Barvy látek

Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Barvy látek

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Docela by mě zajímalo, jestli se dnes vlněné sukno barví do černa, nebo jestli se stále dělá z rouna černých ovcí, jako tomu bylo dříve. Chtěl bych samozřejmě vědět, jestli tato černá odpovídá barvě sukna z černých ovcí, či je moc ...tmavá.
P1050760.JPG
P1050760.JPG (264.25 KiB) Zobrazeno 12661 x
Dnes mi také přišel vzorek vlněného sukna "huni" (1000g/m). Je hodně tuhé (a asi tak 2,5mm tlusté), a tak se ptám, zdali to u dlouhých venkovních kabátů (pod kolena) nevadí, zvlášť když budu vyžadovat navíc podšití lnem.
P1050765.JPG
P1050765.JPG (252.28 KiB) Zobrazeno 12661 x
Klasické sukno (720g/m) vs. "huňa"
P1050769.JPG
P1050769.JPG (254.73 KiB) Zobrazeno 12659 x
Pokud by huňa na kabát nevadila, pokusil bych se ji obarvit na černo. Doporučili byste značku barvy?

Mimochodem, pokoušel se někdo z vás udělat vzorník barev, které se dají získat pomocí dobových materiálů a ingrediencí?
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Barvy látek

Příspěvek od Romikov »

Vanesa říkala že co se týče barvení látek tak mnoho znalostí má Votan, černá vlna je barvená, dnes již většina chovů ovcí na vlnu zmizela kvůli levné a jemnější dovážené z austrálie, pravděpodobně je více dotovaná, Navíc australská vlna je pouze bílá a jiné barvy nejdou na vývoz. Z našich plemen lze ještě těžit vlna hnědá až tmavě hnědá ale již to nikdo nedělá pokud vím.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Barvy látek

Příspěvek od Dášenka »

Nu barvičky řešej u konkurence už čtyři roky ;-)
http://www.livinghistory.cz/modules.php ... topic&t=92

Mám v plánu udělat si vzorníček, ale nějak pořád nejsou lidi :-( Chtělo by to kamna, nebo aspoň zahradu s ohništěm...
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy látek

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Však v Brodci je místa dost. U nás na zahradě je ohniště, u babky v kompostu je ohniště a vedle nás je sokolské hřiště, které má taky dost ohnišť. Takže pokud byste chtěli na víkend přijet a experimentovat, neviděl bych v tom problém.


Vzorky vyfocených látek vezmu sebou na Milovice 2008, tam mi můžeš popř. poradit. Barvení na LH ještě prolezu (ale moc se mi nechce prodírat XX záložkama).
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Barvy látek

Příspěvek od Dášenka »

já to četla na třikrát ;-)
kdybys chtěl barvit chamicky, tak se dají shnat barvy na vlnu a polovlnu...
(třeba tu http://www.chevas.cz/)
s těmi na bavlnu se dá s úspěchem barvit len.

je to snašží než přírodní barvení, ale člověk se nesmí nechat unést intenzitou barev. Taky proto chci udělat ten vzorníček...
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy látek

Příspěvek od Random »

Příspěvek nemám, ale nedá mi to - viděl jsem v akci barvířskou minidílnu, tento týden na Svatojánských svátcích na hradě Gruyeres. Mističky se surovinami, příze na barvení, různé fáze výroby (viděl jsem třeba indigovou lázeň), hotové výrobky a spousta ochotných lidiček na vysvětlování, i ten vzorníček měli ... škoda, že mě to nebere :blackeye:

Co mě ale zajímalo, je tohle: na mnoha obrázcích z XV. století jsou vidět borcí v růžovoučkých spodcích,případně suknicích, méně již (pokud vůbec) kabátcích. Chvíli mě trvalo, než jsem se dobral nějaké odpovědi, jestli jde o původně červenou, dnes už vybledlou barvu nebo zda se barvilo na růžovoučko.
Ptal jsem se písařů i barvířů a odpověď je, že jde skutečně o růžovou, ale
1. ne cíleně růžový odstín, nýbrž o barvení ve zbytkové lázni po červené. Proto mají růžové kusy oděvu lidé z nižších vrstev (může být, to mě připadá logické).
2. může jít cílený odstín v případě regionu a doby, kdy červená byla vyhrazena šlechtě nebo byla zakázána vůbec (například v Savojsku a okolí za doby nějakého toho Amadea, asi VI., který se stal papežem a vydal reglemet nošení barev v závislosti na sociální příslušnosti. To by bylo docela dobé mít, ale já o tom nic nevím. Někdy a někde nosily červené šaty údajně jen rodičky, aby si zvykly na krev, zatímco běžní lidé červenou nenosili vůbec, a to ze stejného důvodu, jen že opačné orientace, tedy že i tak bylo kolem krve dost a dost.

Takže směle do růžové, milovníci pravého leč pozdního středověku :lol:
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Barvy látek

Příspěvek od Dášenka »

No mě občas vznikne růžová, když se něco červeného dostane kam nemá ;-)
Ale jinak ji kupuju i cíleně... A že prý šla barvit svízelovejma kořenama. Tak uvidíme, třeba se k těm pokusům taky dostanem.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy látek

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Nuže dnes jsem zjistil, jak by se dala látka barvit do černa pomocí tehdejších surovin. Sytě černé barvivo se používalo pro duchovní, či sbohatlé. Ostatně tento výrobní proces je úmorný a celkem slušně se při něm ničí struktura látky:
klasické RGB (míchanice červeného, zeleného a modrého barviva) + mořena barvířská + rýt barvířský + boryt + velké množství ledku

šetrnější barvení:
údajně z žaludů, duběnek (dubová jablíčka) z kterých se dělal i inkoust
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy látek

Příspěvek od Random »

Nechci ti brát kohouta, ale barvení vlnay načerno byl podle mých informací proces běžný a levný. Bohužl jsem někam založil knížku, kde jsem to četl, ale byla to beletrie, román "Země zapomnění" nebo tak něco - surové čtení o osudech lidí v období končící "války" proti Albiginským. Nakolik si vzpomínám, hlavní roli v tom hrála modrá skalice a možná ještě něco. Proces byl dvoustupňový, ale už si nevzpomínám, jestli to bylo šedá - černá nebo zelená - černá nebo tak něco. Prý to v Pyrenejích uměl každý lepší ovčák, aby za vlnu dostal víc.

Mimochodem, tak knížka, útlá jak je, opravdu stojí za přečtení.
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy látek

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Random: Objevujeme tedy objevené...
Máš domácí úkol :D Jestli je to tam detailně popsaný, tak to sem prskni. Počítám ale, že to bude modro-černá barva. Kdežto ta první varianta, kterou jsem dneska uvedl vytvoří úplně černou. Nevím jak ty žaludy a duběnky -někdy udělám pokus.
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy látek

Příspěvek od Václav »

Radime, ten druhý způsob barvení byl prý zcela běžný. Používaly se duběnky, slupky a listí z ořechu a zelená skalice. Výsledná barva údajně není úplně černá, ale spíše hnědo šedivo černá. Černější barvy bylo možné dosáhnout pomocí rostliny šichy černé, která je ovšem dnes chráněná a tedy zřejmě i nedostupná. Až mi Matěj dodá vlnu, tak se chystám tento způsob barvení vyzkoušet. Potřebné suroviny už mám, tak pak dám vědět jak to dopadlo. ;-)
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Barvy látek

Příspěvek od Siegfried »

Radim Vaňousek napsal:Nuže dnes jsem zjistil, jak by se dala látka barvit do černa pomocí tehdejších surovin. Sytě černé barvivo se používalo pro duchovní, či sbohatlé. Ostatně tento výrobní proces je úmorný a celkem slušně se při něm ničí struktura látky:
klasické RGB (míchanice červeného, zeleného a modrého barviva) + mořena barvířská + rýt barvířský + boryt + velké množství ledku

šetrnější barvení:
údajně z žaludů, duběnek (dubová jablíčka) z kterých se dělal i inkoust
Radime já se obávám, že barvení látek není aditivní, ale subtraktivní barevný model, tedy CMY nikoliv RGB :)
Protože po smívhání RGB vzniká v aditivním modelu bílá :) Ale to jen k terminologickýnm detailům :) Výsledek ti vyšel správně.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy látek

Příspěvek od Radim Vaňousek »

No, píšou 3 základní barvy, tak jsem si vzpomněl na tohle...
Avatar uživatele
Pafouk
Příspěvky: 249
Registrován: 18 Kvě 2009, 03:16
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy látek

Příspěvek od Pafouk »

Jak to tedy bylo ze vzácností barev? Jaké byly obyčejné a snadno dostupné a za jaké už se plaily nehorázné sumy?
Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá,
na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Barvy látek

Příspěvek od Romikov »

Záleželo na období ale všeobecně drahé byly - azurová modř, purpur nebo taky šarlat. Modrá je i v dnešní době nejdražší z pigmentů.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti