Techniky dobového šermu

Avatar uživatele
Dorlas
Příspěvky: 198
Registrován: 21 Led 2010, 23:59
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Dorlas »

Vaverka ma na svojej stránke toto http://myschwerk.webzdarma.cz/bukler.html bohužial mi to nejde stiahnuť...nemáte to niekto stiahnute?
Naposledy upravil(a) Dorlas dne 19 Črc 2010, 11:16, celkem upraveno 1 x.
"Never trust another reenactor."
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Siegfried »

Roman se jmenuje Vaverka, a já mám jen betaverzi takže mu napíšu at si opraví odkaz, jinak je to velmi pěkná věc, ikdyž I.33 se k tomu ještě hodí zvlášť, tady je z něj jen ilustrační kousek.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Dorlas
Příspěvky: 198
Registrován: 21 Led 2010, 23:59
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Dorlas »

Siegfried napsal:Roman se jmenuje Vaverka, a já mám jen betaverzi takže mu napíšu at si opraví odkaz, jinak je to velmi pěkná věc, ikdyž I.33 se k tomu ještě hodí zvlášť, tady je z něj jen ilustrační kousek.

to by bolo super...vdaka....I.33 mám a práve podla toho začíname trénovať.....
"Never trust another reenactor."
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Czernozub »

Ať si opraví i stránku s I.33, nezobrazují se ty obrázky...
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Dorlas
Příspěvky: 198
Registrován: 21 Led 2010, 23:59
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Dorlas »

"Never trust another reenactor."
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Czernozub »

Nevíte jak je to s výukou puklíře? Co jsem se tu dočetl tak Vaverka učí v Ostravě což mám trochu z ruky, neznáte ještě nějakou kvalitní školu, nejlépe v jižních Čechách, nebo okolí Prahy?
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Kuno
Bůh rytířů
Bůh rytířů
Příspěvky: 267
Registrován: 04 Pro 2006, 18:53
SHŠ: SHŠ Revertar
Místo/Bydliště: Zlí­n

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Kuno »

Překlad boje ve zbroji Lew a Kal:

http://www.revertar.cz/index3.php?id=mistri

Tak páni rytíři,studujte. :D
Wir wissen was wir sollen machen und niemand wird uns kommandieren!!!
Oleš
Příspěvky: 28
Registrován: 12 Ún 2010, 21:28

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Oleš »

Kuno díky za překlad ;) zase po čase je co studovat . Měl bych jeden dotaz a to sice jak to vypadalo s technikou Langeschwertu během 14 století , byl už stejně vyvinutý jako v 15 století nebo ještě nebyl tak známý ?
Avatar uživatele
Karel Č.
Příspěvky: 3
Registrován: 28 Črv 2008, 14:51

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Karel Č. »

Nejstarší dochované dílo o šermu mečem, tesákem a dýkou beze zbroje podle Lichtenauera je z roku 1389. V té době Lichtenauer zřejmě ještě žil, byť sám není autorem toho spisku. Více v předmluvě k židovskému mistru Lvovi.
Oleš
Příspěvky: 28
Registrován: 12 Ún 2010, 21:28

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Oleš »

díky za odkaz ;) nevíte někdo od kdy začíná být šerm "školený" ? je to až záležitost 15 století nebo to mohlo fungovat už dříve
Avatar uživatele
Kuno
Bůh rytířů
Bůh rytířů
Příspěvky: 267
Registrován: 04 Pro 2006, 18:53
SHŠ: SHŠ Revertar
Místo/Bydliště: Zlí­n

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Kuno »

Oleš napsal:díky za odkaz ;) nevíte někdo od kdy začíná být šerm "školený" ? je to až záležitost 15 století nebo to mohlo fungovat už dříve
No..já nevím od kdy začíná být šerm školený a ani nevím,co si pod tímto pojmem představit.
Hlavně si pod pojmem "školený šerm" nepředstavuji to,že nobilita chodila někam na semináře tehdejších šermířských mistrů. :D
Wir wissen was wir sollen machen und niemand wird uns kommandieren!!!
Oleš
Příspěvky: 28
Registrován: 12 Ún 2010, 21:28

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Oleš »

:D to asi ne no ale uvažuju jak si takové šíření šermířského umění v té době představit. Možná už to co je sepsáno Lichtenauerem fungovalo mnoho let akorát byl první kdo tomu dal jakousi řádnou formu a začal se tím hlouběji zabývat
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Siegfried »

Mám pocit, že první dva spisky, z kterých se dochoval jen I.33 jsou před rokem 1300 :) Ale to nám moc neříká.
Obecně lze říct, že mezi nobilitou se jednalo o předávanou zkušenost protože se jedná o trvale bojující elitu, kodifikace do písemné formy a systému může být až v době kdy se začíná "laicizace" písemnictví. Protože je obecně bzdelání nejprve doménou mnichů (ne náhodou je I.33 z pera mnicha)
První písemnictví jsou liturgické spisy a kroniky :) A je otázka jestli někdo z negramotných válečníků měl potřebu zapisovat něco co vědí a používají všichni.
Druhá věc která je otázkou, je jak moc lze vytvářet systém na bázi těžké zbroje, meče a štítu. Jak sleduji současnou scénu boje touto kombinací, tak se tam moc věcí vymyslet nedá... tedy dokud se bojuje takhle nevím jestli je třeba systém... ten vnímám ve chvíli kde se přechází k "obratnějším" kombinacím či zbraním. Ale stále jsme v rovině tezí. Já mám pocit, že dlouhý meč vznikne prodlužováním čepele jezdeckého meče za účelem dosáhnutí na pěšího protivníka. A zároveň prodloužením jílce za účelem vyvážení... mno a až to pak vemeš obouruč začne se s tím dát dělat kdeco... Tesáky jsou naopak pro mě zjevně vývojovou formou pracovního nože, a od toho se odvine jejich systém užívání. Pokud máš celej den dost co dělat záleží kolik vás má čas si vymejšlet. Určitě se nějakej hračička najde, ale kolik vidláků k němu chodí do školy? :) Nevím máte jiné věci na práci... musíte živit panstvo :) Takže tam bude stimulem vzestup měst, a relativní bohatost kupců či řemeslníků co už mají "volný čas" což je ale ve střední evropě nějaké 13.stol... tedy spíše itálie, francie?
Mno zajímavější by třeba byl boj dýkou, tam nemám moc informací... a to by se mohlo nobilům hodit... Ale myslím, zákdladem všeho bude zápas :) Od něj se odvijí základní výcvik válečníka... a z nej se asi hledaly cesty dalšího vývoje... vzdálenost, těžiště, páky apod... Na spoustu otázek nám může odpovědět antika... ale to už chce velmi široký rozhled...

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Pospa
Příspěvky: 26
Registrován: 08 Ún 2010, 11:56
SHŠ: Lipská hotovost
Místo/Bydliště: Pardubice

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Pospa »

Nemáte někdo kontakt na školu šermu poblíž Pardubic nebo v Hradci Králové?
Díky
vojta
Příspěvky: 16
Registrován: 11 Srp 2010, 17:03

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od vojta »

http://www.sermirna.cz/ neviděl jsem je šermovat, ale podle stránek se mi zdají dobrý
Odpovědět

Vrátit se na “Vojenství, taktika, války, opevnění a technika boje”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti