Lovecký odev

Raymond z Normanov
Příspěvky: 5
Registrován: 05 Pro 2011, 23:14

Lovecký odev

Příspěvek od Raymond z Normanov »

Už otvorené témy sa mi nehodili pre moju otázku. Jednou z najvášnivejších zábav šľachty bol lov. Nosili do lesa dvorský odev, alebo mali odevy na lov prispôsobené, špecialne. Napríklad topánky, pokrývky hlavy, zimná výbava atď. Vedeli by ste tu niečo napísať? Prípadne nejaké obrazové podklady hodiť? Veľmi by ma zaujímal koniec 15.stor. západná Európa. Zatial dík
Avatar uživatele
Lňéňa
Příspěvky: 17
Registrován: 02 Ún 2009, 23:24

Re: Lovecký odev

Příspěvek od Lňéňa »

Ahoj, pátral jsem taky a nikde jsem nedohledal žádné speciální vybavení. Protože byl lov často společenskou záležitostí a příležitostí k prezentaci, dovedu si představit, že na sebe šlechta brala to nejlepší co měla, i když to pak občas někde zůstávalo viset na křoví. Šaty konce 15. stol v "krátké verzi" mi díky své přiléhavosti přijdou vcelku praktické. Toť můj názor. Tady je vcelku pěkný odkaz:
http://www.themorgan.org/collections/sw ... asp?id=803
(pozor, cca 1400)

pak ještě něco zde:
http://www.metmuseum.org/pubs/bulletins ... nnered.pdf

A pokud Tě zajímá jezdectví druhé pol. 15 stol., mohlo by se Ti moc líbit tohle, jestli neznáš: https://www.facebook.com/media/set/?set ... 518&type=3
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecký odev

Příspěvek od Maršálek »

Nedobře položená otázka ;)
Oděv se obvykle volil podle účelu a bylo li účelné reprezentovat, pak tomu odpovídal i oděv. Ke vhodným loveckým oděvům se pro jednotlivé lovecké disciplíny okrajově vyjadřuje např. Gaston Phébus na sklonku 14. st.:
Paris, Bibliotheque Nationale de France, bez uvedení signatury, (Gaston Phébus, Le livre de chasse), cca 1380
Přístup z: http://expositions.bnf.fr/bestiaire/index.htm

A před ním v rámci sokolničení i Fridrich II. Hohenstauf:
Vatican, Biblioteca Apostolica Vaticana, Ms. Pal. Latin 1701, (Fridrich II. Hohenstauf, De arte venibus cum avibus), cca ¾. 13. st.
Bohužel dosud nebyl celý kodex digitalizován a objevují se jenom jednotlivé iluminace. Na pomoc ovšem lze vzít mladší opisy, např.: Paris, Bibliotheque Nationale de France, bez uvedení signatury, (L'art de chasser avec les oiseaux), cca 1315
Přístup z: http://expositions.bnf.fr/bestiaire/index.htm



Já jsem si před lety udělal v rámci vyhledávání odpovídajícího odění na přelom 13. a 14. st. zjednodušenou představu, viz. Móda v době vlády Elišky Rejčky a Jana Lucemburského. Tady je z něho pár řádků, byť velmi obecných a poplatných zájmovému období počátku 14. st. Nicméně oba citované prameny - Kniha o lovu Gastona Phéba a O umění lovu s dravci od Fridricha II. Hohenstaufa jsou nejucelenějšími středověkými pracemi na toto téma a jsou i mezi myslivci a sokolníky stále respektovány ;) Oba autoři se v krátkosti vyjadřují právě i ke vhodným i nevhodným oděvům, barvám a doplňkům.

Lov patřil k oblíbeným kratochvílím šlechty a nebyl vyhrazen jenom mužům. Zvládnutí loveckého umění patřilo k dovednostem, kterým se urození muži učili již od dětství. Lov sám měl více disciplín souvisejících s konkrétním druhem zvěře a způsobem jejího lovu. Tomu se přizpůsobovaly zbraně i oděv, který musel v některých případech splňovat konkrétní požadavky. O loveckém oděvu si lze udělat představu na základě dobových manuskriptů, pojednávajících o loveckém umění.

Sokolničení
Vrcholnou disciplínou loveckého umění bylo sokolničení, které bylo pro svou náročnost považováno za disciplínu královskou. Sokolnictví si získalo pro svou eleganci i poměrné bezpečí oblibu i mezi urozenými ženami a bylo loveckou disciplínou, které se dámy aktivně a s oblibou účastnily. Tento lov má svá specifika, kterým je uzpůsoben i oděv a výbava. Dravec se drží na ruce lovce, chráněné silnou koženou rukavicí, ze které i vyráží za kořistí. Po dobu, kdy má lovec dravce na rukavici může provádět všechny úkony jenom volnou rukou, protože druhá držící dravce musí zůstat v klidu. Oděv by tak neměl být příliš těsný. Zároveň by měl být prostý, bez lesklých ozdob, kožešin a peří. Zatímco vše lesklé by dravce lekalo, sváděla by ho kožešina lemující oděv a peří zdobící pokrývku hlavy k útoku. Barva oděvu by neměla být výrazná ani křiklavá. Vhodné jsou odstíny šedé, modré, zelené a hnědé, které na dravce působí přirozeným dojmem. Křiklavě pestrý oděv by působil stejně jako lesklé ozdoby. Stejně tak byly dámské sokolnické oděvy zpravidla prosty výraznějších ozdob a volných delších závojů, které by vlajíce upoutávaly pozornost dravce. Ze stejných důvodů nosily dámy vlasy upravené do copů a sítěk, nebo zakryté kápí či čepečkem.
Výstroj tvoří silná kožená rukavice, chránící sokolníkovu ruku před chvaty dravce, dále dlouhá úzká dýka s tupým ostřím a ostrým hrotem nazývaná zarazák, tašvice na krmení, čepička zklidňující dravce po lovu a řemení k uvázání dravce při odpočinku.

Štvanice na vysokou a naháňka na černou zvěř
Velké obliby dosáhl náročný lov vysoké a černé zvěře. Vhodným oděvem pro tento lov byl volnější šat v délce ke kolenům s dlouhým úzkým rukávem. Široké rukávy a pachy by překáželi během jízdy v hustém lese a skrze houští. Kdyby se za jízdy o něco zachytily, mohly by jezdce i strhnout na zem. K oděvu patřily vysoké pevné boty, kožené rukavice chránící ruce před šlehajícími větévkami a prsty při střelbě z luku, dále kápě chránící hlavu nebo klobouk nazývaný chapeau, který nepřekážel ve výhledu.

V chladném období pak navlékali lovci přes svrchní oděv surcotte, karnáč, nebo heligot, které neomezovaly v pohybu. Gardecorp se širokými rukávy, nebo plášť, by byly pro pohyb v lese nepraktické. Výzbroj lovce obvykle tvořil luk, nebo kuše doplněná toulcem s šípy, krátké lovecké kopí, dále meč nebo tesák a dýka. Výbavu doplňoval roh, kterým lovec svolával ostatní.

Stejný oděv byl vhodný i k lovu na velké šelmy, jakými byl rys, vlk, medvěd a nebezpečná zvířata, mezi něž patřil i zubr. Způsob lovu byl obdobný. Oděv mohl být doplněn i lehkou zbrojí, poskytující lovci přiměřenou ochranu. Nejčastěji by to byl silnější prošívaný kabátec, případně i zpevňovaný kovovými falérami.

Ostatní způsoby lovu, jako například čekaná, nebyly obecně náročné na odění ve smyslu specifických požadavků. Pro pěší pohyb se z praktických důvodů volil výrazně kratší šat, nebo se dlouhý svrchní oděv „zkracoval“. To se dělalo buď výrazným podkasáním, nebo tam kde to umožňoval šat s jezdeckými prostřihy tak, že se oba přední cípy zastrčily vzadu za opasek.
Bum
Příspěvky: 81
Registrován: 28 Črv 2010, 18:08

Re: Lovecký odev

Příspěvek od Bum »

Já si většinou jen tak googlím, a když jsem googlil k tomuto tématu, našel jsem třeba toto: http://www.casacenina.com/seg-de-paris/ ... iecle.html nebo toto http://www.awesomestories.com/assets/knights-hunting nebo toto http://eu.art.com/products/p871492930-s ... 0A226B029B nebo toto: http://www.sthubertsrangers.org/hunting.htm
Podle obrázku toho maníka z posledního odkazu jsem si dal letos dělat kostým do jednoho představení, kde jsem hrál lovčího z doby Karla IV, a výsledek vypadal takto: http://sermir.rajce.idnes.cz/Mysi_kozis ... 4087_n.jpg To já jen tak na okraj.
Jo, a pak jsem ještě našel tenhle odkaz: http://img.fdb.cz/galerie/9/9fbb835df21 ... 9e545e.jpg To by baj očko tomu konci 15. století taky mohlo zhruba odpovídat, tipnul bych :)
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecký odev

Příspěvek od Abďa »

Zdravíčko, že vám do toho vlezu. V rámci předkostýmní přípravy (jaegerr cca 1510) jsem našel jeden obrázek a už asi týden přemýšlím, co to je. Podle vybavení bych to tipnul na noční lov na ptáky spojený se sběrem vajec (kapsy na pánovi vpravo), jenže střílet po ptácích v noci mi přijde jako hodně vysoký level. Nějaký nápad? (obrázek je výřez z čehosi, co jsem zatím nedohledal)
Přílohy
bow_woodcut.jpg
bow_woodcut.jpg (218.15 KiB) Zobrazeno 9591 x
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecký odev

Příspěvek od Maršálek »

Z čeho to je? To by mohli být sokolníci, nebo sokolničtí pomocníci, sbírající vejce dravců pro vlastní chov. Arbalet bych tipoval jako obranu před útoky rozzuřených rodičů ;) Vybírání hnízd bylo asi nejefektivnějším způsobem získávání nových dravců pro výcvik.
Stejně tak ale patřily vejce mnohých lesních ptáků k lahůdkám, opatřovaným na hostiny, jako jeden z chodů. Takhle bychom si mohli hezky zaspekulovat a vymyslet i nějakou fantastickou teorii ;) Nebyl by k vyobrazení i textík?
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecký odev

Příspěvek od Abďa »

Bohužel nebyl ani odkud to je. mě spíš překvapují ty lucerny, pokud to jsou lucerny. Holí shodí hnízdo a vybere ho, ale proč si na to svítit?
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Lovecký odev

Příspěvek od Dášenka »

No třeba Durrell v jedné své knize popisuje, že když šli odchytávat nějaké vzácné holuby, tak je nelapali do sítí, ale přišli navečer, vytipovali, kam se usaděj na noc a za tmy pak lezli na stromy a ptáky chytali a cpali do pytlů. Takže je otázka, jakou formu lovu vyobrazení pánové praktikují...
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecký odev

Příspěvek od Abďa »

Tady bych řekl že to ptáčky asi bolelo, když je sbírají ze země, ale dobrý tip.
Bum
Příspěvky: 81
Registrován: 28 Črv 2010, 18:08

Re: Lovecký odev

Příspěvek od Bum »

"Bažanty někdy nestřílíme, ale lapáme, vzbudí to míň pozornosti. Jeden má dlouhý bambusový prut s drátěným okem na konci, druhý baterku šajnovku. Bažanti hřadují v houfu nebo blízko sebe. Najdeme jednoho, posvítíme na něj. Sedí, choulí se, pitomě mžourá jako my ve světlometech. Opatrně mu nasadíme očko na krk, drží jako beran, škub, kvok kvok, buch na zem, je náš."

Popis pytláckého způsobu lovu v podání českých letců v Anglii v Nebeských jezdcích. Tohle je sice o pár set let dřív, ale dost možná mohlo jít o podobný princip. Když na hřadujícího ptáka v noci znenadání posvítíte, neuletí, naopak ztuhne.
Avatar uživatele
Lňéňa
Příspěvky: 17
Registrován: 02 Ún 2009, 23:24

Re: Lovecký odev

Příspěvek od Lňéňa »

Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecký odev

Příspěvek od Abďa »

pár mých oblíbených z časů Maxe
Přílohy
Hausbuchmeister_Hochwildjagd.jpg
Hausbuchmeister_Hochwildjagd.jpg (198.32 KiB) Zobrazeno 9480 x
hunt bear.jpg
hunt bear.jpg (201.26 KiB) Zobrazeno 9480 x
weiskunig hunt.jpg
weiskunig hunt.jpg (223.44 KiB) Zobrazeno 9480 x
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lovecký odev

Příspěvek od lasky »

Přílohy
31328029.jpg
31328029.jpg (64.01 KiB) Zobrazeno 9383 x
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lovecký odev

Příspěvek od lasky »

Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Raymond z Normanov
Příspěvky: 5
Registrován: 05 Pro 2011, 23:14

Re: Lovecký odev

Příspěvek od Raymond z Normanov »

Ďakujem týmto všetkým za pomoc. Sám som sa teraz rozprával s rôznymi ľuďmi od fachu, dozvedel som sa veľa nových skutočne zaujímavých vecí, a dosť ma to zaujalo. Inak vypadá to tak, že existoval skutočne špecifický odev na lov, pri sokolníctve celkom určite, i keď treba pamätať na veľkú variabilitu motívov a príležitostí a krajových odlišností.
Inak ten obrázok o ktorom ste sa bavili, je podľa mňa skutočne lov na drobné vtáctvo. Ten lovec má v ruke balister, alebo balestru, vpodstate kuša z dvojitou tetivou ktorá strieľa guľaté kamienky alebo hlinnené guličky (ja ich vypaľujem). Lovili sa drobné zvery do veľkosti zajacov. To že lovia v noci je logické, lebo cez deň by bol veľký problém dostať sa k vtákom tak blízsko, ako v noci, keď spia na konároch. Pri ich oslnení a osvetlení sa dá strieľať z bližšia. Pán Slauka, ktorý pre nás teraz dva balistre vyrába tvrdí, že ak strieľa z jednou a tou istou guličkou, je na pätnásť metrov schopný triafať pištolový terč.
Inak organizácia lovov bola neuveriteľná záležitosť, ktorú si už dnes dokážeme ťažko predstaviť. Len taká perlička: keď František I. skolil nejaké zviera, nechal si na mieste postaviť posteľ a pár hodín si odpočinul. Ale to už nie je ku kostýmom. Ešte raz dík
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů