Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Dášenka »

Že na mne bude potřeba necelý metr pevného lnu ;)
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Maršálek »

deCarabas napsal:A aspon nejaky teoreticky vycuc pre tych, co nie su na FB? ;)
Na FB nejsem, ale kalhotky nám nejsou v této podobě neznámé z přelomu 14. a 15. st. z ikonografie a to je pár let zpět ;)
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od deCarabas »

Jo, ja viem, ale celkom ma zaujimala konkretna debata k tomuto :)

Spodne zenske pradlo som videl aj ja, ale pokial sa nemylim, casto slo o nejaku metaforu toho, ze zena zastava ulohu muza v manzelstve... Cize "nosi kalhoty". Ale ak mas nejake obrazove doklady, sem s nimi :)
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Dášenka »

No ehm, ona se jaksi tohohle moc netýkala, jediné, co by se dalo brát jako přínosné, tak je to, že ty vícevrstvé gaťky jsou nejspíš hygienickou pomůckou a že až najdu vhodnou látku, prubnem nějak pokus o rekonstrukci.
Jinak je v těch článcích zhruba vše řečeno, ono krom toho, že na tom udělali dataci, tak zatím informace nepouštějí.
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Maršálek »

deCarabas napsal:Jo, ja viem, ale celkom ma zaujimala konkretna debata k tomuto :)

Spodne zenske pradlo som videl aj ja, ale pokial sa nemylim, casto slo o nejaku metaforu toho, ze zena zastava ulohu muza v manzelstve... Cize "nosi kalhoty". Ale ak mas nejake obrazove doklady, sem s nimi :)

např. dřevořez Koupající se ženy - Mistr svitků stuh, cca 1430, Norimberk.- zobrazení žen v lázni (že by metafora na muže? :lol: )
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Spakona »

oni chlapi strašně rádi zapomínají, že ženy i ve středověku občas menstruovaly (i když s ohledem na četnost těhotenství asi méně často) a že to nějak musely řešit, takže samozřejmě že kalhotky nosily a že to nemohly být bruchy je tak nějak dané logicky (zkuste si do bruchů vrazit plínu a chodit v tom že :D )

tento typ kalhotek - jak už sem někde zmiňovala - se používal jako erár v našich porodnicích ještě koncem 90let

kolo prostě znova nevymyslíte :D
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od deCarabas »

:protest:

Marsalek: myslel som toto
Obrázek

Spakona: to ma zmysel
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Dášenka »

deCarabas napsal:Jo, ja viem, ale celkom ma zaujimala konkretna debata k tomuto :)
No to co jsem napsala, to byl publikovatelný a smysluplný výcuc z tej debaty, o tom, že to bylo, to jsme nepolemizovali...
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Maršálek »

deCarabas napsal::protest:

Marsalek: myslel som toto
Obrázek

Spakona: to ma zmysel
Mně spíše všechny argumenty typu "asi je to stylizace, protože ony přece prádlo neměly - to se všeobecně ví" přijdou jako poněkud křečovitý pokus vypořádat se s nepřímými prameny a neunavit se přitom studiem. Takhle se přeci nepracuje - nikdy se neposuzuje samotný, z kontextu vyjmutý, obrázek, text, plastika, nález, atd. Vždy se to posuzuje v kontextu a při současném srovnávání kompletních pramenů. Z jednoho vypadnutého střípku mozaiky celý obraz nesestavíme, ale zato touto cestou můžeme vymyslet nekonečnou řadu jeho možných podob a magicky na nich stavět další romantické teorie (a tenhle trend nám jde) :badgrin:
Jak píše Spakona, ženské spodní prádlo je logickou potřebou bez ohledu na konkrétní století a lokalitu. Tenhle fakt nám dokládají přímé i nepřímé prameny. A abychom utišili vášně stačí, když konstatujeme, že spodní prádlo nezakážeme, ani plošně nenařídíme, protože jeho nošení bylo stejně jako i dnes individuální záležitostí ;)
Avatar uživatele
Monika
Příspěvky: 1470
Registrován: 10 Dub 2010, 13:20
SHŠ: Civitas Pragensis
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Monika »

Tak já bych navázala k nálezu spodního prádla z roku 2008 - konkrétně k obrázku "podprdy"
http://www.dailymail.co.uk/femail/artic ... %2BAlberge
Škoda, že je foto pouze z této strany (na netu je víc variant, ale já jsem nenašla focenou z levého úhlu). Tedy pokud si vezmem to, co tu máme, tak šněrování, které je na levém boku, můžeme buď domýšlet i na pravém boku, nebo nikoliv. Zároveň ramínka někam musí vést. Tedy připadá v úvahu buď samostatný zadní díl (varianta šněrování na dvou stranách), nebo je to v celku a šněrování pouze na levé straně (z pohledu ze předu).
Jaký je váš názor?
Ďábel má devět holek a osm z nich provdal: Svatokupectví za kněze, pokrytectví za mnichy, vydírání za rytíře, svatokrádež za rolníky, přetvářku za soudce, lichvu za měšťany, okázalost dal vdaným ženám a poslední smilstvo: tu však nechtěl provdat, nýbrž ji nabízí všem jako holku pro všechny.
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od trener »

Ne že bych tomu nějak rozuměl, ale je to vůbec samostatná podprsenka? Na mne to spíš dělá dojem, že je to z něčeho urvané... (nějaká spodnička, korzet apod.)
Bum
Příspěvky: 81
Registrován: 28 Črv 2010, 18:08

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Bum »

Jak jsem si tak včera googlil, tak jsem k tématu ženského spodního prádla v pozdním středověku objevil tenhle odkaz: http://www.betexa.cz/data/Fotogallery/b ... -253-c.jpg
Ale bližší historický kontext neznám.
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od trener »

Já to poznávám: Dětská převlékací vystřihovánka vycházející z Libušky Šafránkové a Tří oříšků pro Popelku! :lol:
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Maršálek »

trener napsal:Ne že bych tomu nějak rozuměl, ale je to vůbec samostatná podprsenka? Na mne to spíš dělá dojem, že je to z něčeho urvané... (nějaká spodnička, korzet apod.)

V jednom z publikovaných textů k tomuto nálezu jsou zmíněné i košilky s "košíčky" ;)
eiffelos
Příspěvky: 21
Registrován: 16 Lis 2011, 14:44
SHŠ: piastovci

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od eiffelos »

Jen ještě jeden poznatek od babičky mé manželky se Zakarpatské Ukrajiny, ony tam baby když měly své dny používaly, nějaký pás obtočený kolem těla... pochopil jsem asi přes rameno a inkriminované partie a po zašpinění si to posunuli....no vypadá to dost úchylně, ale pokud si z nás babička nestřílí tak to tak bude....
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti