Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Kateřina » 19 Ún 2010, 14:26

Dášenka napsal:...Někde jsem zachytila, že různá náboženství (judaismus, hinduismus, některá přírodní náboženství) vyřazují po ty dny ženy z běžného života, buď sedí doma nebo ve vyhrazené chýši, po skončení následuje rituální očista. Jelikož je toto téma pořád dost tabu, asi se nikdy o starších dobách nic nedozvíme :(

Něco málo z wikipedie o tom judaismu
http://cs.wikipedia.org/wiki/Nida_%28judaismus%29
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mikve
Síla průběhu je hrozně individuální a bylo to jistě velmi individuální i ve středověku. Za sebe musím říci, že u mne by podobný pokus dopadl hodně neestetickou katastrofou :)
Tvrzení o nepravidelnosti nebo neexistenci cyklu považuji za velice sporné a neprokázané. Patříme mezi nejvyšší primáty a ti většinou už nemají říji, ale prostě normální mentruaci (bonobo a gorily menstruují skoro každý měsíc). Menstruace vymizí pouze v případě vážného onemocnění, odejmutí pohl. orgánů nebo v případě těžké podvýživy a stresujícího prostředí (viz. např. WWII - koncentráky a ghetta).
Jihoamerické Indiánky menstruují každý měsíc a rozhodně nežijí v nijak pohodlném prostředí. A používají podobné hygienické pomůcky jako my (jen z přírodních materiálů). U lidu Samatarí je dokonce vyrábějí manželé manželkám (vztah Samatarí k mateřství, sexualitě a vůbec vztahům je moc pěkně popsán v knize "Samatarí - lidé opice")!
Podobně je tomu i u Innuitek (např. "Lidé z Baffinova ostrova") - i ty menstruují zcela pravidelně, byť v delších cyklech než my. Své hygienické pomůcky si vyráběly z peří a některých mechů; dnes používají běžné pomůcky z drogerie.

Ty pověry s nečistotou žen přežívají i mezi křesťany dodnes. Že žena nemá zadělávat chleba, vařit z mléka, protože zkysne a podobně :D
Nicméně Starý zákon (Leviticus) je v tom velmi systematický a přesně vyčísluje co, kdy a jak je nečisté a co se s tím dá dělat. Vč. ženy, která (krom toho, že je nečistá, hříšná, podezřelá a celkově fuj sama o sobě) je nečistá v průběhu menstruace a 7 dní po jejím skončení. Pak se musí zbavit nečistoty tělesné i duchovní koupelí v mikve. Dokud se neočistí, nesmí se jí nikdo ani dotknout - teprve po koupeli s ní smí muž obcovat... Pokud se jí někdo dotkl, nebo s ní dokonce obcoval, stal se sám na 7 dní nečistým. Ale to je na strašně dlouhé povídání a má to úzkou souvislost s nahlížením ženy jako takové - na netu je k tomu mraky informací.

Už na počátku 19. století se objevují různých "domácích lékařích" návody na výrobu menstruačních pásů. Většinou spočíval v plátěném opasku na zavazování nebo zapínání, k němuž se přivazovaly a později zavěšovaly na knoflíček vlastní pásky. Což byly speciálně poskládané čtvercové plátěné šátky, které měly na dvou cípech očka na zavěšení. Po použití se praly. Nebo se používaly tytéž pásky - ale udělané jako "pytlíčky", které se plnily rašelinou (v severských zemích to mohly být právě ty různé již zmíněné mechy a lišejníky).
Považuji za velmi pravděpodobné, že podobné pásky si uměly dělat i ženy středověké. Není to ani materiálově náročné, šití minimální, sodu měl doma kdekdo, od cca 13. století se i u nás vyrábělo domácí mazlavé mýdlo - ani s praním tedy nebyl velký problém. Navíc se praní tohoto typu odehrává ve studené vodě...

Dámy, to je téma na pěkně buclatou disertační práci ;)

-- 19 úno 2010, 14:48 --

Ještě mne napadlo ve vztahu mezi laktací a menstruací a neustálým těhotenstvím žen...
Má to totiž jednu drobnou vadu na kráse, ovšem dost zásadního technického významu.
Nemenstruující žena až na naprosté výjimky také neotěhotní - nemá jak a případné vejce se nemá kam uložit. Což je v dost zásadním rozporu s častými těhotenstvími, jež jsou minimálně u královen a dalších vysoce postavených žen středověku nezvratně prokázána.
Jsou vzácné výjimky, kdy ovulace i menstruace probíhají takřka neznatelně, ale to jsou spíš diagnózy...

Mám dvě děti a ani v jednom případě jsem, bohužel, nezaznamenala žádný výkyv cyklu. Dostavil se okamžitě po šestinedělí...

Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Spakona » 19 Ún 2010, 15:02

no osobně mám bez hormonů takové výkyvy že bych patrně vykrvácela - menzes trvající 3 týdny nebyl nic výjimečného a je pravda že sotva mi po porodu skončilo šestinedělí, tak sem cca po týdnu začala menstruovat a měla sem to na svých oblíbených dalších 10 dní, jenže pak jsem nemenstruovala další asi 4 měsíce
Ale pokud budu vycházet ze zkušeností prabáby - nejde o to, že by neovulovala, nebo vůbec nemenstruovala
že se u některých žen zastaví i ovulace, je fakt, ale primárně - může mít natolik jinou hladinu hormonů, že nedochází spíš k vytváření "hnízda", tedy růstu sliznice, a menstruace se odbude jen lehčím špiněním, pokud vůbec.
takže přesnější bude nemluvit o menstruaci, což je celý cyklus zahrnující i ovulaci, ale pouze a jen o krvácení, jehož intenzita je individuální a různí se s ohledem na hladinu hormonů a podobně
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.

Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Kateřina » 19 Ún 2010, 15:15

Může být, je to asi jediné racionální vysvětlení, ale...

Bez výstelky se nemá další vejce kam uložit. A pokud byly a jsou ženy schopny znovu otěhotnět pár týdnů po porodu, pak se vytvářet musí; to je právě to, co mi na té teorii nehraje.
Tož budeme pátrat po literatuře, tohle chce prozkoumat :)

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 161
Registrován: 05 Pro 2006, 11:26
Místo/Bydliště: Rumburk

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Jiří z Holohlav » 19 Ún 2010, 15:52

Hm,skoro bych řekl,že královny měly kojné a tak mohly rodit a rodit a .....

Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Spakona » 20 Ún 2010, 11:56

tak nějak pane Jiří
a taky ten již zmińovaný fakt, že každá máme to tělo prostě trochu jinak poskládané - na mě se zrovna v tomto ohledu žádné normy nevztahují
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.

Avatar uživatele
Markéta z Doubravice
Příspěvky: 13
Registrován: 24 Lis 2010, 23:45
SHŠ: Arx bona

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Markéta z Doubravice » 24 Lis 2010, 23:51

No já myslím že určitě používaly savé pomůcky podobné těm našim, jen z látek a dostupných materiálů. Koneckonců z něčeho se ty naše vymyslet musely.

Jinak řešit to musely rozhodně i ženy které měly za sebou 12 porodů, protože po porodu následuje šestinedělí a to je zjednodušeně řečeno 6 týdnů trvající menstruace ;-)

Není pravda že se nutně musí po porodu dostavit menstruace k tomu aby žena otěhotněla. Je celkem běžné že když žena kojí a nechrání se při styku, přijde první ovulace a hned otěhotní, aniž by ta ovulace vyústila v menzes ;-)

Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1108
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od lasky » 20 Lis 2011, 13:43

hladal som nieco uplne ine a nahodou som narazil na tento clanok..myslim ze pravdepodobnost pouzitia poryphery ako tamponu je velmi vysoka..

http://www.kruhzivota.sk/node/250
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.

Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Kateřina » 20 Lis 2011, 14:35

lasky napsal:hladal som nieco uplne ine a nahodou som narazil na tento clanok..myslim ze pravdepodobnost pouzitia poryphery ako tamponu je velmi vysoka..

http://www.kruhzivota.sk/node/250
Tady bych asi byla hodně opatrná.
1) Kvůli hygieně.
Ve vodních houbách (několik druhů kmene porifera se vyskytuje i v ČR) žije spousta nájemníků, nemluvě o problematičnosti údržby (on ten nedostatečně vypraný ocet může v ženských útrobách také nadělat pěknou paseku). Článek té "alterženy" je docela strašidelný. A myslím, že středověké ženy měly už tak dost ženských problémů...
2) Kvůli sociokulturním zvyklostem.
Bez ohledu na to, že lidé si ve středověku užívali sexuality možná stejně jako dnes a znali mraky pomůcek, obecné společenské povědomí odmítalo vše tělesné, zejména pohlaví se týkající. Pochybuji, že by středověké ženy (i v PS) byly ochotné si něco pravidelně vkládat do pochvy. Navíc něco, co bylo vyloveno z vody, která sice očišťuje, ale na druhu stranu v ní žijí divné věci a tudíž jsou fuj.
3) Kvůli dostupnosti.
Celkem donedávna se na venkově používaly běžně dostupné sušená rašelina a mech, balené do pláténka nebo zasunované do plátěného obalu. Obsah se mohl několikrát denně vyhodit a vyměnit a obal snadno udržovat praním v sodě a vyvářkou. To bych viděla jako mnohem pravděpodobnější i ve středověku.

Avatar uživatele
Dorlas
Příspěvky: 198
Registrován: 21 Led 2010, 23:59
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Dorlas » 17 Črc 2012, 21:25

síce staršia téma ale našiel sa celkom zaujímavý nález http://www.dailymail.co.uk/femail/artic ... s-ago.html zatiaľ som k tomu nenašiel nič bližšie ale vypadá to celkom zaujímavo
"Never trust another reenactor."

Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Maršálek » 19 Črc 2012, 10:46

Dorlas napsal:síce staršia téma ale našiel sa celkom zaujímavý nález http://www.dailymail.co.uk/femail/artic ... s-ago.html zatiaľ som k tomu nenašiel nič bližšie ale vypadá to celkom zaujímavo
Nějak tu ten článek zapadl, že?

Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Krea » 19 Črc 2012, 11:54

Maršálek napsal:
Dorlas napsal:síce staršia téma ale našiel sa celkom zaujímavý nález http://www.dailymail.co.uk/femail/artic ... s-ago.html zatiaľ som k tomu nenašiel nič bližšie ale vypadá to celkom zaujímavo
Nějak tu ten článek zapadl, že?
To protože ho už druhý den aktivně drbeme na Facebooku. :o)
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar

Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Dášenka » 19 Črc 2012, 11:56

A pokud se rozhoupeme, můžete se těšit na nějaký pokusný kousek :D

Avatar uživatele
Pohrobek
Příspěvky: 24
Registrován: 05 Dub 2012, 15:44
SHŠ: Hradecký Dvůr Elišky Rejčky

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Pohrobek » 19 Črc 2012, 12:12

Dášenka napsal:A pokud se rozhoupeme, můžete se těšit na nějaký pokusný kousek :D
to mi mohla byt i na turnaji modni přehlidka ne...... promenáda v plavkách :-D
Michal ze Záběhlic, panoš Pána z Lomnice

+ IN . HOC . SIGNO . VINCES +

Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Dášenka » 19 Črc 2012, 13:23

Pohrobek napsal:
Dášenka napsal:A pokud se rozhoupeme, můžete se těšit na nějaký pokusný kousek :D
to mi mohla byt i na turnaji modni přehlidka ne...... promenáda v plavkách :-D
No to se neví, jestli se stihne ;)

Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od deCarabas » 23 Črc 2012, 12:29

A aspon nejaky teoreticky vycuc pre tych, co nie su na FB? ;)
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)

Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host