Techniky dobového šermu

Avatar uživatele
Kuno
Bůh rytířů
Bůh rytířů
Příspěvky: 267
Registrován: 04 Pro 2006, 18:53
SHŠ: SHŠ Revertar
Místo/Bydliště: Zlí­n

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Kuno »

V těch knihách se píše,že máš být vždy ten první,co útočí.Kdo vyčkává a není aktivní ten si toho kunstu neužije-tak nějak se to tam píše. Obrana,tedy vyčkávání na soupeřovu reakci je popisována jako chyba,stejně tak jako ústup,tedy krok dozadu. Pohybuje se pouze vpřed a do stran.Také polohy meče nejsou tak jak bylo zvykem děleny na ofensivní,defensivní..atd, neřeší se odstranování čepelí...a já nevímcoještědál. :D To vše vyžaduje velmi dobrý odhad vzdálenosti. Téměř všechny akcezačínají ve vazbě a pokračuje se podle toho,je-li soupeř na čepeli silný nebo slabý.
No ale jak jsem psal,já tomu blos až tak nehovím a pamatuji si to jen z toho jak nám Lewa interpretoval náš Karel. Nakonec-přečtěte si to na těch našich stránkách sami.
Snad by bylo lepší,kdyby se našel někdo,kdo blossu rozumí aby mne případně opravoval pokud napíšu něco špatně, nebo lépe-psal komentáře místo mne.
Já se toho ujal,protože diskutovat o tom považuji za dobré.
Hlavně se proboha :D nesnažte tento styl dělat ve zbrojích.

-- čtv úno 04, 2010 6:50 pm --

.........A stím lektorem, nelze než souhlasit(samozdřejmě záleží koho) , z vlastní zkušenosti můžu říct že bych si sám netroufnul na realizaci technik s fechtbuchu.......

To já samo také ne ale "náš" Karel s přehledem ano.

-- čtv úno 04, 2010 7:03 pm --
Bilajz napsal:No my jsme se tenhle tyden konecne dohodli s nasim sefem, ze jdeme do doboveho sermu :banan: Predpokladam, ze budem vychazet zatim z tech prelozenych fechtbuchu, co maj Revertari na webu, popr z Danziga. Mate nejake doporuceni do zacatku, ceho se hlavne vyvarovat?

Myslím,že Karlovy překlady z našich stránek jsou pro pochopení a samoučení se principů bloss a jeho případného předvádění divákům (citlivě scénicky upraveného)naprosto dostačující.
A jsou zadarmo. :D
Vždy si uvědomte,že to co se učíte,budete na scéně vždy pouze předvádět. Já to tak dělám. :D :D :D
Nenechte si do sebe tlačit :D věci,které nemají s původním kunstem nic společného. Třeba jenom proto aby se "zabil" čas. :D :D :D

Možná bude časem k dispozici i překlad harnisch. :D
Ale teprve tehdy až se ho Revertar naučí. :D :D :D
Wir wissen was wir sollen machen und niemand wird uns kommandieren!!!
Avatar uživatele
kakac
Příspěvky: 26
Registrován: 02 Zář 2008, 17:31

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od kakac »

Cafte, nejak som si skorej tuto temu nevsimol :). Sice nie som ziaden odbornik co sa tyka kunstu, cvicim kunst len pol roka, ale rad by som sa aj tak zapojil do debaty.
Celkom ma zaujima tema ako reagovat na lavaka. Je pravda ze napriklad zornort ako reakcia na sek zorna z lavej strany je nie moc funkcna. Kedze som pravak a prirodzene stojim lavou nohou vpredu tak zornortom sa moc reagovat neda. Da sa reagovat inymi kusmi - napriklad streichen, mozno krumpom, ak presekava tak nachreisen. Treba si uvedomit ze rovnaky problem ale riesi aj moj protivnik, trakze v tomto podla mna vyhoda nie je ani na jednej strane.
To ze stojim lavou nohou vpredu a s mecom na rameni neznamena ze mozem sekat jedine zorn. Viem z toho napriklad seknut oberhaw, alebo viem hodit dopredu hrot a bodnut - co je mimochodom pekna prasarna lebo to nie je vidiet skoro vobec a je to dost problem vykryt (versetzen).

No, trosku nesurody prispevok, ako to tak po sebe citam :).
Avatar uživatele
Kuno
Bůh rytířů
Bůh rytířů
Příspěvky: 267
Registrován: 04 Pro 2006, 18:53
SHŠ: SHŠ Revertar
Místo/Bydliště: Zlí­n

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Kuno »

už to někdo psal,že leváci se dříve asi "nevyskytovali" a proto se s nimi asi "nepočítalo."
Možná to tak bylo,možná ne.
Wir wissen was wir sollen machen und niemand wird uns kommandieren!!!
Avatar uživatele
kakac
Příspěvky: 26
Registrován: 02 Zář 2008, 17:31

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od kakac »

Myslim si ze lavaci naopak existovali. Preco by sa inak Danzig o tom zmienoval, predsa je hned v uvode napisane: Hör was da schlecht ist, Ficht / nicht oben linck, So du recht pist, Und ob du / linck pist, Im rechten auch sere hinckest; co v preklade znamena presne to co pisal na zaciatku tejto diskusie LosPedros.
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Czernozub »

Nejhůř jsou na tom stejně ti jako já, co obouruč drží zbraň klasicky po pravácku, ale štít zásadně na pravičce :lol: takže už se přeučuju na praváka...
Řekl bych že absenci leváků podporuje i fakt boje ve formaci, kdy levák v ní dělá dost znatelnou mezeru, a zařadit se VŽDYCKY na kraj se prostě v bitvě nepodaří(moje zkušenosti teda zatím pramení pouze z larpů, ale v tomhle to nebude jiné řekl bych)

-- 09 bře 2010, 12:45 --

Jo, a Kuno, díky za ty přeložené fechtbuchy co máte na stránkách, výborná věc když se nudím o němčině :) zmiňoval ses myslím i o Mairovi, toho budete překládat taky?
Pěchota z přesvědčení.
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Mac »

Kuno napsal:už to někdo psal,že leváci se dříve asi "nevyskytovali" a proto se s nimi asi "nepočítalo."
Možná to tak bylo,možná ne.
Popravdě řečeno, od člověka tvého formátu , který rád pomůže a když neví zjistí si .Člověka, který má ve skupině někoho kdo překládá a plně se věnuje harnish sem očekával jinou odpověď.
M.
Avatar uživatele
Kuno
Bůh rytířů
Bůh rytířů
Příspěvky: 267
Registrován: 04 Pro 2006, 18:53
SHŠ: SHŠ Revertar
Místo/Bydliště: Zlí­n

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Kuno »

Czernozub: Díky patří především členu Revertaru Karlu Černínovi,který to překládal.

-- stř bře 10, 2010 11:10 pm --
Mac napsal: Popravdě řečeno, od člověka tvého formátu , který rád pomůže a když neví zjistí si .Člověka, který má ve skupině někoho kdo překládá a plně se věnuje harnish sem očekával jinou odpověď.
M.
Popravdě řečeno, nějak nechápu Tvoji narážku.
Wir wissen was wir sollen machen und niemand wird uns kommandieren!!!
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Mac »

Kuno napsal:Czernozub:Díky patří především členu Revertaru Karlu Černínovi,který to překládal.

-- stř bře 10, 2010 11:10 pm --

Popravdě řečeno, od člověka tvého formátu , který rád pomůže a když neví zjistí si .Člověka, který má ve skupině někoho kdo překládá a plně se věnuje harnish sem očekával jinou odpověď.
M.
Popravdě řečeno, nějak nechápu Tvoji narážku.[/quote]
To nebyla narážka, jen jsem tím chtěl říc, že jsem očekával tvou odpověď trošku jinou a ne to co jsi napsal (" už to někdo psal,že leváci se dříve asi "nevyskytovali" a proto se s nimi asi "nepočítalo."
Možná to tak bylo,možná ne.")
Stačilo napsat, že leváci existovali))
ve velmi volném překladu "jsi -li levák stůj pr. nohou vpředu, jsi -li pravák stůj svou lev.nohou vpředu" , "Sekej ze své silné strany" atd., atd,
Školenému šermu zdar
M.
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Czernozub »

Kuno napsal:Czernozub: Díky patří především členu Revertaru Karlu Černínovi,který to překládal.

-- stř bře 10, 2010 11:10 pm --
Mac napsal: Popravdě řečeno, od člověka tvého formátu , který rád pomůže a když neví zjistí si .Člověka, který má ve skupině někoho kdo překládá a plně se věnuje harnish sem očekával jinou odpověď.
M.
Popravdě řečeno, nějak nechápu Tvoji narážku.
Jojo, už jsem mu psal...
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Kuno
Bůh rytířů
Bůh rytířů
Příspěvky: 267
Registrován: 04 Pro 2006, 18:53
SHŠ: SHŠ Revertar
Místo/Bydliště: Zlí­n

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Kuno »

Mac:Děkuji za opravu toho co jsem napsal.
Já diskutovanému zas tak nerozumím a proto jsem i v úvodu tohoto tématu psal,že bych přivítal názory někoho znalého.
Jsem rád,že to dobudoucna budeš Ty. :D
Wir wissen was wir sollen machen und niemand wird uns kommandieren!!!
Artuš
Příspěvky: 15
Registrován: 06 Ún 2009, 12:45
SHŠ: SHŠ Bellators

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Artuš »

Los.P.--mam pocit,že jste z Moravy-jako dobry lektor,ktery i překlada manus. je Petr Matoušek-prave bude realizovat semin.--Ringen--zapas,halapartny+drevc. zbrane a nakonec dlouhy meč.
Avatar uživatele
axík
Příspěvky: 97
Registrován: 12 Led 2010, 17:23
Místo/Bydliště: Praha - Slivenec
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od axík »

Ahoj leváci určitě mezi tehdejšími šermíři byli. Lze tak usuzovat jednak podle již zmiňovaného úvodu fecht buchu Petera von Danzig. Druhak jsou pánové s levoručním úchopem malovaní ve fechtbuchu Joachima Meyera a protože se nám zachovaly z pozdější doby rapíry jejichž koš je tvarován pro úchop levou rukou.
Servus Axík
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od noxter »

Artuš napsal:Los.P.--mam pocit,že jste z Moravy-jako dobry lektor,ktery i překlada manus. je Petr Matoušek-prave bude realizovat semin.--Ringen--zapas,halapartny+drevc. zbrane a nakonec dlouhy meč.

Odpovím za Los. P. ,bylo by možné nějaké bližší info, kdy, kde. Tohla nás určitě zajímá, jinak jsme z Ostravy
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Bilajz »

Nasel jsem toto http://www.ceskyserm.cz/ActionDetail-1113 Artusi nevis zda vsechny ty kurzy budou v Praze?
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Indy »

Petr Matoušek začíná učit i v Olomouci. Mám se ho optat?
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Odpovědět

Vrátit se na “Vojenství, taktika, války, opevnění a technika boje”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti