Použití knoflíků, konkretizace období a oděvů

Odpovědět
Avatar uživatele
limonada
Příspěvky: 36
Registrován: 26 Črv 2012, 14:20

Použití knoflíků, konkretizace období a oděvů

Příspěvek od limonada »

Pokouším se nastudovat si odívání primárně pro druhou polovinu 15.století, ale teď jsem pomáhala i se svrchníkem na husity a narazila jsem už poněkolikáté na to samé.

Kde,tzn. na jakém oděvu, v jakém množství se vyskytují knoflíky? Řeším i módu - společenskou vrstvu jež oděv nosí, místopis....
Snažím se v tom udělat si jasno.
To co tu napíšu jsou jen mé domněnky, takže mě opravujte, doplňujte!

Z mého chabého průzkumu obrazových zdrojů, i pokus hledat v druhotných na netu jsem zatím usoudila toto:

Knoflíky se hojně používaly zhruba od poloviny 14. stol. do jeho konce, s mírným přesahem. Především malé, kulaté. Používaly se na mužské cotehardie, na ženské taktéž, prostě na svrchníku, svrchních šatech, které jsou už docela vypasované.
Mohou se použít i na vycpávaný pourpoit. Hojně se používají i na rukávy. Chápu celkově jako spíše módu vyšších vrstev (více u mužů než u žen)
Používají se na kápě, a na pláštích (i běžné vrstvy)

Na začátku 15. století ještě pokračuje móda, která pak ale postupně mizí (druhé až třetí desetiletí?) a objevuje se spíše šněrování.
Poté knoflíky vídám nadále na kápích, pláštích. Jinak je moc nenacházím. Občas na rukávech, ale málo.
Pro vypasované oděvy (objevuje se doublet a spojené nohavice) se používají různé druhy šněrovaní, to samé pro ženské šaty, rozšiřuje se během první pol.15. stol pro všechny vrstvy.
Zhruba v polovině 15.stol se objevují se ploché knoflíky, pro zapínání pánských svrchníků, ale spíš jsou volnějšího střihu (už jiného než tunika), s řašením drženým opaskem. Ale přijde mi že nejsou tak časté, mnohem častěji zapínání není vidět a tipuju mnohdy spíš háčky. Občas knoflíky jsou na rukávech, ale spíš se setkávách s volnějším rukávem určeným k ohrnutí, naopak u těsného rukávu doubletů je použito sněrování.
Často jsou jeden až dva knoflíky u krku prostších svrchníků.
Vycházím hlavně z německých dřevořezů a švýcarských kronik.
Malé kovové knoflíky na svrchnících se objevují až v poslední čtvrtine 15.stol., našla jsem hlavně u holandských mistrů.
Od přelomu 15./16.století jsou knoflíky, hlavně kovové, čím dál hojnější a bežně užívané pak v renesanční módě.

Mám v tom teda docela bordel. Nezaměřovala jsem se na to moc pečlivě, spíš zběžně při dohledávání i jiných věcí, ale ráda bych měla jasno.
Možná máte někdo lepší přehled co a jak, prosím pište.

Díky!
Nullius in verba
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host