Lemování kožešinou

martinT
Příspěvky: 38
Registrován: 07 Dub 2011, 14:17

Lemování kožešinou

Příspěvek od martinT »

Zdravím Nenašel jsem jestli se to tu už řešilo,tak zakládám nové vlákno.Potřeboval bych poradit jestli se dá použít na lemování králík- burgundsko 1450-1475,nebo pouze kuna,liška atp,dočet sem se že v 15.stol se králík začíná vice využívat v kožešnictví tak se chci zeptat na vaše názory.Děkuji
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Lemování kožešinou

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Tak zrovna u Burgundska bych raději buď nelemoval vůbec, nebo naopak něčím, co vypadá luxusně. Tím netvrdím, že by to levnější lemování nemohlo být, ale je to nepravděpodobné. Králík je dobrej akorát pod prdel na sezení :-)

Chápu, že je těžký si zvykat na to, že dobově věrohodný řešení u vyšších sociálních vrstev bývá pěkně drahý. Ale tak to prostě je a bylo. Absencí kožešin nic nepokazíš.
Lenka
Příspěvky: 16
Registrován: 21 Bře 2009, 08:16

Re: Lemování kožešinou

Příspěvek od Lenka »

Králičina se začíná kožešnicky více využívat počátkem 15. století v barvě divokého králíka a koncem 15. století i v bílé barvě. Je to pravděpodobně proto, že se západně od nás začíná králík chovat a šlechtit na kožešinu. Kožešníci jí mají hromady, rozlišují dovozovou dražší a naši levnější. Je poměrně dostupná a běžně se jí podšívají oděvy i chudších vrstev. Pokud chceš zdobit honosnější oděv, najdi si něco luxusnějšího a králíkem to podšij.
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Lemování kožešinou

Příspěvek od trener »

Jaká je ta správná přírodní barva králicí kožky na počátek 15.století prosím?
martinT
Příspěvky: 38
Registrován: 07 Dub 2011, 14:17

Re: Lemování kožešinou

Příspěvek od martinT »

Já si to myslel že si budu muset připlatit :) děkuju za názory
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Lemování kožešinou

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Když zjistíš, že jen za krk a rukávy dáš cca 2000Kč, na spodní lem kabátce, který má obvykle přes 2,5m po obvodu, se ti už nebude chtít dávat nic. :drunken:
Lenka
Příspěvky: 16
Registrován: 21 Bře 2009, 08:16

Re: Lemování kožešinou

Příspěvek od Lenka »

trener napsal:Jaká je ta správná přírodní barva králicí kožky na počátek 15.století prosím?
Tady ten http://www.livinghistory.cz/node/388
Ten nejpodobnější divokému králíkovi http://wildlifefotoforum.cz/viewtopic.php?f=91&t=102
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Lemování kožešinou

Příspěvek od Bilajz »

Radim Vaňousek napsal:Když zjistíš, že jen za krk a rukávy dáš cca 2000Kč, na spodní lem kabátce, který má obvykle přes 2,5m po obvodu, se ti už nebude chtít dávat nic. :drunken:
Bylo to tak tehdy, je tomu i dnes. Chceš být krásný šlechtic? Plať a trp :king:
martinT
Příspěvky: 38
Registrován: 07 Dub 2011, 14:17

Re: Lemování kožešinou

Příspěvek od martinT »

Když jste mi tak hezky poradili, tak se ještě zeptám,narazil sem tady na brodci na debatu že burgunďani lemovali i místo kožešiny nějakou dražší látkou,chtěl bych znát vaše názory,zajímalo by mě jakou. Děkuju za komenty
martinT
Příspěvky: 38
Registrován: 07 Dub 2011, 14:17

Re: Lemování kožešinou

Příspěvek od martinT »

myslim si že je to jenom lem ale těžko říct[
7LWO5z9fO1s.jpg
7LWO5z9fO1s.jpg (109.82 KiB) Zobrazeno 8142 x
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Lemování kožešinou

Příspěvek od Bilajz »

Co konkrétně z toho?
martinT
Příspěvky: 38
Registrován: 07 Dub 2011, 14:17

Re: Lemování kožešinou

Příspěvek od martinT »

paňáca u stolu co rozmlouvá s vévodou,nebo pňácové v levo co nesou jídlo nebo co to je :)
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Lemování kožešinou

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Z jednoho obrázku o malém rozlišení se nedá odhadovat použitý materiál. Mohl to být brokát, samet, satén... nebo také krátce střižená obarvená kožešina? Jedno je z obrázku patrné -jde o vyšší sociální vrstvu, kterou nelze dělat polovičatě. Základem je perfektní krejčovina a špičaté střevíce, tzv. "poulains".
(Jedny mám doma. Kdyby byl zájem, na nějakou akci bych je vzal. Měl jsem je pouze na 2-3 akcích, velikost 42)
martinT
Příspěvky: 38
Registrován: 07 Dub 2011, 14:17

Re: Lemování kožešinou

Příspěvek od martinT »

Takže lemovat nějakou drašší látkou ano?
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Lemování kožešinou

Příspěvek od Bilajz »

Radim Vaňousek napsal:Z jednoho obrázku o malém rozlišení se nedá odhadovat použitý materiál. Mohl to být brokát, samet, satén... nebo také krátce střižená obarvená kožešina? Jedno je z obrázku patrné -jde o vyšší sociální vrstvu, kterou nelze dělat polovičatě. Základem je perfektní krejčovina a špičaté střevíce, tzv. "poulains".
(Jedny mám doma. Kdyby byl zájem, na nějakou akci bych je vzal. Měl jsem je pouze na 2-3 akcích, velikost 42)
Hele ty si pamatuju :-) Vzal bys je případně na Libušín? Velikost máme stejnou.
martinT napsal:Takže lemovat nějakou drašší látkou ano?
Vydržíš do víkendu? V neděli bych se podíval, co doma k burgundům mám, měl bych mít i kvalitnější obrázky. Vím, že jsem tohle před pár lety řešil, výsledek si úplně přesně nepamatuju, já skončil nakonec u kožešiny, vyšlo to levněji.
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti