Návleky přes nohavice

Bum
Příspěvky: 81
Registrován: 28 Črv 2010, 18:08

Re: Orzo

Příspěvek od Bum »

Interpretace je vždycky věc složitá, ono i ten obrázek z Dekameronu od Domenica Ghirlandaia může představovat jednoduše dvoubarevné nohavice a ne návleky či podkolenky. Ale jak správně píšeš, není důvod takové "fusekle" úplně zatracovat. Potřeba udržet nohy v teple a uchránit v botách sucho je přirozená a věčná a její řešení napříč věky bylo vždy poměrně pestré (onuce, návleky, druhé ponožky, druhé nohavice, zpevněné chrániče atd.). Nebazíroval bych na tom, že správná je jen jedna varianta z mnoha.
Jiří z Holohlav
Příspěvky: 161
Registrován: 05 Pro 2006, 11:26
Místo/Bydliště: Rumburk

Re: Orzo

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Jen na okraj,taková ktanice zatažená pod kolenem,aby fusekle neklouzala,to chce zdravý žilní systém,jinak je ouha.
Avatar uživatele
Rewelus
Příspěvky: 83
Registrován: 07 Kvě 2012, 14:26

Re: Orzo

Příspěvek od Rewelus »

Já ti nevím, ale většina mužů má lýtko silnější, jak koleno a ono se to asi neutahuje tak, aby to škrtilo. :thumbup:
.:: Peter Wolf ::.
Obrázek
.::: Aus Bern :::.
bruuk
Příspěvky: 130
Registrován: 03 Bře 2011, 10:24
SHŠ: HSŽ Poustevník

Re: Orzo

Příspěvek od bruuk »

Pokud použiješ plochou tkanici, kupříkladu tkanou na hřebenovém stávku, nebo tak něco, je to výrazně pohodlnější.
Dobré taky je, když je tkanice vícekrát kolem nohy, ne jen jednou a uzel.
Taky mne to škrtívalo, ale utkal jsem si a je mi hej.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Orzo

Příspěvek od Siegfried »

Galion napsal:Že se vměšuji
Určitě se vměšuj, čím více pohledů tím větší šance se někam dostat :)
Galion napsal: Nicméně k tématu fuseklí - vůbec bych je nezatracoval. Nevím jak u švýcarů a konci 15. st., ale dají se doložit předtím i potom (koneckonců viz obrázky dříve tuto), takže nevím proč by je zrovna švýcaři, ne horách, kde je zima, zrušili.
Tady bych jen dodal, že nerozporuji existenci celkově (naopak je sám používám), ale rozporuji interpertaci kdy délka končí pod kolenem a není patrný překlad.
Osobně zastávám právě názor, že na těch horách to budeš mít spíše delší až přes koleno. Empiricky jsem při použití získal v mínusech zkušenost, že lýtko nemá s chladem takový problém, ale mrzly mi kolena, takže jsem byl rád, že jsme si je mohl rozvinout až nad koleno.
Když se vrátím ještě k tomu jak Václav psal o těch pomožkách, tak pokud víme, že ponožky byly, tak samozřejmě si je někdo mohl vzít občas navrch :) Otázka je jak často a proč :)
Jiří z Holohlav napsal: Jen na okraj,taková ktanice zatažená pod kolenem,aby fusekle neklouzala,to chce zdravý žilní systém,jinak je ouha.
Jo jo souhlas, celkově mám pocit že když mám tkanici zabalenou v zahrnuté nohavici a utáhnu jí jen citlivě že to docela jde... Ale řemínek s přeskou se mi osvědčil více... Ono se to nemusí stahovat moc, záleží jak má kdo veliká lýtka, aby to nezklouzlo...

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Bum
Příspěvky: 81
Registrován: 28 Črv 2010, 18:08

Re: Návleky přes nohavice

Příspěvek od Bum »

Možná by stálo za to vysvětlit si význam slova "exaktně". Věta "exaktně jsem získal zkušenost, že mi mrzly kolena" je poněkud úsměvná. :D
Avatar uživatele
wolf
Příspěvky: 38
Registrován: 17 Ún 2009, 10:54

Re: Návleky přes nohavice

Příspěvek od wolf »

Případně najít několik rozdílů mezi "exaktně" a "Empiricky".
Aqua et panis est vita canis.
Bum
Příspěvky: 81
Registrován: 28 Črv 2010, 18:08

Re: Návleky přes nohavice

Příspěvek od Bum »

Vzhledem k provedené opravě v příspěvku, na nějž jsem narážel, mohu vzít svou předchozí poznámku zpět :)
Avatar uživatele
Zpěváček94
Příspěvky: 73
Registrován: 15 Srp 2011, 23:45
SHŠ: Shš Metropollis, Rattenschwanz

Re: Návleky přes nohavice

Příspěvek od Zpěváček94 »

Tedy já nechci narušovat váš hvězdný um, :D ale co to takhle dát k posouzení nějaké dobré švadleně, nejlépe historických kostýmů? Zatím jediný kdo se tu ukázal a ví něco víc o střizích je Moritz, (tedy co vím) tak případně on kdyby se mohl vyjádřit, myslím že by to mohlo být přínosné. Spekulacemi o tom co jak vypadá a nevypadá se toho podle mě zjistí jen málo. Můj osobní názor je ten že si to zkrátka nechal každý ušít podle sebe. Důvod je asi jednoznačný, každému vyhovuje něco jiného což naráží například na věc co zmínil Pán z Holohlav. Rozhodně bych to nezatracoval jen proto že to není na žádné iluminaci apod. a naproti tomu si dovolím tvrdit, že takový případ třeba i je na nich samotných, ale prostě to nejsme schopni posoudit "lajckýma" očima abych tak řekl. Tím nikoho ze zde přítomných nehodlám ani omylem urazit, ale rozhodně mi to přijde jako nejlepší řešení a abych jen nekecal, tak bych to dal v nejbližší době k posouzení jedné známé co se tvorbou historických oděvů zabývá. :)

Díky za pochopení Herbert :salute:

PS: Sám používám tu variantu co propaguje Siegfried, (půlené nohavice ovinuté)
Bum
Příspěvky: 81
Registrován: 28 Črv 2010, 18:08

Re: Návleky přes nohavice

Příspěvek od Bum »

To bude prima. Další možné materiály k diskusi:
Tady je nějaký typ návleku přes botu, možná podobného druhu jako u řemeslníka, viz jeden z mých předchozích postů:
http://research.fibergeek.com/wp-conten ... /60v-a.gif
Mladíci v pozadí: bota, nadkolenka, podkolenka?
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... VII_08.jpg
Obraz Janičáři, 1583: shrnující se nadkolenka, nebo podkolenka?
http://www.kismeta.com/diGrasse/Costume ... an0001.jpg
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: Návleky přes nohavice

Příspěvek od Galion »

No, osobně jsem myslel, že se vede debata spíš o tom, jestli fusekle ke koleni, nebo nohavice k bokům. Jestli pod nebo nad koleno, je podle mně skoro jedno, koneckonců i dnes se nosí jak nadkolenky, tak i podkolenky (dobře, dneska nevím, ale před dvaceti lety se určitě nosily).
Pokud se budeme bavit o fuseklích (tj. ta krátká věc), pokud mají držet na noze a neshrnovat se, je dobrý je přivázat. Buďto přišněrovat ke kalhotám nad tím (v 16.st.), nebo přitáhnout podvazkem nad lýtkem. Protože tam to relativně drží, i když si člověk nezaškrtí žilní systém. To co jde nad, přes koleno, je v zásadě navíc. Nemluvím o nutném přesahu, který musí fusekle mít, aby se nevyvlíkala zpod řemínku. Myslím, že primární funkce tohoto kusu oděvu není chránit lýtko před chladem, ale chodidlo. Nějakej ten zimní vandřík za sebou mám a největší kosa je do noh odspodu. Obzvláště když vezmeme v úvahu fakt, že nohavice často neměly celou šlapku, špice a pata byly holé. Svůj smysl to má, protože palce a paty se klubou. Pořád.

Osobně mám jak nohavice, tak fusekle a dokonce mi fusekle drží na nohavicích navlečený bez jakýchkoliv dalších řemínků a vázání. Ale nebral bych to jako spolehlivou bernou minci, protože to závisí jednak na matriálech obého, jednak na anatomii konkrétního lýtka a jednak na tom, že to mám šito velmi těsně na míru. Fusekle jdou v zásadě na koleno a tam i zůstanou.

Takže v závěru bych nezatracoval fusky ani nad koleno, ani pod koleno, ani nohavice dělený nebo spojený. Jen bych se díval divně na člověka, kterej si v žáru letního vedra středoevropského regionu vezme vlněné hohavice, přes to teplé vlněné fusekle, navlíkne pevné kožené boty a vyrazí na nákupy.
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Amantius
Příspěvky: 324
Registrován: 07 Led 2009, 22:14
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Slovensko

Re: Návleky přes nohavice

Příspěvek od Amantius »

Zpěváček94 napsal:...Zatím jediný kdo se tu ukázal a ví něco víc o střizích je Moritz...
My sa poznáme? :salute:
Varpulis
Avatar uživatele
Zpěváček94
Příspěvky: 73
Registrován: 15 Srp 2011, 23:45
SHŠ: Shš Metropollis, Rattenschwanz

Re: Návleky přes nohavice

Příspěvek od Zpěváček94 »

Za to jsem také napsal co vím Valpurisi, pokud se mýlím, tak se omlouvám. ;)
Naposledy upravil(a) Zpěváček94 dne 28 Bře 2013, 12:36, celkem upraveno 1 x.
Bum
Příspěvky: 81
Registrován: 28 Črv 2010, 18:08

Re: Návleky přes nohavice

Příspěvek od Bum »

Mílit je možná nějaký zastaralý výraz pro pálení dřeva v milířích nebo pro odměřování vzdálenosti v mílích, ve znalostech se lze ale pouze mýlit.
Avatar uživatele
Zpěváček94
Příspěvky: 73
Registrován: 15 Srp 2011, 23:45
SHŠ: Shš Metropollis, Rattenschwanz

Re: Návleky přes nohavice

Příspěvek od Zpěváček94 »

Opraveno, díky. :D Mě se zdá že si myslíte že jsem jen někoho chtěl přijít urazit, ve zkutečnosti jsem důvod proč to už zmínil, ale pokud to co jsem napsal nemá váhu, klidně to smažte.

Díky Herbert :salute:
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů