Látky v 15. století

Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Látky v 15. století

Příspěvek od Čapin »

Delší dobu mi vrtá hlavou, jak je to s používáním vlněných látek v 15. století. Používalo se pouze sukno, nebo i látky, které příslušnou úpravu (valchování, česání, postřihování...) neměly? Nabyl jsem dojmu, že neupravovanou vlněnou látku, kterou jim doma utkala žena, používali jen největší chudáci. Pokud šlo o kvalitnější a barvené látky, tak to byla automaticky sukna. Březinová (Textilní výroba...) jenom stručně poznamenává, že stopy po valchování jsou patrné zhruba u poloviny archeologockých nálezů. Poměr ale může být vyšší, protože se ty stopy obnošením a pobytem v zemi mohou setřít.

Máte k tomu nějaké další informace? (Přiznávám - mám doma hezké vlněné látky z minulosti, v keprové vazbě a přemýšlím, jestli má cenu z nich šít, nebo ne.)
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky v 15. století

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Děkuji Veronice Pilné za usměrnění a radu. Pro zodpovězení tohoto dotazu bude prý lepší se dotázat Heleny Březinové (podle popisu se snad už trefuju dobře) http://www.arup.cas.cz/?p=182

Své matoucí přízpěvky a reakce na ně jsem pro pořádek smazal.
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky v 15. století

Příspěvek od Čapin »

Díky. Napíšu jí a podám hlášení, co jsem se dozvěděl.
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Látky v 15. století

Příspěvek od Spakona »

kepr je celkem rozšířená a hlavně známá vazba už několik mnoho století dřív, tak nevidím důvod proč z toho nešít.
nemluvě o vzorech kterých se díky kombinacím keprové vazby dá docílit (klasická rybí kost například, nebo tzv. diamant etc.)
vždycky je potřeba uvažovat v souvislostech - to zn - postava a jaký kus oděvu hodlám pořizovat

nevím proč je v lidech zakořeněná představa že textilie, obzvlášť ty lněné a vlněné byly přísně jednobarevné a hlavně jenom v plátnové vazbě
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky v 15. století

Příspěvek od Čapin »

Možná jsem se nevyjádřil dost jasně. S vazbou látky problém není. Jde o to, že je ta vazba viditelná a že látka nemá "flaušový" vzhled - že není valchovaná, postřihovaná, zplstnatělá, nebo jak to říct.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Látky v 15. století

Příspěvek od Siegfried »

Tak když to vezmu logicky tak nepotřebuješ vždy zplstnatělý povrch. Tedy na spoustu věcí se dá užít neupravený. A pokud má Březinová poměrně velký soubor beze stop, může to ukazovat sem. Tedy logicky ano, studii jsem na to nepotkal. Takže zvesela užívej, ale spíše na lehčí a spodnější vrstvy než na kabát.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky v 15. století

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Logicky ano, metodologicky ne. Akademici mají na svědomí více než to, co se dostane nám do rukou. Těžko můžeme říci, zdali na té studii už léta nepracuje.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Látky v 15. století

Příspěvek od Siegfried »

Radim Vaňousek napsal:Logicky ano, metodologicky ne.
hele já to shrnu jednoduše, nálezy co probrala Březinová tuto intrepretaci umožnují. Logika nám v tom taktéž nebrání. Mám z podobného materiálu tuniku na RS a funguje ok. Tedy s rozumným přístupem to jistě použít lze a pokud se za tři roky ukáže, že to tak být nemohlo, není problém jít od toho.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Comodor_Falkon
Příspěvky: 14
Registrován: 05 Kvě 2008, 12:02
Místo/Bydliště: Jedno malé, kdysi vlivné, klášterní městečko...

Re: Látky v 15. století

Příspěvek od Comodor_Falkon »

Zdravím, váš oblíbený troll je zpět.. :alien:

...a protože jsem se dostal do menšího argumentačního sporu s jedním pyžamákem z bandy Rytířů Svaté Kecky od Tetína, potřeboval bych jedno info týkající se barevnosti:

Pokud je mi známo, tak nejrozsáhlejší test barevnosti provedl svého času Acheron a nejčervenější červenou barvou byla starorůžová
Zkoušel ještě někdo něco dalšího...? ...se "sytějšími" výsledky?
Ministerstvo zdravotnictví varuje:
"Vnímání příspěvků tohoto uživatele bez patřičné dávky zvráceného humoru vede k návalům vzteku, nenávisti a vážným duševním onemocněním."
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky v 15. století

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Nazdar,
Barva se dá získat i z různých drcených polodrahokamů a brouků. Obávám se, že až tak rozsáhlý a náročný postup zkouší dnes málokdo. Bavíme-li se o 15. století, sytě červenou bych tam zařadil, ale asi byla drahá. Na obrazech se s červenou setkáváme, měla by se dát přenést i na látku. Je to jen můj názor, vědomosti k vynášení soudů nemám. http://paineis.org/P_Reliquia.jpg
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky v 15. století

Příspěvek od Václav »

Červenou barvu při barvení vlny by mělo být možné získat použitím mořeny barvířské, která byla v 15. století dostupnou bylinou. Sám jsem samotnou mořenou nezkoušel barvit (pouze směsí se slupkami ořešáku, dubovou kůrou a duběnkami), takže praktické zkušenosti nemám. Doporučuji ale vyzkoušet. ;-)
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Látky v 15. století

Příspěvek od Dášenka »

Co říkal Pampalíny a jeho žena:
Mořenou se barvit dá, je spíš taková cihlová, mám šaty stejné barvy jako cca 2 nálevy z mořeny na téhle fotce http://panimarketa.rajce.idnes.cz/Turna ... G_1855.jpg (chemické barvení, kopené v krámě)
Jinak pak se ještě barví červcem, to je potom ostřejší. Někdo prý dosáhl i klasické červené, jak jsme zvyklí z moderního chemického barvení, ale dával 1 kg červců na 1 kg vlny (bližší info nemám). Takže to se vyplatí ;)

Pak samo závisí nejen na koncentraci roztoku, ale i na přípravě vlákna, ustalování a tom, kolikrát se to v tom okoupe...
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky v 15. století

Příspěvek od Václav »

Ono výsledná barva záleží na řadě faktorů, jako je čas sklizně bylin a tím i obsahu barvících látek, kyselosti roztoku, použití mořidel a v neposlední řadě velikosti barvící lázně. Věřím ale, že skutečně sytých barev bylo možné dosáhnout, pokud se to dělalo ve velkém a ne podomácku. Barvířství bylo řemeslo jako každé jiné a proto vyžadovalo dokonalé zvládnutí techniky a různých postupů. Kdyby to bylo tak snadné, tak by si látky každý barvil sám, což se zdá minimálně v 15. století v měststkém prostředí jako nepravděpodobné.
Comodor_Falkon
Příspěvky: 14
Registrován: 05 Kvě 2008, 12:02
Místo/Bydliště: Jedno malé, kdysi vlivné, klášterní městečko...

Re: Látky v 15. století

Příspěvek od Comodor_Falkon »

Děkuji všem ;)
Ministerstvo zdravotnictví varuje:
"Vnímání příspěvků tohoto uživatele bez patřičné dávky zvráceného humoru vede k návalům vzteku, nenávisti a vážným duševním onemocněním."
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky v 15. století

Příspěvek od Václav »

Tak zde je malá ukázka vlněných látek, které jsem zkoušel barvit pomocí přírodních barviv:
1 – původní neobarvená vlněná látka
2 – směs duběnek, ořešákových slupek, dubové kůry a zelené skalice
3 – stejná směs, opětovné barvení
4 – mořena barvířská
5 – opětovné barvení mořenou s malým množstvím zelené skalice
6 – kurkuma
Jak je vidět, tak je možné dosáhnout i poměrně syté a výrazné červené barvy. ;-)
Přílohy
barvirstvi.jpg
barvirstvi.jpg (84.8 KiB) Zobrazeno 9991 x
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti