Barvy látek

Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Barvy látek

Příspěvek od Dášenka »

Mě třeba stran modrých barev překvapilo to, že číňani dělaj na hedvábí buď azurovou nebo takovovu tmavě modrou a nic mezi tím. Jen je otázka, jestli to vychází z nějaké tradice nebo z čeho...
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy látek

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Pokud je tomu tak dodnes, tak to nechápu. Ale pokud budeme brát doby staré ...čím se Číňani proslavili, když opomeneme střelný prach? Dlouhodobou izolací od okolního světa. Tudíž se jim dostávalo pouze materiálů, které měli na území své Číny.

Možná kecám, ale jedním s faktorů by to mohlo být, co?
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Barvy látek

Příspěvek od Dášenka »

Jsme se tomu právě divily se Zuzkou, potřebovala jsem hedvábí o chloupek světlejší než jejich nejsvětlejší tmavá a nepovedlo se najít...
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy látek

Příspěvek od Radim Vaňousek »

:lol: hezkej popis odstínu.

Ale odpovědět na to nedokážu.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Barvy látek

Příspěvek od Dášenka »

no jó no...
prostě to mělo bejt světlejší než tohle
http://www.sartor.cz/images/tmave%20modry%20dupion.jpg
ale né zase takováhle barva
http://www.sartor.cz/images/03-07-00-02.jpg
a bez výrazných dupionových efektů jako tady
http://www.sartor.cz/images/svetle%20modry%20dupion.jpg

prostě klasická "brodská" modrá, ani světlá, ani tmavá a rozhodně ne tyrkysová :lol:
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Barvy látek

Příspěvek od Romikov »

Radim Vaňousek napsal:Pokud je tomu tak dodnes, tak to nechápu. Ale pokud budeme brát doby staré ...čím se Číňani proslavili, když opomeneme střelný prach? Dlouhodobou izolací od okolního světa. Tudíž se jim dostávalo pouze materiálů, které měli na území své Číny.
Možná kecám, ale jedním s faktorů by to mohlo být, co?
off topic.... Největší sranda je že u střelného prachu jeho vojenské využití zavedli mongolové když dobývali čínu a to formou jakýchsi raketometů a děl.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy látek

Příspěvek od Čapin »

Ahoj, nechci zakládat nové téma, tak se ptám zde:
Mám doma hezký kus asi 2mm tlusté kůže. Chtěl bych jí použít na opasek, řemínky na zapínání prošívanice, případně i na potažení dřevěné pochvy na meč... (Výhledově jsem chtěl také vyzkoušet výrobu obrácených bot podle návodu na LH.) Problém je v tom, že kůže má takovou střízlivě žlutou barvu (okrovou). V knížce o botách od Vaverky je popsáno, jak se kůže barvily a žlutá barva tam chybí. Navíc si nevybavuju, že bych na nějakých obrázcích viděl zmíněné kožené věci ve žluté barvě.

Můj dotaz tedy zní: Použít, přebarvit, nebo tu kůži prodat na aukru?

Díky
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy látek

Příspěvek od Indy »

Na opasek je to tenké. Na ostatní věci ujde. Pokud je kanárkově žlutá, je to špatně. Matně žlutá jakou asi popisuješ nevadí, to je normálně přírodně činěná. Můžeš ji nabarvit barvou či namazat nějakým krémem se včelím voskem, ztmavne. /zkus na kousku/ nebo ji klidně použij. Mazáním a na slunci časem sama ztmavne do hněda.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Barvy látek

Příspěvek od noxter »

Chtěl jsem se zeptat jak to vidíte s miparti doubletem nebo kabátcem v období cca 1460-1480? Našel jsem pár fotek, ale nepovažuji to za relevantní podklad a jiné vyobrazení se mi zatím nepodařilo najít. Viděl jsem to myslím i na pár Švýcar, máte pro to nějaké podklady? dík
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Barvy látek

Příspěvek od Bilajz »

o tomhle jsem se bavil se Zuzou a v tehle dobe uz pry moc nee, mozna pry jako archaismus, ale top moda uz byla v jednobarevnem "fashionable doubletu" http://www.nachtanz.org/SReed/doublets.html (priznam se, ze jsem tohle necetl cely)
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy látek

Příspěvek od Random »

noxter napsal:Chtěl jsem se zeptat jak to vidíte s miparti doubletem nebo kabátcem v období cca 1460-1480? Viděl jsem to myslím i na pár Švýcar, máte pro to nějaké podklady?
Máme. Ale upozorňuji, že nešlo o mi-partes v pravém slova smyslu, ale o přizpůsobení oděvu barvám domácího kantonu, především na vojenských taženích (tedy např. Černo-červený Bern, modlo-bílý Curych, žluto-černé Uri). Klidně si to pořiď, ale pak máš před sebou jen jednu cestu ...
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy látek

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Bilajz: Nachtanz mají hezky etnologicky udělanou sbírku čapek, ale doublety bych hledal raději v iluminacích.
Jinak souhlas s Randomem. Později šlo spíše už o barvy měst atp.
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Barvy látek

Příspěvek od noxter »

Random napsal:
noxter napsal: Máme. Ale upozorňuji, že nešlo o mi-partes v pravém slova smyslu, ale o přizpůsobení oděvu barvám domácího kantonu, především na vojenských taženích (tedy např. Černo-červený Bern, modlo-bílý Curych, žluto-černé Uri). Klidně si to pořiď, ale pak máš před sebou jen jednu cestu ...
Ok tak toho jsem se bál... :), každopádně zkusím ještě něco pohledat, ale asi je to jasné
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Barvy látek

Příspěvek od Siegfried »

Tou dobou už samozřejmě miparti dávno nefrčí v módě je tzv. quatroparti
52v.gif
52v.gif (87.14 KiB) Zobrazeno 6782 x
Cod. Pal. Germ. 353
Die Heidin
Stuttgart (?) - Werkstatt Ludwig Henfflin, um 1470

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Amantius
Příspěvky: 324
Registrován: 07 Led 2009, 22:14
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Slovensko

Re: Barvy látek

Příspěvek od Amantius »

Ja som našiel slušnú evidenciu o "mi-parti" ku koncu 15. storočia (a pravdepodobne nejde len o heraldiku)... Tak teraz neviem. :doubt:

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Varpulis
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host