu, bylo to tam dělané trochu jinak. Na iluminaci mi přijde, že je "stužka" až do okraje té plachetky, rozhodně nahoře na hlavě. Přijde mi, že je tam přišitá a to se mi líbí. Zkusím ty stránky najít...
Avatar uživatele
Hynek z Těchlovic
Příspěvky: 301
Registrován: 28 Zář 2009, 10:38
SHŠ: Exitus in Dubio
Místo/Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Dámské pokrývky hlavy - 14. - 15. století

Příspěvek od Hynek z Těchlovic »

Jelikož je na výše odkazované fotce holčina jezdící a tábořící s mojí skupinou tak bych rád věděl co přesně je špatně a případně jak to zlepšit? Základní problém vidím ve vlasek z "turbanu" koukajících čehož jsem si na akci bohužel nevšiml a neprovedl opatření. Konstrukčně je to taky špatně? Respektivě upřímně nevím jak je to řešené. Věnujeme se první třetině 15. stol. Díky!
Vilém ze Skorotic (1420 - 1434) velitel posádky páně Hynka z Těchlovic
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Dámské pokrývky hlavy - 14. - 15. století

Příspěvek od Spakona »

ta fotka byla dána jako typický příklad - zavití samo o sobě špatně není, to že ho má na hlavě naprosto zbytečně, protože jaksi postrádá smyslu, tedy zakrytí vlasů, je věc další - primárně špatně je to, že takhle chodí všechny ženské, když už náhodou na hlavě nějakou tu handru mají.
Naprosté nepochopení je to oč tu běží.
Ono upřímně - proč bych si na hlavu dávala hadr, když vlasy nechám venku? Strávila sem celý víkend v kuchyni a vlasy měla zamotané do lněné plachetky - po víkendu jsem hlavu měla čistou a dokonce mi ani moc nesmrděla kouřem. Kdybych tam pobíhala takhle, tak si po hodině budu z hlavy pracně vymejvat mastnej popel a smrad ještě týden.
Občas to chce používat tu šedou lepkavou věc co se skrývá pod tím vším.
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avatar uživatele
Hynek z Těchlovic
Příspěvky: 301
Registrován: 28 Zář 2009, 10:38
SHŠ: Exitus in Dubio
Místo/Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Dámské pokrývky hlavy - 14. - 15. století

Příspěvek od Hynek z Těchlovic »

Vidim to naprosto stejne. Ono holciny se to teprve uci nosit a zatim to berou jen jako nutne zlo a ne jako vec, ktera ma i tu praktickou stranku. :roll:
Vilém ze Skorotic (1420 - 1434) velitel posádky páně Hynka z Těchlovic
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Dámské pokrývky hlavy - 14. - 15. století

Příspěvek od Krea »

Markéta napsal:Ten uzel je tam taky, ale moc nechápu, jak je uvázaný. Asi to bude mnohem delší než mé čtvercové "šátky".
Vzhledem k tomu, že už jsem viděla na živo (teda doslova "na mrtvo") takovejch věcí, o kterých jsem si říkala, že je to nemožné, tak bych se vůbec nebránila pluralitě rešení. Navíc - z pidiobrázků se u takových maličkostí (když není analogie) vytahovat s jistotou nedají. :-(
Hynek z Těchlovic napsal:Jelikož je na výše odkazované fotce holčina jezdící a tábořící s mojí skupinou tak bych rád věděl co přesně je špatně a případně jak to zlepšit? Základní problém vidím ve vlasek z "turbanu" koukajících čehož jsem si na akci bohužel nevšiml a neprovedl opatření. Konstrukčně je to taky špatně? Respektivě upřímně nevím jak je to řešené. Věnujeme se první třetině 15. stol. Díky!
... doplním jenom Spakonu. Upřímně, být tou vyfocenou osobou, tak nejdřív zabiju fotografa téhle fotky a pak toho, kdo jí dal na rajče, protože tak nelichotivou fotku jen tak člověk nenajde. A až tyhle ty dva - předpokládám pány - odpravím, tak si zastrkám ty vlasy.
:albino:
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Markéta
Příspěvky: 164
Registrován: 14 Led 2010, 16:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Dámské pokrývky hlavy - 14. - 15. století

Příspěvek od Markéta »

Na Májovém sněmu Hradeckého dvora proběhly pokusy. Plachetka upevněná stužkou-šňůrkou, nepřišitou, pokud měla být v půlce hlavy, za ušima, nefungovala. Byl to ale docela velký šátek, někdy zkusím zmenšit a přišít, uvidíme.
Zato uzel docela vyšel, první byl moc malý, ale druhý vypadá slušně, i když není úplně podle obrázku.
Až bude čas, zdokumentuju tvoření. Omluvte foťák 8)
autor Jiří z Bílých Poličan, trochu jsem to okrájela já.

Obrázek

Obrázek
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Dámské pokrývky hlavy - 14. - 15. století

Příspěvek od Krea »

Markéta napsal:Na Májovém sněmu Hradeckého dvora proběhly pokusy...
To je slovo do pranice! :o) Nejspíš je jasný progam na víkend ... :o)
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Markéta z Doubravice
Příspěvky: 13
Registrován: 24 Lis 2010, 23:45
SHŠ: Arx bona

Re: Dámské pokrývky hlavy - 14. - 15. století

Příspěvek od Markéta z Doubravice »

Moc ráda se přidám do debaty a k řešení stejného problému. Naše děvčata ze skupiny taky neustále řeší jak si upravit vlasy a celou lebku ;-) pro práci, aby to vypadalo věrně dobově a zároveň to bylo praktické. Tři z nich budou i na Štítech, tak to můžem taky zkoušet.

Já sama něco podobného řeším už dlouho taky. Jaké použít zavití, když nemám např. ráno před snídaní čas (a v tuto chvíli ani funkční oči a jemnou motoriku :-D ) si špendlit závoje a zároveň jako paní nechci ráno ze stanu vyhupsnout prostovlasá a neupravená, když mám ještě ke všemu krátké vlasy.
Navíc třeba při střelbě z luku a podobných kratochvílích mi hedvábné závoje vlající okolo hlavy docela zavazí.

Přikládám ukázku mích pokusů na toto téma.
Přílohy
Šátek.JPG
Tady si sama vystavím svoji nelichotivou fotku :-( nicméně nemám to vyfocené nikde jinde.
Šátek.JPG (21.02 KiB) Zobrazeno 16408 x
IMG_1863.jpg
Loňský turnaj, díky Markéto ;-)
IMG_1863.jpg (153.28 KiB) Zobrazeno 16408 x
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů