Okraj kápě zahnout, či nezahnout

Odpovědět
Avatar uživatele
Jakub
Příspěvky: 7
Registrován: 08 Črv 2009, 09:04
SHŠ: Šermířský klub Uherský Brod
Místo/Bydliště: Uherský Brod

Okraj kápě zahnout, či nezahnout

Příspěvek od Jakub »

Zdravím. Před časem jsem si ušil kápi z vlny ( taková ta dnes bežná co má nějaké procento všelijakých umělých věcí) a po čase se začala po krajích třepit. Slyšel jsem, že na zahýbání okrajů se moc nepotrpělo, ale látka tehdy byla asi poněkud jiná. Tak nevím jestli to mám nechat se třepit, nebo nějak zahnout, čím napáchám menší zlo.
jedná se o postavu žoldáka-střelce kolem roku 1450, Německo.

Předem děkuju
ŠKUB
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Jakub - zahnout, či nezahnout

Příspěvek od Siegfried »

Jakub napsal:Slyšel jsem, že na zahýbání okrajů se moc nepotrpělo, ale látka tehdy byla asi poněkud jiná.
Tímhle si nejsem úplně jistej. Protože pokud nebude okraj založený a zašitý tak se dříve nebo později začne asi třepit vše. Samozřejmě u hodně zplstnatěné vlny můžeš hřešit na to že problém nastane až opravdu za dlouho.
Já osobně bych to založil a obšil, případně udělal podšívku z kontrastní vhodné barvy a podšil tou :)
Taky si můžeš nabádat jak jsou na tom lemy oděvů na originálech a pak dát vědět. Ale doteďka sem žil v tom, že se okraje zakládaly a obšívaly :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakub - zahnout, či nezahnout

Příspěvek od Indy »

Rozhodně zahnout! A kdyby tě nachytali....tak jsi na ni právě upadl.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Jakub - zahnout, či nezahnout

Příspěvek od Spakona »

Indy...... na co zase myslíš....
hmm - že se tak blbě ptám co? :angel12:
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avatar uživatele
alistaire
Příspěvky: 127
Registrován: 12 Bře 2008, 11:24
SHŠ: Regiment Mortaigne

Re: Jakub - zahnout, či nezahnout

Příspěvek od alistaire »

Jakub napsal: Slyšel jsem, že na zahýbání okrajů se moc nepotrpělo, ale látka tehdy byla asi poněkud jiná.
hehehe, zase... :p To je zajímavý, jak se nám špatně pochopený text neustále vrací :p
(tedy neusmívám se konkrétně nad tímto příspěvkem, ač je jak by z oka vypadl jiným... ale nedá mi to)

To že se velmi často používal natkaný okraj látky místo obruby (tzn, když je natkaný - zpevněný = netřeba ho zakládat) nutně neznamená, že se nezakládala látka nikdy a nikde. Natkané okraje se použily kdekoli to bylo možné. To že dnes je pro švadleny "okraj fuj", a že taky vypadá často jinak než tehdy je ale fakt.

Založení obruby bych se nebál. A v řadě případů se používaly i duté a tunýlkové švy, kde jsou okraje látek také kryté proti třepení.
Co řeknu, to sedí...
Nerad bych seděl za to, co řeknu.

http://www.mortaigne.com Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Obrázek
http://tricitka.brodec.org Diskusní fórum pro zájemce o třicetiletou válku
Avatar uživatele
Jakub
Příspěvky: 7
Registrován: 08 Črv 2009, 09:04
SHŠ: Šermířský klub Uherský Brod
Místo/Bydliště: Uherský Brod

Re: Jakub - zahnout, či nezahnout

Příspěvek od Jakub »

OK, už je mi to jasnější. Sám jsem samozřejmě čerpal jen z jednoho zdroje, takže odtud ten pocit neustále se opakujícího tématu :) Díky moc
ŠKUB
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti