"Podšívání" drahých látek

Zuza
Příspěvky: 35
Registrován: 28 Črc 2008, 08:46
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Zuza »

Musim opravit muj drivejsi prispevek: ac se to zda divne, tak podsivani jakkoli drahych latek lnem bylo naprosto bezne. Tim myslim podsivani takovych obleku, kde podsivka neni ve finale videt (dublety, korzety). U odevu, kde je podsivka treba schvalne konstrastni a je videt svrchu to nedokazu presne rici.

Dale bylo bezne, ze se latky podsivaly nejakou hrubou latkou (podsivaly ve smyslu, ze vrchni a podsivaci latka byly brany jako jeden kus - v aj se tomu rika "flat lining") - proto, aby mel odev vetsi pevnost. V 15. a 16.st. se navic jeste urcite partie vycpavaly - zajimave je, ze casto bavlnou nebo vlnou, i kdyz bavlna se zacala bezne pouzivat AZ v 19.st.
http://sartor.cz/ - hedvábný obchod. Hedvábné a lněné látky, brokáty, šňůry, lněné nitě.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Dášenka »

Není někde zmínka o tom, že to byla nezpracovaná bavlna, tedy vata?
Máš načteno mnohem víc než já, mě to jen tak napadlo už dřív, tak jestlis na to někde nenarazila...
Dík za potvrzení toho "funkčního" podšívání, to byl taky jen odhad...
Avatar uživatele
Jirik
Příspěvky: 74
Registrován: 12 Bře 2008, 11:01
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Jirik »

Pěkný článek o látkách má Catany tady: http://www.kostym.cz/Cesky/5_Eseje/textil.pdf

A co se pevnějšího materiálu na podšití týče - dá se použít "Noil Poplin - bourettové hedvábí"
http://www.zvsilk.cz/ - je to hedvábí vyžší gramáže (155 g/m2) v plátnové vazbě. Jen díky nepravidelnosti vláken a "hrudkovatosti" nelze použít jako poslední vrstva - spíš jen jako mezivrstva na zpevnění.

Pán z firmy ZV-Silk i rád na požádání zašle vzorník látek.
Rond... starý tanec od hlavy až k patě
http://www.rond.cz
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Dášenka »

Na některé části radši tři vrstvy technického plátna ;-) je to zátěžovka (např. korzet, "živůtek" u coterdie a tak...)
Zuza
Příspěvky: 35
Registrován: 28 Črc 2008, 08:46
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Zuza »

Jojo, bavlna se pouzivala ve forme vaty. Cetla jsem to nekolikrat, samozrejme ze si nepamatuju presne kde vsude a ani nemuzu presne rici, do jake miry se k vycpavani pouzivala bavlna a do jake miry vlna.

O te bavlne jsem cetla nedavno zde:
http://www.nachtanz.org/SReed/doublets.html
"Cotton was used to stuff the expensive doublets, but cheaper fustian doublets could be stuffed with wool. Given the body-shaping function and the need for a strong support for the hose, it is quite likely that the requirements for 15th century doublets were similar to these given here."
Akorat zrovna tady nepise, odkud to ma, ale urcite jsem o tom cetla i v Adrien Harmand: ses costumes, son armure (v sekci prosivanic a dubletu- gippon, pourpoint). Myslim, ze neco bylo i v Tudor tailor, ale nemam ted moc casu to dohledavat...

Samozrejme bych se mohla zeptat nekoho, kdo tohle vi vsechno z hlavy (Robin Netherton apod.), jenze je kvuli takove pitomosti nechci otravovat. Kdyby o to nekdo hodne stal, tak at da kdyztak vedet:-)
http://sartor.cz/ - hedvábný obchod. Hedvábné a lněné látky, brokáty, šňůry, lněné nitě.
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Romikov »

Nutno připomenout že vlna byla velmi výrazně levnější.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Dášenka »

jejda, v poho, to nehledej... Já jen, aby někdo necupoval na vycpávání starý ponožky ;-)

Ona na některý ty drobnější vycpávání je vata skoro lepší, ale když zmokne, tak nic moc. takže asi jak kdy a jak co ;-)
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Romikov »

Osobně na vycpávání doporučuji vlnu (rouno) i po vyprání (dvakrát v programu na vlnu) si zachovává určitou vodoodpudivost a nesmrdí. - navíc lépe drží tvar.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Maršálek »

Dášenka napsal:bať bať, tohle by bylo podle fresky na který je Markéta Korutanská, je to k Maršálkovi...A ono se občas tohle "podšití" či podložení hodí třeba i u surkotů, jsou na nich poměrně úzký ramínka a pak jde dolů dost materiálu, takže by to mohlo zlobit. Ale jek říkám, nález pro to nemám, jen vymejšlím, jak to udělat ;-)
Já bych se té Markétě Korutanské na projekt hradeckého dvora vyhnul - mám ji ve své knize do datace 1350, ale je to jedna z posledních věcí právě k polovině 14. st. a cílem bylo postihnout vývoj až do roku 1350, kdy již módu ovládnul vypasovaný střih.
My jsme loni dataci stáhli na 1300-1330 abychom se vyhnuli úplně vypasovaným oděvům, které už Rejčka nezažila ;) Probíralo se to na májovém sněmu, kde jste nebyli a ak se to k vám možná nedostalo. takže já se také přimlouvám za volnjěší střih, nebo za šaty do 1330 pro velmi urozenou paní, tj. již částečně vypasované, ale ještě ne střihy podle Romance o Alexandrovi.

K podšívání - já jsem to řešil bavlněným batistem a ten to udrží. zrovna batist by se sem jako luxusní bavlněná látka vozil. prokazatelně se sem vozily drahé bavlněné damašky a atlasy. Pohřební oděv Rudolfa Kaše je z hedvábného čínského brokátu, podšívaného velmi jemným lnem (jemnou strukturou odpovídá batistu).
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Dášenka »

Maršálek napsal:Já bych se té Markétě Korutanské na projekt hradeckého dvora vyhnul - mám ji ve své knize do datace 1350, ale je to jedna z posledních věcí právě k polovině 14. st. a cílem bylo postihnout vývoj až do roku 1350, kdy již módu ovládnul vypasovaný střih.

Neboj, tohle jsem pasal už před hooodně dlouho dobou, ten oděv si ušiju, ale asi mi bude viset ve skříni ;-)

myslíš, že batist udrží moje kůzlátka bez podprsenky tam kde mají být? No můžu to prubnout, ale moc tomu nevěřím...

Jinak mě ještě napadlo nechat si od Zůzy udělat spodní korzet, jak aby děla tvar těla. Páč mám o ty šaty prostě pořád strach...
Zuza
Příspěvky: 35
Registrován: 28 Črc 2008, 08:46
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Zuza »

Je mi líto, ale batist kůzlátka tvého formátu tedy opravdu neudrží:-D Batist je látka, která se dnes používá na jemné kapesníky, takže není myšlena na velkou zátež. To korzet vydrží vše, až na to, že se bohužel objevil až v renesanci:-)
http://sartor.cz/ - hedvábný obchod. Hedvábné a lněné látky, brokáty, šňůry, lněné nitě.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Dášenka »

tak pak už vážně nevím, jak dosáhnout odpovídajícího vzhledu .-(
myslím, že spíš než v podprsence se mu přiblížíme tím korzetem....
Zuza
Příspěvky: 35
Registrován: 28 Črc 2008, 08:46
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Zuza »

Už jsem se o tom jednou zmiňovala - ono se samozřejmě neví, jak se tohle dříve řešilo, ale předpokládá se, že prostě pomocí spodních vypasovaných šatů (často se tomu říká anglicky "kirtle"), které byly tak těsné, že to prostě docela drželo. Viděla jsem fotky takto udělaných šatů u celkem obdařených paní a evidentně to nějak fungovalo...:-)
http://sartor.cz/ - hedvábný obchod. Hedvábné a lněné látky, brokáty, šňůry, lněné nitě.
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Maršálek »

Zuza napsal:Už jsem se o tom jednou zmiňovala - ono se samozřejmě neví, jak se tohle dříve řešilo, ale předpokládá se, že prostě pomocí spodních vypasovaných šatů (často se tomu říká anglicky "kirtle"), které byly tak těsné, že to prostě docela drželo. Viděla jsem fotky takto udělaných šatů u celkem obdařených paní a evidentně to nějak fungovalo...:-)
Souhlas, před lety jsme trochu dělali dobu Karla IV. a burgundu a tak naše dámy roky nosily jenom vypasované šaty. Absenci podprsenky a korzetu snadno vyřešily vypasovanou spodničkou. Bylo to pohodlné a vydržely v tom bez problémů celý den. Spodničky bývaly z jemných pevných látek a jejich opotřebování zhruba odpovídalo opotřebování svrchních šatů. Je to tedy zprostředkovaná cca 5ti letá zkušenost ;)
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Dášenka »

když já vždycky vidím, co mi dělají libovolné vypasované šaty i s podprsenkou, tak se mi do toho moc nechce...
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti