Dámské oděvy dle tapisérií Dáma s jednorožcem

Odpovědět
Veronika Markéta
Příspěvky: 18
Registrován: 03 Črc 2013, 11:10
SHŠ: Saltatores regina Beatrix
Místo/Bydliště: Praha

Dámské oděvy dle tapisérií Dáma s jednorožcem

Příspěvek od Veronika Markéta »

Přenáším sem pokračování tématu ze skupiny Historický šerm. Ve zkratce- po zpackaném pokusu o šaty inspirované jednou z tapisérií vznikl paskvil, který je vpodstatě fantasy (má chyba). Proto jsem se rozhodla dát na rady zkušenějších a znalejších a postupně zde probrat téma jak ušít šaty z tapisérií, aby byly na úrovni KM. Látky, vzory, střihy, řešení, cokoli k tomuto tématu. Následně bych ráda probrala i vhodnou alternativu mužského oděvu k těmto šatům. Zkusíme začít nejžhavější kandidátkou z naší taneční skupiny, které si v Kybalové na straně 176 vyhlídla obrázek dámy první zprava v surcotu s dlouhými širokými pachy podšitými zřejmě kožešinou, načež jsem jí ukázala podobný oděv právě z tapisérií, který by snad dle mého (naprosto laického a azčátečnického) mínění měl býti také Surcotem. Posílám na něj odkaz.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... earing.jpg

Otázky- z jakých všech vrstev, byl oděv pravděpodobně složen, mohl být surcote v živůtku nějak vystužen aby takto pěkně držel vypasovaný tvar?Jaké materiály byste na tento oděv zvolili? (znáte někoho kdo by byl schopný vytvořit nějakou takovou pokrývku hlavy, nebo jakou alternativu pokrývky hlavy či účesu k tomuto šatu by bylo vhodné zvolit?). Oděv si bude slečna šít sama (má vystudované návrhářství v Liberci, ale střihy na čtverečkovaném papíře upravit na reálnou postavu se ve škole neučili) dle rad, návrhů a rozborů osob poučených a zkušených, které by se zde, jak doufám, mohly objevit. Za veškeré případné rady předem děkuji.

P.S. Nemá smysl se mi snažit tuto sérii tapisérií a oděvy na ní vyobrazené rozmluvit, extravagance je mé druhé jméno a ty kostýmy budou sloužit pro skupinu středověkých tanců Saltatores regina Beatrix (hrady, hrady, hrady, sem tam nějaká tvrz, louka či jiný exteriér, tzn hedvábný brokát ze sartoru- repliku doboých vzorů kupovat nebudeme). Mám velmi dobrý zdroj levných bavlněných látek, především jednobarevného plátna, flanelu a saténu, ráda bych tyto zdroje využila v maximální možné míře, ale pouze natolik, nakolik to bude vhodné.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Dámské oděvy dle tapisérií Dáma s jednorožcem

Příspěvek od Dášenka »

Lepší obrázky zde http://www.musee-moyenage.fr/ang/homes/ ... 3_u1l2.htm
(a určitě se dají dopátrat i lepší, ideální by bylo si napsat přímo do Cluny a požádat o příslušné obrázky, případně tam zajet nebo si nechat poslat nějakou publikaci k tomu)

Nebála bych se použít bavlněný samet, tam kde je vzorovaná látka, tak použít vzorovanou (klidně polyesterovou, jen když bude mít aspoň přibližně stejný vzor a bude se podobně chovat), kde je průhledná, tak tam průhlednou. Vyhrát si se zdobením a pokrývkama hlavy.

Dle mého soukromého názoru jsou ty vrchní šaty (ne ty surkoty přes ně) s tuženými živůtky, to bude chtít hodně koumání, aby to vypadalo jak má a tvořilo tu rovnou linii od pasu k hornímu konci šatů.

Doporučuji ještě dohledat paralely oděvů z té doby a místa (tedy druhá polovina - spíš konec - 15. století, Flandry a okolí) a porovnat, jak by mohly být řešeny.
Avatar uživatele
limonada
Příspěvky: 36
Registrován: 26 Črv 2012, 14:20

Re: Dámské oděvy dle tapisérií Dáma s jednorožcem

Příspěvek od limonada »

předpokládejme že šaty mají tedy střih skládající se z živůtku a kolové/půlkolové vsazené sukně.
k dosažení toho rovného profilu bych zkusila experimentovat s těmito střihy http://silvenka.livejournal.com/42568.h ... ead=563016
a silným tužením za pomoci všívaného "interlining" dle medieval tailora (přichycená tužící vrstva mezi lícem a podšívkou,mám to vyzkoušené a funguje výtečně), ale nedokážu odhadnout kam má přijít šněrování,jestli na boky nebo dopředu,ale v obou případech bude nadoraz
a nebo prostě hodně rovně střižený živůtek ze čtyř dílů jako na kirtle (typ s pasovou linií) a hodně silně vytužený více vrtsvami (medieval tailor opět)

pouze odhaduju dle zkušeností co už jsem nabrala při šití a hledání
Nullius in verba
Veronika Markéta
Příspěvky: 18
Registrován: 03 Črc 2013, 11:10
SHŠ: Saltatores regina Beatrix
Místo/Bydliště: Praha

Re: Dámské oděvy dle tapisérií Dáma s jednorožcem

Příspěvek od Veronika Markéta »

Děkuji moc za rady a názory.Podle střihu na Kirtle je šitá první varianta se zkaženou sukní a je i tžena tuženkou všitou mezi vrchní látku a podšívku, stahuje to hezky, potřebný efekt to dělá (přikládám fotku toho prvního pokusu, zkrácené sukně si prosím nevšímejte a není to uplně dotažené, byla jsem ten den už asi 48 hodin beze spánku a nebylo mi extra dobře od žaludku, nemohla jsem riskovat maximální dotažení).Ale příště asi raději více vrstev té tuženky, koukám na fotkách že se to ještě stále dost krčí (možná tím ne zcela dotažením). Mám ve skupině holčinu, která tapisérie viděla na vlastní oči, zeptám se jí zdali nemá fotky.
Přílohy
1001151_172519096262326_549349758_n.jpg
1001151_172519096262326_549349758_n.jpg (61.72 KiB) Zobrazeno 10868 x
1000817_172519232928979_641364452_n.jpg
1000817_172519232928979_641364452_n.jpg (80 KiB) Zobrazeno 10868 x
Veronika Markéta
Příspěvky: 18
Registrován: 03 Črc 2013, 11:10
SHŠ: Saltatores regina Beatrix
Místo/Bydliště: Praha

Re: Dámské oděvy dle tapisérií Dáma s jednorožcem

Příspěvek od Veronika Markéta »

To mělo být tedy podle této předlohy,pouze inspirované tímto oděvem http://www.musee-moyenage.fr/ang/homes/ ... 3_u1l2.htm tady je dle mého názoru šněrování vzadu (na bocích ani vpředu jej nevidím), u těch spodních šatů pak asi může být téměř kdekoli (z mého hlediska je nejpraktičtější šněrování vpředu).
Veronika Markéta
Příspěvky: 18
Registrován: 03 Črc 2013, 11:10
SHŠ: Saltatores regina Beatrix
Místo/Bydliště: Praha

Re: Dámské oděvy dle tapisérií Dáma s jednorožcem

Příspěvek od Veronika Markéta »

Dášenko máš pravdu, teď když to vidím v detailu http://www.musee-moyenage.fr/ang/homes/ ... 3_u1l2.htm vypadá to na tmavomodrý samet, přes to jistě surcot brokát. Pod to ještě pravděpodobně košilku (len či bavlna, bavlněný satén?). Tužení je pro nás žádané, jsme samé holky krev a mlíko, trocha stažení nám neuškodí (já jsem druhá nejštíhlejší a to nejsem zrovna muší váha a má dost nekonfekční postavu). :D Holky jste úžasné!Moc mi pomáháte a já moc děkuji. S Vašimi radami vypadá hned všechno jednodušší! respektive jednoduché to nebude, ale aspoň už mám v některých věcech více jasno...... :thumbup: a na těchto stránkách jsou i detaily vzorů, no to je úžasné!
Jen ještě- ze širokých zvonových sametových rukávů vykukuje dlouhý rukáv nějaké spdoní košile, ale je takový zvláštní, jakoby byl kus u zápěstí vzorovaný a užší a dále k paži širší a jednobarevný... jak vy si tohle vykládáte?
Veronika Markéta
Příspěvky: 18
Registrován: 03 Črc 2013, 11:10
SHŠ: Saltatores regina Beatrix
Místo/Bydliště: Praha

Re: Dámské oděvy dle tapisérií Dáma s jednorožcem

Příspěvek od Veronika Markéta »

Brokáty- podobný vzor jsem bohužel nenašla a kvůli jedněm šatům si jej určitě tkát nenecháme. Posílám alternativy- http://www.sartor.cz/451-hlavovy-brokat-tyrkysovy.html
http://www.sartor.cz/518-brokat-chryzan ... rveny.html
Pokrývka hlavy- vy to míte tyhle věci?Já si na to netroufám, pokud víte o někom kdo to umí, případně bych se s ním dohodla na spolupráci.
Veronika Markéta
Příspěvky: 18
Registrován: 03 Črc 2013, 11:10
SHŠ: Saltatores regina Beatrix
Místo/Bydliště: Praha

Re: Dámské oděvy dle tapisérií Dáma s jednorožcem

Příspěvek od Veronika Markéta »

No jasně, ty rukávy tam budou řešeny asi stejně jako tady http://www.musee-moyenage.fr/ang/images ... 9_det2.jpg tzn lemovány nějakou zlatou látkou pošitou drahokamy..... :thumbup:
Veronika Markéta
Příspěvky: 18
Registrován: 03 Črc 2013, 11:10
SHŠ: Saltatores regina Beatrix
Místo/Bydliště: Praha

Re: Dámské oděvy dle tapisérií Dáma s jednorožcem

Příspěvek od Veronika Markéta »

Taaak a ještě jedna záhada hlavolamu.Na tomto obrázku má na svrchních šatech dáma pravděpodobně surcot. Fajn. Proč jí není vidět část surcotu za zády mi někdo prosím řekne? Dohadujeme se s mojí švadlenou, která tvrdí že jí ten surcot přijde přišitý nebo minimálně přichycený k šatům a já se bouřím že je to nesmysl, přijde mi že v pase lehce odstává. Dále má ten surcot výstřih nahoru do špičky nebo jen do obloučku? Viděla jsem několik fotek surcotů vyřešených tak, že to vzadu neodstávalo, tušíte jak to provést? :?: Děkuji http://www.musee-moyenage.fr/ang/images ... 3DE785.jpg
Avatar uživatele
limonada
Příspěvky: 36
Registrován: 26 Črv 2012, 14:20

Re: Dámské oděvy dle tapisérií Dáma s jednorožcem

Příspěvek od limonada »

dle toho co sem se dočetla o odívání je logika vrstev jasná - vrství se na sebe, bez přichycení. to že to není zobrazené na tapiserii nic neznamená, prostě stylizace, zbytečná komplikace obrazu, pozorujícím to bylo jasné o co jde.
opět bych se mrkla do medieval tailora. z chování látky a střihu mi přijde že to vždycky bude viset - odstávat vzadu na zádech v prohnutí páteře (surcoat jsem nikdy nešila)
slepě následovat jediný vzor je blbost, proč si nenajdeš další zobrazení z francie z podobného období? imho hledáš složitosti i tam kde nejsou.
Nullius in verba
Veronika Markéta
Příspěvky: 18
Registrován: 03 Črc 2013, 11:10
SHŠ: Saltatores regina Beatrix
Místo/Bydliště: Praha

Re: Dámské oděvy dle tapisérií Dáma s jednorožcem

Příspěvek od Veronika Markéta »

limonádo viděla jsem i fotky tohoto typu oděvů, kde to neodstává. A spíš mně znejistěla má švadlena, já jsem od začátku žila v přesvědčení že se jedná o klasický surcot, svrchní šaty pod ním dost možná vystužené byly, jelikož ostatní oděvy na této sérii tapisérií vystužený živůtek mají, snad kromě jedné tapisérie. Samozřejmě střihově se MTA řídit budeme, já se jen snažím ty oděvy nastudovat do detailů, abych při realizaci nedělala vážné chyby.Raději se stokrát zeptám na kravinu, než bych něco zanedbala a při výrobě kostýmů holkám říkala blbosti. ;)
Avatar uživatele
limonada
Příspěvky: 36
Registrován: 26 Črv 2012, 14:20

Re: Dámské oděvy dle tapisérií Dáma s jednorožcem

Příspěvek od limonada »

tak rovnou hoď odkaz na fotky, pokud jsi to neviděla naživo, nemůžeš vědět jestli to nebylo přišpendlené pouze pro fotku;)
Nullius in verba
Veronika Markéta
Příspěvky: 18
Registrován: 03 Črc 2013, 11:10
SHŠ: Saltatores regina Beatrix
Místo/Bydliště: Praha

Re: Dámské oděvy dle tapisérií Dáma s jednorožcem

Příspěvek od Veronika Markéta »

Tady to může být úhlem ze kterého je to focené http://album.aufeminin.com/album/see_13 ... .html#p208

opět kreslený obrázek http://album.aufeminin.com/album/see_13 ... .html#p212


Více teď nahonem nenajdu. A vpodstatě je to jedno, jsem přesvědčená o tom že se to bude šít jako klasický surcot a tak se to i chovat.Ale přikláněla bych se vystužení živůtku kirtle pod tím surcotem. Tak nějak bych to viděla já. A košilku na ramínka (alternativně se dá použít jako lazebnické šaty, přes které se pak přidají vrstvy). ;)
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti