Dámská houppelande

Odpovědět
Gaome
Příspěvky: 9
Registrován: 16 Lis 2013, 22:27

Dámská houppelande

Příspěvek od Gaome »

Zdravím, zabývám se momentálně tím co na sebe do velké zimy na období první poloviny 15.st. na střední vrstvu ale i pro chudé.Momentálně mám pouze lněný spodní šat, vlněný svrchní šat a podkolenky s kápí což je ve velké zimě nedostačující. Napadl mě plášť s prostřihy nebo houppelande která mi k ženě sedí asi více. Nejsem si u ní ale jista jak s límečkem, co je víc košer, stojáček nebo ohnutý?Předpokládám že výstřih dolů do V jsou Burgundy. Ale napadlo mě zda neexistuje něco dalšího a co nosila chudina?

Popřípadě kdyby měl někdo obrázek střihu jak to má být správně budu ráda!

Houppelande
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázekˇ

Obrázek
Obrázek

Pláš
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Dámská houppelande

Příspěvek od Mojshe »

Zkoušela jsi hledat v Medieval Taylor Assistant?
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
Johan
Příspěvky: 126
Registrován: 14 Zář 2014, 22:14
SHŠ: Kestřanské manství
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dámská houppelande

Příspěvek od Johan »

MTA je dostupné na netu.
Avatar uživatele
Monika
Příspěvky: 1470
Registrován: 10 Dub 2010, 13:20
SHŠ: Civitas Pragensis
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Dámská houppelande

Příspěvek od Monika »

Ještě trochu záleží na tom, jaká zeměpisná area... a jaká vrstva společnosti. Tohle je opravdu hodně honosné (velká spotřeba látky), takže chudinu bych v tom moc neviděla a střední vrstvu společnosti také ne. Spíš tak městský patricát a šlechtu. ( Všechno, co jsi v ikonografickém materiálu házela odkazem, jsou vyobrazení šlechtičen, nebo královen - viz. hermelínové pachy.)
Ďábel má devět holek a osm z nich provdal: Svatokupectví za kněze, pokrytectví za mnichy, vydírání za rytíře, svatokrádež za rolníky, přetvářku za soudce, lichvu za měšťany, okázalost dal vdaným ženám a poslední smilstvo: tu však nechtěl provdat, nýbrž ji nabízí všem jako holku pro všechny.
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Dámská houppelande

Příspěvek od Václav »

Obávám se, že chudina by si vystačila s tím, co už máš. Lidé jsou dnes totiž v porovnání s dřívějšími dobami poněkud zchoulostivělí. Případně by si taková chudá žena oblékla cokoliv, co by měla zrovna po ruce (a možná že i pánský svrchník).
V případě střední vrstvy by asi bylo možné uvažovat o tzv. Schaube. Zde jsou dva odkazy na její rekonstrukci:

http://www.diu-minnezit.de/indexfrm.php?tid=4
http://myra.hem.nu/costume/CostumeGalle ... _Dairy.htm
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Dámská houppelande

Příspěvek od trener »

Že by česky šuba?
Gaome
Příspěvky: 9
Registrován: 16 Lis 2013, 22:27

Re: Dámská houppelande

Příspěvek od Gaome »

špatně jsem to vyjádřila, je mi jasné že chudina by v tom nechodila. Bylo to myšleno jakože co obecně chudina dělala v zimně. Co by tedy měla pražská měšťanka období husitských válek ? Jde mi o to že zvažuji účast na zahraniční akci kde bude hodně zima a nechce se mi brát moderní termoprádlo nehledě na to že ho ani nemám. Tak přemýšlím jako těch hodně mínus stupňů přežít v dobovém
Avatar uživatele
Monika
Příspěvky: 1470
Registrován: 10 Dub 2010, 13:20
SHŠ: Civitas Pragensis
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Dámská houppelande

Příspěvek od Monika »

Chudina by s největší pravděopdobností v zimě klepala kosu u kostela a žebrala o jídlo... Měšťanka by si oblékla např. teplé vlněné šaty a mohla by přes to hodit plášť. Pokud potřebuješ přežít hodně mínus pod nulou v dobovém, tak to jistí teplá vlněná deka přes ramena. (Osobní zkušenost)
Ďábel má devět holek a osm z nich provdal: Svatokupectví za kněze, pokrytectví za mnichy, vydírání za rytíře, svatokrádež za rolníky, přetvářku za soudce, lichvu za měšťany, okázalost dal vdaným ženám a poslední smilstvo: tu však nechtěl provdat, nýbrž ji nabízí všem jako holku pro všechny.
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Dámská houppelande

Příspěvek od MLuks »

U ne tolik majetných postav bych určitě upřednostnil vrstvení běžných součástí oděvu. Přes to kápě, která udělá opravdu hodně muziky, jelikož ti přes ramena odchází velké množství tepla a nejvíce na ně prší.

Zkus si sehnat nějakou kvalitní vlnu - ne jen tenké flauše z Apedu.
Naposledy upravil(a) MLuks dne 10 Led 2015, 15:20, celkem upraveno 1 x.
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Lenka
Příspěvky: 16
Registrován: 21 Bře 2009, 08:16

Re: Dámská houppelande

Příspěvek od Lenka »

Chudina by měla obyčejný, látkou nepošitý ovčí kožich (aspoň jeden v rodině). Dědil se z generace na generaci a jeho životnost mohla být při pečlivé údržbě až 40 let. Trošku majetnější pak nosili oděv podšitý kožešinou ovčí, králičí, nebo liščími podbřišky. Kožešinové podšití má dlouhou trvanlivost, proto se přešívalo ze starých oděvů do nových. Dokladů je k tomu dost.
Z. Winter popisuje pro 15. století kožichy jako zcela běžnou věc: Kožíšky a kožichy bývaly ve všech stavech a pohlavích šat obyčejný. Také čub čím dále víc přibývalo, až zobecněly. Bez pláště najdeš dosti lidí v popisních knihách, bez kožicha sotva koho.
http://slovane.cz/?p=356#commentform
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti