Stránka 1 z 2

Látky v 15. století

Odeslal: 28 Črv 2012, 22:41
od Čapin
Delší dobu mi vrtá hlavou, jak je to s používáním vlněných látek v 15. století. Používalo se pouze sukno, nebo i látky, které příslušnou úpravu (valchování, česání, postřihování...) neměly? Nabyl jsem dojmu, že neupravovanou vlněnou látku, kterou jim doma utkala žena, používali jen největší chudáci. Pokud šlo o kvalitnější a barvené látky, tak to byla automaticky sukna. Březinová (Textilní výroba...) jenom stručně poznamenává, že stopy po valchování jsou patrné zhruba u poloviny archeologockých nálezů. Poměr ale může být vyšší, protože se ty stopy obnošením a pobytem v zemi mohou setřít.

Máte k tomu nějaké další informace? (Přiznávám - mám doma hezké vlněné látky z minulosti, v keprové vazbě a přemýšlím, jestli má cenu z nich šít, nebo ne.)

Re: Látky v 15. století

Odeslal: 10 Črc 2012, 19:34
od Radim Vaňousek
Děkuji Veronice Pilné za usměrnění a radu. Pro zodpovězení tohoto dotazu bude prý lepší se dotázat Heleny Březinové (podle popisu se snad už trefuju dobře) http://www.arup.cas.cz/?p=182

Své matoucí přízpěvky a reakce na ně jsem pro pořádek smazal.

Re: Látky v 15. století

Odeslal: 10 Črc 2012, 20:02
od Čapin
Díky. Napíšu jí a podám hlášení, co jsem se dozvěděl.

Re: Látky v 15. století

Odeslal: 10 Črc 2012, 21:51
od Spakona
kepr je celkem rozšířená a hlavně známá vazba už několik mnoho století dřív, tak nevidím důvod proč z toho nešít.
nemluvě o vzorech kterých se díky kombinacím keprové vazby dá docílit (klasická rybí kost například, nebo tzv. diamant etc.)
vždycky je potřeba uvažovat v souvislostech - to zn - postava a jaký kus oděvu hodlám pořizovat

nevím proč je v lidech zakořeněná představa že textilie, obzvlášť ty lněné a vlněné byly přísně jednobarevné a hlavně jenom v plátnové vazbě

Re: Látky v 15. století

Odeslal: 10 Črc 2012, 22:38
od Čapin
Možná jsem se nevyjádřil dost jasně. S vazbou látky problém není. Jde o to, že je ta vazba viditelná a že látka nemá "flaušový" vzhled - že není valchovaná, postřihovaná, zplstnatělá, nebo jak to říct.

Re: Látky v 15. století

Odeslal: 11 Črc 2012, 11:46
od Siegfried
Tak když to vezmu logicky tak nepotřebuješ vždy zplstnatělý povrch. Tedy na spoustu věcí se dá užít neupravený. A pokud má Březinová poměrně velký soubor beze stop, může to ukazovat sem. Tedy logicky ano, studii jsem na to nepotkal. Takže zvesela užívej, ale spíše na lehčí a spodnější vrstvy než na kabát.

Re: Látky v 15. století

Odeslal: 11 Črc 2012, 12:24
od Radim Vaňousek
Logicky ano, metodologicky ne. Akademici mají na svědomí více než to, co se dostane nám do rukou. Těžko můžeme říci, zdali na té studii už léta nepracuje.

Re: Látky v 15. století

Odeslal: 16 Črc 2012, 09:28
od Siegfried
Radim Vaňousek napsal:Logicky ano, metodologicky ne.
hele já to shrnu jednoduše, nálezy co probrala Březinová tuto intrepretaci umožnují. Logika nám v tom taktéž nebrání. Mám z podobného materiálu tuniku na RS a funguje ok. Tedy s rozumným přístupem to jistě použít lze a pokud se za tři roky ukáže, že to tak být nemohlo, není problém jít od toho.

Re: Látky v 15. století

Odeslal: 01 Srp 2012, 14:15
od Comodor_Falkon
Zdravím, váš oblíbený troll je zpět.. :alien:

...a protože jsem se dostal do menšího argumentačního sporu s jedním pyžamákem z bandy Rytířů Svaté Kecky od Tetína, potřeboval bych jedno info týkající se barevnosti:

Pokud je mi známo, tak nejrozsáhlejší test barevnosti provedl svého času Acheron a nejčervenější červenou barvou byla starorůžová
Zkoušel ještě někdo něco dalšího...? ...se "sytějšími" výsledky?

Re: Látky v 15. století

Odeslal: 01 Srp 2012, 15:36
od Radim Vaňousek
Nazdar,
Barva se dá získat i z různých drcených polodrahokamů a brouků. Obávám se, že až tak rozsáhlý a náročný postup zkouší dnes málokdo. Bavíme-li se o 15. století, sytě červenou bych tam zařadil, ale asi byla drahá. Na obrazech se s červenou setkáváme, měla by se dát přenést i na látku. Je to jen můj názor, vědomosti k vynášení soudů nemám. http://paineis.org/P_Reliquia.jpg

Re: Látky v 15. století

Odeslal: 01 Srp 2012, 16:53
od Václav
Červenou barvu při barvení vlny by mělo být možné získat použitím mořeny barvířské, která byla v 15. století dostupnou bylinou. Sám jsem samotnou mořenou nezkoušel barvit (pouze směsí se slupkami ořešáku, dubovou kůrou a duběnkami), takže praktické zkušenosti nemám. Doporučuji ale vyzkoušet. ;-)

Re: Látky v 15. století

Odeslal: 01 Srp 2012, 17:05
od Dášenka
Co říkal Pampalíny a jeho žena:
Mořenou se barvit dá, je spíš taková cihlová, mám šaty stejné barvy jako cca 2 nálevy z mořeny na téhle fotce http://panimarketa.rajce.idnes.cz/Turna ... G_1855.jpg (chemické barvení, kopené v krámě)
Jinak pak se ještě barví červcem, to je potom ostřejší. Někdo prý dosáhl i klasické červené, jak jsme zvyklí z moderního chemického barvení, ale dával 1 kg červců na 1 kg vlny (bližší info nemám). Takže to se vyplatí ;)

Pak samo závisí nejen na koncentraci roztoku, ale i na přípravě vlákna, ustalování a tom, kolikrát se to v tom okoupe...

Re: Látky v 15. století

Odeslal: 01 Srp 2012, 20:59
od Václav
Ono výsledná barva záleží na řadě faktorů, jako je čas sklizně bylin a tím i obsahu barvících látek, kyselosti roztoku, použití mořidel a v neposlední řadě velikosti barvící lázně. Věřím ale, že skutečně sytých barev bylo možné dosáhnout, pokud se to dělalo ve velkém a ne podomácku. Barvířství bylo řemeslo jako každé jiné a proto vyžadovalo dokonalé zvládnutí techniky a různých postupů. Kdyby to bylo tak snadné, tak by si látky každý barvil sám, což se zdá minimálně v 15. století v měststkém prostředí jako nepravděpodobné.

Re: Látky v 15. století

Odeslal: 02 Srp 2012, 01:25
od Comodor_Falkon
Děkuji všem ;)

Re: Látky v 15. století

Odeslal: 05 Srp 2012, 23:08
od Václav
Tak zde je malá ukázka vlněných látek, které jsem zkoušel barvit pomocí přírodních barviv:
1 – původní neobarvená vlněná látka
2 – směs duběnek, ořešákových slupek, dubové kůry a zelené skalice
3 – stejná směs, opětovné barvení
4 – mořena barvířská
5 – opětovné barvení mořenou s malým množstvím zelené skalice
6 – kurkuma
Jak je vidět, tak je možné dosáhnout i poměrně syté a výrazné červené barvy. ;-)